Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 05.03.2011, 23:30:32
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai cititi-mi o data posturile. Am spus ca ori e nebun (fapt care l-ar absolvi de vreo vina),ori o face intentionat (ceea ce e mai grav). Atata tot. Si e normal sa se comporte asa atata timp cat voi il sprijiniti si chiar il incurajati.
As spune ca cei care nu au un cuvant de spus cand e vorba de apararea dreptei credinte sunt lasi.Nu sunt multi de acord cu ce spune Vsovi,dar poate ca nu vor sa isi mai bata capul.Cu cei ce se abat de la invataturile bisericii nu ajungi la nici un rezultat,pierzi timp si se risipeste Harul.Asa ca va trebui lasat in plata Domnului dupa ce iti vei face datoria de crestin si ii vei arata unde greseste
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.03.2011, 00:13:31
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

O sa termin si eu,sper insa sa nu-i mai vad vreodata ineptiile lu vsovivi asta. Si cu atat mai mult sa-i vad pe cei ortodocsi cum ii iau apararea si il si incurajeaza!

Am mai propus odata: pe sectari si pe eretici NU ar trebui sa-i bage nimeni in seama,sa ne facem ca nu-i vedem,sa-i ignoram,ca mai mult agita spiritele. Orice ortodox care e ORTODOX stie ca nu o scoate la cap cu unul ca astia si ca oricum nu avem nimic de invatat de la ei. Deci de ce sa ne mai batem capul si sa pierdem vremea fara folos? Uitati-va cat am discutat cu sectarii,daca ne-am fi petrecut tot acest timp rugandu-ne... ne-am fi sfintit! Eu unul imi doresc ca forumul sa fie unul ortodox,nu ecumenist! Chiar nu mai ia nimeni atitudine? Nu mai apara nimeni ortodoxia? Atat de "mamaligi" am ajuns (ca sa citez pe unul din parinti)?

Imi pare rau daca am deranjat/suparat pe cineva. Daca nu sunt dorit ma retrag,nu e nicio problema! Atat am avut de spus!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.03.2011, 00:48:18
Silencer Silencer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Send a message via Skype™ to Silencer
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am mai propus odata: pe sectari si pe eretici NU ar trebui sa-i bage nimeni in seama,sa ne facem ca nu-i vedem,sa-i ignoram,ca mai mult agita spiritele. Orice ortodox care e ORTODOX stie ca nu o scoate la cap cu unul ca astia si ca oricum nu avem nimic de invatat de la ei. Deci de ce sa ne mai batem capul si sa pierdem vremea fara folos? Uitati-va cat am discutat cu sectarii,daca ne-am fi petrecut tot acest timp rugandu-ne... ne-am fi sfintit! Eu unul imi doresc ca forumul sa fie unul ortodox,nu ecumenist! Chiar nu mai ia nimeni atitudine? Nu mai apara nimeni ortodoxia? Atat de "mamaligi" am ajuns (ca sa citez pe unul din parinti)?
Frate, ai dreptate, de asta nici nu mai comentez aici :) E inutil, pentru ca la fiecare cuvant spus de noi, vsovi scrie un text intreg, plin de aberatii si acuze la adresa noastra, ca sunt fricos, ca nu caut adevarul, ca nu shtiu ce, si din care motiv nici nu citesc pana la urma ce scrie...
E inutil de scris ceva deoarece vor mai aparea vreo 3 mesaje lungi, pe care eu nici nu vreau sa le citesc :)
Dar cred ca ai dreptate, stau aici pe forum deoarece e unul Ortodox, si nu ecumenist, nu vreau sa aud alte adevaruri spuse de altii mai "luminati" ca mine... Ci vreau doar sa discut cu altii si sa aflu parerea altora care au aceeasi credinta ca mine.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 06.03.2011, 00:52:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
E inutil de scris ceva deoarece vor mai aparea vreo 3 mesaje lungi, pe care eu nici nu vreau sa le citesc :)
Acum pe bune,oare el chiar crede ca-i citeste cineva postarile? M-am incumetat eu de doua-trei ori insa doar ca sa-l citez si sa-i dau peste nas. In fine,hai sa terminam cu el ca iar dam apa la moara. Sa-si faca forum de puciosi si sa postezi acolo pana i-o veni acru! Momentan pentru ortodocsi este inutil.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.03.2011, 09:14:51
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

N-are rost să citiți până la capăt, „trăiască” plictisul și diversiunea și „frățietatea” minciunii!

:)))))) Voi chiar vă dați seama ce scrieți la adresa mea? M-aș mira, și tot ei spun că eu sunt trufaș, eu îi jignesc... că eu sunt sectant și eretic, eu care sunt ortodox, așa cum și sf. Pavel era cetățean roman.

Nu știți ce e aia sectant și nici eretic, și sunteți și mincinoși mereu, și ca dovadă stimate d-le viviviconte, care nu citești postsările în întregime, probabil de lene și furșereală că altfel poate de frică să nu te contaminezi cu Adevărul... ori de frică să nu iei virujul nebuniei sau auzi acolo la cineva că cică eu mă cert... păi cum mă cert eu când văd că ați pus-o deja de un nou linșaj?

Am cerut să dai măcar un nume de sfânt care nu e deacord cu „dogmele” lor; n-ai dat.

Am așteptat sa-ți ceri scuze pentru jigniri, dar a fost în zadar. Ai repetat ironic suficiența-ți și ai chemat „frații” ortodocși la lupta cea mare cu ereticii... cu proorocii mincinoși... cu sectanții.

Pentru a nu triumfa minciuna și prostia trebuie să explic cu ajutor de sus ce anume înseamnă: sectant, eretic, prooroc mincinos:

1. Sectant vine de la cuvântul sec, seculum, secularum, și după cum se vede are an între doi de t aici t, deci este un fel de mare credincios care se dă mare victimă pentru că el iubind gLumea răstignește și în stânga și în dreapta tot anul. Deci pentru a nu fi sectant trebuie să fi serios când e vorba de lăsata secului la carne, la dulce, și la toată semeția răutății adică la mândrie și FMI. Se mai poate folosi pentru explicație și particula dinainte, in, care se adaugă spre înțelegere și atunci iese insectant, adică niște insecte periculoase: furnici care cară, viespi, furnici cu aripi care se strecoară, lăcuste, bondari sau chiar trântori, un fel de tată de albină... și așa se pricepe foarte clar ce înseamnă aia o castă exclusivistă de sectanți rasiști care vor să pară albine ca într-un stup, dar nu sunt albine căci albinele au armă, au ac de cojocul celui rău, dar sectantul nu are armă ci pliantene și cremă de ghete cu care își smolește fața ca să-și ia plata.

2. Eretic este cel ce îmbracă haina credinței dar tăgăduiește puterea ei. Deci e vorba de un put-ere-tic... adică o putoare avanta și comerciantă care din preaplinui de sine științific i-a intrat în tic îndoielile autoîndreptățirii și așteaptă mereu poștașele ca să-i aducă citațiile la proces ca să fie citat ca mare martor (mincinos) în câte o cauză absurdă asupra nevinovaților. Smerenia trufașă și vicleană spre semeția răutății, ascultării de sine.

3. Prooroc mincinos este cel ce îmbrăcat în haina credinței și tăgăduind puterea ei, vrea pentru casta lor aleasă de sectanți ascunși între oile cele slabe ortodoxe abere, și vorbesc de Adevărul fără ca măcar să se atingă cu degetul de o poruncă a Lui dând mereu lecții altora și arătându-se foarte îngrijorați și copleșiți de lipsuri pentru frați în timp ce ei huzuresc în ascuns, venind la turmă îmbrăcați în piei de oaie doar ca să mintă, să înșele, să fure, să răpească și să piardă căci sunt niște lacomi criminali ce-și țin de scaunele lor înalte și de întietățile lor la ospețe sau prin piețe așteptând să li se dea plecăciuni și pupături pe mâini și să fie priviți cu admirație și curâiozitate lingușitoare... scaune pe care șed împreună cu satana, cu molia și rugina, căci ei mamonei și tatonei slujesc... neștiind ei sărmanii de ei că nu sunt altceva decât niște morminte văruite pline de viermăria mortăciunilor. Iar proorociile lor nu sunt altceva decât niște învățături omenești care n-au mântuit și nu mântuie pe nimeni căci ei sunt fără de puterea sfințitoare ce vine de la Dumnezeu ci sunt doar niște păcălici amăgitori și care își iau plata lor căci mereu și-o iau, din moment ce tăgăduiesc puterea credinței și răbdării.


Acum că v-am răspuns ce înseamnă sectant, eretic și prooroc mincinos, car nu sunt alții decât unii din „marii” duhovnici cum le spun ei, așa cum erau și pe vremea sf. Ap. Pavel, din ăia foarte Apostoli care tăgăduiau Evanghelia dată prin sf. Pavel zicând că e alta, tot așa și acum, căci au devenit din foarte Apostoli, foarte Teologi, și care pun nume de sectă și eretici și prooroci mincinoși altora, la unii din gLume, uitând că în toate scripturile când se vorbește despre eretici sau sectanți sau prooroci mincinoși e vorba de creștini, de iudei, chiar de apostoli, deci e vorba despre cei mai apropiați de Dumnezeu, de Iisus, care luând chip luminos, chipul dreptății, chip de îngeri ai dreptății sfârșesc prin a se răzbuna și a ispiti la dezvinare și răzvrătire a creștinilor față de Adevăratul Dumnezeu... stârnind mânia lui Dumnezeu... cu care stimabilii se hrănesc închipuindu-și că ei ar fi ceva aleși... defapt i-a găsit satana de fraieri, de unelte amăgitoare și i-a băgat în oastea de spahii și ieniceri travestiți în spioni, în informatori, în viemișori în cârligul său spurcat.

Cei fricoși vor fi neândoielnic transformați în scaieni și în mărăcini... căci ei nu pot suferi pe Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu, căci ei sunt învățați ca să aștepte poștașele să le aducă citațiile.

Acuma dacă v-am dat iar lecții serioase despre Adevăr, aștept măcar un mulțumesc, deși e clar că nu sunteți dispuși nici a cunoaște pe Adevărul și nici a citi până la capăt scriptura ci vă place să vehiculați niște osândeli ca să vă răzbunați și voi ca tâlharul cel rău și ca desfrânata jidoavcă...

Auzi la Raoul, cică alții nu l-au înțeles pe el... sărmană victimioară „vrednică”... mai mai că-mi dau lacrimile... păi nu te vezi cât ești de impertinent și nesimțit? Cum îți permiți să te folosești de numele de sfinți părinți când nu ai dat nici măcar un nume de sfânt care ar fi susținut ceea ce insinuezi Dumneata, că Domnul nu plinește tot ceea ce a scris mai înainte prin prooroci!

„Pentru ce sunteți zăbavnici cu inima ca să-i credeți pe toți proorocii?”

Hai că nu ma-ma supărat și te iert uite fără ca să-ți cei iertare, te iert că văd că ești mic și neștiutor... dar prostia să știi că nu va fi o scuză la nesfârșit dacă împreună cu ea ispitești, mânii, și îndemni la răzbunare...

Deci uite te-am răbdat și te-am iertat ca să nu faci iarăși pe victima vrednică... adică tot tu...

Și nu eu m-am certat stimabilă care îndeamni la a ne vârâ capul în nisip ca să ignorăm tocmai pe Domnul că cică iată a iești din nou zvonul că cică Domnul e sectant și eretic și prooroc mincinos, Domnul și nu omul care i-a furat tot ceea ce a apucat...

Un post cu folos duhovnicesc în valea lui Iosafat! Că poate nu e chiar totul pierdut.

Doamne Ajută! (Doar ăla Adevăratul, că numai ăla poate să te scape, numai Acela.)

Last edited by vsovivi; 07.03.2011 at 09:28:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 15:05:21
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 13:03:10
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 08:02:51
si pe langa asta , inca o problemuta ioanhodean Generalitati 13 16.06.2008 20:16:02