Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 04.11.2010, 14:50:55
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit in anii de liceu,ZIAN VALEAN BOCA

  #312  
Vechi 04.11.2010, 19:43:30
unpaharcuapa's Avatar
unpaharcuapa unpaharcuapa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 29
Implicit Atunci cand crezi....

Nu am intamplari asa de frumoase ca cele postate de voi dar as dori sa va relatez si eu o intamplare care mi-a dat mult de gandit...acum o luna o colega s-a dus cu sotul la mormantul Parintelui Arsenie Boca...de acolo a venit cu trei pietricele mi-a spus ca le-a luat de pe mormantul lui(nu avea voie sa ia mai multe)si mi-a spus ca trebuie sa le las asa la liber sa nu le pun intr-o cutie inchisa....eu zis si facut cum imi spune asa fac...a fost prima data cand am auzit despre asa ceva,recunosc eram un pica cam sceptica...Dupa un timp am o perioada foarte proasta cu raceala,cu indispozitie ,cu tot tacamul.Trecea si iar venea...insa intr-o seara mi se face cumplit de rau cu frisoane musculare in tot corpul,cu inclestari de maxilare,cu varsaturi ce mai groaznic ....mi-am zis Doamne dar urat se mai manifesta,nu am putut nici baie fierbinte sa-mi fac ca se schimbau tevile la subsol,acea baie mi-ar fi relaxat un pic muschii...imi iau doua randuri de pijamale pe mine ma cuibaresc in pat si ii spun sotului sa-mi dea perna cu Iisus ca vreau sa fie cu mine...adorm si ce-mi apare in vis....un preot in straie albe care se inalta de la pamant...imi pune cele trei pietricele in locurile care ma durea cel mai tare pe stomac,pe inima(eu sufar un pic si cu inima) si pe cap....si apoi pleaca....nu stiu cine a fost si nici nu vreau ca creez polemici aici pe forum dar....stiu doar ca m-am trezit imediat si nu mai aveam acele simptome ci doar simteam o incalzire usoara....
  #313  
Vechi 06.11.2010, 08:42:43
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ...frate a lui HRISTOS,parintele ARSENIE a zidit suflete cu cuvantul sau.

- Parintele a vazut ca lumea il iubea si se temea ca unii pot cadea in idolatrie. Si le spunea tuturor: “Voi veniti dupa cuvant de folos si apoi asteptati sa va mantuiesc, dar eu nu pot asta. Eu pot doar sa va trezesc din pacatele in care traiti. Pentru ca viata asta e scurta, iar cealalta e vesnica si n-as vrea sa plangeti la ziua Judecatii. De aceea, Parintele nu prea primea sa i se sarute mana. Totusi, unora le permitea. Si l-am intrebat de ce pe unii din oamenii care vin la el ii lasa sa-i sarute mana. Mi-a zis: “Acestia ma vad pentru ultima oara“. Erau din cei care se opuneau comunismului si care apoi au murit in munti si in inchisori.
  #314  
Vechi 03.12.2010, 10:38:31
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 29 noiembrie 2010 PRISLOP-40.000 de oameni aduc,,vesnica pomenire'parintelui Arsenie'

  #315  
Vechi 03.12.2010, 16:41:24
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cararea Imparatiei

,,Cine nu se leapada de sine,nu poate sa vina dupa Mine''.Cine nu poate sa intrebe si nu se poate pleca sfatului unui parinte duhovnicesc,sau macar nu-l cauta,nu gaseste pe IISUS.Daca totusi vrea sa tie de urma lui Dumnezeu,dat fiind cu inima si cu mintea intinate de parere si mandrie,da de inselaciuni.De aceea-s randuiti duhovnicii,sa cumpaneasca duhurile ce le strabat mintea,sa cunoasca masurilefiecarui ins,si incotro ii inclina cumpana.Inca de demult marturisea proorocul Iordanului ca:,,Nu poate un om sa ia nimic,daca nu i s-a dat lui din cer''.Dar tot asa zic si cei inselati.Cum sa prindem inselaciunea din urma?Foarte usor de prins.Cei ce cu adevarat au darul de la Dumnezeu,vin la duhovnici sa intrebe,pe cand cei inselati nu vor,ci se tin mai presus de orice dar(am vazut ieri pe cineva care intreba ce diploma de medicina are Arsenie Boca si m-am cutremurat,as raspunde acelei persoane ca cei care au diplome nu stiu adevarata medicina,care e tamaduirea sufletului).Ei nu stiu ca fara de smerenie,nu dai de Dumnezeu(altii cer argumentatii,scepticii,care nu vor cunoaste pe Dumnezeu),ci de inselatorul,fara intrebare nu intri pe poarta,ci sari pe aiurea si cu talharii te socotesti.Ravna fara intrebare si parerea sar masura.,,In puterea darului ce mi s-a dat spun oricui,care este intre voi,sa nu nazuiasca mai sus decat i se cuvine,ci sa cugete cumpanit,fiecare precum Dumnezeu i-a impartit masura credintei''.
  #316  
Vechi 03.12.2010, 17:57:50
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cararea Imparatiei

Cei ce nu urmaresc in viata aceasta nimic mai mult decat sa fie fericiti in lume si tihniti in trup,acestia n-au razboi cu diavolule acestia ii are fara razboi.Caci cata vreme umbla dupa tihneala si fericire desarta,n-au sa se trezeasca din vraja vrajmasa,care-i tine bine inclestati in lumea aceasta sensibila,prin care-i duce pe nebagate de seama la pierzare sigura.De aceea a zis un Sfant Parinte ca cea mai primejdioasa temnita e aceea in care te simti bine:nu vei iesi din ea niciodata.Razboiul incepe abia cu cei ce vor sa-si refaca fericirea Raiului pierdut,stradanie pt. care invata sa se desprinda pe rand din toata tihneala si slava desarta a vietii acesteia.Toate patimile sau lucrarile impotriva firii se ivesc mai intai in minte,in paretea cea mai subtire a fapturii noastre nevazute.Aici vine un gand al acestei lumi si sta ca o momeala.Iar mintea daca e neinvatata despre lucratura straina,ca un miel nestiutor,vede lupul si de duce la el,crezand ca e oaie,iar daca lupul mai e si viclean,se imbraca in piele de oaie,si bietul miel,neavand mirosul oii cercat,tot de-a zburda seduce in coltii lupului flamand.Prima intalnire intre minte si diavol e linia momelii,pe care o flutura in vazul mintii.Sf.Marcu Ascetul pune ca:,,Momeala aruncata de satana este aratarea unui lucru rau in forma exclusiva a unui gand.Ea foloseste putinatatea credinteinoastre ca prilej sa se apropie de minte.Caci daca am primit porunca sa nu ne ingrijim de nimic,ci sa pazim cu toata strajuirea inima noastra si sa cautam Imparatia Cerurilor din launtrul nostru,indata ce se departeaza mintea de inima,da loc momelii diavolului si se face in stare sa primeasca soapta cea rea.
  #317  
Vechi 11.12.2010, 11:06:05
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit predici ale parintelui ARSENIE BOCA

VI. Despre mânie vine cuvântul mâine

Prin urmare așa stând lucrurile și necazurile, să alergați la pocăință și să nu le mai faceți. Să alergați la spovedanie curată și la Sfânta Împărtășanie că altfel nu vine ocrotirea lui Dumnezeu asupra voastră și asupra avutului vostru. Nu uitați însă că postul este poarta iar patrafirul este ușa. Numai cu acestea vine ocrotirea lui Dumnezeu căci fără ocrotire nu putem face nimic.
Toate acestea, pe scurt, se află în aceste cuvinte ale psaltirii: “Mărturisi-voi Domnului fărădelegea mea și îndată a ridicat pedeapsa păcatului meu”. Asupra nostră atârnă pedeapsa lui Dumnezeu pentru păcatele noastre. De îndată ce le mărturisești Dumnezeu îți înlătură pedeapsa păcatului. Tu mai urmează să-l ispășești, să-l scoți din obiceiul tău. De aceea toată sluga să se roage la vreme. Chiar potop de ar veni să nu-l poată potoli.
Vedeți cum trebuie să vă fie așezământul minții, a inimii și a trupului vostru? Să fie toate curate și curățite căci Dumnezeu nu păzește trup spurcat, inimă și minte cu vicleșug. Și vi se vor însenina zilele și vă veți bucura. Însă faceți lucrurile acestea ca să nu fiți numai auzitori ci și împlinitori. Căci dacă nu vă veți sili am făcut lucru degeaba. Eu am bătut toaca la urechea surzilor, iar voi nu vă veți urni necazurile din loc. În mâna voastră stă să vină sau nu necazurile asupra voastră.
Cu acestea cred că am stat de vorbă cu fiecare. Veniți că multe mai sunt și le vom dezbate pe toate cu ajutorul lui Dumnezeu. Căci cine vine pentru suflet nu le poate auzi toate odată ci pe rând. Și nici nu le poate primi. Și-apoi cu cât le va auzi mai des cu atât se vor ține minte mai ușor.
Mărire Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.

(Cuvânt ținut în Sfânta Biserică în ziua de 21.02.1942)
  #318  
Vechi 11.12.2010, 11:06:41
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit predici ale parintelui ARSENIE BOCA

V. Despre copiii lepădați

Altă durere mare pe care o aveți voi mamele, dar care atârnă și-asupra taților, sunt copiii lepădați. E păcat strigător la cer! E ucidere la mijloc, nu e ceva mai ușor. E păcat strigător la cer. Ascultați toți cu luare aminte. Sângele lor strigă răzbunare. De aceea nu vei avea noroc cu ceilați ci plâns și jale. Răzbunarea sângelui vărsat se face fără milă, ori că îți ia Dumnezeu și pe ceilalți, ori vor cere însăși capul mamei. Știți bine că aceasta se întâmplă la multe atunci pe loc. Iar aceasta așa se tocmește, că atâta supărare vei avea în casă încât îți pierzi cumpătul și uiți de marea milă a lui Dumnezeu ce o are cu toți păcătoșii. Și se apropie diavolul de tine și-ți bagă-n cap gândul să-ți iei lumea în cap și să-ți faci capătul. Ăsta e glasul împotriva tuturor celor ce fac așa. Mare ispitire pățesc mamele care au ucis copii. Iar dacă vrei să scapi tu și ceilalți copii pe care i-ai făcut trebuie să pui în loc tot atâția copii ai altor femei sărace și să-i botezi. Iar dacă nu, ia-i și botezați gata căci știe Dumnezeu cât te mai ține. Și să grijești de dânșii ca și de copiii tăi, cu îmbrăcăminte și încălțăminte frumoasă, bani de școală, până-s în stare să-și câștige singuri pâinea. Și ce scoți din copiii tăi aceea să iasă și din aceia. Iar toate necazurile ce le vei avea în vremea asta fie pentru ei fie de la ei să le rabzi toate nădăjduind mila lui Dumnezeu, că-ți va ierta păcatul. Căci prin răbdare ispășești păcatul. Iar milostenia cu osteneală biruie înaintea judecății.
Acesta e un cuvânt de mângâiere pentru voi. Dar să faceți ce v-am spus și nu cu tăndăleală. Și să creșteți copii nu numai cu pâinea voastră ci și cu hainele voastre, cu banii voștri. Căci de Dumnezeu nu te poți plăti cu minciuna. Și-ți va spune diavolul că i-ai dat destul. Asta numai ca să te bage dator, ca să-i fi și lui datornic, să nu-ți plătești față de Dumnezeu datoria.
Și să învețe pe cele tinere să nu facă și ele aceleași știind tu câtă frigare în suflet ai pătimit tu pe urmă.
Vrei copii puțini? Nu te atinge de bărbat. Însă ca să puteți face lucrul acesta trebuie să vă înfrânați cu postul, iar eu zic cu foamea. Căci trupului acestuia de pe noi nu-i pasă dacă ne bagă în focul iadului. De aceea ar trebui ca nici nouă să nu ne pese de poftele lui ci să le mai ucidem cu postul.
Te sfătuiește bărbatul să ucizi copiii? Sfatul e ucigaș, nu-l asculta ci mai bine rabdă să fii alungată de la casa lui și va vedea Dumnezeu osteneala ta și nu te va părăsi, că te va milui de vei fi vrednică.
În toate astea de până aici se încurcă oamenii care nu postesc. Căci aceia sunt izbiți de toate relele, după cum au zis Părinții, că toate relele de la stomac încep, după cum văzură-ți iar eu vă spun că și de la brâu în jos.
  #319  
Vechi 11.12.2010, 11:07:20
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit predici ale parintelui ARSENIE BOCA

III. Alte din durerile voastre sunt pagubele în curte și în vite, în agoniseala voastră

Și-acum iată pricinile pentru care trimite Dumnezeu pocanie asupra heiului (avutului) vostru:

1. Unul din stăpâni le drăcuie și-atunci să nu se mire dacă i se împlinește cuvântul căci dă Dumnezeu după cuvântul lui.
2. Lucrează Duminica. Că dacă Dumnezeu n-a lucrat nimic în una din zile nici ție nu-ți este îngăduit și dacă vei lucra vei pierde nu numai ceea ce ai lucrat Duminica ci și ce-ai lucrat peste săptămână. Să nu asculți de sfaturile Guvernului când e vorba de cinstirea Duminicii. Guvernul își are socotelile lui, tu însă ai sufletul. Căci va veni vremea să ceri apa cu bilet! Da, va veni vremea să ceri apă cu bilet.
3. Și mai are pagubă și acela care se uită la ele ca la ochii lui din cap. Și-a lipit inima lui de lucruri pieritoare. Pentru altceva a dat Dumnezeu inima, nu ca să ți-o împotmolești în gunoiul lumii ci ca să ți-o îndrepți către Tatăl cel din ceruri. Pe El să-L iubim, de El să ne lipim inima, căci neasemănată e plata pe care ne-o dă Dumnezeu față de cea dată de lume. De aceea nu lipi inima ta nici de proprii tăi copii căci de-i pătimi durere în cele iubite peste măsură cine te va mângâia?
4. Ai cumpărat din mână rea, din mână pătimașă, din mână care a furat sau de la unul care a curvit. De aceea înainte de a o amesteca cu ale tale dă-i apă sfințită cu făină. Căci să știți că păcatele trec și-asupra pământului pe care-l calci și-asupra vitelor. Când a fost izgonit Adam din Rai Dumnezeu a blestemat pământul: spini și pălămidă să dea și în sudoarea feței să-și câștige pâinea. Iar femeia în dureri să nască. O greșeală a noastră atârnă asupra întregii averi.
5. Cineva se ține de vrăji asupra ta iar tu nu ai ocrotirea lui Dumnezeu asupra ta. Cineva lucrează cu diavolul asupra ta și asupra vitelor tale. Și tu tânjești, și vitele tale tânjesc. Și de ce pot lucra aceste puteri? Pentru că tu nu ai ocrotirea lui Dumnezeu ca să nu mai poată lucra duhurile rele, vrăjitorii și altele atâtea toate. Curățește-ți trupul tău prin post, fă sfeștanie, pune-ți o cruce în curte și roagă-te lui Dumnezeu să te ocrotească.
6. Și ai pagubă și pentru că pe curtea pe care stai sau pe pământul pe care lucrezi apasă jurăminte sau nedreptăți. Să luați seama să nu tăiați o brazdă din pământul care nu este al vostru căci aduce moarte. Se poate să mai ai asupra curții și alte păcate. Îi fi cumpărat acea curte cu bani munciți într-o vreme când trăiai în desfrânare, aici sau în America. De acești bani deși i-ai muncit nu te vei folosi căci și asupra lor atârnă și apasă păcatele de când i-ai muncit. Și te urmărește Dumnezeu până în pânza albă. Pentru ce? Pentru că nu le mărturisești, pentru că ți-i șerpi în sân, și Dumnezeu lasă ca să te muște.
7. Apasă blestemele părinților sau a altuia asupra casei tale sau asupra ta.
8. Sunt omoruri sau sinucideri făcute pe curtea ta sau ce e mai des, copii lepădați îngropați ici colo. Ba în gunoi, ba lâng-o altoaie și copiii lepădați sunt păcate strigătoare la cer.
9. Stăpânii au păcate nemărturisite din tinerețe sau mai pe urmă și nu le-au ispășit. Că nu-i destul să le spui sub patrafir. Trebuie să le și ispășești de bună voie. De aceea vine bătaia lui Dumnezeu peste tot, peste câmp, peste vite și peste tot lucrul mâinilor tale.


IV. Copii îndărătnici, neascultători, necredincioși, desfrânați

Toți părinții luați aminte! Ceilalți de asemenea ca să nu alunecați în aceleași. Copii îndărătnici sunt din următoarele pricini:

1. Părinții n-au păzit niciodată postul și nu s-au putut înfrâna de la pofta trupească și așa au călcat zilele și vremile neîngăduite care sunt acestea: miercurile, vinerile, duminicile, sărbătorile și posturile întregi. Aceasta e o categorie, un fel de vremi neîngăduite. Toți aceștia sunt neascultători de părinți și îndărătnici pentru că nici părinții nu au ascultat de porunca lui Dumnezeu a păzirii zilelor obișnuite. Întrebați-vă cugetul și vă va spune ce-i îngăduit altfel îi veți vedea plângând și veți plânge și voi și așa veți ispăși păcatul în care i-ați zămislit. Desigur că vă doare dar dacă nu le-ați fi făcut nu v-ar durea.
2. Mamele nu s-au păzit până la curăție deplină și așa se nasc copii ce se umplu de bube și pot muri. Și dacă în vremea aceea tatăl a mai fost și beat se naște un copil ce va fi slăbănog fie cu mintea fie cu trupul sau cu amândouă. Iată cum vei avea pocanie de la Dumnezeu în propriul tău rod.
3. În vremea sarcinii nu te-ai păzit de bărbat. De aci mulți copii se nasc morți, mor tineri sau dacă trăiesc alunecă în curvie pentru că s-a întipărit pecetea curvească pe ei încă din sânul maicii lor. Se găsește asta în Sfânta Scriptură. Căci toate prin care trece mama în vremea celor nouă luni, fie bune fie rele, se întipăresc și-n copil. Când va crește mare toate îi vor răsări în cale.
  #320  
Vechi 11.12.2010, 11:08:06
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit predici ale parintelui ARSENIE BOCA

I. Betesugurile trupului

Din trei pricini se betejește trupul:
1. din lipsa postului
2. din naștere
3. din desfrânare

1. Trupul se umple de otrăvuri din lipsa postului. Carnea e o otravă și se mistuie tot cu ajutorul unei otrăvi: fierea - veninul.
2. Din naștere pentru că fie mama fie tatăl n-a fost treaz când s-a zămislit copilul. Fugiți de bărbați când sunt amețiți de cap.
3. Din desfrânare pentru că trec de măsura cuvenită și începe să-i doară spatele, spinarea, șalele, slăbesc nervii, devin iuțoși, nerăbdători. Toate astea pentru că nu și-au înfrânat poftele. E tocmai ca bogatul care sărăcește. Așa și trupul care și-a mâncat toată vlaga.


II. Vrajba în casa

Să ascultați pricinile pentru care o au și apoi ce să facă ca să nu le mai aibe.
Vrajba în casă vine din păcate. Toate își au izvorul în păcate. Neaparat vine vrajbă în casă dacă:
1. Căsătoria s-a început cu stângul adică cu desfrânarea.
2. Mai vine apoi dacă soții trăiesc în căsătorie nelegiuită sau fără cununia bisericească. E un păcat pe care toți îl plătesc cu vrajba. De aceea toți trebuie să intre la cumințenie și să se legiuiască dacă sunteți așa.
3. Din curvii nemărturisite făcute înainte sau după căsătorie. Astfel au intrat într-o casă nouă cu o pecete drăcească pe sufletul și pe trupul lor. Și pentru că nu s-au mărturisit acel păcat are să le spargă casa tocmai pentru că n-au omorât pe diavolul care e cel care face acest lucru.
4. Lăcomia de avere a unui părinte când și-a măritat fata sau și-a căsătorit feciorul. O asemenea căsătorie nu ține pentru că s-a făcut cu o lucrare a diavolului. De o vei mărita pe fata ta numai pentru avere căsătoria lor va sfârși cu vrajbă și cu spargerea casei aceleia. Prin urmare cumințiți-vă părinților cu sfaturile când vă măritați fetele sau vă căsătoriți feciorii.
5. Nepotrivirea de vârstă, căci sunt părinți care își mărită fetele de 14-15 ani tot din lăcomie de avere sau numai ca s-o știe măritată. Și la 17-18 ani fata lor e văduvă și cu un copil. Asta pentru nepotrivirea de vârstă pentru că ce poate face o copilă față de un vlăjgan. Acesta e păcat înaintea lui Dumnezeu. De aceea casa aceea nu ține ci se sparge. Și părinții aceia trebuie să recunoască că au dat un sfat prost.
6. Din negrija de suflet a celor din casa aceea se ajunge de asemenea la vrajbă. Din negrija de spovedanie, de Sfânta Împărtașanie și de rânduielile Bisericii care sunt poruncile lui Dumnezeu. Și dacă nu le păzesc cum să aibă liniște? Căci de nu păzește cineva poruncile lui Dumnezeu păzește pe ale diavolului și atunci te arzi.
7. Și mai vine vrajba și din petrecerea fără post. Cei ce se umplu de mărire sunt cei plini de fiere care se înmulțește în corpul omului atunci când mănânci carne multă și când nu postești. Plin de fiere fiind se umplu de mânie și astfel își sar în cap. Așa pentru o vorbă cât de neînsemnată, pentru o bucată de lemn care i se pare că nu stă la locul ei, îi sare în cap celuilalt.
8. Și-o ultimă pricină este desfrânarea tuturor. Dar soții cum desfrânaează când sunt legiuiți? Așa bine căci nu mai țin nici o seamă de miercuri, vineri, de zilele de post, de sărbători. Nu mai țin nici o rânduială. Și bate Dumnezeu nerânduiala ca să se facă rânduială.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31