Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2011, 12:05:10
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Toate lucrurile care sunt in lumea aceasta adica tv ,carduri, chiar si tel mobile si altele, spun ei ca sunt spre binele nostru ca ne ajuta foarte mult. GRESIT. Toate sunt pentru a ne monitoriza, urmari oriunde mergem. Cat despre Tv....ce sa mai spunem nu am vazut o televiziune care se spuna lucruri bune despre Biserica. Chiar si simplele reportaje in care ei spun ca multimea s-a imbulzit, s-au calcat in picoare, au lesinat la Sf Moaste sau Icoane facatoare de minuni (depinde de caz) fac ca cei care privesc si nu au urechi de auzit si ochi de vazut adevaratele dulceti ale vietii acesteia, sa dispretuiasca si mai tare Biserica. Multi au zis bravo lor ca au facut gratar in fata Manastirii. Dar ei nu stiu ca si ei au luat parte la acest pacat al lor chiar si fara sa participe, dar i-a aprobat, i-au felicitat. Dumnezeu ne mai rabda pe acest pamant pentru manuta aceasta de adevarati credinciosi care iL laudati si iL slaviti si ii multumiti pentru toate cate v-a dat voua. Doamne ajuta si ma iertati daca am scris ceva ce v-a suparat.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.

Last edited by Bogdan N; 16.08.2011 at 12:07:14.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.08.2011, 12:37:46
roxy roxy is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Toate lucrurile care sunt in lumea aceasta adica tv ,carduri, chiar si tel mobile si altele, spun ei ca sunt spre binele nostru ca ne ajuta foarte mult. GRESIT. Toate sunt pentru a ne monitoriza, urmari oriunde mergem. Cat despre Tv....ce sa mai spunem nu am vazut o televiziune care se spuna lucruri bune despre Biserica. Chiar si simplele reportaje in care ei spun ca multimea s-a imbulzit, s-au calcat in picoare, au lesinat la Sf Moaste sau Icoane facatoare de minuni (depinde de caz) fac ca cei care privesc si nu au urechi de auzit si ochi de vazut adevaratele dulceti ale vietii acesteia, sa dispretuiasca si mai tare Biserica. Multi au zis bravo lor ca au facut gratar in fata Manastirii. Dar ei nu stiu ca si ei au luat parte la acest pacat al lor chiar si fara sa participe, dar i-a aprobat, i-au felicitat. Dumnezeu ne mai rabda pe acest pamant pentru manuta aceasta de adevarati credinciosi care iL laudati si iL slaviti si ii multumiti pentru toate cate v-a dat voua. Doamne ajuta si ma iertati daca am scris ceva ce v-a suparat.
Frumos raspuns.
Sa ne lumineze Bunul Dumnezeu sa discernem binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.08.2011, 13:12:47
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Toate lucrurile care sunt in lumea aceasta adica tv ,carduri, chiar si tel mobile si altele, spun ei ca sunt spre binele nostru ca ne ajuta foarte mult. GRESIT. Toate sunt pentru a ne monitoriza, urmari oriunde mergem. Cat despre Tv....ce sa mai spunem nu am vazut o televiziune care se spuna lucruri bune despre Biserica. Chiar si simplele reportaje in care ei spun ca multimea s-a imbulzit, s-au calcat in picoare, au lesinat la Sf Moaste sau Icoane facatoare de minuni (depinde de caz) fac ca cei care privesc si nu au urechi de auzit si ochi de vazut adevaratele dulceti ale vietii acesteia, sa dispretuiasca si mai tare Biserica. Multi au zis bravo lor ca au facut gratar in fata Manastirii. Dar ei nu stiu ca si ei au luat parte la acest pacat al lor chiar si fara sa participe, dar i-a aprobat, i-au felicitat. Dumnezeu ne mai rabda pe acest pamant pentru manuta aceasta de adevarati credinciosi care iL laudati si iL slaviti si ii multumiti pentru toate cate v-a dat voua. Doamne ajuta si ma iertati daca am scris ceva ce v-a suparat.
Tu ce ai face frate ca sa impiedici pe viitor astfel de manifestari?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.08.2011, 14:11:39
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Nu pot fi impiedicate caci trebuie sa se implineasca toate cate s-au scris.
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.08.2011, 15:53:12
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxy Vezi mesajul
Frumos raspuns.
Sa ne lumineze Bunul Dumnezeu sa discernem binele de rau.
Sa te lumineze pe tine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.08.2011, 16:02:15
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bogdan N Vezi mesajul
Nu pot fi impiedicate caci trebuie sa se implineasca toate cate s-au scris.
Atunci nu inteleg frate Bogdan care este scopul discutiei?Asteptai anumite reactii din partea noastra?Eu am povestit intamplarea pe celalat thread ca sa desprindem o invatatura;si anume ca trebuie sa avem dragoste,mila si rabdare fata de ei,nu sa ii criticam sau sa ii judecam;Daca nu ma duc sa le dau in cap eu sau altul nu inseamna ca ii aprobam.Mai inainte sa ne gandim ca puteam noi sa fim acolo petrecand,dar prin mila Lui noi eram in biserica,nu dincolo de poarta ei.Ce ne ramane de facut? Rugaciune ca sa li se descopere si lor Domnul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.08.2011, 16:30:01
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Frate Ioane, eu zic sa nu te tulburi, doar sa te intristezi si sa intetesti rugaciunile la Domnul pentru semenii nostri rataciti.
Au nu stii tu cat de obraznic e dracul? Se vanzoleste peste tot, iar in biserici si manastiri mai abitir. Doar in Sfantul Potir nu ii este ingaduit sa intre. Intelegi?
In timpul unei liturghii alearga ca zapacitii prin biserica si mai imboldeste oamenii sa vorbeasca intre ei, sa nu fie atenti, sa le abata gandul la te miri ce, doar ai simtit poate si tu cum fuge gandul in timpul slujbei, si nebunii din astea dracesti.
De pilda in Sfantul Munte, Gradina Maicii Domnului sunt multi, si se arata pe fata monahilor, ca mare bucurie este daca ar pica un monah. Urla si tipa, si ii impiedica pe monahi, ba cate unul are indrazneala atat de mare ca da si branci monahului doar doar l-o pravale in mare.

In lume, oamenii sunt slabi, nu traiesc crestineste, si ii e usor uratului sa ii adune laolalta si sa ii faca sa incinga petreceri in fata manastirii.
De ce nu intervine biserica? De ce ar interveni? Nu trebuie decat ignorati, ca dracul atat asteapta sa vada cearta , revolta, sa cuprinda si fete bisericesti, sa apara scandaluri, prin presa, sa discrediteze biserica. Si cu asta incearca uratul, prin oameni.
Si noi trebuie sa facem la fel ca preotii nostri, sa il ignoram pe necuratul si sa nu ii facem pe plac.
Vezi tu, daca te duci si ii aduni pe oamenii aceea cu forta si incerci sa ii muti vor zice ca sunt atacate libertatile umane, ca e spatiu public si ca fac ce vor, si uite asa se generalizeaza si dracul rade frecandu-si mainile.
Deci, rugaciune pentru semenii nostri rataciti. Asta sa facem, ca atunci uratul scrasneste din dinti de ciuda ca nu ii iese treaba bine.
Doamne ajuta!
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++

Bunul Dumnezeu sa te raspalteasca cu bunatatea si dragostea lui cereasca pentru bucuria si bunatatea cu care sa bucurat sufletul meu citind ce ai postat.

Doamne Dumnezeul nostru laudat si preamarit safie numele tau in veacul veacului caci minunata lucrare ai lucrat si lucrezi prin servi tai si prin cei ce urmeaza calea poruncilor tale amin amin amin.

Multumesc mult si laud si slavesc pe Dumnezeu pentru ca ne da posibilitatea de a ne bucura pe acest forum desi nu suntem fata In fata In Duhul Dragostei Dumnezeiesti si sub aripile bunatati Lui suntm vesnic Impreuna si rog pe Parintele cersc ca In NUMELE Domnului nostru IISUS Hristos sa ne daruiasca Dragostea si smerenie si rabdare si pocainta de faptele cele rele si sa lumineze cu lumina Dumnezeiri sale si pe frati nostri cei orbiti de bucuriile si tercatoarele Inchipuiri ale vieti acesteia amin amin amin
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.08.2011, 16:38:28
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Sa te lumineze pe tine!
Dragul meu frate oare ce vrea sa Insemne cele postate de tine aici . ca tu nu ai nevoie de Lumina Dumnezeiasca su altceva ce nu Inteleg eu find mai tare de cap sau mai putin Intelept. iartama si fii bun si nu te supara pentru intrebarea mea fara de pacat sau de dujmanie.
multumesc anticipat pentru iertare si rabdare cu mine sarmanul.



Slavit sa fie Domnul Dumnezu In veacul veacului amin amin amin
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.08.2011, 16:52:30
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Tu ce ai face frate ca sa impiedici pe viitor astfel de manifestari?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++++++++++++++++



Iubita mea sora iartama daca raspund eu intrebari care ai adresato lui BOGDAN.

Daca eu as fi In tara la o alta o alta SFINTA SARBATOARE mas duce ca un nebun si as vorbi multimi ca sa-i lamuresc pe cit posibil si In intelepciunea data de Dumnezeu care este datoria crestinului fata de Sfintele sarbatori si alte reguli de mrala crestina , chear cu riscul de a fi luat in batjocora si In rIs de toata lumea nu mar interesa. ca dac sar vorbi acelor sarmani si saraci , desi ei sunt bogati pamInteste dar sunt sarci cu duhul si cu intelepciunea nu cred ca nu sar cadea de rusine fata de Dunezeu dac nu de oameni si daca sar cistiga putini cIte putini de partea cea buna amvedea cu toti ca nu ar fi asa insa nu li sa explicat ca nu fala Ii mntuieste si nu aurul si bautura si jocu si manelele ce Nascatoarea de Dumnezeu care nencetat se roaga Fiului Ei si Dumnezeului nostru pentru noi pacatosi si de aceia sa o cinstim cu cIntari de lauda ca prin ea a venit mIntuirea a toata lumea . amin amin amin


Iartama si fratia ta si toti cei ce Iubiti pe Dumnezeu si va rugati si pentru mine sarmanul si netrebnicul si pacatosulsi saracul cu fapta buna si cu mintea.

Slavit sa fie Domnul dumnezeul nostru pentru dragostea si rabdarea si mila lui fata de noi amin amin
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.08.2011, 16:57:12
Bogdan N Bogdan N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Atunci nu inteleg frate Bogdan care este scopul discutiei?Asteptai anumite reactii din partea noastra?Eu am povestit intamplarea pe celalat thread ca sa desprindem o invatatura;si anume ca trebuie sa avem dragoste,mila si rabdare fata de ei,nu sa ii criticam sau sa ii judecam;Daca nu ma duc sa le dau in cap eu sau altul nu inseamna ca ii aprobam.Mai inainte sa ne gandim ca puteam noi sa fim acolo petrecand,dar prin mila Lui noi eram in biserica,nu dincolo de poarta ei.Ce ne ramane de facut? Rugaciune ca sa li se descopere si lor Domnul

Ceea ce nu inteleg este de ce te agiti atat? Te-am jignit cu ceva? Iarta-ma daca am facut-o. Am vazut intamplarea ta si am spus ca este o frumoasa intamplare. Si ceea ce am zis mai sus ma refeream la cei care au facut gratar in fata Manastirii Curtea de Arges nicidecum la intamplarea ta sau cand am zis de ce cei care ii aproba sau felicita nu am facut referire la tine. De ce tot timpul omul trebuie sa reactioneze asa de.....de...nici nu stiu cum sa zic. Eu doar mi-am spus parerea nu am dat cu parul. De ce nu putem avea o discutie linistita? De ce tot timpul trebuie sa ne contrazicem? Adica daca si intre noi crestinii ne contrazicem ce sa mai zic? De aceeia si vin sectatii si ne spun "Nu vedeti ca va contraziceti intre voi?" In imparatia lui Dumnezeu cum o sa mai fie? O sa ne contrazicem si acolo?
__________________
Αγνή Παρθένε Δέσποινα, Άχραντε Θεοτόκε,
Χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari Romani lore86 Generalitati 31 31.07.2013 18:30:46
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27
Sarbatoarea Sfintei Parascheva - Iasi 2009 cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 30 15.10.2009 13:45:32