Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 13.06.2013, 16:27:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Preventiv, nici n-ar trebui sa-i speli pe maini.
Spălatul pe mâni nu otrăvește, vaccinul da.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu stiu de ce anti-vaccinistii vad doar o fatza a responsabilitatii.
Tocmai, că anti-vacciniștii sunt responsabili, se gândesc la sănătatea copiilor lor, caută o cale naturală, lasată de Dumnezeu. Cei care apelează la vaccin ”preventiv”, sunt cei care își pun nădejdea mai mult în oameni (medici) decât în Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica cea legata de o eventuala imbolnavire, nu o vad.
De asta e plin spitalul de copii bolnavi, că vaccinurile sunt eficinete?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si apropo, noutati pentru tine: vaccinarea tot medicina este.
Ai uitat să precizezi medicină preventivă. Adică de frica unei boli îmi dau vaccinul, dar oare vaccinul previne boala sau credința în Dumnezeu? Eu cred că vaccinul ăsta e lăsat mai mult pentru cei fără credință.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 13.06.2013, 17:45:32
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Am fost muscata de un caine in urma cu 2 saptamani si n-am avut nicio fractiune de secunda ezitare daca sa-mi fac vaccinul sau nu.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #343  
Vechi 13.06.2013, 18:01:38
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Spălatul pe mâni nu otrăvește, vaccinul da.
a otravi implica otrava. virusii nu sunt otrava

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Tocmai, că anti-vacciniștii sunt responsabili, se gândesc la sănătatea copiilor lor, caută o cale naturală, lasată de Dumnezeu. Cei care apelează la vaccin ”preventiv”, sunt cei care își pun nădejdea mai mult în oameni (medici) decât în Dumnezeu.
da, pentru ca sa nu iti iei tu nici o masura de protectie e foarte responsabil.
Si nu, a te ruga pt sanatate fara a lua masuri e la fel de responsabil ca a te ruga pt bunastare fara a face provizii pt iarna.
Apropo, de ce va spalati pe maini? Nu va incredeti in Dumnezeu ca nu va infectati?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
De asta e plin spitalul de copii bolnavi, că vaccinurile sunt eficinete?
pai sa vedem, s-a internat cineva de variola in ultimul timp? sau poliomerita?
nu.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ai uitat să precizezi medicină preventivă. Adică de frica unei boli îmi dau vaccinul, dar oare vaccinul previne boala sau credința în Dumnezeu? Eu cred că vaccinul ăsta e lăsat mai mult pentru cei fără credință.
Eu cred ca vaccinul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 13.06.2013 at 18:05:01.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 13.06.2013, 18:05:59
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar nu simti nici un miros, nimic, nimic...?
miroase de la o postă ...
Reply With Quote
  #345  
Vechi 13.06.2013, 18:22:08
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
miroase de la o postă ...
If you can't dazzle them with brilliance, baffle them with b******t!-William Claude Dukenfield
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #346  
Vechi 14.06.2013, 00:17:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
a otravi implica otrava. virusii nu sunt otrava
Și totuși de ce spitalele sunt pline de copii bolnavi? Care e prevenția? E doar o teorie pentru face bani sau e și benefică în teren? Eu în teren observ oameni bolnavi.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
da, pentru ca sa nu iti iei tu nici o masura de protectie e foarte responsabil.
Măsura o iei ferindu-te de boală. Cum? Întărindu-ți sistemul imunitar pe cale naturală și printr-o igienă adecvată. Și mai cum? Prin rugăciune și post.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Si nu, a te ruga pt sanatate fara a lua masuri e la fel de responsabil ca a te ruga pt bunastare fara a face provizii pt iarna.
Măsura mea e simplă: consum de fructe și legume care întăresc sistemul imunitar. Însă tu iei măsuri pe cale artificială inducând în mod controlat boala și cică înveți corpul să lupte cu boala. Dar cum luptă corpul cu un virus cu care corpul nu a fost învățat? Și eu din câte știu virușii evoluează. Și cum luptă corpul când deși vaccinat este contaminat de virusul respectiv? Și cazuri sunt, deci despre ce vorbim?

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
pai sa vedem, s-a internat cineva de variola in ultimul timp? sau poliomerita?
Poliomielita o poți contacta prin țări ca Afganistan, Pakistan sau țări din Africa. Păi ce treabă am eu cu ei? Sub 1% din cei infectați au simptome grave (dureri musculare, rigiditate musculară, paralizii). Dar știi cum poate fi prevenită? Printr-un minim de iginienă. Virisul se află în scaunul celui bolnav. Dispariția epidemiilor de poliomielită nu s‑a făcut datorită vaccinurilor antipolio, ci datorită îmbunătățirii condițiilor de viață.

În Germania din 1998 BCG nici nu se mai adminstrează. La noi de ce? Doar pentru că suntem o piață de desfacere?

Vaccinarea sistematică din Franța nu a dus la eradicarea TBC, ci dimpotrivă, la o creștere a cazurilor de TBC.

Șții cum a apărut TBC? În urma vaccinării contra variolei.

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Eu cred ca vaccinul.
Ești liber să crezi ce vrei.
Reply With Quote
  #347  
Vechi 14.06.2013, 00:26:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu as fi pentru antipolio si antitetanos ,dar nimic altceva in plus
De ce antipolio? Boala poate fi tratată. Dar de ce antitetanos? Pentru timp își face efectul vaccinul antitetanos? De ce nu dai copilului și antirabic?
Reply With Quote
  #348  
Vechi 14.06.2013, 00:45:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Legatura intre vaccin si autism (cel putin ca si cauza primara) nu a fost dovedita.
Câți oameni (copii) trebuie să mai sufere pentru a putea fi dovedită?

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar in schimb este un lucru cert ca inofensiva rujeola - "boala copilariei" provoaca encefalita sau panencefalita (foloseste google sa afli ce inseamna)?
Encefalita sau panencefalita sunt complicații ale rujeolei, complicații care apar deobicei în epidemii la o populație subnutrită cu rezistență scăzută.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Adica, ca sa-ti traduc, din 1000 copii care fac rujeola, 3 mor, inafara de cei care raman cu sechele grave.
Rujeola este o boală infectocontagioasă cu efect pozitiv asupra sistemului imun al copilului. Este indicat ca toți copiii să treacă prin aceste boli denumite pe bună dreptate bolile copilăriei fără ca ei să fie vaccinați.

Ar fi interesant de știut care e sursa statisticii tale, în ce țară etc...
Reply With Quote
  #349  
Vechi 14.06.2013, 01:05:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

................

Last edited by ovidiu b.; 14.06.2013 at 01:12:24.
Reply With Quote
  #350  
Vechi 14.06.2013, 01:07:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca astept un raspuns vizavi de cealalta fatza a lucrurilor: cum vor reactiona cand se va imbolnavi (cu repercursiuni majore) pentru ca NU l-au vaccinat.
La fel cum vor reacționa cei care și-au vaccinat copilul și totuși se confruntă cu boala (cu repercursiuni majore).

Apropo sunt atâtatea mamici care nu și-au vaccinat copiii și au trecut ”surprinzător” de bine peste bolile copilăriei fără complicațiile pe care unii mai mult le amplifică de dragul vaccinării. Și avem exemple chiar aici pe forum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinți catolici ai secolului al XX-lea. Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 6 15.12.2011 17:54:46
666 confuzia secolului andreicozia Generalitati 250 04.04.2011 23:51:50
Vaccinarea are efecte negative Iustin32 Generalitati 113 23.01.2011 16:21:40
Pericolul nestiut al vaccinurilor Iustin32 Generalitati 65 29.12.2009 22:23:12
problema medicala mathly24 Generalitati 8 25.09.2007 17:33:38