Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.07.2011, 01:44:21
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

L-am văzut o singură dată pe părintele. Eram într-un grup de pelerini la mânăstirea din Techirghiol. Ne-a ținut o predică scurtă, dar care ne-a ajuns la suflet. Deși era foarte obosit, ne-a vorbit cu mult entuziasm. Fața lui și toată ființa sa emana multă bucurie și nădejde.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.07.2011, 05:22:18
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace pe acest parinte,vreau sa spun ascultand CD cu predici si interviuri pe mine felul lui de a vorbi ma apropiat si mai mult de credinta, a fost un mare iubitor de Dumnezeu.
Vesnica lui pomenire +
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.07.2011, 09:30:33
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

S-a stins unul dintre cei mai mari apărători ai credinței creștin ortodoxe, un stâlp de neclintit al tuturor românilor, credincioși ori necredincioși. Însă cuvintele pline de însemnătate duhohvnicească ale părintelui Arsenie Papacioc sunt în continuare și vor rămâne pe vecie averea cea mai de preț pe care ne-o putea lăsa. Dumnezeu să-l odihnească între cei drepți!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.07.2011, 13:58:11
alexmatei's Avatar
alexmatei alexmatei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alexmatei
Smile Vesnica lui pomenire !

In cinstea si memoria, vie de altfel, a parintelui Arsenie Papacioc, si parintele Calistrat de la Manastirea Vladiceni a scris urmatoarele cuvinte:

http://www.parintelecalistrat.com/20...ea-lui-si.html

Tot aici am postat in memoria parintelui si spre slava Lui Dumnezeu Cel minunat intru sfintii Sai, si cateva materiale video, unul din ele fiind conferinta video de doua ore la Constanta.

Sa nu ne intristam ca unii care nu nadejde. Vesnica lui pomenire !
Reply With Quote
  #45  
Vechi 20.07.2011, 16:43:23
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Dumnezeu sa odihneasca in locasurile Sale,impreuna cu sfintii,sufletul adormitului robului Sau arhimandritul Arsenie,Parintele nostru drag!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 20.07.2011, 17:37:54
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am avut fericirea de a sta în preajma acestui mare duhovnic dar simt că plecarea la ceruri a sfinției sale este o mare pierdere pentru noi cei rămași. Dumnezeu să-l odihnească și să-l așeze în ceata drepților săi.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 20.07.2011, 18:01:21
bogdan2010 bogdan2010 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 6
Implicit

Anul acesta imi propusesem sa ajung la el, la indemnul unui prieten.
Din pacate nu m-am grabit suficient!
Poate ca este o lectie ptr. delasarea care ma caracterizeaza uneori!
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 20.07.2011, 18:12:18
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Zilele trecute m-am intors din vacanta, care s-a "nimerit" sa fie anul acesta la Techirghiol. Eu m-am dres de reumatism, fiul meu a participat la un concurs de sah pentru copii. Speram sa il vedem pe Parintele. Am intrebat, am rugat, desigur nu se putea... ln manastire toate mergeau dupa rostul lor, era bine...
Apoi am intrebat pe localnici despre Parintele. Unanim acelasi raspuns: noi il consideram pe Parinte un sfant. Si lacrimi de duiosie in ochii lor... O intimitate care se ghicea ca era numai a lor...
Acum aflu ca s-a stins. Plang si eu. Si inima imi sopteste ca Parintele vegheaza pentru noi. Avem un mare prieten in lmparatie, Domnul sa il pomeneasca in veci. Parinte Arsenie, cu rugaciunile tale curate mijloceste pentru noi, pacatosii! Amin.
Slava lui Dumnezeu pentru toate!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 20.07.2011, 18:35:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Chipul luminos al Parintelui Arsenie Papacioc

"Toata viata ne pregatim pentru moarte", spunea parintele Arsenie Papacioc. Afirma aceasta purtand lumina pe chip. Aceeasi lumina o regasim pe chipul sau adormit, ca unul ce s-a mutat deja "de la moarte la viata".

Imagini de la priveghiul Parintelui Arsenie Papacioc:

http://www.crestinortodox.ro/comunit...&album_id=3177
Reply With Quote
  #50  
Vechi 20.07.2011, 18:38:46
medina medina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2007
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Dumnezeu sa-l odihneasca si sa ne ajute a-i urma cuvantul! Ne va lipsi tuturor vorba sa blajina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 16:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 15:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 16:34:16
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 13:30:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26