Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 22.02.2012, 18:42:42
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Mulțumesc, frate! Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să te miluiască! Minunat documentarul Omul lui Dumnezeu. Este unul dintre cele mai noi. Eu nu îl văzusem. Îl recomand cu cea mai mare dragoste tuturor care însetăm după Sfântul nostru Părinte.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
  #62  
Vechi 22.02.2012, 21:49:15
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In realitate Sf Arsenie Boca nu a murit in 89 cu adevarat desi lumea a vazut (ce a voit Domnul sa vada) ,
in realitate a mai trait ani buni aproape inca un deceniu si mii de martori sint cei care l-au vazut si ascultat la manastirea de la Simbata de Sus.
Ce au vazut oamenii atunci a fost o lucrare divina iar el ulterior mai marilor biserici le-a transmis sa nu faca vilva ca e mai bine sa tainuiasca .. "pina cind nu s-o mai putea."
Din acest motiv sonodul nu il poate canoniza -fiindca trebuie specificata cu exactitate data reala a mortii.

-Sfintenia sa adinca -a doua treapta a desavirsirii- a fost primita in ultimii ani ai vetii- cind a putut sluji semenii prin darurile de cunaostere si intelepciuea desavirsita.

Tot el spunea ca isi da seama de viitoarea dificultate a sonodului insa vestea ca atunci cind va sa fie o persoana sfinta din straitate care va pati la fel ca el va interveni cu mare putere de la Dumnezeu si atunci sinodul va dezvalui adevarul si il va canoniza ca sa nu se mai faca de rusine.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 22.02.2012, 21:58:34
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

"Pe mine m-a inviat Dumnezeu fiindca nu am cautat sa fac rau la nimeni dar pe tine capitane daca nu incetezi Dumenzeu te va culca la pamint si nu te vei mai scula si in iad te va trimite Judecata lui Dumnezeu "
-lucrarea lui Dumnezeu l-a ajutat sa scape de acest capitan care ii purta pica si il urmarea chiar si dupa eliberare, odata cu incetarea acestui lucru si capitanul insusi a fost eliberat de orbirea lui.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 22.02.2012, 22:18:37
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In realitate Sf Arsenie Boca nu a murit in 89 cu adevarat desi lumea a vazut (ce a voit Domnul sa vada) ,
in realitate a mai trait ani buni aproape inca un deceniu si mii de martori sint cei care l-au vazut si ascultat la manastirea de la Simbata de Sus.
Ce au vazut oamenii atunci a fost o lucrare divina iar el ulterior mai marilor biserici le-a transmis sa nu faca vilva ca e mai bine sa tainuiasca .. "pina cind nu s-o mai putea."
Din acest motiv sonodul nu il poate canoniza -fiindca trebuie specificata cu exactitate data reala a mortii.

-Sfintenia sa adinca -a doua treapta a desavirsirii- a fost primita in ultimii ani ai vetii- cind a putut sluji semenii prin darurile de cunaostere si intelepciuea desavirsita.

Tot el spunea ca isi da seama de viitoarea dificultate a sonodului insa vestea ca atunci cind va sa fie o persoana sfinta din straitate care va pati la fel ca el va interveni cu mare putere de la Dumnezeu si atunci sinodul va dezvalui adevarul si il va canoniza ca sa nu se mai faca de rusine.
mihai, cand ma uit la ce ai scris la ce religie ai, am realizat ca ceea ce spui este adevarat in proportie de 0,00 %.... vorbesti de sfintire desi esti de alta confesiune....... te rog nu mai sminti oamenii care nu il cunosc bine pe parinte....... crezi ca parintele putea sta ascuns de oamenii pe care ii iubea atat????? primise misiunea sa il zideasca pe Iisus in sufletele oamenilor, crezi ca si-ar fi incalcat ceea ce primise de la insusi Mantuitor..... nu am auzit prostie mai mare ca asta...... de ce nu iti sustii vorbele cu dovezi, fara a veni aici sa minti si sa dezinformezi??? Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #65  
Vechi 24.02.2012, 13:45:19
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In realitate Sf Arsenie Boca nu a murit in 89 cu adevarat desi lumea a vazut (ce a voit Domnul sa vada) ,
in realitate a mai trait ani buni aproape inca un deceniu si mii de martori sint cei care l-au vazut si ascultat la manastirea de la Simbata de Sus.
Ce au vazut oamenii atunci a fost o lucrare divina iar el ulterior mai marilor biserici le-a transmis sa nu faca vilva ca e mai bine sa tainuiasca .. "pina cind nu s-o mai putea."
Mihai, să-mi fie cu iertare dar vii cu niște inepții cât tine mari. De unde le mai tot scoți? Încearcă să ții pentru tine ceea crezi tu că ar fi fost. Când vii și afirmi ceva vino și cu ceva dovezi...lasă vorbăria asta de doi bani.

ps: fabulezi rău de tot frate, sincer te compătimesc
Reply With Quote
  #66  
Vechi 24.02.2012, 13:52:31
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
....... te rog nu mai sminti oamenii care nu il cunosc bine pe parinte.....
Stai liniștit cum crezi că asemenea FABULATII pot sminti? Trebuie să fii copil să crezi asemenea povești.

Last edited by ovidiu b.; 24.02.2012 at 14:21:08.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 24.02.2012, 13:56:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Radio Trinitas Sibiu - Despre Pr Arsenie Boca

Radio Trinitas Sibiu - Despre Pr Arsenie Boca II

Radio Trinitas Sibiu - Despre Pr Arsenie Boca III

Last edited by ovidiu b.; 24.02.2012 at 14:00:25.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 24.02.2012, 15:11:55
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

uneori gura pacatosului adevar graieste , eu l-am vazut cu ochii mei si ascultat cu urechile mele la Simbata de Sus (in 97) si nu se ascundea de nimeni ci doar sinodul trebuia sa taca referitor la inforrmatie.

spunea ca cine va avea cu adevarat nevoie de el va auzi de la altul si va veni , ceilalti sa se roage si sa mearga la duhovnicii lor
-la urma urmei o tara intreaga nu pate face coada la un singur om si chiar si in acele conditii erau destui care veneau si era coada ,
dati un telefon la manastire si intrebati pt confirmare.

in mod similar si alti crestini care l-au vazut acolo dupa 90 azi sint considerati eretici sau nebuni, posedati sau cine mai stie dusmani ai credintei.

nu trebuie sa credeti pe cuvint findca stiu ca nu am credibilitte
tocmai de aceea a opresc aici desi ar mai fi fost si alte lucruri de marturisit

veni-va ziua cind sinodul va confirma.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 24.02.2012, 16:05:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
uneori gura pacatosului adevar graieste , eu l-am vazut cu ochii mei si ascultat cu urechile mele la Simbata de Sus (in 97) si nu se ascundea de nimeni ci doar sinodul trebuia sa taca referitor la inforrmatie.
Faptul că părintele se arată anumitor oameni nu contest...dar când a murit părintele este foarte clar.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
in mod similar si alti crestini care l-au vazut acolo dupa 90 azi sint considerati eretici sau nebuni, posedati sau cine mai stie dusmani ai credintei.
E prima relatare de acest fel, pe care eu personal o citesc. Nu am auzit asemenea "povești" până acum.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
nu trebuie sa credeti pe cuvint findca stiu ca nu am credibilitte
tocmai de aceea a opresc aici desi ar mai fi fost si alte lucruri de marturisit
Oare pe cine să cred? Pe tine sau pe cei care l-au cunoscut personal?
- Pr Petru Vamvulescu - îmi este duhovnic, a participat la îmormântarea păritelui Arsenie.
- Pr David - a stat cu părintele Arsenie 7 ani la Drăgănescu.
- d-na Adriana A. - l-a avut ca duhovnic pe părintele Arsenie, a ținut în casă mamuscrisul "Cărării Împărăției" până după anii 90 și alte persoane care l-au cunoscut pe părintele.
Sunt sute de relatări de la cei care l-au cunoscut pe părintele și care au participat la mormântarea părintelui (preoți, călugări). Cam greu frate să mă duci cu zăhărelul.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.02.2012, 16:17:40
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
uneori gura pacatosului adevar graieste , eu l-am vazut cu ochii mei si ascultat cu urechile mele la Simbata de Sus (in 97) si nu se ascundea de nimeni ci doar sinodul trebuia sa taca referitor la inforrmatie.
Spui că nu se ascundea de nimeni....dar sinodul trebuia să tacă...care e logica?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
100 de ani de la nasterea parintelui Arsenie Boca laurschepsis Generalitati 14 29.09.2010 14:51:03
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
cuvinte alese ale Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Generalitati 4 03.05.2010 12:08:12
Profetia pictata a parintelui Arsenie Boca eodor nastasa Generalitati 1 06.04.2010 14:35:50