Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.05.2012, 01:16:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit O mamica are nevoie de ajutor

O mamica cu un baietel de 3 ani si 4 luni are mare nevoie de ajutor. In acest moment este beneficiara a sistemului de protectie sociala in sensul ca are un loc unde sa stea si o masa calda, dar asta nu va fi pentru mult timp.

Isi doreste sa se angajeze dar problema ei principala este ca nu are cu cine sa lase copilul. A incercat sa-l inscrie pe micut la o gradinita de stat, dar a fost refuzata pentru ca mai este putin pana la vacanta (este venita de putin timp in Bucuresti). O varianta ar fi sa-l inscrie la o gradintita particulara dar nu are bani pentru asta si nu poate sa munceasca sa-i castige pentru ca nu are cu cine sa-l lase pe micut. Nu poate sa depaseasca aceasta situatie fara ajutor.

Este o fata muncitoare, serioasa si cu frica de Dumnezeu, o cunosc personal. Are un trecut trist, in sensul ca la randul ei a crescut fara parinti. Este interesata sa-si gaseasca un loc de munca. Momentan are nevoie urgent de hainute si incaltari pentru baiat (este un pic mai voinic, i se potrivesc hainute pentru 4 ani). Cei interesati sa o ajute ma pot contacta printr-un mesaj privat si le voi da numarul ei de telefon (vor vorbi si se vor intalni personal cu ea).

Cu multumiri...


Citat:
Cazul prezentat de tine, Ekaterina, merită toată atenția, însă ar fi fost bine să deschizi un topic nou pentru el. Acesta l-am deschis pentru o anumită sărmană. Mesajul tău, venit la scurt timp după cel anterior al meu, l-a „îngropat”. Drept care îl mai postez o dată:
Imi cer iertare frate, a fost o greseala din partea mea fara intentie, am facut o confuzie. Am citit intreg topicul si am vazut cat de mult te-ai implicat in cazul pe care l-ai redat si observatia ta a fost corecta. Sper din tot sufletul ca atat fata despre care ai vorbit in postarile tale cat si mamica din acest mesaj sa primeasca ajutorul celor din jur, au atata nevoie in aceste momente de bunavointa altora.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.05.2012, 09:27:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Momentan are nevoie urgent de hainute si incaltari pentru baiat (este un pic mai voinic, i se potrivesc hainute pentru 4 ani).
Anunțuri cu hăinuțe apar destul de des pe saitul freecycle. De altfel, se pot da și anunțuri de cerere.
Am pus link-ul de la grupul din București, dar sunt și altele, în orașele mai mari din țară.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.05.2012, 11:50:41
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Smile

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Anunțuri cu hăinuțe apar destul de des pe saitul freecycle. De altfel, se pot da și anunțuri de cerere.
Am pus link-ul de la grupul din București, dar sunt și altele, în orașele mai mari din țară.
Multumesc pentru site! Nu stiam de existenta lui. Foarte util!
__________________
Lorena Savin
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.05.2012, 00:16:02
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Anunțuri cu hăinuțe apar destul de des pe saitul freecycle. De altfel, se pot da și anunțuri de cerere.
Am pus link-ul de la grupul din București, dar sunt și altele, în orașele mai mari din țară.
Multumim, o sa incercam pe site-ul recomandat de tine si anuntam ce am rezolvat. Oricum, asta este partea urgenta, dar mai usor de rezolvat fata de gasirea unui serviciu (mamica are Liceul dar nu a reusit sa dea BAC-ul), a unui loc in care sa stea, dupa ce va expira perioada de sedere in Centrul unde se afla acum. Dar Maica Domnului nu o va lasa, pentru copilul pe care il are, caci toata aceasta situatie in care se afla ar fi cu totul schimbata daca ar fi fost singura (este o fata muncitoare si cooperanta). Dar a ales sa nu-si abandoneze copilul asa cum a facut mama ei si se lupta sa il creasca.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.05.2012, 00:51:22
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

O cunoasteti personal? Ati vb cu ea? Ce poate sa faca,ce este dispusa sa accepte?Sa stim de la inceput.
Unii chiar daca stau pe strada nu sunt dispusi sa faca orice(orice legal si moral).
Are probleme psihice? Arata curatel(fara paduchi,raie,infectii)?
Eu nu promit nimic sigur dar incerc.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.05.2012, 00:35:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

O cunosc personal, am fost impreuna in liceu in cateva excursii la Manastiri. Stiu mai multe despre ea de la o prietena foarte buna, care a ajutat-o mult in momentele grele prin care a trecut.

Mama ei nu a vrut sa o creasca si a lasat-o in grija bunicii, tatal a recunoscut-o si i-a platit o pensie alimentara pana a terminat liceul (din care s-a intretinut singura) si atat. Dupa moartea bunicii a ramas in casa impreuna cu un unchi. In clasa a 12 a s-a imbolnavit de tuberculoza (asta s-a intamplat in anul 2003) si unchiul nu a vrut sa o mai primeasca in casa de frica sa nu ia si el.

A stat internata o lunga perioada si cu ajutorul lui Dumnezeu, s-a vindecat complet, a descoperit boala la timp. Specific ca este complet vindecata, o poate dovedi cu analize la zi ( cei din Centrul in care se afla i-au facut un set intreg, altfel nu o primeau).

Dupa ce a iesit din spital s-a casatorit cam pe graba, cu un baiat care parea om bun la inceput, a fost cam fortata de imprejurari, nimeni nu o primea tinand cont si de problema ei de sanatate. In 2008 a nascut un baietel. Este divortata de un an.

Este o fata muncitoare, cooperanta, dispusa sa se angajeze. Isi doreste sa poata sa se intretina si sa isi creasca baietelul. Este o fata normala, curata, educata, nu a stat niciodata in strada, nu are probleme psihice, de paduchi, raie si infectii nu se pune problema. Daca ar fi fost singura (fara copil) s-ar fi descurcat, s-ar fi angajat si ar fi stat cu chirie, dar problema este ca nu a gasit o solutie pentru baietel ca sa poata sa munceasca.

Eu sunt impresionata de cazul ei, de aceea m-am si implicat mai mult (o fac oarecum si in memoria prietenei mele). Pot lasa pe privat si un nr. de telefon unde poate fi contactata.

P.S. Centrul in care se afla acum o sa o mai tina doar o luna (deoarece nu are buletin de Bucuresti), eu am vorbit cu cateva personae pentru ea, sa o ia in spatiu (in felul acesta ar putea sa mai ramana acolo o perioada + poate beneficia si de alte servicii sociale in Bucuresti, primaria ar putea sa o ajute pentru cateva luni cu plata chiriei, locuinta social) dar nu am inca un raspuns afirmativ.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.06.2012, 22:12:34
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Astazi m-am intalnit si eu cu "Ekaterina" , GeorgeM, copilasii lor si cu mamica respectiva si copilul ei, in parc. Amandoi sunt curati, nu au probleme psihice, sunt oameni normali, nu cer ajutoare, daca ii vezi pe strada nu ai crede ca au asemenea probleme. Doar ca baietelul este cam bolnavior, iar ea este trista si descurajata. Noi am indemnat-o sa dea bacul la anul, ceea ce ii va creste sansele de angajare si stima de sine. Deocamdata, se pare ca mai sta cateva zile in acel loc unde este cazata, iar mai apoi se va muta intr-o casa sociala, unde insa nu vor mai avea mancare asigurata. Partea buna este ca e posibil ca baietelul sa fie trimis la un centru de zi, ceea ce i-ar permite mamei sa se gandeasca sa isi ia un serviciu.

Daca ar dori cineva sa ajute acest caz, deocamdata niste alimente ar fi binevenite. Vedem cum vor evolua lucrurile cand se va muta in asezamantul social, probabil ca va fi nevoie de o oala, de o tigaie, ca sa poata gati... Nu e un caz disperat (inca), doar ca persoanele care doresc sa faca o fapta de milostenie, cat de mica, si sa o intalneasca pe mamica, ar face un mare bine si le-ar aduce putina bucurie.

Vom reveni cu detalii.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.08.2012, 01:25:16
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Vesti bune

Revin cu vesti bune despre mamica de care am scris. Dupa ce a stat in Centrul Pajura (doua luni), a fost cazata de maicutele catolice care au ajutat-o tare mult, iar de saptamana viitoare va merge la Casa Ioana, unde va sta din cate am inteles, aproape un an.

A reusit ca prin minune, dupa multe umilinte indurate, sa-l duca pe cel mic la o gradinita sociala si astfel a putut sa se angajeze (extrem de greu, dar Maica Domnului nu a lasat-o). Lucreaza la o croitorie, calca rufe, este foarte multumita cu toate ca ii este foarte greu. Il duce pe baietel la gradi dimineata mai mult alergand, la fel merge si spre munca, de la munca fuge repede sa-l ia, nu are pe nimeni sa o ajute.

Cu toate ca mi-am dorit sa-i fiu alaturi si sa o ajut in mod concret, am vazut cat de neputincioasa am fost, nu am reusit sa o ajut nici cu gradinita, nici cu locul de munca, cu toate ca am cautat alaturi de ea.

In acest moment isi cauta un medic de familie la care sa se inscrie, are nevoie pentru locul de munca de o adeverinta cu care sa dovedeasca ca este sanatoasa si poate munci.

Le multumesc tuturor celor care ati ajutat-o in mod concret, celor ce ati purtat-o in rugaciune si i-ati dorit sa reuseasca sa se integreze (daca pot sa spun asa). Va rog sa o pomeniti in continuare in rugaciunile voastre, numele ei este Manuela iar pe baietel il cheama Marian.

P.S. O alta urgenta ar fi sa-si gaseasca un duhovnic la care sa mearga sa se spovedeasca. Daca ii puteti recomanda un parinte (eu i-am recomandat duhovnicul la care merg, insa este foarte solicitat) este de un real folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog,am nevoie de ajutor! claudelina Despre Biserica Ortodoxa in general 5 08.08.2011 22:12:30
Am nevoie de ajutor gmariusg Generalitati 39 19.10.2010 14:19:26
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37