Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.12.2011, 20:09:20
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Meditatia propriu-zisa la moarte este compusa din doua parti:

1. Noua cugetari
2. Imaginand ca momentul mortii a sosit acum



Cele noua cugetari sunt cuprinse in trei intelegeri:

1. moartea este certa

2. momentul mortii este incert

3. in momentul mortii, doar faptele noastre bune savarsite in timpul vietii ne pot ajuta

Scopul celor noua cugetari nu este acela de a stabili validitatea afirmatiilor, pentru ca acestea sunt evidente (nu necesita demonstratii) - ci acela de a transforma superficialitatea intelectuala intr-o convingere adanca, care sa sustina procesul spiritual.

Desi recunoastem validitatea acestor afirmatii, in mod uzual gandim astfel:

"Nu voi muri astazi."

Daca am gandi "Este posibil sa mor astazi", acest gand dispare repede.

De aceea, avem nevoie de cugetari repetate, pana cand adevarul acestor afirmatii se transforma intr-o realitate vie.
__________________

Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.12.2011, 20:20:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit Moartea este certa

“Moartea este certa” cuprinde trei cugetari:

1. Moartea ne va lovi implacabil, nimic nu-i poate sta in cale
2. Durata vietii noastre descreste in mod continuu
3. Moartea vine, indiferent ca ne facem sau nu timp pentru practica spirituala
__________________

Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.12.2011, 20:54:25
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Extras din Kelsang Gyatso:


Cei mai puternici oameni care au condus tari si imperii, cu totii au fost neajutorati in fata puterii mortii.
Chiar si miliardarii nu au nicio cale de scapare.
Nu pot evita moartea dand mita.
Nu pot cumpara timp negociind astfel: “ Daca imi vei amana momentul mortii iti voi da bogatii dincolo de imaginatia ta.”

Moartea este necrutatoare, nu poate fi induplecata.
Cu moartea nu se pot face afaceri.

In “Sutra adresata Regelui”, se spune ca “moartea este ca si colapsarea unui munte imens care se imprastie devastator in toate cele patru directii.” Ravagiile nu pot fi evitate sub niciun chip.

In scripturi se afla scris:
Imbatranirea este ca un fluviu care nu poate fi oprit
Stricaciunea este ca un fluviu care nu poate fi oprit
Boala este ca un fluviu care nu poate fi oprit
Moartea este ca un fluviu care nu poate fi oprit


Imbatranirea progreseaza pe nesimtite, furandu-ne tineretea, vigoarea si frumusetea.

Boala strica comfortul si darama taria trupului.

Chiar daca prima boala poate fi invinsa de doctori, alta ii ia locul, si tot asa pana cand in cele din urma boala nu mai poate fi vindecata.

Nu putem evita boala si moartea fugind de ele,
Nu le putem stavili cu bogatii sau cu puteri magice,
Fiecare fiinta din aceasta lume trebuie sa sufere durerile imbatranirii, bolii si mortii.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 08.12.2011 at 20:57:11.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.12.2011, 21:12:38
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Da, interesanta e intalnirea cu moartea.
Te intalnesti cu moartea, iar moartea, ca un domn gratios iti intinde mana si te invita sa il insotesti. [...] Nu existi decat tu ...si el (l-am personificat si l-am facut barbat din cauza ca eu sunt femeie, mi-a fost mai usor sa scriu asa).
Iar atunci cand el iti intoarce spatele, indraznesti sa ingami:""Mare esti Doamne! iti multumesc ca mi-ai mai dat o sansa! ajuta-ma sa o folosesc cum trebuie!"
E interesanta intalnirea, dar nu stiu cum e locul unde ma va duce el.Asa ca il rog pe Domnul sa ma ajute sa profit de aceasta sansa, ca de ultima.
M-am intalnit de 4 ori cu el(de doua ori in accident de masina, odata am dormit intr-o camera in care a mers gazul toata noaptea, iar a patra oara la nasterea ultimului copilas- ordinea cred ca era alta, dar ocaziile acestea au fost).

Nu mai mi-e frica de intalnirea cu el. Deja m-am invatat. Mi-e teama de durerea care o las in urma daca plec si mai ales mi-e teama ca nu voi ajunga acolo unde am dorit toata viata. Asta mi-e ingrijorarea cea mai mare.
Draga Lore, ai avut zile de la Domnul!

si pentru ca suntem in Postul Craciunului, mai bine sa cugetam cu o colinda. :)

"Vita verde, iadara" ... aici in interpretarea Narcisei Suciu : http://www.crestinortodox.ro/colinde...dara-1287.html
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.12.2011, 21:25:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Draga Lore, ai avut zile de la Domnul!

si pentru ca suntem in Postul Craciunului, mai bine sa cugetam cu o colinda. :)

"Vita verde, iadara" ... aici in interpretarea Narcisei Suciu : http://www.crestinortodox.ro/colinde...dara-1287.html
Da, asa e. Ma tine Domnul ptr aia mici, care au nevoie de mine.
Vorba psalmistului"Certandu-ma, m-a certat Domnul, dar mortii nu m-a dat".
multumesc ptr colind:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.12.2011, 22:32:04
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit 2. Durata vietii noastre descreste in mod continuu

Kelsang Gyatso:



In Indrumar pentru viata unui Bodhisatva, Shantideva spune:

Fara sa ramana nicio zi, nicio noapte,
Aceasta viata se scurge incontinuu
Nu se lungeste niciodata,
Cum poate cineva ca mine sa evite moartea?


Din momentul conceptiei noastre, ne indreptam inexorabil spre moarte,
ca un cal de curse catre linia de sosire.

Chiar si caii, din cand cand se mai relaxeaza, dar cursa noastra spre moarte nu se opreste niciodata, nici macar pentru o secunda.

In timp ce dormim, in timp ce suntem treji, viata se scurge.

O clipa dupa nasterea noastra, o parte din viata noastra a pierit.

Traim in imbratisarea mortii.

Al saptelea Dalai Lama spunea:
Dupa ce nasterea s-a produs nu avem puterea sa oprim scurgerea vietii nici pentru o clipa.
Ne indreptam spre moarte ca un atlet care alearga.
Noi credem ca suntem printre cei vii, dar viata noastra este chiar cararea spre moarte.


Presupunand ca doctorul ne aduce teribila veste ca suferim de o boala incurabila si ca mai avem de trait doar o saptamana.

Daca prietenul nostru chiar atunci ne-ar oferi un dar fantastic, un diamant, un automobil nou sau o vacanta gratis, nu am fi foarte entuziasmati.

In realitate totusi acesta este diagnosticul.
Toti suferim de o boala mortala.

Cat de naiv si necugetat este sa fii interesat peste masura in placerile trecatoare ale acestei vieti.

Daca ni se pare dificil sa meditam asupra mortii, putem doar asculta tic-tacul ceasului si sa fim constienti ca fiecare sunet marcheaza sfarsitul unui moment din viata noastra si apropierea graduala a mortii.

Sau ne putem imagina ca Moartea sta doar la cativa km de noi si cu fiecare secunda face cate un pas in directia noastra.

In Sutra Bucuriei Netarmurite Buddha spune:

Aceste trei lumi (lumile dorintei, lumile ceresti cu forma, lumile ceresti fara forma) sunt impermanente ca norii de toamna.
Nasterea si moartea fiintelor sunt la fel ca intrarea si iesirea din scena a actorilor,
Aceleasi roluri, dar alte masti.

Viata unei fiinte este ca licarirea unui fulger pe cer,
Piere la fel de repede ca apa ce cade de pe un munte inalt.
__________________

Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.12.2011, 23:20:03
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit 3. Moartea vine, indiferent ca ne facem sau nu timp pentru practica spirituala

Cu toate ca viata este scurta, nu ar fi o nenorocire daca am avea timp suficient pentru rugaciune si meditatie, dar cea mai mare parte din timpul nostru este ocupata cu somnul, munca, cumparaturile, discutiile...ramanand de fapt foarte putin timp pentru practica spirituala.


Tot timpul nostru este consumat de alte indeletniciri pana cand, brusc, murim.

Putem crede ca avem timp din belsug, dar daca examinam cu atentie, zilele aluneca fara sa ne angajam serios in practica spirituala.

Daca nu ne facem timp acum pt rugaciune si meditatie vom privi in momentul mortii noastre inapoi si vom realiza ca viata noastra s-a irosit in van.

Daca vom cugeta la moarte, dorinta de a ne ruga si medita se va intari. Astfel, vom gasi solutii de a modifica rutina zilnica in mod natural, pentru a ne ruga mai mult.

Posesiunile si bucuriile acestei lumi nu ne pot ajuta.
Doar rugaciunea curata este calea fara greseala.


Gungtang jampelyang a spus:
Mi-am petrecut 20 de ani nevrand sa practic Dharma,
Mi-am petrecut urmatorii 20 de ani gandindu-ma ca voi putea practica mai tarziu,
Mi-am petrecut alti 20 de ani cufundat in alte activitati si regretand ca nu am praticat Dharma.
Aceasta este istoria vietii mele.


Aceasta poate fi istoria fiecaruia, dar cugetand la moarte determinarea noastra de a lucra cele bune, se va intensifica de la sine.
__________________

Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.12.2011, 09:49:04
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Momentul mortii este incert
1. Durata vietii nu este fixata
2. Exista mai multe conditii ce provoaca moartea decat supravietuirea
3. Corpul omenesc este foarte fragil
__________________

Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2011, 09:51:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Kelsang Gyatso:

1. Durata vietii nu este fixata


Cateodata ne pacalim gandind astfel: ‘Sunt tanar (a), asa ca nu voi muri in curand’, dar putem vedea cat de inselator este acest gand, observand pur si simplu cati oameni tineri mor inaintea parintilor lor.

Cateodata ne gandim ca suntem sanatosi si ca nu vom muri in curand, dar putem vedea cateodata cum oameni sanatosi care au grija de bolnavi, mor inaintea acestora.

Cineva care este sanatos si viguros dimineata, poate fi mort dupamasa, si cineva care se simte bine inainte de culcare poate muri inainte de a se trezi.

Unii oameni mor in timp ce mananca, altii mor in mijlocul unei conversatii.

Altii mor de indata ce se nasc.

Moartea poate veni fara nicio avertizare.

Acest inamic poate veni oricand si adesea loveste rapid, cand ne asteptam mai putin.

Poate veni in timp ce ne ducem la o petrecere sau in timp ce dam drumul la televizor, sau chiar in timp ce gandim ‘Nu voi muri astazi’ si ne facem planuri pentru vacanta de vara sau pensie.

Moartea se poate abate peste noi asa cum norii intunecati se aduna pe cer.

Cateodata cand intram intr-o cladire vremea este frumoasa, stralucitoare, dar cand iesim afara vremea este posomarata.

In acelasi fel moartea isi poate intinde umbra, pe nesimtite, asupra noastra.
__________________

Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2011, 13:04:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

2.Exista mai multe conditii ce provoaca moartea decat supravietuirea

Desi moartea noastra este certa iar durata vietii impredictibila, nu ar fi atat de rau daca ar fi putine circumstante care ar provoca moartea, dar in fapt, acestea sunt foarte multe, atat cauze de natura interna cat si externa.

Se spune, metaforic, ca sunt 80.000 de obstacole care ne distrug vitalitatea.

Toate acestea pot provoca moartea.

Cauzele externe ale mortii sunt: foametea, inundatiile, incendiile, cutremurele, poluarea, etc...

Intr-un mod similar cand armonia elementelor interne ale corpului este pierduta, aceasta poate cauza moartea.

Se spune ca elementele interne ale corpului (apa, pamant, aer, foc) sunt ca patru serpi din aceeasi specie si cu aceeasi vigoare, care traiesc in armonie. Cand unul devine mai puternic, armonia este pierduta, consumandu-i progresiv pe ceilalti, pana cand si acesta in final va muri de foame.

Pe langa aceste cauze provocate de elemente fara viata si celelalte fiinte pot cauza moartea: hoti, soldati, animale salbatice, etc..
Chiar si aspecte pe care nu le consideram amenintatoare, si pe care le credem ca ne sustin si protejeaza pot deveni cauze ale mortii: propria casa, cel mai bun prieten sau prietena, masina personala...

Oamenii se pot zdrobi cazand de pe scari sau zilnic mor in propriile automobile.

Unii oameni mor in vacanta, altii mor din cauza propriilor hobbiuri si distractii.

Chiar si prietenii sau iubitii pot deveni cauze ale mortii, cu sau fara intentie.

Citim adesea in ziare cum uneori iubitii se omoara intre ei, sau cum parintii isi ucid cateodata proprii copii.

Chiar si hrana care ne tine in viata poate fi o cauza a mortii.

Daca investigam cu atentie, nu vom gasi nicio placere lumeasca care sa nu fie o cauza potentiala aducatoare de moarte sau care sa fie o cauza exclusiv sustinatoare a vietii.

Nagarjuna spunea:

Traim in mijlocul miilor de circumstante care pot provoca moartea.
Forta noastra vitala palpaie ca flacara unei lumanari in bataia vantului.
Aceasta poate fi stinsa cu usurinta de rafalele mortii care sufla din toate directiile.
__________________

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va e frica de moarte? Codreanu Moaste 168 05.06.2014 14:28:55
Cugetarea la moarte florin.oltean75 Generalitati 2 25.09.2012 01:23:10
Ce este cugetarea? florin.oltean75 Generalitati 2 10.04.2011 07:29:36
Moarte indusa idealist Teologie si Stiinta 18 21.06.2010 13:37:36
moarte cyv53cop Moaste 12 17.02.2008 16:40:45