Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.08.2013, 10:38:34
mateimatei mateimatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2013
Mesaje: 24
Implicit "Ceremonia"

Cand am deschis calculatorul, m-am lovit ca de obicei de noutatile zilei (nu le spun stiri pentru ca este prea pretentios) si am ramas cu un gust amar. Suntem informati ca in Romania se fac nunti "seculare". Pana aici nimic nou, cu totii stim ca sunt destui care ocolesc biserica, dar acum aflam ca s-a infiintat si o asociatie, ASUR, care organizeaza ceremonii seculare (contradictia termenilor se pare ca nu deranjeaza pe nimeni).
Scopul declarat este acela de a ne invata cum sa scoatem complet Biserica din viata noastra, chiar si in cele trei momente esentiale.
Stirea o gasiti aici http://ro.stiri.yahoo.com/c%C4%83s%C...150042269.html
Sincer, initial nici nu m-a deranjat foarte tare, pe principiul "Nebuni sunt destui!". Apoi am citit comentariile.
Sunt curios cati dintre dumneavoastra, doamnelor si domnilor, reusiti sa cititi materialul propus fara sa simtiti macar un usor dezgust, pentru ca tolerarea concubinajului este una, dar institutionalizarea lui este alta poveste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.08.2013, 13:48:13
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateimatei Vezi mesajul
Cand am deschis calculatorul, m-am lovit ca de obicei de noutatile zilei (nu le spun stiri pentru ca este prea pretentios) si am ramas cu un gust amar. Suntem informati ca in Romania se fac nunti "seculare". Pana aici nimic nou, cu totii stim ca sunt destui care ocolesc biserica, dar acum aflam ca s-a infiintat si o asociatie, ASUR, care organizeaza ceremonii seculare (contradictia termenilor se pare ca nu deranjeaza pe nimeni).
Scopul declarat este acela de a ne invata cum sa scoatem complet Biserica din viata noastra, chiar si in cele trei momente esentiale.
Stirea o gasiti aici http://ro.stiri.yahoo.com/c%C4%83s%C...150042269.html
Sincer, initial nici nu m-a deranjat foarte tare, pe principiul "Nebuni sunt destui!". Apoi am citit comentariile.
Sunt curios cati dintre dumneavoastra, doamnelor si domnilor, reusiti sa cititi materialul propus fara sa simtiti macar un usor dezgust, pentru ca tolerarea concubinajului este una, dar institutionalizarea lui este alta poveste.
Nu dezgust, ci parere de rau pentru ca il refuza pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.08.2013, 13:53:32
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Saracii....
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.08.2013, 13:58:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Incerci sa le faci reclama sau ce?

De ce ar fi nevoie de cineva sa organizeze "nunti seculare"?

Nunta nu se face la biserica, cine nu e credincios nu trece pe la biserica si gata.

Ce e asa de extraordinar?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2013, 14:36:09
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Concubinajul e deja institutionalizat. Adica daca ai trait un numar de ani cu cineva in concubinaj esti considerat ca fiind casatorit. Adica in caz de despartire bunurile se impart ca si cum ai fi fost casatorit.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2013, 14:48:29
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incerci sa le faci reclama sau ce?

De ce ar fi nevoie de cineva sa organizeze "nunti seculare"?

Nunta nu se face la biserica, cine nu e credincios nu trece pe la biserica si gata.

Ce e asa de extraordinar?
eu vad ca a tras un semnal de alarma asupra unei noi tendinte nesanatoase nicidecum o reclama..
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.08.2013, 14:48:48
mateimatei mateimatei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2013
Mesaje: 24
Implicit

@AlinB
"Extraordinar" este faptul ca se inlocuieste in mod institutional cununia religioasa cu altceva; ceremonia laica si cununia religioasa sunt puse la acelasi nivel. Pentru a pastra exprimarea din material, ambele sunt numite acte "simbolice".
Ma surprinde declaratia dumneavoastra: "Nunta nu se face la biserica". In orice dictionar prima de finitie a cuvantului este : 1. Căsătorie religioasă; ceremonial și petrecere organizate cu prilejul unei căsătorii religioase [...]. Daca nu e asta nunta, atunci care este?!
"Extraordinar" este faptul ca nu se vorbeste despre "cine nu e credincios nu trece pe la biserica si gata" (cuvintele dumneavoastra), ci despre institutionalizarea unui ritual laic, care ne este prezentat ca interschimbabil cu ceremonia cununiei religioase.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.08.2013, 15:40:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Concubinajul e deja institutionalizat. Adica daca ai trait un numar de ani cu cineva in concubinaj esti considerat ca fiind casatorit. Adica in caz de despartire bunurile se impart ca si cum ai fi fost casatorit.
Daca asa ceva exista prevazut in legislatia romaneasca atunci cei care au facut asemenea lege sunt idioti complet! Doar in documente daca nu esti casatorit legal tu esti proprietarul locuintei sau a altor bunuri i!

In mod normal, legea trebuie sa prevada ca in caz de divort se impart numai bunurile obtinute DUPA incheierea unei casatorii legale, in fata ofiterului starii civile.

Iar daca unii aleg sa nu se mai casatoreasca si religios, aceea nu se mai cheama casatorie sau nunta, ci concubinaj!
Asa petreceri sau "ceremonii"" putem face cand vrem, dar ca sa fie nunta si casatorie intradevar, obligatoriu trebuie sa fie si religioasa si civila!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.08.2013, 21:48:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu n-am inteles ce fel de ceremonie este asta. Poate sa explice cineva?
Se face in biserica? Se face mai intai cea civila?
Cine o savarseste?
Si pentru ce s-ar face asta, daca oamenii nu vor in biserica?
Sau ei vor in biserica, dar ii deranjeaza preotul si slujba propriu zisa de cununie.

Eu stiu ca am citit mai acum cateva luni ca altceva vor sa legifereze si la noi in tara (in alte parti exista asta, la catolici). E vorba sa poti sa faci cununia numai in biserica, sa nu mai trebuiasca si cununia civila.
Se face cununia religioasa si preotul mai apoi trimite hartiile la primarie si se rezolva, dar fara ca sa fie nevoie de cununie la sfat. Se rezolva acolo numai hartiile.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.08.2013, 21:51:13
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mateimatei Vezi mesajul
Cand am deschis calculatorul, m-am lovit ca de obicei de noutatile zilei (nu le spun stiri pentru ca este prea pretentios) si am ramas cu un gust amar. Suntem informati ca in Romania se fac nunti "seculare". Pana aici nimic nou, cu totii stim ca sunt destui care ocolesc biserica, dar acum aflam ca s-a infiintat si o asociatie, ASUR, care organizeaza ceremonii seculare (contradictia termenilor se pare ca nu deranjeaza pe nimeni).
Scopul declarat este acela de a ne invata cum sa scoatem complet Biserica din viata noastra, chiar si in cele trei momente esentiale.
Stirea o gasiti aici http://ro.stiri.yahoo.com/c%C4%83s%C...150042269.html
Sincer, initial nici nu m-a deranjat foarte tare, pe principiul "Nebuni sunt destui!". Apoi am citit comentariile.
Sunt curios cati dintre dumneavoastra, doamnelor si domnilor, reusiti sa cititi materialul propus fara sa simtiti macar un usor dezgust, pentru ca tolerarea concubinajului este una, dar institutionalizarea lui este alta poveste.
Am citit materialul si m-am intristat. Mi-e mila de acei bieti oameni care se grozavesc pentru curajul lor de a-l alunga pe Dumnezeu din mijlocul lor. Se felicita unii pe altii, se lauda ca iata ei nu au nevoie de EL. De fapt pentru acesti oamnei care din pacte sunt foarte multi, o cununie nu inseamna decat un ofiter de stare civila, niste semnaturi, niste juraminte penibile si mincinoase si o pereche de verighete. Iar cei care totusi pretind ca sunt crestini, cununia religioasa nu inseamna decat un popa afacerist, o pereche de nasi, o coroana pe cap si invartitul in jurul unei mese.
Si cel mai trist este ca termenul NUNTA a fost terfelit, necinstit, siluit.
Este foarte trist.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare