Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.01.2011, 22:54:13
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Precum avem nevoie sa facem baie pe trup mai des, unii zilnic altii la doua zile, sa fim curati sa nu mirosim urat printre oameni, de suflet ar trebui sa avem mai mare grija sa fie curat, ca el nu se infatiseaza inaintea omenilor, ci a lui Dumnezeu, pentru care vom DA RASPUNS!
Unii saptamanal, si daca nu o fac mai des de atat, simt ca se prabusesc.. Unii la doua saptamani! CUM SIMTE NEVOIA! Adica depinde de cat de curat vrea sa fie inaintea Domnului, cat de pregatit se face omul inaintea Domnului, asa incat de ar veni ingerul sa ii ia sufletul sa fie LINISTIT si impacat cu Dumnezeu!
Sufletul curat si Duhul Sfant NU SUPORTA PACATUL si nu sta in inima lui! De aceea omu se spovedeste des...
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.01.2011, 23:08:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu sunt pacatos,ma spovedesc doar in marile posturi. Deregula de 4-5 ori pe an
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.01.2011, 16:00:59
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalina nina Vezi mesajul
Pocainta inseama schimbarea mintii,care consta in constientizarea pacatului, parerea de rau, cainta, gandul neincetat la Dumnezeu. Omul cat va trai, va gresi, pocainta inseamna acel gand sincer, din inima, catre Dumnezeu. A fi pocait nu inseamna a nu savarsi pacate , ci a le constientiza si a purta o "lupta" neincetata cu tine insuti pt vindecare cu Ajutorul Lui Dumnezeu
Aceasta este parerea mea
Sunt si pacate pe care nu le mai repeti. Daca te referi la faptul ca noi mai facem unele pacate, sunt de acord. Dar pocainta dupa constientizarea unui pacat inseamna sa nu il mai repetam deloc.
De ex. un om a furat odata ceva; daca nu mai fura inseamna ca s-a pocait de acel pacat, dar inca nu e lipsit de pacate, caci poate mai judeca, este mandru, etc. Dupa cum spui si tu, vindecarea definitiva o savarseste doar Dumnezeu.

Citat:
"L-a urmat, tinandu-si sanul, pana au ajuns la o groapa plina de noroi. Aici ingerul Domnului s-a intors catre Nifon: "Arunca in groapa ceea ce ai in san". S-a supus si indata a simtit o negraita usurare si o potolire deplina in trupul sau. Atunci s-a rugat cu caldura, zicand: "Doamne, Care tii in mana toata faptura, Tu mi-ai dat putere impotriva duhurilor celor necurate, ca sa pot birui cu harul Prea Sfantului Tau Duh".
Cum a rostit aceste cuvinte, avandu-si mainile inaltate, i-a stralucit in fata Duhul lui Dumnezeu si i-a umplut inima de bucurie, zicandu-i: "Nifone, Nifone, iti dau putere si stapanire asupra necuratilor draci! Tu, insa, ingradeste-te totdeauna cu adanca smerenie, pentru ca iubesc foarte mult pe cei smeriti si Imi intorc fata de la cei mandri. Ia aminte, sa nu te juri niciodata, sa nu razi de nimeni si minciuna sa nu iasa din gura ta. Nu te mania si nu judeca pe cineva, chiar daca l-ai vedea pacatuind. Toate aceste pacate le voi pedepsi cu asprime. Ia aminte, sa nu te aduni cu cei pacatosi. Nu uita ca umbli printre cursele diavolului; pazeste-te sa nu cazi in vreo una. Indrazneste! Eu sunt cu tine!"Revenindu-si in sine, sfantul a inteles ajutorul dumnezeiesc si a slavit din toata inima pe Preabunul Dumnezeu.Cu adevarat, si-a zis, de acum duhul necuratiei nu mai are putere asupra mea. Chiar daca vreodata ca mai indrazni sa ma ispiteasca, eu voi fi mai tare decat el, cu ajutorul lui Dumnezeu. De aceea i-am zis: "Te inteleg, vicleanule, si stiu ce ma indemni sa fac: sa poftesc adica femeie si sa pacatuiesc cu trupul ei. Dar ce este acest trup? Sange, carne, vine, si inlauntru stomac plin de murdarie puturoasa! Daca mai ai pofta, mergi la mormant ca sa-l vezi putred si imputit. Deci, unde gasesti placere in toate acestea, caine nerusinat?"
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.01.2011, 13:17:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mă miră, sau poate nu, modul ăsta de abordare ! Ce este obligatoriu, și ce nu-i obligatoriu ? Un singur exemplu când Iisus a obligat pe cineva ca să-L urmeze , sau cât de obligatoriu este ca să fim creștini Ortodocși , sau cât de obligatoriu este de a merge la Biserică ? Mântuirea este obligatorie . . . ? Iată că, am mai învățat ceva astăzi :ce este și ce nu este OBLIGATORIU, adică n-am învățat nimic , ci dinpotrivă ! Iertare Doamne , iertare !
Da, Cristi, dar obligativitatea asta nu este ceva aleatoriu. Practic daca s-ar lasa lucrurile pe seama constiintei oamenilor, unii nu s-ar spovedi niciodata fiindca nu simt nevoia niciodata, altii ar fi la usa preotului la coada in fiecare zi pentru orice nimic, sau din scrupulozitate sau superstitie din mentalitatea ca "se da ceva si e bine sa iei" de pe vremuri.

Obligativitatea de o data pe an este din grija parinteasca: macar, macar o data pe an orice crestin ar trebui sa se gandeasca mai adanc la cum le merge viata din punct de vedere spiritual.

In cartea mea de rugaciune, PS Andrei spune: "Crestinul sa se spovedeasca ori de cate ori isi simte sufletul apasat de pacate. Multa lume se spovedeste doar in Postul Mare, este prea rar pentru o viata crestineasca normala. Spovedania lunara, sau saptamanala pentru cei mai ravnitori, este mult mai eficienta."

Personal am descoperit ca, intr-adevar, marturisirea macar o data pe luna aduce normalitate in viata spirituala, te tine cu picioarele pe pamant si in realitate.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.01.2011, 13:48:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Salutară intervenția ta !

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Da, Cristi, dar obligativitatea asta nu este ceva aleatoriu. Practic daca s-ar lasa lucrurile pe seama constiintei oamenilor, unii nu s-ar spovedi niciodata fiindca nu simt nevoia niciodata, altii ar fi la usa preotului la coada in fiecare zi pentru orice nimic, sau din scrupulozitate sau superstitie din mentalitatea ca "se da ceva si e bine sa iei" de pe vremuri.

Obligativitatea de o data pe an este din grija parinteasca: macar, macar o data pe an orice crestin ar trebui sa se gandeasca mai adanc la cum le merge viata din punct de vedere spiritual.

In cartea mea de rugaciune, PS Andrei spune: "Crestinul sa se spovedeasca ori de cate ori isi simte sufletul apasat de pacate. Multa lume se spovedeste doar in Postul Mare, este prea rar pentru o viata crestineasca normala. Spovedania lunara, sau saptamanala pentru cei mai ravnitori, este mult mai eficienta."

Personal am descoperit ca, intr-adevar, marturisirea macar o data pe luna aduce normalitate in viata spirituala, te tine cu picioarele pe pamant si in realitate.
Așa trebuie să gândim, și mai ales să SIMȚIM ! Nu din obligație , ci din propria inițiativă , din necesitatea unei liniști sufletești , căci "obligativitatea", sau că așa a spus X sau Y , duce la ceva formal și rece , neatingând scopul în sine ! Așa ar trebui să gândim și mai ales să simțim , precum o faci tu ! Nu merg la ore ( școală ) că așa cere regulamentul, sau de gura părinților, ci că așa simt că este bine și NORMAL ! ( asta ca un ex. ) . Trezia . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.01.2011, 19:12:45
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu cred ca nu este o regula dar obligatoriu sa te spovedesti macar o data pe an.
De altfel este recomandat ca de cate ne simtim plini de pacate,grei,incercati,ispititi sa ne ducem sa ne marturisim preotului,sa ne sfatuiasca,sa ne ajute etc.
Nu e nimic daca in fiecare luna te spovedesti,ba e foarte bine pentru suflet.Dar trebuie sa stii ce inseamna spovedania si ce trebuie sa faci.Trebuie sa stii care sunt pacatele si gravitatea lor.Trebuie sa ne folosim de toate Tainele Sfintei Ortodoxii si nu numai de spovedanie ,de altfel,ne este recomandata impartasania(dupa spovedanie si dupa acordul preotului bineinteles),Sf.Maslu,Mirungerea,Botezul(la nastere) etc
Oricum,avem destule arme impotriva raului,impotriva pacatului.Sa le folosim.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.01.2011, 19:48:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Eu cred ca nu este o regula dar obligatoriu sa te spovedesti macar o data pe an.
De altfel este recomandat ca de cate ne simtim plini de pacate,grei,incercati,ispititi sa ne ducem sa ne marturisim preotului,sa ne sfatuiasca,sa ne ajute etc.
Nu e nimic daca in fiecare luna te spovedesti,ba e foarte bine pentru suflet.Dar trebuie sa stii ce inseamna spovedania si ce trebuie sa faci.Trebuie sa stii care sunt pacatele si gravitatea lor.Trebuie sa ne folosim de toate Tainele Sfintei Ortodoxii si nu numai de spovedanie ,de altfel,ne este recomandata impartasania(dupa spovedanie si dupa acordul preotului bineinteles),Sf.Maslu,Mirungerea,Botezul(la nastere) etc
Oricum,avem destule arme impotriva raului,impotriva pacatului.Sa le folosim.
Doamne ajuta !
o data pe an este minumum minimorum.
pentru un crestin practicant minimum este cel putin o data in fiecare din cele 4 posturi. sau o data la inceput o data la sfarsitul fiecarui post.
ideal, pentru mireni, este o data la 40 de zile.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 23.01.2011, 21:47:29
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am citit ca atunci cand nu mai facem pacatul, inseamna ca ne-am pocait; iar cand uram pacatul, ne-a iertat Dumnezeu acel pacat.
Sfantul Maxim Marturisitorul arata, legat de ce ai spus, ca atata timp cat mintea noastra e miscata de pacat, inseamna ca nu am dobandit inca iertarea acestuia, pentru ca nu am aratat roade vrednice de pocainta. Rodul pocaintei este nepatimirea sufletului, in timp ce nepatimirea este stergerea pacatului.

Asadar, inca nu am dobandit nepatimirea atunci cand uneori suntem suparati de patimi, iar alteori nu. Nu am primit inca desavarsita iertare a pacatelor. Pentru ca de pacatul stramosesc ne-am eliberat prin Sfantul Botez, in timp ce de pacatele ce le-am facut dupa Botez, ne eliberam prin pocainta.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.01.2011, 15:25:20
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Cat de des e bine sa ne spovedim ? In preajma marilor sarbatori , mai des , de cate ori simtim nevoia ? Multumesc anticipat :)
Daca nu stergi geamul de la masina multa vreme, risti sa nu mai vezi nimic sau sa vezi foarte putin. Iar asa posibilitatea de a face accidente creste (in cazul in care nu mai vezi prin el, sigur faci accidente). La fel si cu spovedania, daca omul nu e curatat cat mai des, are mai multe sanse sa greseasca si sa ramana in pacate. Deci, spovedanie cat mai deasa, pentru a se evita "accidentele", ruperea relatiei cu Dumnezeu.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 26.05.2011, 23:52:18
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Cat de des e bine sa ne spovedim ? In preajma marilor sarbatori , mai des , de cate ori simtim nevoia ? Multumesc anticipat :)
Cred ca e cel mai prost moment sa te spovedesti in preajma marilor sarbatori. Aglomeratie, graba... Eu cred ca cel mai bine e sa te spovedesti cat mai des tu, duhovnicul si biserica goala!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bine de stiut camy_d Biserica Romano-Catolica 18 20.03.2012 18:27:44
Cum e mai bine? Thheo Generalitati 9 20.11.2008 21:27:35
e bine? mina94 Generalitati 5 23.09.2008 16:20:47
e bine ? dulcineea Secte si culte 3 03.12.2007 14:58:02