Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.07.2008, 16:58:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nu ma voi referi la carul de foc cu care a plecat Ilie la cer... :)

La o conferinta, parintele Galeriu a spus: nu suntem singuri in Univers! Si a citat: "Și va trimite pe îngerii Săi, cu sunet mare de trâmbiță, și vor aduna pe cei aleși ai Lui din cele patru vânturi, de la marginile cerurilor până la celelalte margini." Matei 24,31. S-a mentionat clar marginile cerurilor, nu ale pamantului. Si C-tin Galeriu a avut acces la variantele cat mai aproape de original ale Scripturilor, cunoscand foarte bine limbile respective, ca sa nu dam vina pe traducatori.

Ar fi chiar ciudat ca oamenii sa fie singurele fiinte din Univers. Exceptand ingerii si demonii, bineinteles. Unii spun ca fenomenul OZN este nalucirea diavolului... Sa fim seriosi, dovezi exista prea multe ca sa se mai creada asa ceva. Sau ca sa se creada ca n-am fost vizitati pana acum de alte fiinte inteligente, si ele creatii ale aceluiasi unic Dumnezeu.

Un subiect bun de discutie, cred.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.07.2008, 17:09:10
literaR literaR is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2008
Mesaje: 35
Implicit

Am fost de curand la Catedrala Notre Dame, Paris. Mie, personal, nu mi-a spus nimic, nu am simtit nimic deosebit acolo. Mai mult muzeul m-a incantat de lucruri frumoase. Poate din cauza ca era multa forfota, lume, foiala.... Dar la un moment dat, undeva in centrul catedralei, am vazut o statuie. O statuie care infatisa 3 siluete care semanau cu niste corpuri asemenea extraterestrilor. M-a dus cu gandul la zvonurile care circula ca, intr-un loc, nu as vrea sa scriu aici numele, exista asemenea dovezi. Ma gandeam ca tot ceea ce vedem in ultimul timp, in presa, la tv, in mass media in general, nu fac decat o acomodare a populatiei cu aceste lucruri, sa le spun asa.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2008, 17:11:47
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Din cate stiu multe dintre evenimentele OZN, s-au dovedit in cele din urma rezultate ale unor actiuni malefice. Am auzit zvonuri despre oameni care au ajuns posedati in urma unor astfel de experiente.

Trebuie atentie si discernamant sa nu umblam dupa senzational pt ca s-ar putea sa dam peste lucruri care nu sunt de la Domnul ci de la cei care amagesc oamenii cu senzationalul:

2 Corinteni 11:14. Nu este de mirare, deoarece insusi [color=red]satana se preface in inger al luminii.[/color]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2008, 17:31:21
eclat_de_lune eclat_de_lune is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Exista cineva pe forum care zilele acestea ne-a recomandat un film, cred ca despre Sofia era vb. In acel film, Ingerul digital, am vazut ca acele farfurii zburatoare erau de fapt fabricate de sovietici la inceputul razboiului rece-parca- pentru a putea survola in spatiul american. Asa cum spunea si 7th_Brigade_TzHL, trebuie atentie, discernamant, prudenta, pentru ca nu suntem noi in masura sa vb despre acestea. Nu stiu cum se face ca la noi in tara nu exista "aparitii" de genul acesta, sau daca se vb despre ele, se face foarte rar. La noi, nici notiunea de fantome nu se foloseste prea des. Aceste "aparitii" sunt ale Occidentului. Oare asta nu ar trebuie sa ne dea de gandit? Nu spun ca nu este posibil sa nu existe, dar cred ca ceva prudenta/reticenta nu strica...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.07.2008, 17:50:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclat_de_lune
Exista cineva pe forum care zilele acestea ne-a recomandat un film, cred ca despre Sofia era vb. In acel film, Ingerul digital, am vazut ca acele farfurii zburatoare erau de fapt fabricate de sovietici la inceputul razboiului rece-parca- pentru a putea survola in spatiul american. Asa cum spunea si 7th_Brigade_TzHL, trebuie atentie, discernamant, prudenta, pentru ca nu suntem noi in masura sa vb despre acestea. Nu stiu cum se face ca la noi in tara nu exista "aparitii" de genul acesta, sau daca se vb despre ele, se face foarte rar. La noi, nici notiunea de fantome nu se foloseste prea des. Aceste "aparitii" sunt ale Occidentului. Oare asta nu ar trebuie sa ne dea de gandit? Nu spun ca nu este posibil sa nu existe, dar cred ca ceva prudenta/reticenta nu strica...
Este un subiect tabu pentru lumea ortodoxa, dar de aia l-am si deschis. :) Crestinii in general se feresc sa discute despre astfel de fenomene, cum ar fi si clonarea. Insa mai apar uneori oameni cu greutate care nu se dau inapoi de la astfel de polemici. Vorbesc de C-tin Galeriu, probabil Sfantul Galeriu...

Dumitru Prunariu a afirmat ca la majoritatea iesirilor in spatiu, astronautii vad lucruri despre care nu au voie sa povesteasca in mod public. Pentru ca isi risca propria cariera, nu de alta. El are multi prieteni care au fost in spatiu si ei insisi i-au spus detaliat ceea ce noi n-o sa auzim probabil oficial curand.

Literatura de specialitate este plina de cazuri care din care mai stranii, nu are rost sa le pomenim pe forum. Eu sunt doar curios daca exista oameni care subscriu la ideea co-existentei fiintelor carnale de alt gen decat noi, oamenii, cu cele "spirituale". Cum spunea un sfant, ingerii sunt un fel de "foc subtire", deci sunt si ei construiti dintr-o materie probabil plasmatica, care nu contrazice niciunei legi ale fizicii (moderne) :D .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.07.2008, 22:12:27
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Ganditi-va ca Universul este mare.Sunt milioane de planete ,sute,mii,in nici una sa nu traiasca cineva?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.07.2008, 23:02:10
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Deuteronom 7
7. Si Domnul v-a primit, nu pentru ca sunteti mai multi la numar decat toate popoarele - caci [color=green]sunteti mai putini la numar decat toate popoarele,[/color] -
8. Ci [color=blue]pentru ca va iubeste Domnul;[/color] si ca sa Isi tina juramantul pe care l-a facut parintilor vostri, v-a scos Domnul cu mana tare si cu brat inalt si v-a scapat din casa robiei si din mana lui Faraon, regele Egiptului.

Din cate vad in pasajul asta Dumnezeu este capabil sa iubeasca chiar daca cei iubiti sunt putini la numar. Sunt mai multe planete locuite? Nu stiu. Dar stiu ca Dumnezeu isi putea alege, daca a vrut, pentru Adam si Eva doar o singura planeta sa fie locuita din tot universul.

De ce sunt oameni capabili sa aleaga o singura femeie din tot universul si doar una? Probabil pentru ca marea dragostea nu poate fi divizata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2008, 23:27:14
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

eu imi pun posibilitatea sa fie o creatie a americanilor sau rusilor.daca se pot face oameni(clone),poate ca se pot face si aceste fiinte.pana acum s-au vazut in principal acele nave spatiale.nu ar fi greu sa creeze asa ceva(pentru spionaj sau alte chestii).iar daca exista si acele fiinte,am mai spus,de ce nu sa fie o creatie in laborator.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.07.2008, 23:30:36
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Eu nu cred ca exista extraterestri... In Biblie nu se pomeneste nimic de asta, si chiar cred ca daca existau ni se descperea de acolo. Si apoi, nu cred ca Dumnezeu ne-ar fi tinut ascunsi unuii de ceilalti, unii pe o planeta, altii pe alta, unii mai inteligenti de au ajuns pe Pamant sa-si vada vecinii din univers, altii mai putin....ci am fi fost toti ca intr-o comuniune unii cu altii
Aceasta este parerea mea
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.07.2008, 23:58:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de StoicaFlorina
Eu nu cred ca exista extraterestri... In Biblie nu se pomeneste nimic de asta, si chiar cred ca daca existau ni se descperea de acolo. Si apoi, nu cred ca Dumnezeu ne-ar fi tinut ascunsi unuii de ceilalti, unii pe o planeta, altii pe alta, unii mai inteligenti de au ajuns pe Pamant sa-si vada vecinii din univers, altii mai putin....ci am fi fost toti ca intr-o comuniune unii cu altii
Aceasta este parerea mea
In Biblie nu se pomeneste nici de dinozauri, dar asta nu inseamna ca n-au existat. Sa nu spuneti ca n-au existat. (Si acum 7th_Brigade_TzHL va veni cu o pagina plina cu citate... :)) )

Cine cunoaste caile lui Dumnezeu? Poate ca El si-a dorit si alte fiinte cu care sa isi imparta iubirea. Poate pe alte planete nici nu s-au incalcat poruncile Lui...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EXTRA ECCLESIA NULA SALUS SINEQVANON Generalitati 8 07.04.2008 18:26:39