Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.04.2009, 03:09:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Da, Dorin, sint multe moduri de a formula acea goliciune, care, brrrrrrr, personal, sper sa nu o am niciodata, insa rugandu-ne, si multumind lui Dumnezeu pentru toate, bune si rele, o vom evita, cu siguranta.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.04.2009, 09:46:41
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu cred ca putem fugi de ea in mod deplin. Cred ca oricat de duhovnicesti am fi, tot ne va incerca aceasta ispita, ca ingaduinta a lui Dumnezeu, spre a ne vedea micimea.

Ma gandesc la momentul in care Hristos s-a rugat in Gradina Ghetsimani. Nu putem spune ca a deznadajduit (sau ceva de genul asta), insa teama pe care a simtit'o aduce a slabire a nadejdii. (Fapt caracteristic firii noastre, pe care El a luat'o.)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.04.2009, 09:59:33
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu cred ca putem fugi de ea in mod deplin. Cred ca oricat de duhovnicesti am fi, tot ne va incerca aceasta ispita, ca ingaduinta a lui Dumnezeu, spre a ne vedea micimea.

Ma gandesc la momentul in care Hristos s-a rugat in Gradina Ghetsimani. Nu putem spune ca a deznadajduit (sau ceva de genul asta), insa teama pe care a simtit'o aduce a slabire a nadejdii. (Fapt caracteristic firii noastre, pe care El a luat'o.)
Asta cred ca este corect, noi putem doar sa incercam, si sa fim consistenti in incercarile noastre.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.04.2009, 12:08:54
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Gandeam odata ca deznadejdea smereste cel mai bine pe om. Doar atunci el ajunge sa vada ca nu'si poate fi lui insusi bucurie, pace si mantuire. Abia atunci el reuseste sa vada cat de neputincios este. Importanta este insa masura deznadejdei, adica sa nu fie fara cale de intoarcere. Insusi Dumnezeu ingaduie retragerea harului (cam aici apare deznadejdea) spre a arata omului cata nevoie are Dumnezeu si de oamenii de langa el.

Sfantul Nicolae Velimirovici spune: [SIZE=2] "Oare nu este deznadejdea inceputul rugaciunii?"[/SIZE]
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.04.2009, 23:36:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Bun și foarte corect, dar când te cuprinde spaima obsesivă de cipuri, spre exemplu, nu miroase oare a deznădejdie, Antonia ?
Nu ma las cuprinsa de deznadejde asa de usor. Ai putea sa crezi ca nu la mine ma gandesc atunci cand vorbesc despre cipuri? Acum, dupa ce m-am documentat, ma las in voia lui Dumnezeu, Care imi stie limitele mai bine ca mine. Dumnezeu chiar a oranduit sa am unde sa ma retrag in acele vremuri, daca nu voi da coltul pana atunci.

Ma gandesc doar ca sunt atatia care bagatelizeaza aceasta problema si nici asta nu-i bine. Nu pot sa stau linistita cand stiu ca unii isi pot pierde sufletele din cauza ca nu sunt informati. Si atunci consider ca trebuie sa vorbesc. Ma simt cu constiinta impacata numai atunci cand spun ceea ce stiu. Deznadejdea e nociva, dar nelinistea cea buna e necesara.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.04.2009, 23:46:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu ma las cuprinsa de deznadejde asa de usor. Ai putea sa crezi ca nu la mine ma gandesc atunci cand vorbesc despre cipuri? Acum, dupa ce m-am documentat, ma las in voia lui Dumnezeu, Care imi stie limitele mai bine ca mine. Dumnezeu chiar a oranduit sa am unde sa ma retrag in acele vremuri, daca nu voi da coltul pana atunci.

Ma gandesc doar ca sunt atatia care bagatelizeaza aceasta problema si nici asta nu-i bine. Nu pot sa stau linistita cand stiu ca unii isi pot pierde sufletele din cauza ca nu sunt informati. Si atunci consider ca trebuie sa vorbesc. Ma simt cu constiinta impacata numai atunci cand spun ceea ce stiu. Deznadejdea e nociva, dar nelinistea cea buna e necesara.
Așa este Antonia și-ți doresc ca acel colț de care vorbeai să fie cât mai târziu, pentru a avea timp să ți le pui pe toate în ordine. Pace și numai bucurii să ai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.04.2009, 10:35:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iti multumesc, Cristi. La fel iti doresc si eu tie.

Dumnezeu sa ne ajute pe cat mai multi sa avem o viata binecuvantata, un sfarsit crestinesc atunci cand va hotari El si un coltisor de Rai dupa aceea.

Iar acum sa ne gandim la patmile Mantuitorului, caci nicio suferinta a noastra nu poate sa egaleze suferinta trupeasca si sufleteasca a lui Iisus.

Gandul la Patimile Mantuitorului este un adevarat antidot impotriva deznadejdii. Ce jertfa uimitoare a acceptat Iisus pentru noi! Ce minunata pilda nerostita a iubirii aproapelui! Poruncile evanghelice lasate au fost exemplificate la cel mai inalt nivel.

Dumnezeu sa ne ajute sa parcurgem cu bine si ultima saptamana Postului Mare si sa ne bucuram crestineste de sarbatoarea Pastelui.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.04.2009, 01:26:36
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Deznadejdea - Patericul Atonit

CAPITOLUL VIII - Despre deznădejde

[COLOR=#0000ff][/COLOR]
O călugăriță cuprinsă de deznădejde repeta mereu:
– Mă tem că n-am să mă mântuiesc.
Un părinte înțelept i-a răspuns:
– Cine ar putea să se mântuiască dacă monahii nu se mântuiesc? Pentru cine a creat [COLOR=#0000ff]Dumnezeu[/COLOR] Raiul? Vom fi mântuiți. Trebuie să ne bucurăm. Trebuie să recunoaștem că suntem păcătoși, dar de asemenea să preamărim pe [COLOR=#0000ff]Dumnezeu[/COLOR]. Încrederea în [COLOR=#0000ff]Dumnezeu[/COLOR] este ca o [COLOR=#0000ff]rugăciune[/COLOR] continuă. Nu gândi nimic rău. Gândurile de hulă sunt ca avioanele: zboară deasupra, ne tulbură liniștea și apoi se duc. Eu trebuie să spun când sunt păcătos, nu atunci când [COLOR=#810081]diavolul[/COLOR] vrea ca eu să gândesc așa.


***

De asemenea, părintele a mai spus:
– Multă lume poate fi mângâiată lângă cineva care este pașnic.

***

Un pustnic a spus:
– Calea sigură către veșnicie este asigurată prin nevoință, purtarea corectă, simțământul de a fi nevrednic înaintea lui [COLOR=#db3f1c]Dumnezeu[/COLOR], nădejde (oxigenul duhovnicesc), mângâiere și siguranță. Nu supărarea și ascultarea silită și rugăciunea forțată; nu lacrimile și tristețea. Toate acestea vin de la diavol. Da, într-adevăr, trebuie să plâng pentru păcatele mele, dar în același timp să și nădăjduiesc în dragostea lui [COLOR=#db3f1c]Dumnezeu[/COLOR]. Dar nu pot rezista dacă plâng, pentru că [COLOR=#db3f1c]diavolul[/COLOR] vrea ca eu să deznădăjduiesc. De multe ori, [COLOR=#db3f1c]diavolul[/COLOR] zdrobește un om cu deznădejdea și [COLOR=#db3f1c]diavolul[/COLOR] devine victorios. Dar aceasta nu se întâmplă când cineva este încrezător ca un copil ce se ține de mâna tatălui său. Încrederea noastră în [COLOR=#db3f1c]Dumnezeu[/COLOR] este o [COLOR=#db3f1c]rugăciune[/COLOR] neîncetată, care aduce roade bune. Deznădejdea vine de la diavol. Nu spune: «O, ce s-a întâmplat cu mine?», ci încredințează-te lui [COLOR=#db3f1c]Dumnezeu[/COLOR] și nădăjduiește în El.
– Ascultarea noastră nu trebuie făcută cu tristețe sau pentru că s-a întâmplat să fim monahi. Părinții de care ascultăm nu sunt ca împăratul Dioclețian, care ne dau ordine. Din contră, ascultarea noastră față de ei ne apără și de aceea trebuie să le fim recunoscători. Nu trebuie să ne împotrivim celor spuse de ei și să nu-i ascultăm.

***
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.04.2009, 21:07:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

A deznadajdui inseamna a lua aminte la toate stirile cotidiene (din ce in ce mai bolnave si mai dornice de a speria prin gravitatea lor) si a te speria mai multe de ele decat de starea ta sufleteasca.

Nadejdea in Dumnezeu ne va odihni intru toate, oricat de nerealisti am fi vazuti de cei din jur. Ce se va intampla cu pamantul sau cu cine stie ce legi dorite a fi aprobate sunt pistele preferate ale vrajmasului prin care ne loveste in nadejde.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.04.2009, 21:34:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
A deznadajdui inseamna a lua aminte la toate stirile cotidiene (din ce in ce mai bolnave si mai dornice de a speria prin gravitatea lor) si a te speria mai multe de ele decat de starea ta sufleteasca.

Nadejdea in Dumnezeu ne va odihni intru toate, oricat de nerealisti am fi vazuti de cei din jur. Ce se va intampla cu pamantul sau cu cine stie ce legi dorite a fi aprobate sunt pistele preferate ale vrajmasului prin care ne loveste in nadejde.
Corect Dorin, dar nici minte de legumă să nu avem !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42