Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.01.2012, 19:48:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Am citit mai in profunzime articolul trimis de tine, N.Priceputu si m-a lamurit si m-a linistit si mai mult. Acum, ca o incheiere, spun ca eu ma rog si pentru cei cativa prieteni ai mei care nu prea inteleg sensul credintei noastre, si sper (si aproape cred) cu tarie ca Dumnezeu se va indura de ei, daca nu isi vor da seama singuri de Adevar si ca ... daca dintre toate virtutile teologice, cea mai mare este dragostea, nimic nu ma opreste sa imi iubesc prietenii... (si nu numai) si am sa continui asa.

Multumesc!
o , bineinteles ca trebuie sa ii iubesti. Mai mult, trebuie sa te rogi ptr ei sa gaseasca calea spre Adevar. Iar Adevarul este unul singur ,HRISTOS.
Respingandu-l pe El ,nu ai cum sa te mantuiesti, oricate fapte bune vei face si oricat de cinstit vei fi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.01.2012, 20:02:29
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mântuirea nu este un fapt obiectiv, făcut de Dumnezeu din afara noastră și fără participarea noastră. Ea este relație cu Dumnezeu, în persoana lui Hristos. De aceea, cine Îl cunoaște și este cunoscut de El va avea parte cu El. Iar dacă ne întrebăm ce înseamnă să-L cunoști, probabil o facem din cauză că nu-L cunoaștem, și asta ar trebui să ne neliniștească în cel mai înalt grad.
Iar dacă vrem să-L cunoaștem, aceasta se face prin participare la viața lui în Duhul Sfânt, în Trupul Său care este Biserica. Trebuie ca viața Lui să devină viața noastră, gândurile Lui să devină gândurile noastre, tot așa faptele, dragostea cu care iubim să fie dumnezeiască, curgând prin noi din El.

Last edited by N.Priceputu; 27.01.2012 at 09:57:48.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.01.2012, 20:45:01
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Hai sa aduc in discutie un aspect. Cei care rastalmacesc si sunt constienti de asta mi se par si mie de mare ocara.

Insa cei care resping crestinismul, de cele mai multe ori fac asta pentru ca nu il ... PRICEP ... nu il INTELEG ... ratiunea nu ii ajuta sa il inteleaga, si se apara de ceea ce nu cunosc, intr-un fel ... „natural” (nu stiu sa explic mai bine, sper ca ati inteles), nu neaparat pentru ca ar fi ei luciferici si nu le-ar conveni sa stie ca au pe Cineva deasupra lor. Prietenul meu de care am pomenit crede cu tarie ca exista un Dumnezeu deasupra noastra, dar privind inapoi in istorie ii vine greu sa conceapa ca o credinta atat de faramitata si prin care s-au savarsit din pacate, o multime de atrocitati, poate fi o credinta mantuitoare. Asta e atitudinea lui si a multor oameni care nu adera la nicio religie... Nu cred ca e tocmai vina lui... poate nu a cunoscut la timp persoana care sa ii arate cum stau treburile, pe deasupra el mai e si dintr-o familie destramata ... si imi e greu sa ii spun ca ... uite asa este familia crestina, asa e barbatul cu femeia, etc... stiind cum traieste el... Si mediul in care se naste cineva isi lasa amprenta...

Desigur, exista si oamenii care resping din start orice fel de divinitate si se considera ei insisi zei innascuti - ei se numesc satanisti si de curand si-au facut propria biserica: sunt oameni care se considera pe ei insisi proprii lor dumnezei. Asta este gresit de sus pana jos, si nu mai am ce comenta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.01.2012, 21:27:20
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Am citit mai in profunzime articolul trimis de tine, N.Priceputu si m-a lamurit si m-a linistit si mai mult. Acum, ca o incheiere, spun ca eu ma rog si pentru cei cativa prieteni ai mei care nu prea inteleg sensul credintei noastre, si sper (si aproape cred) cu tarie ca Dumnezeu se va indura de ei, daca nu isi vor da seama singuri de Adevar si ca ... daca dintre toate virtutile teologice, cea mai mare este dragostea, nimic nu ma opreste sa imi iubesc prietenii... (si nu numai) si am sa continui asa.

Multumesc!
Frate,nu te opreste nimeni sa te rogi pentru ei (dar in particular,nu la Sf. Liturghie,ca acolo nu se pomenesc ereticii). Intr-adevar,dragostea de aproapele este mult apreciata de Dumnezeu si poate pana in clipa mortii lor acei oameni vor veni la dreapta credinta. Deci sa nu ne pierdem nadejdea.


Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu sta in puterea noastra sa spunem cine se mantuieste si cine nu.
Nu vb de pagani, care nu au acces la legea crestina, ei vor fi judecati dupa legea morala.
In schimb ptr toti ceilalti, care au auzit crestinismul si l-au respins, sau i-au rasatlmacit invataturile crend invataturi ratacite, eretice judecata va fi mult mai aspra.

Acum, sa vb cinstit: ptr ce spera un liber cugetator sa se mantuie? El care de buna voie l-a respins Domnul? El nu a avut nevoie de Dumnezeu, de Biserica, de sfintele Taine, de sfinti. ATunci ce sa caute intr-un loc in care de toate acestea are parte? Adica Domnul respecta liberul albitru: "NU M-ai vrut in timpul vietii, acum dupa moarte eu nu te silesc. Te las sa mergi pe drumul pe care ti l-ai ales."

Ai necinstit-o pe Maica Domnului si sfintii. Ce raspuns vei da la judecata stiind ca "Sfintii vor judeca lumea?"Unde te vei ascunde de fata Imparatesei Cerurilor, care sta de-a dreapta Domnului?

Stii, Domnul e boier mare. Si El ne respecta liberul albitru. De cele mai multe ori noi decidem unde mergem, prin buna stiinta. Iar El ca un PreaBun nu ne sileste cu nimic.

Sfantul Ciprian al Cartaginei spunea un adevar scurt si clarExtra Ecclesia nulla salus..
Adica: "in afara Bisericii nu este mantuire". Cred ca e limpede ca lumina zilei.
Iar Biserica, in simbolul de credinta niceo-constantinopolitan invata"Cred[...] Intr-una sfanta, soborniceasca si apostoleasca Biserica"
Deci exista o singura Biserica, al carui Cap este Hristos.
Asadar Domnul si Biserica invata ca este Un Domn, O credinta si un botez
Un Domn, o credinta, un botez, o biserica. Ce e in plus e in afara corabiei.
Ce sa spun,adevarat... Oare userul "Scotianul" se va mantui?? Ca in unele parti i se ia foarte mult apararea iar in altele (neo)protestantii sunt judecati aspru. Cum ramane pana la urma?

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mântuirea nu este un fapt obiectiv, făcut de Dumnezeu din afara noastră și fără participarea noastră. Ea este relație cu Dumnezeu, în persoana lui Hristos. De aceea, cine Îl cunoaște și este cunoscut de El va avea parte cu El. Iar dacă ne întrebăm ce înseamnă să-L cunoști, probabil o facem din cauză că nu-L cunoaștem, și asta ar trebui să ne liniștească în cel mai înalt grad.
Iar dacă vrem să-L cunoaștem, aceasta se face prin participare la viața lui în Duhul Sfânt, în Trupul Său care este Biserica. Trebuie ca viața Lui să devină viața noastră, gândurile Lui să devină gândurile noastre, tot așa faptele, dragostea cu care iubim să fie dumnezeiască, curgând prin noi din El.
Frate drag,avem si unele "reguli" pana la urma. Adica oricat de "apropiat" ai fi de Dumnezreu,fara botez(ul) ortodox,fara spovedanie etc. nu putem intra in Imparatia Lui. Mai ales daca ni s-a spus si am auzit de toate astea...


Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Hai sa aduc in discutie un aspect. Cei care rastalmacesc si sunt constienti de asta mi se par si mie de mare ocara.

Insa cei care resping crestinismul, de cele mai multe ori fac asta pentru ca nu il ... PRICEP ... nu il INTELEG ... ratiunea nu ii ajuta sa il inteleaga, si se apara de ceea ce nu cunosc, intr-un fel ... „natural” (nu stiu sa explic mai bine, sper ca ati inteles), nu neaparat pentru ca ar fi ei luciferici si nu le-ar conveni sa stie ca au pe Cineva deasupra lor. Prietenul meu de care am pomenit crede cu tarie ca exista un Dumnezeu deasupra noastra, dar privind inapoi in istorie ii vine greu sa conceapa ca o credinta atat de faramitata si prin care s-au savarsit din pacate, o multime de atrocitati, poate fi o credinta mantuitoare. Asta e atitudinea lui si a multor oameni care nu adera la nicio religie... Nu cred ca e tocmai vina lui... poate nu a cunoscut la timp persoana care sa ii arate cum stau treburile, pe deasupra el mai e si dintr-o familie destramata ... si imi e greu sa ii spun ca ... uite asa este familia crestina, asa e barbatul cu femeia, etc... stiind cum traieste el... Si mediul in care se naste cineva isi lasa amprenta...

Desigur, exista si oamenii care resping din start orice fel de divinitate si se considera ei insisi zei innascuti - ei se numesc satanisti si de curand si-au facut propria biserica: sunt oameni care se considera pe ei insisi proprii lor dumnezei. Asta este gresit de sus pana jos, si nu mai am ce comenta.
Sunt inselari diavolesti! Ca asta este cea mai buna arma a vrajmasului: ii lasa pe oameni sa creada ca exista Dumnezeu,rai si iad etc. etc. dar nu te lasa sa mergi la scaunul de spovedanie! Si atunci ce-ai facut? Ca fara asta esti mort,fara pocainta si marturisire... nu putem dobandi Raiul.

Last edited by Raoul; 26.01.2012 at 21:30:17.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.01.2012, 21:45:10
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Sunt inselari diavolesti! Ca asta este cea mai buna arma a vrajmasului: ii lasa pe oameni sa creada ca exista Dumnezeu,rai si iad etc. etc. dar nu te lasa sa mergi la scaunul de spovedanie! Si atunci ce-ai facut? Ca fara asta esti mort,fara pocainta si marturisire... nu putem dobandi Raiul.
Si a cui e vina pentru asta? A lui? Ca nu a avut sansa sa fie povatuit la timp si acum crede gresit? Ca el sunt sute de milioane de oameni...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.01.2012, 22:13:29
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asa e,sunt multi din pacate. Tu degeaba pui intrebari pe forum si astepti sa te lamurim noi,ca tot niste nestiutori suntem (cel putin eu!),insa cel mai bine si sigur ascultam cuvintele lui Hristos care spune ca PUTINI se mantuiesc,caci ingusta e poarta Raiului,in timp ce poarta pierzarii e mare si multime mare intra pe ea. Hristos a zis-o,deci nu e de la mine
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.01.2012, 22:25:14
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Asta mai e inca o problema, dar nu vreau tocmai acum sa deschid subiectul... totusi, tre s-o spun... cand ma gandesc ca si monahilor le e atat de greu sa se mantuiasca, uneori ma intreb daca noi mirenii care traim in lume are sens sa speram... si apoi ma gandesc ca nu trebuie sa imi pierd speranta ... iar apoi ma gandesc ca s-ar putea sa am sperante desarte ... apoi iar ma gandesc ca nu trebuie sa imi pierd speranta, si ma intristez, ma intristez... pana ma linistesc. Si apoi o iau de la capat...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.01.2012, 22:32:57
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Tot Hristos ne da raspunsul: "Ceea ce la oameni e cu neputinta,la Dumnezeu e cu putinta."

Si sa mai stii un lucru: daca Dumnezeu ar fi litera de lege si ar fi extrem de strict cu noi,care si monahi de-am fi,tot suntem murdari pe langa puritatea Lui,atunci chiar ca nu s-ar mai mantui nimeni! Dar mantuirea este la El. Adevarat se spune ca trebuie sa nadajduim in mila Lui si nu in dreptatea noastra! Repeta aceste cuvinte si vei gasi multe raspunsuri in ele

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.01.2012, 22:47:30
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
cand ma gandesc ca si monahilor le e atat de greu sa se mantuiasca, uneori ma intreb daca noi mirenii care traim in lume are sens sa speram...
Bineînțeles că ne putem mântui ca mireni. Însă calea noastră e alta decât a monahilor. Călugăria e o vocație, și ea presupune o relație de iubire tot mai intensă cu Dumnezeu, o aflare a Sa în inima ta.
Mântuirea în lume, însă, e mai degrabă o aflare a lui Hristos în celălalt; iar asta se poate întâmpla în familie (jertfă din iubire pentru soț(ie) și copii) sau în binefacerile față de cei care au nevoie de tine, de darurile cu care te-a înzestrat Dumnezeu. Prin nevoile celorlalți ne cheamă Domnul către Sine și numai dacă ne vom astupa urechile ne vom pierde mântuirea.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.01.2012, 22:47:42
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
1. Catolicii se pot mantui,sunt din Biserica "Mama" ca sa zic asa. Au in proportie de 99% aceleasi dogme cu noi. Deci sa nu ai dubii in privinta lor. Au facut si ei rele destule,dar de multe ori vina a fost a mai marilor lor,oamenii de rand,crestinii lor,sunt oameni perfect mantuibili.

2. Protestantii,neoprotestantii,ateii etc. nu se pot mantui atata timp cat mor in religia lor si refuza ortodoxia. Ei practic ii acuza pe urmasii directi ai lui Hristos ca nu se mantuiesc,adica toti oamenii din lumea asta care au ascultat de Hristos si de Sf. Apostoli au fost niste rataciti,pana nu a aparut un "destept" (Calvin,Luther,Zwingli etc.) care sa "lumineze" prostimea. Caci daca ar fi convinsi ca ortodoxia e mantuitoare ar trece si ei la ea,nu?? De multe ori ii laudam,zicem ca sunt oameni curati,mai buni ca noi,mai smeriti si mai placuti (chipurile) in fata lui Dumnezeu,insa ideea e ca pe ei nu-i mai tulbura diavolul ca s-au dat deja in mana lui,de bunavoie. La ce s-ar mai ocupa de ei??
Din pacate si catolicii sunt la fel de eretici ca si protestantii. Dogmele lor pot fi ca ale noastra doar in litera, fiindca duhul este cu totul altul. Totusi, sunt pe aceasi lungime de unda cu faptul ca sunt mantuibili. Despre atitudinea ortodoxă față de cei din alte culte, cat si despre felul în care dogma catolica(=>> trairea catolica) o ia razna incepând cu filioque, vorbeste si parintele Rafail aici.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Celor din alte secte si culte - De ce v-ati [re]botezat? lareine Secte si culte 812 25.03.2014 17:26:18
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 10:17:23
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 21:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 19:37:18