Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2014, 14:19:14
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Talking Mărturii despre viața de dincolo.

Doamne ajută! nu știu dacă s-a mai deschis un topic pe tema asta.

Am câteva nelămuriri: Poate ați văzut și voi mărturii ale neoprotestanților care pretind că au văzut viața de dioncolo.

Este posibil ca unele mărturii să nu fie adevărate.... Dar bănuiesc că sunt și care sunt adevărate... în contextul de întâmplare ,nu în acela că relgia lor e bună.

Spre exemplu am văzut mărturia unei fetițe din Columbia sau Mexic nu mai știu exact,care în momentul când povestea plângea și părea făarte traumatizată.

Ideea stă așa.Dacă înafara Biserici noastre Ortodoxe nu există mântuire iar cei dinafară de ea au astfel de întâmplări,de ce îi lasă Dumnezeu tot în rătăcire? De ce nu îi aduce la lumina adevărului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2014, 14:29:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pentru că Dumnezeu nu vrea ca omul să fie o păpușă-n mâinile Lui.
El a zis clar ce vrea de la om. Mai departe fiecare pe limba lui piere.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2014, 14:34:04
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Pentru că Dumnezeu nu vrea ca omul să fie o păpușă-n mâinile Lui.
El a zis clar ce vrea de la om. Mai departe fiecare pe limba lui piere.
Poi da dar dacă tu pății ceva și ai fi în moarte clinică și satan preschimbat în Hristos ți-ar zice că secta X e bună și ți-ar arăta niște torturi infernale din iad care ți-ar lăsa răni adânci pe suflet ce ai face? Nu ai fi dezorientat?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2014, 14:40:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sper că nu.
Sunt o mulțime de cărți care tratează atât subiectul mesajelor celor de dincolo (vezi "sufletul după moarte" a lui Seraphim Rose) cât și cum trebuie primite astfel de viziuni.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.03.2014, 16:58:20
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sper că nu.
Sunt o mulțime de cărți care tratează atât subiectul mesajelor celor de dincolo (vezi "sufletul după moarte" a lui Seraphim Rose) cât și cum trebuie primite astfel de viziuni.
Dar taranul columbian nu citeste literatura de specialitate.
Nu ca le-as tine partea "vizionarilor", cred ca mare parte e propaganda.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.03.2014, 17:15:29
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu i-am zis despre mine.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2014, 22:57:51
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sper că nu.
Sunt o mulțime de cărți care tratează atât subiectul mesajelor celor de dincolo (vezi "sufletul după moarte" a lui Seraphim Rose) cât și cum trebuie primite astfel de viziuni.
Sunt multe inselatorii. Este, insa, o Carte care explica clar cum este cu cei care au murit si cu viata de apoi.

Sfantul Apostol Pavel explica ce se intampla cu cei morti:
"Nu voim, fratilor, sa fiti in necunostinta despre cei care au adormit" (1 Tesalonoiceni 4:13). Apoi spune, amanuntit si limpede, cum este cu cei morti (cititi versetele urmatoare).

Concluzie: dupa moarte urmeaza invierea. Intre acestea doua nu este nimic (pauza totala - somn fara cunostinta si simtiri).

Daca Sfanta Scriptura este asa de limpede in ceea ce priveste moartea si viata de apoi, de ce ne mai framantam luandu-ne dupa tot felul de nascociri?

Domnul Iisus spune:" Voia Tatalui este ca oricine vede pe Fiul si crede in El, sa aiba viata vesnica; si Eu il voi invia in ziua de apoi" (Ioan 6:40).
Clar: inviere si apoi viata vesnica. Restul, sunt amagiri de la cel rau (care perverteste orice adevar).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.03.2014, 23:55:34
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Zanzabucu14, ce scrii tu mai sus, sunt frînturi de învățături, nu e Adevărul întreg, și foarte probabil că nu e Adevăr deloc, că simt în ce spui un duh al demonilor hristoșilor mincinoși ce îngrijesc de ereziile adventiste, iehoviste sau penticostale.

În fine, amintesc de bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, care e o mărturie a vieții de apoi, cum spune și topicul, tot astfel și Biblia, Cartea Cărților. Mai amintesc de glasul sîngelui lui Abel, ucis de Cain, care striga din pămînt, din lumea de dincolo, care e iarăși o mărturie a vieții de dincolo, tot de glasul sîngelui martirilor, de care amintește Sfînta Carte a Apocalipsei, mai amintesc de ridicarea Sfîntului Apostol Pavel pînă la al 3-lea cer, care iarăși e o mărturie a lumii de dincolo, și mai arată și diferitele răsplătiri ce le vor primi creștinii în ceruri, depinde de cerul în care se află. În fine, acestea sunt doar cele ce mi-am amintit acum, pe moment.

Și te invit să citești tîlcuirile Sfinților Părinți ai Bisericii Creștine, la textul Scripturistic amintit de tine, I Tesaloniceni 4, 13-17, că noi nu avem voie, să tîlcuim Biblia de capu nostru, conform II Petru 3, 16 ci avem nevoie de povățuitori cînd citim Scripturile, conform Fap. Apos. 8, 27-31. Nu ? Pentru că spune biblia minunat, că nu toți sunt Apostoli, nu toți sunt învățători, nu toți sunt prooroci, etc.

Ia aminte să nu fi din vreo una din erezii, oricare ar fi. Ci să alungi acel duh al întunericului, care îți dă tîrcoale.

Bucurii, dragul meu frățior.

P.S.: of, că dacă îți tot răspund așa, se duce postul meu. Mînca-te-ar Raiul !

Last edited by Daniel_Ortodox; 20.03.2014 at 23:58:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.03.2014, 01:26:46
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Zanzabucu14, ce scrii tu mai sus, sunt frînturi de învățături, nu e Adevărul întreg, și foarte probabil că nu e Adevăr deloc,
Am facut trimitere la un pasaj lamuritor, din Sfanta Scriptura. Sa inteleg ca te indoiesti de ceea ce scrie Sfantul Apostol Pavel, referitor la cei care au murit (adormit)?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
În fine, amintesc de bogatul nemilostiv și săracul Lazăr, care e o mărturie a vieții de apoi,
Daniel, pilda cu bogatul si saracul Lazar nu trateaza deloc problema sufletului nemuritor (in care tu crezi). Spune-mi, te rog, in ce stare erau bogatul si Lazar? Erau suflete sau erau cu trup? Eu am citit ca erau in trup (se vorbeste despre degete, limba, suferinte trupesti). Si, mai spune-mi de ce nu se foloseste niciodata cuvantul suflet. Nu cumva, pentru ca nici nu era vorba de suflete nemuritoare?

P.S. Citeste invatatura de la sfarsitul pildei. Acela este mesajul care a vrut sa-L transmita Domnul Iisus Hristos. Ceea ce vrei sa demonstrezi este ceva total fortat si neadevarat.

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Mai amintesc de glasul sîngelui lui Abel, ucis de Cain, care striga din pămînt, din lumea de dincolo,
Tu iei literar faptul ca "glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la Mine"? Chiar crezi ca sangele striga cu adevarat?

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
mai amintesc de ridicarea Sfîntului Apostol Pavel pînă la al 3-lea cer, care iarăși e o mărturie a lumii de dincolo,
Sfantul Apostol a avut o revelatie, cand inca nu murise. Era cat se poate de viu. Cauta alte "dovezi" pentru a demonstra "viata mortilor neinviati".


Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Și te invit să citești tîlcuirile Sfinților Părinți ai Bisericii Creștine, la textul Scripturistic amintit de tine, I Tesaloniceni 4, 13-17
Ce nevoie ai de talcuiri, la acel pasaj? Sfantul Apostol Pavel le explica unor simpli tesaloniceni cum este cu cei morti. Totul este pe inteles, fara nevoie de talcuiri.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.03.2014, 17:45:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
A
Daniel, pilda cu bogatul si saracul Lazar nu trateaza deloc problema sufletului nemuritor (in care tu crezi). Spune-mi, te rog, in ce stare erau bogatul si Lazar? Erau suflete sau erau cu trup? Eu am citit ca erau in trup (se vorbeste despre degete, limba, suferinte trupesti).
O metoda pedagogica de a explica celor in trup starea sufletelor fara trup, din viata de dincolo.

Citat:
Si, mai spune-mi de ce nu se foloseste niciodata cuvantul suflet. Nu cumva, pentru ca nici nu era vorba de suflete nemuritoare?
Pentru ca nu e nevoie, e la mintea (chiar a) cocosului.
Nu si a adventistului, se pare.

Citat:
P.S. Citeste invatatura de la sfarsitul pildei. Acela este mesajul care a vrut sa-L transmita Domnul Iisus Hristos. Ceea ce vrei sa demonstrezi este ceva total fortat si neadevarat.
Cu alte cuvinte, indraznesti sa spui ca Dumnezeu ar folosi o erezie, o minciuna (viata de dupa moarte, dupa mintea adventista) pentru a da o invatatura morala?

Asa cum ar face chipurile si cu visul prin care ii arata lui Petru ca nu mai exista mancaruri curate si necurate?

Care va sa zica, dupa voi, Petru putea visa si ca Dumnezeu il impinge la curvie si de fapt ar fi trebuit sa inteleaga ca in nici un caz sa nu curveasca, ci ii cerea de fapt sa implneasca o chestiune morala, dar in alt camp de actiune.

Am mai spus-o doar, dupa adventisti, intre Dumnezeu si diavol nu e mare diferenta.

Problema care ar trebui sa ti-o pui este daca e vreo diferenta intre diavol si cei care va invata sa talcuiti Biblia in felul asta sucit.

Citat:
Tu iei literar faptul ca "glasul sangelui fratelui tau striga din pamant la Mine"? Chiar crezi ca sangele striga cu adevarat?
Ei vezi, cand vrei, poti sa pricepi ce e o metafora.

Problema e ca nu esti capabil sa pricepi diferenta intre o metafora si o stare de lucruri imorala care in nici un caz nu poate fi folosita ca si metafora.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare