Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2010, 20:31:29
boakey boakey is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2009
Mesaje: 8
Implicit muzica in post

In post putem asculta acatiste cantate ???si ce alta muzica se poate asculta si de unde pot gasi ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.02.2010, 20:37:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata un playlist cu adevarat incantator si linistitor:

http://www.youtube.com/watch?v=AE1Fz...rom=PL&index=1

Intr-adevar, si mie mi-a spus parintele ca in post sa nu mai ascult muzica lumeasca si sa incerc putina muzica clasica. Cu cea bisericeasca e mai greu, daca nu esti obisnuit.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.02.2010, 22:16:46
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Gandesc ca poti asculta tot ce este legat de Postul Mare...! Sunt foarte multe cantari frumoase! De altfel cred ca este ingaduit sa ascultam tot ce ne inalta sufleteste si nu ne risipeste...!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.02.2010, 22:47:42
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iata un playlist cu adevarat incantator si linistitor:

http://www.youtube.com/watch?v=AE1Fz...rom=PL&index=1

Intr-adevar, si mie mi-a spus parintele ca in post sa nu mai ascult muzica lumeasca si sa incerc putina muzica clasica. Cu cea bisericeasca e mai greu, daca nu esti obisnuit.
Am sa ma pun si eu pe facut selectii de muzica clasica...poate poate!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.02.2010, 23:52:56
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Iata ce mi-a trimis un bun prieten: un terirem, avand pe fond rugaciunea Sf. Efrem Sirul si niste vorbe duhovnicesti:

http://www.youtube.com/watch?v=p-q3QtNKjak
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2010, 10:33:05
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

In post, fiecare se nevoieste dupa puterile sale.

Postul este oprirea de la anumite lucruri (mancaruri, fapte, etc) nepacatoase in sine !


Astfel, daca mie imi place nespus de mult Coca Cola, in post ar trebui sa renunt la a mai bea.

Daca tie iti place sa asculti o anumita formatie de muzica usoara, in post ar trebui sa nu o mai asculti.
Nu pentru ca muzica ar fi rea in ea insasi, ci mai ales pentru faptul ca faci o jertfa pentru Cel care s'a jertfit pe El Insusi pentru tine.

Postul inseamna jertfirea a ceea ce ne place, aratand ca dragostea pentru Dumnezeu ne face sa renuntam la tot ceea ce ne place pe acest pamant. Fiecare sa renunte la ceva ce ii place mult de tot, chiar daca acel lucru nu intra in categoria "de dulce".

Tinand cont ca inima mea se "indulceste" de anumite lucruri bune, este mai de folos a renunta la ele, pentru o perioada.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2010, 13:23:20
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
In post, fiecare se nevoieste dupa puterile sale.

Postul este oprirea de la anumite lucruri (mancaruri, fapte, etc) nepacatoase in sine !


Astfel, daca mie imi place nespus de mult Coca Cola, in post ar trebui sa renunt la a mai bea.

Daca tie iti place sa asculti o anumita formatie de muzica usoara, in post ar trebui sa nu o mai asculti.
Nu pentru ca muzica ar fi rea in ea insasi, ci mai ales pentru faptul ca faci o jertfa pentru Cel care s'a jertfit pe El Insusi pentru tine.

Postul inseamna jertfirea a ceea ce ne place, aratand ca dragostea pentru Dumnezeu ne face sa renuntam la tot ceea ce ne place pe acest pamant. Fiecare sa renunte la ceva ce ii place mult de tot, chiar daca acel lucru nu intra in categoria "de dulce".

Tinand cont ca inima mea se "indulceste" de anumite lucruri bune, este mai de folos a renunta la ele, pentru o perioada.
Ai dreptate, nu m-am gandit la asta pana acum.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2010, 13:25:06
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Ai dreptate, nu m-am gandit la asta pana acum.
Mie imi plac foarte mult cartofii prajiti. Cu toate ca stiu cat de nesanatosi sunt, tot mai mananc, din cand in cand.
Mi'am propus ca un post intreg sa nu ma ating de ei. A mers, desi destul de greu, mai ales ca cei de langa mine mancau. :)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2010, 14:09:06
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Mie imi plac foarte mult cartofii prajiti. Cu toate ca stiu cat de nesanatosi sunt, tot mai mananc, din cand in cand.
Mi'am propus ca un post intreg sa nu ma ating de ei. A mers, desi destul de greu, mai ales ca cei de langa mine mancau. :)
Da, dar vezi tu...am mai vazut ca pentru unele gospodine gatitul de post cam e o problema, in sensul ca ajung cateodata in lipsa de idei...

Daca mie mie de exemplu imi plac: cartofii prajiti, salata de vinete, ardeii copti, mancarea de cartofi, cartofi natur...mi-ar mai ramane doar sa adopt stilul de viata al chinezilor

Post usor!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2010, 14:11:27
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

P.S. Am uitat de salata orientala...care imi place iarasi foarte mult, deci da, chinezoiaca ajung!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Post de bucate sau post de pacate...??? geo.nektarios Pocainta 160 19.03.2016 13:34:53
Se asculta muzica in post? Mia Mia Postul 3 03.05.2013 07:30:23
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20