Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 28.03.2011, 13:25:36
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

De cate ori se vorbeste de deznadejde imi vine in minte episodul cu Petru pe mare. Cand nu mai priveste la Hristos, incepe sa se scufunde. Asa se intampla si cu noi, prin pacate ne scufundam in tot ce nu are sens. Si hranindu-ne doar cu aceasta hrana, ajungem la un moment dat sa spunem "la ce bun asta?", renuntam sa mai luptam, cadem in deznadejde. Dar Hristos ii intinde mana. Sa cerem mereu ajutorul Sau, nu vom fi lipsiti de ajutorul Lui, indiferent de caderea noastra.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 29.03.2011, 00:49:49
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De cate ori se vorbeste de deznadejde imi vine in minte episodul cu Petru pe mare. Cand nu mai priveste la Hristos, incepe sa se scufunde. Asa se intampla si cu noi, prin pacate ne scufundam in tot ce nu are sens. Si hranindu-ne doar cu aceasta hrana, ajungem la un moment dat sa spunem "la ce bun asta?", renuntam sa mai luptam, cadem in deznadejde. Dar Hristos ii intinde mana. Sa cerem mereu ajutorul Sau, nu vom fi lipsiti de ajutorul Lui, indiferent de caderea noastra.
E minunat faptul ca mana lui Dumnezeu care ne intinde paharul scarbelor vietii, ne ofera si salvarea din ele.
Iar cel ce deznadaduieste, refuza sa perceapa amaraciunile ca fiind ingaduite de Dumnezeu, ignorand totodata si ajutorul divin.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 29.03.2011, 12:41:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Ma spovedesc in fiecare luna , dar, tot am momente in care cad. Probabil ca la socul pe care l-am avut inca nu a trecut suficient timp....inca rana e deschisa.
Nu te lasa Dumnezeu. Poate ar fi bine sa iti ocupi timpul mai mult, cu munca si rugaciune, ca sa nu mai ai cand sa te gandesti la lucruri rele si urate.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 04.04.2011, 15:32:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu am cunoscut pe cineva care sa fii fost lipsit de incercari. Toti trecem si prin momente dificile. Bine e sa nu ajungem la a crede ca nu mai exista salvare.

Deznadejdea este asemeni valurilor mari pe mare, scufunda barca in care calatoresti.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 03.09.2011, 01:18:14
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihnea45 Vezi mesajul
Iertare ca vin cu asemenea intrebare dar tot citesc si aud ,nu te ruga cu deznadejde,sau nu daznadajdui,ce inseamna mai concret acest cuvant,daca aveti exemple m-as bucura sa le spune-ti.
Draga Mihnea,

Eu inteleg aceasta stare ca o lipsa de speranta, ca o incapacitate momentana(sau de mai lunga durata), de a crede ca lucrurile se vor schimba in bine.

"Nu deznadajdui",nu dispera.. adica nu-ti pierde speranta...

"Nu te ruga cu deznadejde", presupun ca inseamna sa te rogi crezand ca Dumnezeu exista, ca e Bun, ca te aude, si, cel mai important,ca ti-e Tata, ca te iubeste, si-ti va face parte de tot ce e bun pentru tine....si nu ca la cineva care te uraste, si e rau, si de care trebuie sa te tot milogesti..

Cum sa luptam cu ea, pentru ca poate fi o stare ucigasa....Doamne, Tu Insuti sa ne luminezi

Daca deznadejdea e legata de lucrurile gen bani, servici,sanatate...ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute, dupa cum crede El de cuviinta

Daca e legata de ceva ce face/nu face un alt om...ne rugam la Dumnezeu, si pentru noi, si pentru omul respectiv, si, daca Dumnezeu ne da un indemn, ne rugam si de omul respectiv. Daca nu, atunci doar rugaciunea...

Daca insa e legata chiar de Dumnezeu..adica duhovniceasca, poate sa aiba o radacina/un gand.. de genul: ''Fie Dumnezeu nu poate sa ma ajute, fie Dumnezeu nu vrea sa ma ajute...or, eu sunt atat de distrus incat nici macar El nu ma mai poate ierta/salva/repara/ridica...adica, fie El nu e atotputernic, fie nu ma iubeste, fie...pacatele mele(si implicit eu) is mai mare ca El, mila Lui, bunatatea Lui, puterea Lui"

Si daca stim otzara despre El(sau, Il cunoastem un pic)...vom putea striga: MINCIUNA !

..si uite asa...punem mana pe serpoiul care ne-a zdrobit calcaiul(ne-a lovit exact la punctul slab)...si ii zdrobim capul..cam asa..)

"Cred Doamne si marturisesc ca Tu esti Hristosul, Fiul Dumnezeului Celui Viu, Care ai venit in lume sa mantuiesti pe pacatosi(ignoranti, distrusi,suicidali,drogati,ultimii ratati si gunoaie de oameni,hoti,curve,criminali,violatori de copii,ucigasi de copii,barfitori,invidiosi,mincinosi..&co)dintre care cel dintai sunt eu".
Cred ca Tu, pe Golgota, ai purtat si pacatele mele, si ai platit cu sangele Tau viata mea, m-ai rascumparat din felul haotic,demonic si inutil in care traiam inainte sa Te cunosc, si, ma iei de manutza, si ma duci catre Imparatia Cerurilor, prin Duhul Tau. Pentru simplul si extraordinarul motiv ca ma iubesti, si is al Tau...intr-un fel in care inca nu-l inteleg..dar daca Tu asa zici..eu Te cred
Cred ca eu nu Ti-s strain, nici ce se intampla acuma in viata mea, si in ochii Tai toate acestea fac un sens, chiar daca pentru mine nu fac, dar eu sunt mic,(si habarnist:-) si Tu esti mare, si ma duc mai bine pe vederea Ta decat pe a mea.
Si cred ca dragostea si iertarea Ta sunt mai mari decat pacatul meu, si credinta Ta e mai mare decat necredinta mea, si nadejdea Ta pentru mine,viata mea,viitorul meu cu Tine, e mai mare decat deznadejdea mea"

Si sa mai pandim cu cine vine deznadejdea...de pilda la mine am prins-o ca de obicei vine odata cu egocentrismul,(eu, si numai eu, si problemele mele, si neputintele mele, e plin de mine in gandirea mea:-) si asta naste pe cealalta..of,of..

Milei Tale ne dam, Doamne...si focului Tau curatitor...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 05.09.2011, 19:07:15
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Daca avem in vedere ceea ce Sfantul Apostol Pavel ne spune despre credinta, faptul ca aceasta este "adeverirea celor nadajduite si dovedirea lucrurilor celor nevazute", putem afirma ca deznadajdea este, mai intai de toate, o manifestare a necredintei.

Pentru noi, care marturisim, cel putin la nivel declarativ, credinta in Dumnezeu, deznadejdea este dovada slabirii in credinta sau chiar a pierderii ei. De aceea, cand ne aflam in cumpana deznadejdii, se cuvine a ne ruga cu smerenie lui Dumnezeu, spunand: "Cred Doamne, ajuta necredintei mele!"
Reply With Quote
  #77  
Vechi 20.03.2013, 16:04:09
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am citit recent în cartea lui Savatie Baștovoi "A iubi înseamnă a ierta" că cea mai mare deznădejde pe care o putem avea este cea izvorâtă din neascultarea de duhovnic. Experiența mea confirmă acest lucru. Este adevărat că am avut perioade de neagră disperare înainte de a avea un duhovnic, dar ceea ce am simțit în urma neascultării a fost diferit: deși "cunoscusem" iertarea și bucuria, am ales la un moment dat să nu ascult, și rezultatele au fost pe măsură. Atunci nu am căzut în disperare, ci în deznădejdea celui care de bună voie s-a abătut de la calea cea bună, pierzând bucuria și pacea sufletului.

Am mai auzit însă că "mai grea decât păcatul este deznădejdea", așa că să nu deznădăjduim chiar dacă am căzut în păcat, ci să ne ridicăm, să ne pocăim și să căutăm să ne îndreptăm de aici încolo.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 01:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 11:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 12:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 14:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 21:21:42