Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 21.10.2016, 21:28:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Se pare ca presedintele a rapuns la un ultimatum dat de un pastor baptist. Nu-mi dau seama daca prin "fanatism" se referea la actiunea pastorului sau la semnatarii petitiei.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 21.10.2016, 21:34:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Posibil să ai dreptate și majoritatea să ne fi grăbit să înțelegem greșit.
Are logică ce spui, pentru că la ultimatum s-a referit:

„Este greșit să dăm ascultare sau să mergem pe calea fanatismului religios și a solicitărilor ultimative. Eu nu cred în ele și nu le sprijin.”

P.S. Și totuși, cuvântul „fanatism” n-avea rost în context.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 21.10.2016 at 21:39:45.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 21.10.2016, 21:38:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu l-a întrebat nimeni despre pastorul acela nefericit.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #104  
Vechi 21.10.2016, 21:51:32
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Va grabiti, va grabiti... Puneti problema rauvoitor si imi pare ca suferiti de-o nauceala teribila daca va luati de om (care e, totusi, Presedintele nostru!) pentru ca a taxat, din postura la care il obliga demnitatea de sef al statului, manifestarile agresive ale unora fata de altii.
Cat de orbiti sunteti, de interpretati atat de stramb declaratiile Presedintelui?
Unde vedeti voi vreo sustinere a pacatului homosexualitatii in declaratiile sale?

Modul in care asazisii crestini (sanchi!, ca sa il parafrazez pe Dragos) se exprima public fata de pacatul homosexualitatii (mai exact fata de oamenii care au acest grozav viciu sau ce o fi el...) si fata de declaratia Presedintelui, mie mi se pare oricum dar nu intelept, nu crestinesc. Nu, nu, in nici un caz crestinesc si intelept.

Faceti valuri fara motiv real.
Cititi, daca se poate, fara ochelari de cal declaratiile sefului statului. Cititi inca o data, va rog!
Chiar nu vedeti ca se straduieste sa isi faca treaba in mod echilibrat, onest, corect?
Chiar vreti sa alimenteze violenta, ura, mandria narcisist-confesionala si alte idiotenii?

Dupa opinia mea, Presedintele este singurul, in acest taraboi, care da o lectie de conduita crestina.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 21.10.2016, 22:21:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Se prea poate. Dar uite, Cătălin nu s-a grăbit. De apreciat.
Iar Iohannis a venit cu precizări (postate de Iorest mai sus). Numai că asta înseamnă că n-a zis nici da, nici nu. A vrut doar o amânare.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #106  
Vechi 21.10.2016, 22:22:35
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
5.Ce vreti sa spuneti prin cuvintele,,In privinta modificarii Constitutiei, nu este randul meu sa vorbesc despre asta. O sa vorbesc pe urma”.
Ce vreti sa spuneti? Ca daca Parlamentul va schimba art. 48 in sensul dorit de crestini, veti certa si veti sfida poporul roman, mai mult decat ati facut-o acum?
6. Spuneti ca nu sunteti de acord ,,cu fanatismul religios”. Este regretabil ca ne faceti pe atat de multi fanatici.Va asiguram ca nu sunteti presedintele unui popor fanatic, ba chiar sunteti presedintele celui mai bland si cumsecade popor.
Presedintele a vorbit foarte clar si la obiect: se mentine in limitele functiei sale. Ce altceva mai bun ar putea sa faca? Sa devina aliatul unor doamne si domni care s-au erijat in reprezentantii crestinatatii? Nici vorba! Presedintele Iohannis nu e atat de prost, cum cu nevrednicie cred unii. Dimpotriva, e un om care se arata cu adevarat pregatit sa se comporte asa cum ii cere rolul si locul. Dar romanasii nostri duiosi, amatori de incurcaturi si smecherele mereu interesate si viclene, nu sunt obisnuiti cu un presedinte ferm, diplomat, transant si, mai ales, disciplinat.
Romanii duc dorul unor figuri marete precum Ceusescu, Iliescu, Basescu. Adica al unor oameni care ar fi fost, poate, buni de orice altceva dar nu de extrem de dificila functie de presedinte al unui popor pestrit si dedat la toate silniciile si mizeriile care se pot imagina.
Va e dor de biciul lui Ceusescu bag seama.
De fatarnicia lui Ilici.
De jocurile si muschii intimidanti ai bravului Base.

*
Poporul roman nu este, nici pe departe, cel mai bland si cumsecade popor. Asta s-o spuneti copiilor de la gradi, veniti in vizita din Danemarca, Mali sau Uzbekistan! Spalarea de creier care facea pe vremuri propaganda mincinoasa a incetat. Astazi avem o constiinta ceva mai realista asupra insusirilor noastre ca popor. Iar faptele ultimelor decenii sunt cea mai buna caracterizare. Degeaba incercam sa ne ascundem dupa deget: Romania e de ras si de plans astazi, in toate privintele. Iar responsabili pentru starea de azi a tarii si a romanilor sunt, in primul rand, chiar romanii. Acei romani crestini, cica - permiteti-mi sa va reamintesc amanuntul!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 21.10.2016, 22:33:05
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Se prea poate. Dar uite, Cătălin nu s-a grăbit. De apreciat.
Iar Iohannis a venit cu precizări (postate de Iorest mai sus). Numai că asta înseamnă că n-a zis nici da, nici nu. A vrut doar o amânare.
Da, Catalin trebe mereu apreciat. Sincer, cred ca il ajuta asta, mai exact atunci cand mai nimereste si el cate-o vrabie din pomul plin de ciori. Ma bucur pentru el!

*
Precizarile nu sunt binevenite? Iarasi intreb: ce altceva mai bun ar fi avut de facut?
Dar de ce crezi, Cristian, ca asta inseamna ce zici ca inseamna? Altceva nu poate sa insemne?
Cat priveste amanarea, iarasi te intreb: ce vezi nelalocul lui in asta? Ai vrea sa ia neintarziat barda sau evantaiul si sa faca poteca sau aer?...
E vorba despre politica, iar Iohannis este presedintele unei tari construite, in mod evident, pe modelul mafiot. Ce vrei sa faca omul? Tu ce ai face mai bine decat Presedintele nostru?

P.S. Nu il simpatizez prea tare pe Iohannis. Nici macar nu l-am votat. Deocamdata insa eu sunt incantat de modul in care isi face treaba. Personal ma rog Bunului Dumnezeu sa il tina, sa il ocroteasca si sa il povatuiasca, asa incat sa mai vada si romanica ce e aia sa ai un presedinte adevarat iar nu un dictator, un viclean ori un jucator macho.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 21.10.2016, 22:41:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Ba da, sunt binevenite precizările. Și, cum spuneam, se prea poate să-l fi judecat greșit. Însă n-am înțeles de ce a vorbit de fanatism când a fost întrebat de inițiativa Coaliției pentru Familie cu privire la modificarea Constituției. Aș fi preferat să spună că trebuie inițiat un referendum. Ăsta e pasul următor. Care, însă, mi se pare că e la latitudinea Parlamentului.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #109  
Vechi 21.10.2016, 22:45:28
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care treabă măi frate? Nenumăratele concedii și îndelungatele tăceri?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 21.10.2016, 23:01:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar problema nu este (decat ca circumstante ale aceleiasi grave dezordini) daca bulangiii fac scandal public, ori sunt bulangii in intimitatea iatacului lor. Problema este una de filosofie a statului si dreptului. De cand caracterul privat este ceea ce face ca o infractiune sa nu fie incriminata astfel ?
Pentru ca nu este o infractiune? Nu face nimanui altcuiva rau daca este tinut privat, deci nu este o infractiune.

Iar despre ce ai zis, sunt student in Olanda, si nici macar aici nu am vazut cupluri gay facand ce descrii pe strada.
Reply With Quote
Răspunde