Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 16.02.2011, 01:12:16
ZergAteu ZergAteu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.02.2011
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ai aici un articol științific care îți arată că mutațiile nu produc informație nouă și nici specii noi ci doar variații în cadrul aceleiași specii:

http://creation.com/dogs-breeding-dogs
Hahahaha. Ce-am râs.

Ia, dacă tot ne dăm articole unul altuia. (Sunt convins că nu prea citești ce-ți dau, dar cine are urechi să audă...)

http://lazypawn.com/wordpress/mutati...ga-informatie/
Reply With Quote
  #342  
Vechi 16.02.2011, 08:33:37
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ZergAteu Vezi mesajul
Hahahaha. Ce-am râs.

Ia, dacă tot ne dăm articole unul altuia. (Sunt convins că nu prea citești ce-ți dau, dar cine are urechi să audă...)

http://lazypawn.com/wordpress/mutati...ga-informatie/
Articolul tău se bazează pe eroarea logică a argumentului circular. Se aduc probe din observațiile genetice pe animale existente în loc să se explice care e cauza naturală pentru care există informație genetică și mutație, eventual cu îmbogățire de informație. Totul e că asta nu ar trebui să se întâmple, că în mod natural natura nu are cum să-și îmbogățească funcțiile prin apariția de sisteme funcționale. Mutațiile în informația genetică nu pot fi decât degenerative, nu constructive de sisteme.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #343  
Vechi 16.02.2011, 09:08:50
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ZergAteu Vezi mesajul
Argument circular din nou. Se aduce ca dovadă ceva existent, nu probabilitatea ca el să se întâmple în mod natural, fără o cauză inteligentă. Lumea e plină de minuni, dar ele nu ar putea avea loc fără un Creator.


Citat:
Asta dacă nu-s mutații favorabile, ca dacă sunt, ăia care nu le au tind să dispară, iar cei ce le au tind să se reproducă, deci genele favorabile ajung să se propage din generație în generație pe fondul decimării indivizilor care nu le au. Că așa e în viață.
Chiar tu ai spus că mutațiile favorabile sunt o raritate. În realitate, astfel de mutații nu ar trebui să existe, pentru că ele reprezintă informație funcțională nouă. Și ca un organ sau o funcție nouă să apară, trebuie să existe un număr imens de mutații inteligente, care nu reprezintă un avantaj atât timp cât organul nu este încă funcțional. Așa cum un computer nu poate produce informație funcțională dacă nu e programat, nici natura.


Citat:
Koala. Se hrănește doar cu frunze ale unei planete într-un anumit stadiu de maturare.
Panda e aproape exclusiv axat pe bambus.

Ca o curiozitate, iepurele este foarte interesant pentru că-și mănâncă propriile fecale din cauză că a fost proiectat inteligent și nu poate digera bine.
Din nou argument circular. Aduci în discuție ceva existent, nu logica lui. Faptul că animalele sunt mofturoase față de unele alimente e inexplicabil din punct de vedere științific și explicabil prin legile puse de Dumnezeu. Normal ar fi să mănânce mai variat dacă ar vrea să-și salveze pielea.



Citat:
E normal să fie o aberație, tu ai spus-o. :-) Eu n-am spus nimic de motive, nici măcar nu intră în discuție.
Atunci cum explici apariția rasei de chihuahua?



Citat:
De aia e un proces cumulativ, nu în salturi, cum îți închipui tu.
Tu îți închipui că eu mi-aș închipui asta. Nu am spus nicăieri că informația ar fi apărut brusc, dimpotrivă. Dar faptul că există această informație e dovada unui Creator inteligent.


Citat:
Complexul ăla nu apare dintr-o dată. Există stadii intermediare. De exemplu, Veverița zburătoare este un exemplu de animal care are o formă de aripă care-i e utilă la planare.

Uite la ce e utilă: http://www.youtube.com/watch?v=r9dHWOjRMxM
Argument circular din nou. Întrebarea nu e dacă veverița are sau nu aripă ci, prin câte mutații a ajuns la asta și de ce au avut loc aceste mutații. Și de ce nu au crescut și mamiferele pene, dacă zborul e obiectivul.




Citat:
Nu-i înșelător, am înțeles. Dar spune-mi, ce crezi, vârsta Terrei e mai aproape de 6000-10000 de ani sau mai aproape de 3-4 miliarde?
Probabil în jur de câteva mii de ani.



Citat:
Și aia exterioară, ce cauză are? Sau a apărut așa din senin complex și imuabil?
Existența supranaturală nu are nevoie de cauză, își explică existența prin sine însăși.


Citat:
O cauză supranaturală nu are sens. Punct.
Dovedește logic că nu poate exista supranatural.


Citat:
Inclusiv la capitolul sclavie. Sau la sacrificiul uman pe rug. Sau la poziția inferioară a femeii în societate doar că are un vagin și niște ovare. Sau la urârea de familie.
Eu vorbeam de creștinism. Hristos a adus o învățătură opusă legii VT, bazată pe non-violență, egalitate și iubire.



Citat:
Și tu știi asta pentru că ți-a spus Dumnezeu?
Din analiză. Îți pot explica de ce e benefic fiecare din cele enumerate.


Citat:
Nici locul ăsta nu e grozav. Ți-o spune fata din poza de mai jos:

[img]http://www.bjorkaoddities.com/images/folder%2048/4/Murderers%20Parasites2.jpg[/url]

Și cu parazitul ăsta parte din planul divin:
http://1.bp.blogspot.com/_LbccUVbSRd...Eye+Worm+1.jpg

Mai sunt și altele, dar asta e de încălzire.
Când nu ai nimic de zis vii cu prostii. Crezi că nu știe lumea de faptul că există și condiții vitrege pe Pământ? Dar asta nu face să nu existe și locuri minunate de viață. Te porți ca un copil, care neagă realitatea.


Citat:
Pentru că nu există nici o dovadă că ar exista supranaturalul, dar în primul rând pentru că știm suficient despre lumea înconjurătoare ca să tragem acestă concluzie. Bine, unii dintre noi știu, alții nu. Și acolo unde nu știu îl bagă pe Dumnezeu. Chestia asta se numește „God of the gaps”.
Numai supranaturalul explică structura rațională a lumii, apariția ei și existența sufletului.


Citat:

Lucrurile merg așa:

simplu ----(selecție naturală)---> complex.
Chiar schema ta dovedește ilogicitatea teoriei evoluționiste. Ca să selectezi ceva, trebuie să ai din ce. Deci unde e informația complexă pe baza căreia selecția naturală să poată opera? Tu ești conștient ce debitezi?



Citat:
Nu știi tu. E totul biochimie+electricitate.
Computerul nu e și el electricitate? Sau dacă intervine chimia, materia devine conștientă de sine însăși? Vor deveni vreodată computerele persoane?



Citat:
Deci, au cimpanzeii suflet?
Nu.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 16.02.2011 at 09:30:35.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 16.02.2011, 09:29:18
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ZergAteu Vezi mesajul
0,5 mm în plus la una, apoi 0,5 mm la cealaltă. și tot așa.
Tu vb serios? Nu ti se pare nimic ciudat, sau mai bine zis, ilogic?
Reply With Quote
  #345  
Vechi 16.02.2011, 09:47:34
Lescamona's Avatar
Lescamona Lescamona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Mutațiile în informația genetică nu pot fi decât degenerative, nu constructive de sisteme.
Hai sa discutam despre intoleranta la lactoza.

Cei mai multi oameni nu pot asimila lactoza la varsta adulta, proteinele care ajuta la acest fenomen, lactazele, au fost automat dezactivate in momentul intarcarii sugarului. 75% din populatia planetei este intr-un grad mai mare sau mai mic afectata si este un lucru cat se poate de normal.
La restul de 25%, din care fac parte si eu, a aparut o mutatie care face in asa fel incat genele responsabile de productia lactazelor sa nu mai fie dezactivate. Ei sunt mutantii, eu sunt un mutant.
Chiar si pe teritoriul Europei se observa ca tarile din peninsula Scandinavica au o buna toleranta, pe cand Italia are un procent mai mare de oameni afectati de intolerata la lactoza. De fapt, se pare ca mutatia genetica originala (sau una dintre ele, pt. ca au existat mai multe focare) s-a produs in Europa (zona in care astazi ar fi Danemarca, Germania) in Neolitic si pe masura ce ne deplasam spre sud, procentul celor cu intoleranta creste.

Din aceasta cauza, in Europa procentul celor cu intoleranta la lacoza este mai mic decat in Africa, unde s-a mers o perioada lunga pe societati de vanatori si culegatori. Cu toate acestea, pana si in Africa, se constata ca presiunile selectiei au facut ca alelele responsabile sa devina din ce in ce mai raspandite, asa in ultimele mii de ani au aparut din ce in ce mai multe regiuni in care produsele lactate, si laptele crud, sunt tolerate si la maturitate.

Exact acelasi lucru se intampla cu intoleranta la gluten. Eu sunt un mutant si in aceasta privinta.
Cerealele nu sunt potrivite pentru alimentatia omului, cu toate acestea in societatile in care agricultura a devenit o sursa importanta de hrana au fost activate genele mai vechi care produc enzime specifice digerarii glutenului.
Se poate observa cum in societatile in care vanatul si pastoritul au avut o mai mare importanta exista un numar mai mare de persoane cu intoleranta la gluten decat cele in care s-a dezvoltat agricultura.
In acest caz, in prezent mutantii au devanit majoritari, se apreciaza ca numai aprox 1% din populatie sufera cu adevarat de intoleranta la gluten. Dezvoltarea razanta a agriculturii si a cultivarii cerealelor a selectat numai pe cei care aveau mutatia norocoasa.

Pana acum cativa zeci de ani, un copil cu intoleranta la gluten murea in 25% din cazuri. Abia recent au aparut alimente fara gluten, special produse pentru aceste persoane.
http://www.enabling.org/ia/celiac/cul-wht.html

Acestea sunt numai doua mutatii majore, dar care nu se vad cu ochiul liber, care dovedesc ca omul supus presiumii mediului a evoluat.
__________________
Belief in the supernatural reflects a failure of the imagination. – Edward Abbey

Last edited by Lescamona; 16.02.2011 at 09:53:17.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 16.02.2011, 09:55:23
Lescamona's Avatar
Lescamona Lescamona is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana.Maria. Vezi mesajul
Tu vb serios? Nu ti se pare nimic ciudat, sau mai bine zis, ilogic?
De ce e ilogic? se numeste coevolutie si se intampla deoarece nu traim separati ci coexistam intr-um mediu impreuna cu mii de alte specii. Ne adaptam sau murim.
__________________
Belief in the supernatural reflects a failure of the imagination. – Edward Abbey
Reply With Quote
  #347  
Vechi 16.02.2011, 10:01:50
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink p

Traditie1
Citat:
Deci, au cimpanzeii suflet?
Nu.

Si totusi au....nu le fel cu al nostru, dar au un suflet..:
http://www.lovendal.net/wp52/si-anim...ma-o-antilopa/

"Se spune că animalele nu au sentimente, ci doar instincte. Filmulețul următor demonstrează că această părere este cât se poate de falsă. Animalele au suflet și simt și ele fericirea, tristețea și durerea."
O pisică a fost călcată de mașină în Turcia. O altă pisică nu pleacă de lângă ea și încearcă să o facă bine cu ceea ce pare un masaj cardiac. Oamenii au încercat să ajute felina rănită, însă motanul sufletist nu a vrut să se desprindă de partenera sa. După două ore, la fața locului a sosit un veterinar, care însă nu a mai putut să o salveze. Imagini impresionante.
http://www.realitatea.net/un-suflet-...nte_711997.htm

" In textul de la Isaia 11, 6-9, se spune ca in lumea de dincolo, lupul va trai laolalta cu mielul, leopardul cu caprioara, iar pruncii se vor juca fara teama cu serpii. Din acest text reiese ca animalele vor fi prezente in lumea vesnica." Si animalele sunt materie insufletita , chiar daca nu cu un suflet identic celui uman...Si din nefericire, ades chiar sunt mult mai "umane" decat oamenii.....

"Crestinii ezita sa atribuie nemurire animalelor pe motiv ca ele nu au constiinta, ca SUFLETUL lor nu este identic cu cel uman. Asadar sufletul animalului este muritor, fiind generat de pamant la cuvantul lui Dumnezeu, dupa cum marturiseste Sfantul Vasile cel Mare: “Sa nu socotesti ca sufletul animalelor este mai vechi decat ipostasa trupurilor lor si nici ca ramane mai departe dupa descompunerea trupului! "

Prin urmare si cimpanzoii si orice animal are un suflet....
Reply With Quote
  #348  
Vechi 16.02.2011, 10:03:37
Mihailescu-Marin Daniel's Avatar
Mihailescu-Marin Daniel Mihailescu-Marin Daniel is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2010
Mesaje: 85
Implicit Inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu

eu cred ca religia trebuie sa ramana in scoala, si nu numai o singura ora ci poate mai multe si va spun si de ce.

Inceputul intelepciunii este frica de Dumnezeu.

Frica de Dumnezeu in constiinta mea s-ar traduce prin invatarea si respectarea cele 10 porunci, date de Dumnezeu lui Moise, de catre copii la scoala, din frageda pruncie, din clasa a III-a.
Daca ai aceste reguli intiparite in inima, si profesorul de religie stie sa le cultive mai departe in inima copilului, atunci vom avea un popor de crestini adevarati.

Daca scoatem religia din scolii atunci va fi grav pentru noi.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 16.02.2011, 10:09:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Mona, ceea ce spui este argument circular. Aduci ceea ce s-a întâmplat ca dovadă în sprijinul a ceea ce nu ar fi trebuit să se întâmple. Creaționismul nu neagă că există transformări genetice ci că neagă faptul că ele pot apărea în mod natural, fără un Proiectant inteligent.

Trebuie să explici procesul irațional prin care au apărut acele reactivări ale enzimelor. Ce a determinat acel lucru.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #350  
Vechi 16.02.2011, 10:11:26
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Cred ca Dumnezeu vrea sa-L iubim...nu sa ne temem sau din teama sa-L slavim....Si daca se preda religia in scoli sa existe optiunea de a alege frecventarea cursurilor , in functie de confesiune.....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli I.Calin Generalitati 164 19.06.2011 23:53:44
Stop indoctrinarii religioase in scoli! Bogdan N Generalitati 12 02.06.2011 01:18:54
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42