Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 09.09.2012, 22:44:43
oana_g78's Avatar
oana_g78 oana_g78 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru oana_g78
Implicit

Ma iertati pentru interventie, am incercat sa urmaresc topicul.Am avut binecuvantarea sa ajung si la Prislop si sa citesc si foarte multe carti sau majoritatea scrie despre parintele Arsenie Boca.
La mormant domneste o pace si o liniste extraordinara, iar eu - personal, ii multumesc ca m-a invrednicit sa ajung acolo in acest an.
Cartile le citesc, recitesc si uneori imprumut la prieteni.
Am primit la randul meu...carti, poze cu dansul..si rugaciuni.
Acum 2 zile, pe strada, am gasit pe jos, o mica poza si cu rugaciunea de dimineata ...am daruit-o si m-am cutremurat ca era aruncata pur si simplu, se pare ca Cel de Sus nu a ingaduit sa ramana in praf si mizerie.
Eu caut linistea in cartile despre el...si o gasesc.

Doamne ajuta.
  #402  
Vechi 06.04.2013, 15:31:06
angelgabi83 angelgabi83 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.01.2010
Mesaje: 1
Implicit Prea Sfinte Parinte ARSENIE BOCA

Buna ziua.Va rog mult din tot sufletul.,valabil pt cei care nu cred In PREA SFANTUL ARSENIE BOCA.Parintele a poruncit sa nu fie canonizat.si nu va fii vreoodata.canonizat.fiindca nu ne va mai ajuta de acolo unde este acum .In cer.Daca ave ti macar bunul simt.cei care il mai aveti .Nu va ramane dacat sa ajunge ti la mormantul PARINTELUI ACOLO UNDE FLORIILE NU se ofilesc niciodata.S ruga ti va .fiindca Parintele a specificat clar.EU MA DUC,DAR DE ACOLO DE UNDE VOI FI,AM SA VA AJUT MAI MULT CA SI PANA ACUM.



Imi pare rau pt cei care nu cred IN harul PARINTELUI.
LA REVEDERE
  #403  
Vechi 06.04.2013, 16:20:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angelgabi83 Vezi mesajul
Buna ziua.Va rog mult din tot sufletul.,valabil pt cei care nu cred In PREA SFANTUL ARSENIE BOCA.Parintele a poruncit sa nu fie canonizat.si nu va fii vreoodata.canonizat.fiindca nu ne va mai ajuta de acolo unde este acum .In cer.Daca ave ti macar bunul simt.cei care il mai aveti .Nu va ramane dacat sa ajunge ti la mormantul PARINTELUI ACOLO UNDE FLORIILE NU se ofilesc niciodata.S ruga ti va .fiindca Parintele a specificat clar.EU MA DUC,DAR DE ACOLO DE UNDE VOI FI,AM SA VA AJUT MAI MULT CA SI PANA ACUM.

Imi pare rau pt cei care nu cred IN harul PARINTELUI.
LA REVEDERE
nu se ofilesc, cu sensul că sunt mereu flori proaspete, aduse de credinciosi.
dacă tot credeți, credeți drept.
spui că a poruncit să nu fie canonizat și totuși îi spui "PREA SFANTUL".
asta este semn de idolatrie și erezie.
doar când este vorba de Dumnezeu sau Maica Domnului, folosești "prea sfantul/sfanta".
  #404  
Vechi 06.04.2013, 17:02:23
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu se ofilesc, cu sensul că sunt mereu flori proaspete, aduse de credinciosi.
dacă tot credeți, credeți drept.
spui că a poruncit să nu fie canonizat și totuși îi spui "PREA SFANTUL".
asta este semn de idolatrie și erezie.
doar când este vorba de Dumnezeu sau Maica Domnului, folosești "prea sfantul/sfanta"
.
-aici sunt de acord cu tine

Parintele Arsenie Papacioc si P. Ioanichie Balan -despre ratacirile P. Arsenie Boca

http://www.youtube.com/watch?v=w9AAI...mment_received
  #405  
Vechi 06.04.2013, 17:48:18
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu cunosc prea multe despre parintele Arsenie Boca iar putinul pe care-l stiu despre el nu m-a facut un "fan" al parintelui.
Cu toate astea, discutia dintre parintele Arsenie si parintele Ioanichie Balan seamana putin a barfa. Mai ales episodul ala cu ucenica parintelui si cu plimbarile prin padure.
Devine insinuant si parca vrea sa murdareasca cu orice pret.
Despre parintele Ioanichie nu am o parere prea buna. Stiu doar ce povesteau Dan C Mihailescu si Patapievici despre el. Nu sunt admirator al celor doi intelectuali romani dar nu am motive sa ma indoiesc de ce spuneau. Criticul literar Dan C Mihailescu care a publicat de curand cartea "Oare chiar m-am intors de la Athos", relateaza ca atunci cand a fost la Sihastria, parintele Ioanichie Balan ii spunea ca americanii ne dau SIDA prin televizor.
Adica deschizi televizorul si virusii ies din televizor si te infecteaza.
Al doilea lucru despre parintele Ioanichie e relatat de filozoful Patapievici care a fost de mai multe ori la Sihastria. El spune ca prin 1998 a incercat sa mearga din nou la Sihastria, dar parintele Ioanichie Balan, afland ca vine Patapievici la manastire, a dat ordin sa fie inchise portile manastirii ca sa nu intre.
Desi nu sunt admirator al lui Patapievici, comportamentul in sine de a inchide portile manastirii ca sa nu intre cineva, mi se pare extrem de lipsit de dragoste.
S-a mai intamplat asta, am citit, si la Petru Voda cand niste calugari de acolo au oprit doi pelerini catolici sa viziteze biserica, de parca acei catolici ar fi fost spurcati.
Una e sa pastrezi puritatea dogmatica a Ortodoxiei si cu totul altceva sunt astfel de reactii care mie unuia mi se par pline de ura.
  #406  
Vechi 06.04.2013, 17:51:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-aici sunt de acord cu tine

Parintele Arsenie Papacioc si P. Ioanichie Balan -despre ratacirile P. Arsenie Boca

http://www.youtube.com/watch?v=w9AAI...mment_received
faptul că sunt mereu flori proaspete, arată respectul de care se bucura. mai mult sau mai puțin îndreptatit.
dar să facem icoana din acest fapt ...
  #407  
Vechi 06.04.2013, 17:55:42
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu cunosc prea multe despre parintele Arsenie Boca iar putinul pe care-l stiu despre el nu m-a facut un "fan" al parintelui.
Cu toate astea, discutia dintre parintele Arsenie si parintele Ioanichie Balan seamana putin a barfa. Mai ales episodul ala cu ucenica parintelui si cu plimbarile prin padure.
Devine insinuant si parca vrea sa murdareasca cu orice pret.
Despre parintele Ioanichie nu am o parere prea buna. Stiu doar ce povesteau Dan C Mihailescu si Patapievici despre el. Nu sunt admirator al celor doi intelectuali romani dar nu am motive sa ma indoiesc de ce spuneau. Criticul literar Dan C Mihailescu care a publicat de curand cartea "Oare chiar m-am intors de la Athos", relateaza ca atunci cand a fost la Sihastria, parintele Ioanichie Balan ii spunea ca americanii ne dau SIDA prin televizor.
Adica deschizi televizorul si virusii ies din televizor si te infecteaza.
Al doilea lucru despre parintele Ioanichie e relatat de filozoful Patapievici care a fost de mai multe ori la Sihastria. El spune ca prin 1998 a incercat sa mearga din nou la Sihastria, dar parintele Ioanichie Balan, afland ca vine Patapievici la manastire, a dat ordin sa fie inchise portile manastirii ca sa nu intre.
Desi nu sunt admirator al lui Patapievici, comportamentul in sine de a inchide portile manastirii ca sa nu intre cineva, mi se pare extrem de lipsit de dragoste.
S-a mai intamplat asta, am citit, si la Petru Voda cand niste calugari de acolo au oprit doi pelerini catolici sa viziteze biserica, de parca acei catolici ar fi fost spurcati.
Una e sa pastrezi puritatea dogmatica a Ortodoxiei si cu totul altceva sunt astfel de reactii care mie unuia mi se par pline de ura.
psihoza legată de SIDA/boala/diavolul care te invadează prin TV sau PC chiar a existat, la începutul anilor '90.
  #408  
Vechi 06.04.2013, 17:57:20
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Nu cunosc prea multe despre parintele Arsenie Boca iar putinul pe care-l stiu despre el nu m-a facut un "fan" al parintelui.
Cu toate astea, discutia dintre parintele Arsenie si parintele Ioanichie Balan seamana putin a barfa. Mai ales episodul ala cu ucenica parintelui si cu plimbarile prin padure.
Devine insinuant si parca vrea sa murdareasca cu orice pret.
-eu nu cred ca vrea sa murdareasca nimic ci pur si simplu prezinta adevarul
-stiu ca Parintele Arsenie Papacioc interzicea ca la manastirea Techirghiol sa se citeasca din cartile p Arsenie Boca
-si deci a prezentat cum stau lucrurile,a zis adevarul ca p Arsenie Boca credea in reincarnare,ca era cumva in ratacire cu proorocirile...deci a vrut ca oamenii sa nu cada in ratacire,in inselare
-si chiar zice la un moment dat p Arsenie Papacioc ca oamenii se duc la mormantul p Arsenie Boca si se inchina ca unui sfant -deci nu era de acord cu acest lucru.
  #409  
Vechi 06.04.2013, 17:59:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-aici sunt de acord cu tine

Parintele Arsenie Papacioc si P. Ioanichie Balan -despre ratacirile P. Arsenie Boca

http://www.youtube.com/watch?v=w9AAI...mment_received
uite-asa ne invrtim intr-un cerc la nesafarsit. S-a discutat indelung despre acest fals pe un alt topic.

Un pic de bun simt nu strica. Daca tot nu iti place o anumita persoana , macar infranarea(doar tot suntem in post, nu?) de a nu raspandi o barfa. Caci in definitiv asta e, o barfa.

Acum extra: expresii ca "prea sfantul" denota o superficialitatea a cunoasterii credintei ortodoxe. Nu am intalnit nicaieri ca parintele ar fi incurajat aceasta atitudine, din contra, uneori chiar faceau pe "nieznaiul".

Sfintenia parintelui o stie Dumnezeu si o simt si oamenii. Ptr asta nu e nevoie de canonizare.Dar asa cum ptr unii lumina de la Ierusalim e un trucaj reusit, la fel si ptr altii minunile care se intampla la mormantul parintelui.

Esentialul acesta ramane: ca multi oameni s-au dus acolo si s-au intors schimbati. Nu au avut parte numai de vreo vindecare miraculoasa ci, mai mult decat atat: minunea minunilor, sau schimbarea vietii. Si atata vreme cat exista un loc in care omul vine cu toate pacatele sale si pleaca cu dorinta de a se indrepta, unde e motivul de aruncat cu pietre?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
  #410  
Vechi 06.04.2013, 18:23:16
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Parintele Arsenie Papacioc spune ca parintele Arsenie Boca credea in reincarnare dar nu precizeaza de unde stie asta. Nu spune daca l-a auzit el personal pe parintele Boca predicand asta sau daca a auzit de la altul care si el la randul lui o fi auzit de la altul etc.
Multi mari duhovnici au emis de-a lungul timpului tot felul de pareri neverificabile.
De unde stiu eu ca e asa cum zice parintele Papacioc?
Un pic de scepticism nu strica, mai ales cand auzi o informatie la a paispea mana.
Ceva de genul: am auzit de la cineva care la randul lui a auzit de la altcineva si tot asa.
Un pic de scepticism poate fi sanatos la un moment dat.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31