Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.08.2011, 13:20:14
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Doamne ajuta,as vrea sa specific.....acest cuvant moda...precum si cuvantul criza....cred ca le folosim gresit intrebuintarea...nu vreau sa fiu critic...sau sa judec pe cineva.....fiecare suntem cu pacate....doar vreau sa precizez....smochinul din....pilda smochinului pe care a rostit-o Mantuitorul Iisus Hristos se refera...la cele exterioare...la felul de a te imbraca a te purta si multe altele....sa nu uitam ca acest smochin a fost taiat si aruncat in foc.Cred ca fiecare trebuie sa avem o legatura prezenta cu Dumnezeu iar daca vom suntem fii adevarati ai lui Dumnezeu cu siguranta...ca...cine va voii sa se casatoreasca va gasi o fata asemenea lui iar cine va vrea sa se calugareasca va gasi Manastirea potrivita lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.08.2011, 13:25:33
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Legat de fetele cuminti, zilele trecute am auzit un banc.
Chiar daca este poate teoretic, imi pare bun pentru a intelege mintea intunecata a omului contemporan.

Doi baieti vorbeau despre fete, cand vine vorba de o fata cuminte.
- Ai auzit, aceea este "fata-mare".
- Pai, daca nu au vrut'o altii, nu o vrem nici noi.
Completez in varianta in care am auzit:

- Fata aceea e inca virgina.
- Ei, si? Ce, daca n-au vrut-o altii, eu is mai fraier?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.08.2011, 13:36:37
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

LePetiteMoc.....vezi tu orice gluma...are si o parte esentiala....aici tragand lini orizontale si verticale....reiese ca......baietii care au auzit de fata...sunt draciii......iar fata.....modelul de crestin....oare pot salaslui dracii in un adevarat model de crestin??nu....nu au cu ce se hrani...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2011, 13:38:46
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
acum,lasand la o parte toata faza cu placutul fata de Dumnezeu/lume,eu cred ca nu e vorba de moda,ci de durabilitate.Vrei o fata de unica folosinta,de one night stand?Ia una d-asta.Daca vrei sa fii dedicat cand esti cu cineva ia o fata normala la cap.Singurul motiv pentru care fetele astea sunt cautate e sunt acesibile si intersanjabile,deseori de baieti la fel de neanthertalieni si superficiali(uitandu-te pe imaginea de ansamblu nu este mai cautat acest gen de fete,doar se schimba intre ele).Eu personal consider o fata cuminte ca fiind foarte atragatoare.Are un sarm care o face foarte atragatoare si simpatica
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.08.2011, 13:44:12
andrei pavel andrei pavel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: vrancea
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Implicit

Mia Mia...imi place gandirea ta...insa de ce nu folosim termeni de religie ca sa ne simplificam si anume......asa cum am postat si mai sus..dracul nu are ce cauta intr-un adevarat model de crestin...o pilda spunea cam asa:o persoana era demonizata si apropiati au dus-o la Sf Pavel cel Prost ca sa-i citeasca rugaciuni diavolul a inceput sa urle si sa tipe ca nu avea unde intra si Sf Pavel a zis sa intre in el....diavolul a iesit din acel om si a intrat in El ...insa imediat iesi....nu-i placea acolo....asa si acum....pustnicul Proclu Nicau a avertizat asupra faptului ca toti dracii din iad au iesit pe fata pamantului...datorita.....slabirii noastre duhobnicesti....au unde locui si petrece...Doamne ajuta
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2011, 13:52:54
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Buna.

Nu te cunosc, dar din postare m-am gandit ca e vorba de tine.

Si ceea ce vreau sa spun, sper sa le ajute si pe alte fete "indemnate de moda lumii" sa nu mai fie "cuminti".

Sunt doar niste intamplari din timpul facultatii, dar sper sa foloseasca.

Un grup de baieti si fete se duc la o petrecere, se cunoasteau si cam majoritatea erau perechi, teoretic. Petrecerea era simpla, putina muzica si se discuta. Si la un moment dat, "doar pentru distractie", s-au jucat adevar sau provocare, sau jocul era doar cu provocari.... In fine, doi care stateau mereu impreuna si se cunoasteau, au primit porunca sa se sarute. Oamenii fericiti, indeplinesc porunca. Si dupa i se da aceasi porunca si fetei Z si fata da un pupic simplu pe buze, genul juma de secunda si baiatu' a trebuit sa stea cu ochii inchisi. Si toti cand au vazut, mai ales un baiatul care s-a sarutat mai inainte, au inceput sa spuna ca trebuie sa se sarute serios si Z nu voia. Si pana la urma, prietena baiatului(Y), i-a spus ca Z e virgina si chiar el a zis "bun, bun, lasam asa". Si dupa tamtam "in secret" ca vai, chiar mai e virgina la varsta asta?(Mai ales baietii, deci nu e chiar atat de irelevant pentru ei).

Trece o perioada, si Y cunoaste un baiat mai in varsta, si foarte experimentat. Ies in grup mai multe fete si el. Si dansul direct le intreba pe fete cum sta treaba legata de subiect, si afla, nu era oricum nevoie de cuvinte. Pe drum, aceeasi poveste. Baiatul o intreba pe Y:"Chiar e virgina?".

Si ce se gandeste prietena buna Y s-o sfatuiasca pe Z(mai ales vazand reactia baietilor): uite, daca vrei poate sa te "initieze" prietenul meu ca el e priceput sau "de ce nu faci dragoste cu fostul tau prieten, ca sa-ti treaca de el o data".

...............................................

Alta situatie: 3 prietene: A, B, C. A ii povesteste lui B ca saraca de C s-a casatori cu prima ei relatie "serioasa" si o compatimea, ca n-a mai cunoscut alt barbat, ce penibil sa cunosti doar unu'... A si B au mai avut discutii contradictorii. Si la un moment dat, A ii spune lui B:" La cat de entuzisamat de mine este prietenul meu, iti dai seama cu ar fi fost daca eram virgina" si in ciuda a tot ceea ce afirma, aceasta fraza a fost surprinzatoare, "o dorinta sau chiar si un regret ca nu mai este cuminte."

Si as mai adauga ca mai exista indemnuri de tot felu', nu le cunosc pe toate. Ca de exemplu:"ce crezi, ca iti va ridica statuie sotul tau daca vei fi virgina cand te vei casatori", sau "ai nevoie de experienta cand te vei casatori, ca trebuie sa fii buna si la pat". Si in general, fetele care spun acest lucru au probleme din cauza pierderii virginitatii.

Unii barbati normal ca ar recomanda, nu ma refer la cei cuminti, ci la restu', ca doar cum isi fac ei experienta, pe "cheltuaiala" fetelor.

Si oricum, o fata cuminte, care a incheiat o relatie de lunga durata comparativ cu una care si-a inceput viata sexuala, are mai putin de suferit. Normal ca si pe prima o afecteaza despartirea, dar suferinta de dupa e altfel, si stii ca "cel potrivit pentru tine" va aparea la un moment dat, cand pentru celelalte, socul ca "nu vor ramane impreuna toata viata" e foarte mare, ca din cauza aceasta, a facut ea compromisuri.

Adica daca cineva s-ar arunca sa-si incepa realatiile intime inainte de nunta ar trebui sa-si asume responsabilitatea ca s-ar putea ca acela sa nu fie singurul, chiar daca cred asta cu tarie momentan. Si oricum, fetele se schimba dupa, si "sunt putin mai disperate" din acest motiv fata de relatie(nu ma refer la cele care de la inceput isi doreau sa cunoasca mai multi parteneri).

Lasand la o parte ceea ce spune lumea, ca bietii sunt smecheri si fetele sunt curve, problema este de natura interioara. Adica un baiat care a avut relatii cu diferite femei, are incredere in el, iar fetele(care isi dorisera un singur barbat) devin deznadajduite si cu fiecare relatie, "durerea e mai mare".

Cu toate ca am vorbit pentru fete, porunca "sa nu fii desfranat" se refera atat la fete, cat si la baieti. Dar despre "provocarile si indemnurile" primite de baieti, ar trebui sa vorbeasca cineva de sexul masculin.

Indiferent ce-ar spune un barbat dupa casatorie despre faptul ca ai fost cuminte, virginitatea se pastreaza pentru tine, in primul rand sa stii ca ai facut voia Lui Dumnezeu, dar de ce nu, si pentru confortul tau psihic. Si asa nu pici in capcane de genul experientei sau ridicarii statuii.

Si mai exista explicatia hormonilor. Probabil sunt mai privilegiate cele mai calme din fire fata de cele agitate, dar pana la urma capu' conduce corpu' si nu invers. Si am vazut si fete agitate, care pazindu-si mintea, au ajuns cu bine la casatorie, chiar daca a avut loc la o varsta mai inaintata.

Ultimul lucru: E se duce la Duhovnic si-l intreba ce sa faca, ce sa le raspunda celor care ii spun ca e bine sa castige experienta inainte de casatorie. Si Duhovnicu' ii raspunde(aproximativ cuvintele lui):" N-ai nevoie de experineta. Asa cum ai invatat sa mananci si sa mergi, asa inveti sa le faci pe toate, la momentul potrivit. Si tu sa-i spui: stii ce inseamna porunca sa nu fii desfranat? Stii cat de grava e desfranarea? E canonisita 7 ani. E n-am suficiente cunostinte ca sa-ti explic cat de grav este ce ma indemni, du-te la un preot si el iti va explica. ........ Daca eu fur, sunt constient de asta, si nu inseamna ca trebuie sa-l conving si pe altu' sa fure, ca stiu ca fac un pacat. "
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2011, 13:54:52
LaPetiteMoc LaPetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2011
Locație: sub cerul lui Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei pavel Vezi mesajul
LePetiteMoc.....vezi tu orice gluma...are si o parte esentiala....aici tragand lini orizontale si verticale....reiese ca......baietii care au auzit de fata...sunt draciii......iar fata.....modelul de crestin....oare pot salaslui dracii in un adevarat model de crestin??nu....nu au cu ce se hrani...Doamne ajuta

Exact, partea nevazuta (Adevarul relevat) este cea prezentata de tine.

Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2011, 14:30:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Discutam zilele trecute cu cativa cunoscuti despre fetele zilelor noastre si am realizat ca eu sunt putin in urma cu "evolutia fetelor" ; cativa dintre partenerii de dialog mi-au adus o gramada de argumente ca fetele cuminti nu mai sunt la moda; fata zilelor noastre trebuie sa arate bine in primul rand, sa conduca o masina, sa iasa la bere/pe stadion si sa stie sa invarta mintea baietilor, nu mai conteaza partea spirituala in secolul acesta- chiar asa o fi? fetele cuminti sunt plicticoase si nu mai sunt la moda? atunci cum ramane cu baietii care isi doresc sa intemeieze totusi o familie crestina in adevaratul sens al cuvantului? sau nu mai exista baieti care vor fete cuminti...refuz sa cred asta; voi,cei mai cu experienta de viata ce credeti?
Opinia catorva cunoscuti nu poate insemna ca e si a majoriotatii, cel putin partea cu iesitul musai la bere/pe stadion...imi suna aiurea, si sunt convinsa ca exista o multime de baieti penbtru care stadionul nu e ceva esential.

In rest, mi se par chiar lucruri normale...si practic nu vad de ce ar lipsi neaparat partea spirituala in cazul unei fete care arata bine, iese la terase/restaurant cu prietenul/prietenii( si serveste apa plata/minerala, suc, bere, vin...etc), conduce o masina, si stie cum sa ii ia pe baieti ( mai cu seama daca sunt mai multi in peisaj)....
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2011, 14:54:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Barbatii aleg fete in functie de doua situatii:
La inceput este varsta ,,aventurilor" la care sunt barbatii care aleg fetele mai......,,la moda"(!). Insa trecand anii vor sa se ,,aseze", sa isi intemeieze o familie, sa aiba un copil (etc), si atunci aleg fete ,,mai cuminti". Orice barbat cu capul pe umeri si rational isi da seama ca nu iti poti intemeia o familie cu o pitipoanca ci ii trebuie una mai cuminte, mai serioasa, care sa se ocupe de casa, copil, etc.
Sunt convins ca sunt destui barbati care vor fete cuminti.
Da,dar ce ne facem cu foarte multi barbati ai zilelor noastre care cauta femeia cuminte si de casa pentru a-si intemeia o familie si continua iuresul tineretii in paralel cu alte femei?
Bineinteles ca asta se aplica in aceste timpuri aproape in mod egal si la femei: sunt n cazuri in care ele au un baiat "de casa" alaturi si pe langa isi traiesc pasiunea cu altcineva.
Cred ca asta este rezultatul superficialitatii vremurilor pe care le traim,pentru ca o relatie,pentru a se construi si a indeplini nevoile ambilor parteneri presupune o implicare profunda, multa munca,mai ales cu sinele si apoi cu celalalt.E vorba de multa disponibilitate,intelegere,acceptare,capacitate de daruire,dar si de cunoastere personala si reciproca.
Putini isi mai bat capul cu profunzimile unei relatii in doi:este mai simplu,practic si rapid sa ai acasa pe cineva care sa iti confere stabilitate si in alta parte o a doua persoana alaturi de care "sa iti traiesti viata"...trist,dar adevarat.
Multi traiesc intr-o familie singuri in doi,duc vieti paralele,desi...aparent sunt impreuna.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 26.08.2011 at 15:09:12.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.08.2011, 15:33:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Azzuurra Vezi mesajul
.

Indiferent ce-ar spune un barbat dupa casatorie despre faptul ca ai fost cuminte, virginitatea se pastreaza pentru tine, in primul rand sa stii ca ai facut voia Lui Dumnezeu, dar de ce nu, si pentru confortul tau psihic. Si asa nu pici in capcane de genul experientei sau ridicarii statuii.

Si mai exista explicatia hormonilor. Probabil sunt mai privilegiate cele mai calme din fire fata de cele agitate, dar pana la urma capu' conduce corpu' si nu invers. Si am vazut si fete agitate, care pazindu-si mintea, au ajuns cu bine la casatorie, chiar daca a avut loc la o varsta mai inaintata.
Virginitatea trupeasca a partenerilor nu este musai si cheia catre o viata de familie fericita si implinita...nici pe departe!
Sunt multi care s-au casatorit astfel si mai apoi s-a dovedit a fi un dezastru.
Deasemenea sunt multi care din temeiuri religioase sau de alta natura raman feciori pana dupa 30 de ani,insa daca discuti cu ei,iti dai seama ca sunt un conglomerat de frustrari si dorinte sexuale refulate.Iar fanteziile sexuale care le bantuie mintea si limbajul sunt mai ceva decat in filmele cu 3 de x si in tot cazul mai abitir de la cei care au o activitate sexuala cu un partener de viata.
Insa,altfel,sa te fereasca sfantul de ce ti-ar putea auzi urechile daca aud de cineva ca traieste in pacat!Nu exista judecatori mai aspri ca ei...
Asa ca,indiferent cine ce ar spune,pentru mine virginitatea nu este sinonima cu puritatea interioara,pentru ca este nevoie de mult mai mult de atat pentru a atinge acel prag.
Asa dupa cum nu cred ca toti cei care se afla uniti prin taina cununiei si tin cu strictete posturile,chiar au habar sa daruiasca iubire si au o traire spirituala alaturi de consoarta.
Cred ca ar trebui sa ne ferim sa punem prea mult accentul pe forma si sa uitam de fond...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai este martisorul la moda? alexdu Generalitati 14 29.08.2015 08:53:45
Daruri de la sfinti ptr copiii cuminti lore86 Nunta 19 19.12.2012 23:17:02
Dragobetele saruta fetele shakalu1 Intrebari utilizatori 0 25.02.2010 18:02:17
Care va fi moda de anul acesta? Anca-Miha Generalitati 55 01.02.2009 07:11:19