Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.05.2008, 18:20:07
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

In afara interpretarii simbolice exista si o realitate foarte fidela Apocalipsei 13. Cititi si ce a scris parintele Paisie Athonitul.
Dispozitivul deja exista:
http://www.verichipcorp.com/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.05.2008, 18:32:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Parintele Paisie Aghioritul zice foarte clar ca nu va veni Antihristul inca.
Dupa ceea ce zice Parintele Cleopa mai intai trebuie sa se converteasca evreii la crestinism.
Ne lepadam de Hristos de cate ori alegem gresit nu folosind acele buletine.
Nu se interpreteaza Sfanta Scriptura mot-a-mot, nu se interpreteaza de mireni, nu se intrepreteaza de cine nu a primit mare dar de la Dumnezeu pentru aceasta.

Vedeti dar articolul de azi de pe crestin-ortodox.ro:
http://www.crestinortodox.ro/Ce_fel_de_carte_este_Apocalipsa-53-22580.html
ca exemplu de interpretare eronata a Apocalipsei.

Si de ce sa nu luam noi de bun ce zice Parintele Arsenie Papacioc parinte vazator cu duhul?
Suntem noi oare mai luminati de Duhul Sfant decat este dansul?


Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.05.2008, 19:38:23
dragomirna dragomirna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 208
Implicit

Nu inteleg de ce ne temem cu o frica lumeasca de aceste interpretari si de aceste idei preconcepute in ce priveste modul in care va fi pusa vestita pecetea lui antihrist sau a fiarei, 666. Sunt multi Parinti care spun ca nu trebuie sa interpretam noi mirenii si sa ne temem de orice aparitie noua in tehnologie ca sa zicem ca a si venit antihrist si ne pune cipul cu pecetea incat ajungem asa fara cale de intoarcere roboteii satanei. Nu e chiar ca in filme...! Daca ne-am vedea de vietile noastre intru Hristos si de curatirea noastra de ucigasii nostri, pacatele si patimile, Domnul nu ne-ar lasa chiar asa pe mana "pecetluitorilor" ca si cand am fi doar carne... Mai bine sa luam aminte la dimensiunea spirituala a dreptei credinte, si la intelegerea duhovniceasca a adevarului biblic, de care ne invrednicim doar daruindu-ne cu adevarat toata viata noastra Domnului nostru Iisus Hristos, adica sa indraznim sa cautam mai intai Imparatia cerurilor, si Domnul va avea grija si de aspectele vietii noastre lumesti. Dar vad ca oamenii astazi nu prea se incred in ce spun Parintii si preotii nostri... De parca daca am sta cu frica asta fanatica in san si ne-am apuca noi cu mintea noastra sa ne dam cu parerea, am rezolva ceva... Nu facem decat sa ne pierdem timpul pe care l-am putea folosi citind ceva cu sens duhovnicesc si care sa ne ajute in cresterea noastra intru Hristos... Si asa vine si nenea antihrist si ne pune cu adevarat pecetea peste chiar inima noastra...
Sa ne lumineze Dumnezeu si sa ne dea putere sa ne ridicam din ratacirile in care singuri ne cufundam, asa cum si singuri alegem pacatul. Spunea un fost evreu, botezat crestin-ortodox dupa ce a fost luminat si adus la dreapta credinta de Dumnezeu, respectiv Nicolae Steinhardt: "Un singur lucru nu poate Dumnezeu: sa ne mantuiasca fara consimtamantul nostru."
Un articol interesant (si util poate lamuririi acestor tipuri de subiecte care fac atata senzatie incat ajungem sa ne meritam numele de fanatici si mai putin traitori), al par. Mina Dobzeu, calugarul ortodox care l-a botezat pe Nicolae Steinhardt, in puscarie: http://www.nistea.com/mina_quo.htm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.05.2008, 19:54:38
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

dar de ce numai apare numele parintilor?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.05.2008, 20:36:11
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

probabil pt ca e o informatie prea putin semnificativa...

un preasfintit ne spunea sa stam linistiti pt ca atunci cand vor pune pecetea lui Antihrist cei care o accepta, practic, se leapada de credinta. cartonul asta nu ne leapada de Hristos; n-am semnat nicaieri cum ca ne-am lepada...
sau poate ca nu spunem direct "ma lepad", dar vor incerca, prin viclenia lor, sa ne faca sa credem in altceva/altcineva; asa cum fac masonii: chipurile, nu se leapada de credinta, fiecare isi pastreaza credinta respectand, in acelasi timp, credinta celorlalti... dar, de fapt, sunt toti o turma si-un drac.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.05.2008, 20:38:32
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

observ ca deja au aparut temerile... ce-i drept, n-ai cum sa nu te temi deloc, insa unii fac din tantar armasar speriandu-i chiar si pe altii... si atunci cand va veni vremea toti vor fi obisnuiti sau chiar plictisiti de aceste zvonuri...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.05.2008, 22:08:28
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Totusi Cuviosul Paisie Aghioritul ne atentioneaza ca aceste carduri electronice desi nu reprezinta lepadarea de Hristos, constituie o cadere avand in vedere ca semnatura noastra apare intr-un document in care este reprezentat si semnul antihristului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.05.2008, 22:20:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Eu ramin la convingerea ca lepadarea de Hristos se face in inima prin ne-renuntare la patimi si pacate, nu daca-ti semnezi buletinul.

Eu cred ca "da-i Cezarului ce-i al Cezarului" se aplica si in cazul respectarii statului de drept si a documentelor eliberate de el. Hristos nu ne-a indemnat sa fim anarhisti sau anti-stat iar imparatia lui AntiHr. inca nu este aici deci pina una alta sa respectam legile
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.05.2008, 22:24:00
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Iar monahii si monahiile pe care i-am cunoscut si am vazut ca nu-si fac buletin cred ca exagereaza si dau semne de fanatism si mentalitate schismatica.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.05.2008, 22:53:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Totusi Cuviosul Paisie Aghioritul ne atentioneaza ca aceste carduri electronice desi nu reprezinta lepadarea de Hristos, constituie o cadere avand in vedere ca semnatura noastra apare intr-un document in care este reprezentat si semnul antihristului.
Unde se vede semnul antihristului pe legitimatia de mai sus?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua carte de identitate biometrica din 2013 stefmir Generalitati 186 21.01.2013 07:35:47
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 21:53:35
Ce ati schimba la voi insiva? GheronIosifIsihastul Generalitati 16 13.10.2010 12:11:46
Carti de identitate electronice Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 28 11.07.2010 17:30:37
cum putem noi schimba tara asta? georgiana52 Generalitati 55 22.09.2009 16:42:01