Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 30.10.2016, 23:07:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pervertirea firii tinerilor se datorează în mare măsură greșelilor părinților în creșterea și educația copiilor.
Noi nu avem nici o vină. . .
Oare ?
Ajunge o săptămână de lucru, de osteneală pentru trup. Să participăm o zi pe săptămână, Duminica, în Biserica Domnului la Sfânta Liturghie. Destul ne ostenim pentru trup, să ne ostenim acum și pentru suflet, că în curând vom pleca la marea judecată să dăm socoteală de toate. Oare nu tocmai Duminica se fac cele mai multe păcate, petreceri, nunți, beții, certuri și desfrânări?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #502  
Vechi 30.10.2016, 23:07:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pervertirea firii tinerilor se datorează în mare măsură greșelilor părinților în creșterea și educația copiilor.
Noi nu avem nici o vină, de vină sunt doar gayuții și KI. :))
Binenteles ca nimeni n-a pus problema asa, dar daca tu esti suficient de obtuz.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #503  
Vechi 30.10.2016, 23:11:42
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ceea ce zici tu ca e "viitor" e deja "prezent" in tarile asa zis "civilizate".
Ca de obicei, vorbeam despre altceva: anume, despre viitorul nostru proorocit de tine, marele vizionar!...:))))
Dar ce sa-i faci: nu te-ai abtinut si ai mai tras o rusinica.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In ceea ce priveste politica de la noi, dupa > 25 ani nu prea mai e loc de naivitati.
Ei, ash! Tu vorbesti? Tu care crezi ca ai prostit deja intreg forumul cu "logica" ta?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai degraba pe tne te vad plini de frici, frica de a nu te alinia la noile trenduri, frici imaginare in dreptul crestinilor care isi cer drepturile..etc.
Am o singura frica. Si nu ti-e dat tie sa o cunosti, omule.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tot caut in sistemul moral crestin si nu gasesc "toleranta".
Sarmanul de tine... Sarmanii oameni din jurul tau....

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
... probabil se preda la anumite facultati, numite si "case de toleranta"...
Aici te las pe tine sa comentezi. Poarta-ti singur mizeriile.
Reply With Quote
  #504  
Vechi 30.10.2016, 23:16:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ei, ash! Tu vorbesti? Tu care crezi ca ai prostit deja intreg forumul cu "logica" ta?
Pai depinde care sectiune a forumului, cea cu aia care sunt deja prosti - nu e nevoie, aia care sunt destepti, incerci tu, dar nu prea vad sa reusesti, asa ca..cere un curs de reciclare, ceva .. :)

Daca nu merge ca "formator de opinie" atunci macar informator de opinii...e ceva mai simplu si fara stres intelectual.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #505  
Vechi 30.10.2016, 23:36:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Binenteles ca nimeni n-a pus problema asa
Dar te-ai făcut că plouă când homosexualii sunt buni de trimis în cuști la zoo, iar de piept l-ai luat doar pe KI.

Last edited by simpllu; 30.10.2016 at 23:43:44.
Reply With Quote
  #506  
Vechi 30.10.2016, 23:41:12
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.643
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
de vină sunt doar gayuții :))
De ce vorbesti cu pacat?
Singura vina a lu' gaiutii, saracutii, e ca... s-au nascut. Asa.
Reply With Quote
  #507  
Vechi 30.10.2016, 23:53:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dar te-ai făcut că plouă când homosexualii sunt buni de trimis în cuști la zoo, iar de piept l-ai luat doar pe KI.
Nicidecum, am demontat calomnia, dar tu ori nu erai pe aici ori nu stii sa citesti decat selectiv :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 30.10.2016, 23:59:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Din discuția cu mine nu reiese așa ceva: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=439
Reply With Quote
  #509  
Vechi 31.10.2016, 00:48:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Valorile sunt una, afirmarea lor prin practici/conduite/comportamente sociale sunt alta.
Adevarul e ca asta-i adevarul. Ai "operat" perfect distinctia. Tie ti-a iesit cu totul altceva. As vrea sa cred ca macar tu te poti auzi si intelege...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Toate la vremea lor. Vom vedea la locul faptei, cei care ne vom intalni. Probabil vom impartasi multe lucruri, asa cum a fost si la intalnirile precedente.
In aceasta privinta n-as vrea sa te simti vizat de vreo slabiciune. Intr-un fel sau altul, toti avem slabiciunile noastre. Dar e greu de agreat ideea ca fiind una ziditoare. Poate gresesc. Daca da, imi cer iertare fata de sufletele salvate in urma intalnirilor de pana acum. Ce-mi amintesc este... altceva!...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Dar nu imi fac iluzii ca vei veni; la celelalte intruniri ai lipsit. Din pacate.
Asadar, vorbeste te rog despre ce faci, nu despre ce visezi ca ai putea sa faci, intr-o buna si frumoasa dimineata...
Doamne ajuta!
Iluzii? Oricum as intoarce "iluzia", tot nu-i gasesc sensul...
Nu cred in astfel de "miracole". Cel putin, nu din mijlocul unor caractere ca ale noastre.
Ce fac acum? Ma lupt cu "psihologia la nivel inalt"! Ce fac in general, nu-i treaba nimanui! Ma surprinzi, insa ca problema viselor mele a ajuns pe... biroul tau de lucru. Arunca-le la cos, ca oricum n-am bani sa-ti platesc comision...
Dar... probabil ai dreptate... Sunt un mare visator daca imi inchpui ca eu as putea schimba ceva. Dar asta nu tine de mine... Stii tu de cine. Daca un singur suflet a reusit sa faca diferenta intre pozitia mea fata de viitorul ortodoxiei din Romania si pozitia ta (extrem de toleranta, binevoitoare si de mare bun-simt) care produce confuzie si compromis, eu sunt oarecum multumit. Tu te schimbi sau nu, intr-un anume viitor, aproape ca nu conteaza. Dar macar sa nu convingi si pe altii, cu parerile tale "ortodoxe"!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #510  
Vechi 31.10.2016, 00:52:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare ?... Oare nu tocmai Duminica se fac cele mai multe păcate, petreceri, nunți, beții, certuri și desfrânări?
Să înțeleg că această tendință de legiferare a anormalității este urmare a păcatelor noastre? Să înțeleg că păcatele noastre își cer drepturile?
Reply With Quote
Răspunde