Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.09.2013, 12:12:16
AncaLavinia AncaLavinia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2013
Mesaje: 2
Implicit Acatist de 9 zile

Buna ziua, poate imi puteti explica cum se tine Acatistul Sf Fanurie 9 zile cu painite...? Mi s-a dat sa il fac insa nu am intrebat lamuriri...si ma aflu in impas.

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.09.2013, 20:41:59
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ca sa intelegi rostul si modul in care se fac aceste tute, iti este de folos sa citesti viata Sfantului Fanurie
http://www.crestinortodox.ro/sfinti/...rea-73089.html

"Sfantul Fanurie a cerut atunci voie sa-si faca ultima rugaciune si s-a rugat astfel: "Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai miluit pe acestia care au facut plangere si strigare, fa ca tot cel ce va face o turta cu ulei si zahar, sau o placinta si o va da saracilor sa fie ascultat in orice durere dreapta va avea. Aceasta zic sa fie pentru iertarea pacatelor mamei mele, care a murit pacatoasa.

Mult ajutor a adus crestinilor acest mare sfant; cand au cerut ajutor, facand turta si placinta, se rugau sfantului pentru orice nevoie dreapta ce aveau. De aceea i se spune sfantului "aratare", caci cei ce au credinta mare si nu se indoiesc, sunt ajutati grabnic de catre Sfantul mare Mucenic Fanurie.

Turta se face de noua ori si se imparte numai saracilor, iar dupa ajutorul primit, se face pentru sfantul, o placinta mai mare, cel in nevoie, ostenindu-se cu maniile sale - si tot la saraci sa fie impartita cu multumita, sfantului. Pomenirea acestui sfant mare Mucenic Fanurie, se savarseste la 27 august, iar turtele se pot face, in afara de Duminica, in orice zi."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2013, 22:17:50
AncaLavinia AncaLavinia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2013
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc! Stiu viata Sf Fanurie, nu stiam cum , cand se fac turtele si ce sa fac cu ele :) acum am inteles. :) Multumesc inca o data, Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare