Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.11.2012, 13:30:21
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit Apel umanitar pentru un copil de 2 zile

Este vorba de colegii mei de serviciu, Valentin Mladin si Oana Suteanu Mladin, al caror baietel s-a nascut in urma cu 2 zile si care trebuie sa stranga suma de 14000 euro in 10 zile.

Mesajul de mai jos este chiar din partea tatalui:

"Eric s-a nascut pe 18 nov la 8.30 dimineata, a luat nota 9 si a fost dus la sectia de neonatologie pentru investigatii inainte sa fie adus la mama pentru primul contact si prima alaptare. Dupa ce au trecut mai multe minute decat ne asteptam si impreuna cu intrebarile pe care le puneam am aflat ca Eric este inca sub un cort de oxigen. Motivul: saturatia la nivelul picioarelor nu se facea corect. Dintr-un procent maxim de 100% Eric era pe la 87.

Dupa mai multe investigatii la clinica unde am nascut, dr. neonatolog a hotarat ca bebe ar trebui transferat la Budimex pentru analize mai amanuntite. Acolo, in urma unei ecografii, medicul pediatrul de garda ne-a dat un posibil diagnostic: transpozitie de vase mari. Practic sangele nu transporta destul oxigen in organism din cauza malformatiei congenitale. Apoi, a doua zi dimineata, doctorul cardiolog a confirmat diagnosticul initial, adaugand la acesta si aorta ingustata. Rezolvarea a venit tot din partea dansului: Eric trebuie operat de urgenta in Germania, Hanovra. Acolo este un doctor specializat pe malformatii congenitale la nou nascuti care il va primi pentru interventia chirurgicala.

Prin formularul E112, toata interventia, inclusiv cazarea noastra acolo va fi gratuita. Chiar si operatia are rata de succes buna, iar doctorul este foarte apreciat pe aceasta specializare.

Problema mare apare la transport. Trebuie un avion dotat cu aparatura necesara pentru a putea acomoda un astfel de pacient. In momentul de fata incercam sa facem rost de un asemenea avion, insa prima evaluare a costurilor de transport se situeaza pe la 14000 Euro. Cum, doctorul a spus ca interventia trebuie sa fie facuta in termen de 10 zile, suma este cu atat mai greu de obtinut. La asta mai putem adauga si un cost de 16 milioane pentru 5 fiole de Alprostadil, medicament ce mentine saturatia cu oxigen la un nivel satisfacator. Inca asteptam sa vedem cate fiole ne vor mai trebui.

Apelez acum la orice fel de ajutor, oricat de mic. Fiecare leu adunat pentru Eric il va ajuta sa fie mai aproape de medicul din Germania.

Am vrea sa multumim din suflet tuturor celor care ne vor ajuta chiar si cu un gand bun. Orice impuls, fie el material sau spiritual, ne va ajuta enorm.

Conturile unde pot fi virati banii sunt deschise la ING Bank Bucuresti.

Conturi IBAN:

Nume: Mladin Valentin

Cont RON: RO08INGB0000999901166222

Cont EURO: RO56INGB0000999901839702

Detalii cont euro:
SWIFT: INGBROBU

Adresa:
Ing bank n.v. amsterdam suc Bucuresti Bd.Iancu de Hunedoara nr.48 sect.1. Cod postal 011745

Multumim din inima!
Eric, Oana si Vali "
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.11.2012, 18:56:15
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Este vorba de colegii mei de serviciu, Valentin Mladin si Oana Suteanu Mladin, al caror baietel s-a nascut in urma cu 2 zile si care trebuie sa stranga suma de 14000 euro in 10 zile.
Cu bucurie va anunt ca firma a donat 10000 de euro, Domnul fie laudat!
Noua nu ne mai ramane decat sa ne rugam pentru el, ca medicului sa-i reuseasca operatia.
Doamne ajuta!
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.11.2012, 19:48:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce firma este?
Mai rar asa patroni.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.11.2012, 20:10:15
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Doamne ajuta!

Desi ,am spus ca numai astern pe hartie randuri ,nu pot sa nu o fac,,nu are importanta firma ,,important este ca s-au donat primi bani
Sa ne gandim la micut ,,Dar din dar D-zeu face raiul,, ,Mare ne va fi rasplata in ceruri !
Doamne ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2012, 16:27:38
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Da Alin, nu cred ca are importanta ce firma este. Important e ca s-au strans banii si au plecat deja in Germania. Si inca ceva, tot ieri am trimis mesajul si la cativa prieteni care lucreaza prin diferite firme, si azi nu mica mi-a fost uimirea (dar si bucuria) sa vad ca o companie (la care nu trimisesem direct) doreste sa doneze bani. Uite ca se poate, uite ca mai sunt oameni care se gandesc la semenii lor in suferinta. Niciodata nu m-am indoit de asta, cine ce-ar zice.
Sa dea Dumnezeu sa se intoarca acasa sanatos, sa creasca mare si voinic si sa nu uite sa-i multumeasca Domnului pentru ajutorul primit.
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.11.2012, 18:47:09
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floare alba Vezi mesajul
Cu bucurie va anunt ca firma a donat 10000 de euro, Domnul fie laudat!
Noua nu ne mai ramane decat sa ne rugam pentru el, ca medicului sa-i reuseasca operatia.
Doamne ajuta!
Ultimele vesti despre Eric:

"Eric a iesit din operatie si e bine!!!

A fost o zi de cosmar, dar acum suntem pe calea cea buna.

Nu am destule cuvinte sa il descriu pe doctor, dar este un inger. A reusit sa repare in noua ore toate cele sase defecte, iar cu concursul lui, Eric a ajuns la terapie intensiva in stare foarte buna. Micuțul e stabil, frumos si linistit.

In cateva zile, posibil chiar maine doctorul va incerca sa il...detubeze ca sa vedem cum se descurca pe cont propriu. Apoi va inchide si toracele. Vor urma alte zile de monitorizare unde avem in continuare nevoie de toate gandurile bune.

La sfarsitul zilei de maine o sa revenim cu noutati despre starea piticului.

Toate cuvintele nu vor putea vreodata sa arate recunostinta noastra pentru tot ceea ce s-a facut pentru a ne aduce pana aici!!!"
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.11.2012, 19:00:38
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Doamne ajuta!

Ma bucur din tot sufletul ca Eric este bine ,stiu ca va fi bine pentru ca puterea lui Taica D-zeu e mare
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2012, 15:11:14
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit Vesti bune

Revenim cu vesti bune de la Eric!

Astazi a fost detubat, iar starea lui a ramas buna si stabila! Vor urma cateva zile de monitorizare si reducere treptata a medicamentelor si apoi vom reveni cu alte vesti bune!

Micutul Eric este un luptator, iar doctorul este incantat de acest lucru.

Va pupam pe toti!
Eric, Oana si Vali
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2012, 15:42:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Slavă lui Dumnezeu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2012, 14:56:11
Floare alba's Avatar
Floare alba Floare alba is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit Vesti noi si imbucuratoare despre Eric

"E timpul pentru un nou update despre Eric.

Astazi a papat ceva mai mult de la biberon, deci se pare ca ii place pana la urma :)

Totul e bine in continuare. Asteptam rezultatul acestor zile de monitorizare si speram la o externare rapida.

Va pupam pe toti!
Valentin"
__________________
Mulțumesc puterilor cerești că m-am învrednicit a crede, că mi s-a facut această neasemuită onoare și din tot sufletul rostesc, strigând cu lacrimi ca la Marcu 9, 24: „Cred, Doamne! Ajută necredinței mele”. (Părintele Nicolae Steinhardt)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un nou apel umanitar Annyta Umanitare 13 10.12.2012 22:05:07
Apel umanitar Joulie Umanitare 3 05.09.2012 21:26:17
Apel umanitar urgent pentru un copil laurastifter Umanitare 9 30.03.2012 16:10:28
Apel umanitar petre uta Umanitare 0 29.04.2010 15:32:46
apel umanitar monicalivia81 Umanitare 0 21.11.2009 14:19:14