Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 23.01.2008, 22:45:49
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[size=3][b] O LUME NENASCUTA
46 milioane de avorturi in lume in fiecare an
19 milioane efectuate in conditii mizere
25% din populatia lumii traieste sub interdictia avortului
Reply With Quote
  #142  
Vechi 23.01.2008, 22:55:09
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[b]16% din tarile in curs de dezvoltare au legalizat avorturile

AFRICA
4,2 milioane de avorturi ilegale in fiecare an
peste 40% dintre mortile materne din lume
Adolescentele intre 15 si 19 ani-un sfert dintre avorturile ilegale
60% dintre avorturile ilegale din Africa se inregistreaza la femeile sub 25 de ani

ASIA
daca in India si Nepal avortul este considerat legal, in Insulele Filipine este considerat caz penal
6 milioane de avorturi, din care 1 mil. ilegale, In India, unde avortul s-a legaliza acum 30 de ani
253.000 de morti materne anuale numai in Asia, dintr-un total de 529.000in toata lumea

AMERICA LATINA SI CENTRALA
3,7 avorturi ilegale
rata mortalitatii materne este de 1 la 1.600 in Cuba, unde avortul este legal si de 1 la 29 in Haiti unde este ilegal
In Chile si Ecuador avosrtul este strict interzis. Nu este permis nici macar in cazul in care este necesar pentru salvarea mamei.
Abia in 2006 Columbia a legalizat avortul in caz de viol,incest si in cazurile in care viata mamei este pusa in pericol
"Unsafe Abortion Facts%Figures"-Studiu realizat de Population Reference Bureau, 2006

aceasi sursa
Reply With Quote
  #143  
Vechi 24.01.2008, 15:48:17
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Citat:
În prealabil postat de nimeni
Avorturl, din nefericire, este o necesitate a societatii. Am spus din nefericire.

fiecare individ are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul sau.
Uciderea unui copil nu e necesitatea nimanui. Pune-te in locul lui. Sau imagineaza-ti ca ai avea un frate care a sfarsit asa, sa vezi ce sensibil devii fata de "necesitatile societatii"... Fiecare om vine pe lume cu bucata lui de paine, si daca Dumnezeu a facut o minune atat de mare incat sa creeze viata, cu atat mai mult are putere sa ajute la cresterea ei, daca este ascultat.

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu trupul sau? Nu, in primul rand ca a fost creat de Dumnezeu sa fie templu al Duhului Sfant. Iar trupul copilului omorat si aruncat la gunoi nu este in nici un caz "al sau". Ce liber arbitru are copilul acela?
Eu ma pun in locul celei care il face. Si incerc sa vad din toate perspectivele. Nu este un copil este un fat. La varsta la care se fac avorturile diferanta nu este foarte mare fata d eun alt fat de la o alta specie asemanatoare.

Am spus ca ets eo boala sociala si necesitate. Ai vrea scumpa mea sa natsi un monstru? Ai vrea sa cresti un copil fara sa ii oferi o bucata de paine? Vorbesc despre cazurile sensibila si despre constiinta. Ai vrea ca fiica ta de 14 ani sa devina mama doar pentru ca nu ai avut curajul sa ii vorbesti despre sexualitate. Toate acestea s-au intamplat.

Nu cred ca este un lucru simplu pentru nimeni.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 28.01.2008, 11:22:44
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimeni
Citat:
În prealabil postat de irina77
Citat:
În prealabil postat de nimeni
Avorturl, din nefericire, este o necesitate a societatii. Am spus din nefericire.

fiecare individ are dreptul sa faca ceea ce doreste cu trupul sau.
Uciderea unui copil nu e necesitatea nimanui. Pune-te in locul lui. Sau imagineaza-ti ca ai avea un frate care a sfarsit asa, sa vezi ce sensibil devii fata de "necesitatile societatii"... Fiecare om vine pe lume cu bucata lui de paine, si daca Dumnezeu a facut o minune atat de mare incat sa creeze viata, cu atat mai mult are putere sa ajute la cresterea ei, daca este ascultat.

Fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu trupul sau? Nu, in primul rand ca a fost creat de Dumnezeu sa fie templu al Duhului Sfant. Iar trupul copilului omorat si aruncat la gunoi nu este in nici un caz "al sau". Ce liber arbitru are copilul acela?
Eu ma pun in locul celei care il face. Si incerc sa vad din toate perspectivele. Nu este un copil este un fat. La varsta la care se fac avorturile diferanta nu este foarte mare fata d eun alt fat de la o alta specie asemanatoare.

Am spus ca ets eo boala sociala si necesitate. Ai vrea scumpa mea sa natsi un monstru? Ai vrea sa cresti un copil fara sa ii oferi o bucata de paine? Vorbesc despre cazurile sensibila si despre constiinta. Ai vrea ca fiica ta de 14 ani sa devina mama doar pentru ca nu ai avut curajul sa ii vorbesti despre sexualitate. Toate acestea s-au intamplat.

Nu cred ca este un lucru simplu pentru nimeni.
1.Defineste "monstru". Dumnezeu nu creeaza monstri. Noi suntem prea egoisti si prea infirmi sufleteste, ca sa catalogam drept monstru pe cineva pe care nu suntem in stare sa-l intelegem si sa-l iubim, poate din comoditate, poate din rautate, poate din prostie... cine stie.

2."Nu este un copil este un fat. La varsta la care se fac avorturile diferanta nu este foarte mare fata de un alt fat de la o alta specie asemanatoare." Esti extrem de sarac informat (a). Studiaza dezvoltarea embrionara, incepand chiar de la primele saptamani de sarcina.

3.Vorbesti de necesitate. Pentru cine si pe baza caror criterii? Spre exemplu, de ce nu a fost o necesitate ca tu sa fi fost avortat/a? De ce a fost necesar sa te nasti?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 28.01.2008, 12:18:57
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Am vazut acum vreo 3 zile un reportaj despre ce a insemnat interzicerea avortului in perioada comunista, cate femei au murit si in ce modui oribile. Erau marturii ale femeilor, doctorilor, asistentelor...infiorator. Interzicerea avortului este o crima impotriva societatii, cum a mai zis cineva. Am vazut orfelinate din perioada comunista, in care copiii cu handicap erau mancati de vii de sobolani.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 28.01.2008, 15:15:51
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Data fiind aceasta pozitie, poate vreodata Biserica sa admita exceptii? In acele cazuri, tot mai rare, in care alegerea medicala trebuie facuta intre viata mamei si cea a copilului nenascut, este admisibil moral sa se acorde prioritate mamei. Aceasta nu pentru ca ea ar fi o "persoana" integra, in timp ce copilul este doar o "viata potentiala" - deoarece amandoi sunt oameni, in aceeasi masura - ci pentru ca mama isi are locul ei si responsabilitatea ei in familie, unde prezenta sa iubitoare influenteaza direct viata sotului si a celorlalti copii ai sai.
Cu toate acestea experienta ne demonstreaza ca multe mame aflate in pericol au decis pentru nasterea copiilor, iar in ciuda prezicerilor medicale, mamele au trait, asta fiind chiar o dovada a providentei.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 28.01.2008, 22:33:02
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Data fiind aceasta pozitie, poate vreodata Biserica sa admita exceptii? In acele cazuri, tot mai rare, in care alegerea medicala trebuie facuta intre viata mamei si cea a copilului nenascut, este admisibil moral sa se acorde prioritate mamei. Aceasta nu pentru ca ea ar fi o "persoana" integra, in timp ce copilul este doar o "viata potentiala" - deoarece amandoi sunt oameni, in aceeasi masura - ci pentru ca mama isi are locul ei si responsabilitatea ei in familie, unde prezenta sa iubitoare influenteaza direct viata sotului si a celorlalti copii ai sai.
Cu toate acestea experienta ne demonstreaza ca multe mame aflate in pericol au decis pentru nasterea copiilor, iar in ciuda prezicerilor medicale, mamele au trait, asta fiind chiar o dovada a providentei.
iar daca ar fi sa o luam la modul cel mai rece posibil, daca se decide sa se aleaga viata mamei si nu a copilului, mama poate avea iar copii in cateva luni, in schimb copilul trebuie sa astepte cel putin 14, 15 ani pentru a putea concepe la randul lui o viata (asta daca ar fi sa se ia in considerare strict scopul perpetuarii speciei)

dar cred ca orice mama(in adevaratul sens al cuvantului) va alege viata copilului ei in loc de viata ei, desi este foarte greu pentru un copil sa creasca fara mama
Reply With Quote
  #148  
Vechi 30.01.2008, 01:16:45
paraschevaiasi's Avatar
paraschevaiasi paraschevaiasi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Eu am intalnit un barbat ce si-a crescut copilul singur pt ca sotia a murit la nasterea copilului. Dorinta ei a fost sa traiasca copilul. Mare bucurie va primi in cer aceasta mama ce si-a lasat viata pt copilul ei. O adevarata jertfa...
Noi ne iubim prea mult viata si nu ne gandim ca noi pe pamant suferim doar o clipa dar in cer ne vom bucura pe vecie. Cunosc tineri de 20-23 de ani care se lupta pt o viata curata...copiii vor fi ma credinciosi ca noi...e greu sa dai nastere si sa cresti copiii dar credinta si viata duhovniceasca trebe s-o punem mai presus de toate.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 30.01.2008, 09:32:29
roxanica roxanica is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.11.2007
Mesaje: 49
Implicit

buna, sunt roxana , cea care am initiat in urma cu vreo trei luni un topic intitulat AVORTUL. am o experienta destul de nefericita la articolul asta , spre rusinea mea. multumesc tuturor celor care au fost alaturi de mine cu sfaturi pe acel topic. am reusit sa imi revin cat de cat ( dar marcata voi ramane cate zile o sa am - pacatul inantea mea este pururea) alaturi de duhovnicul meu si cu multa rugaciune. in dorinta mea de a incerca sa previn asemenea crime in randul tineretului am facut un cd cu cateva slideuri si un film cu avortul filmat in direct, si l-am dat spre vizionare la doi parinti preoti - unul din ei este calugar si vor sa ma sprijine , ca luand legatura cu profesori care predau religia la clasa a XII a sa le distribuim. poate reusim sa salvam la fiecare 25-30 de elevi macar un copil. acest cd nu este foarte profesional. l-am facut ajutata de un coleg ,pentru ca informatica nu este punctul meu forte. oricum parintii preoti au fost impresionati de mesajul transmis de mine in cele 15 min .speram sa reusim sa sensibilizam la capitolul asta. pacat ca nu se fac emisiuni pe posturile de televiziune avand ca tema avortul. dar cred ca nu au interes stiind ca este o adevarata industrie in acest sens in care unii saracesc duhovniceste si altii se imbogatesc facand averi pe mormintele altora . nu trebuie sa stam nepasatori.

"daca nu iti pasa de pacat pentru ca nu este in corpul tau afla ca si tu esti bolnav ".
Reply With Quote
  #150  
Vechi 06.02.2008, 12:34:30
saccsiv saccsiv is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 69
Implicit

Scrisesem cu alta ocazie despre papusarelul Soros si implicarea sa in formarea noii societati prin fundatiile sale pepiniera de intelectuali sau oameni politici , asta in afara de activitatile sale economico-politice internationale .

Azi voi scrie cateva cuvinte despre un reprezentant al unei familii din grupa GREILOR :
John D. Rockefeller III

In afara de a fi fost membru al Council on Foreign Relations ( cum ii sta bine unui reprezentant ai omniprezentei familii ) , dansul a fost foarte activ pe domeniul , populatie , crestere demografica , controlul nasterilor , familie .

In 1952 infiinteaza si finanteaza Population Council . Cu toate ca a fost controversat , avandu-si radacinile in miscarea “ eugenie “ , consiliul si-a vazut linistit de treaba . Ba in 1968 presedintele sau declara “Eugenic goals are most likely to be achieved under another name than eugenics . “ . Cel mai important obiectiv al sau a fost family planning .

Apoi presedintele Nixon a infiintat Commission on Population Growth and the American Future , cunoscuta ca Rockefeller Commission cu Rockefeller presedinte . Presedintele Nixon a dat o importanta mare acestor comisii , creand cadrul legislativ adecvat functinarii lor dar si pentru punerea in practica a hotatarilor luate de acestea . Se considera de neacceptat realizarea previziunilor ca in 2013 populatia SUA sa ajunga la 400 milioane ( daca se continua ritmul de atunci al cresterii demografice ) .

Ca modalitati importante avute in vedere pentru mentinerea unui numar constant al populatiei se aflau :

Legalizarea avortului prin ABSORTIE

Educatia sexuala in scoli

Equal Rights Amendment – oferirea tuturor eforturilor pentru interzicerea discriminarilor pe baza de orientare sexuala .

Societatea acelor vremuri inca mergea pe tipicul familiei traditionale , dupa modelul traim impreuna ( barbat – femeie , evident ) deci ne casatorim si facem cat mai multi copii , iar majoritatea mireselor aveau sub 20 de ani . Cum noile directive prevedeau o medie de 1-2 copii per familie si nu se puteau steriliza barbatii ca in China , s-a trecut la masuri in forta de alta natura si aceasta au facut-o rasturnand traditiile . Prin urmare a aparut revolutia sexuala , promovarea tuturor perversiunilor ce evita posibilitatea sarcinii , emanciparea moderna a femeii care sa fie de preferat singura si daca e sa se marite , s-o faca de la 30 de ani incolo , largirea la maxim a conceptului de sarcina nedorita ( simplu de realizat daca ii tii pe indivizi departe de biserici care le-ar spune ca-i pacat , daca cuplul nu este casatorit sau se prefera relatiile sexuale trecatoare , pentru a nu te „ lega la cap „ si daca societatea e construita de asa natura astfel incat indivizii sa alerge ca bezmeticii dupa succes si cariere ) . Un factor determinant l-a constituit si legalizarea si incurajarea avortului prin absortie . Nu s-a dorit oprirea lucrurilor aici si s-a extins conceptul de familie si la cuplurile de homosexuali iar prin promovarea ideii in randurile scolarilor ca exista si altceva decat relatii normale barbat – femeie , se spera o crestere a numarului acestora .

De asemenea s-a considerat ca prin oprirea cresterii demografice se rezolva problema health care .

Toate acestea au dus la un efect secundar ce se putea banui dar nu l-a luat nimeni in considerare : imbatranirea populatiei . O schimbare dramatica a raportului populatie tanara si adulta – batrani .

http://saccsiv.weblog.ro/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Propunere alinnasser2010 Generalitati 3 14.04.2010 21:20:38
am o propunere: maria-luisa Generalitati 36 14.01.2010 19:20:51
propunere catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 157 08.05.2009 19:09:51