Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.01.2014, 15:06:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
..
Ma insel eu sau bantuie o obsesie a exterioritatii in toate cele la parohienii romani?
(nu critic ce scrisese ea, foarte frumos, ci judecata oamenilor)
Totusi asta e o generalizare deci s-ar putea sa va inselati.
In Banat oamenii sunt foarte harnici si e posibil sa ii intereseze si acest aspect. O locuinta in dezordine nu lasa impresie buna si chiar daca nu intereseaza pe nimeni e posibil ca cel in cauza sa se simta jenat.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.01.2014, 15:16:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Totusi asta e o generalizare deci s-ar putea sa va inselati.
In Banat oamenii sunt foarte harnici si e posibil sa ii intereseze si acest aspect. O locuinta in dezordine nu lasa impresie buna si chiar daca nu intereseaza pe nimeni e posibil ca cel in cauza sa se simta jenat.
Sigur, de acord. Dar mi se pare meschin sa judeci dupa asta.
Si oricum, vorbeam mai ales de curatenie.
Am impresia ca romanii au obsesia curateniei.
Vorbind in parc si la scoala cu parinti romani, aproape de fiecare data sdspre asta vorbeau (ce putin se respecta igiena la altii etc), pe un ton moral(izator).
Eu as zice ca nu este criteriu moral curatenia.
Iar parerea mea este ca o igiena exagerata face copilul mai sensibil la boli si alergic.
Ai mei, desi nu ma omor atata cu igiena, sunt foarte rar si putin bolnavi, de ex.
;-)
N-as fi buna de preoteasa din punctul asta de vedere .-)
Ei nu, ca nu ii las jegosi..
Scuzati pt off topic.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.01.2014, 15:27:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Igiena personala e foarte importanta ,e un aspect care ii intereseaza si pe cei din jur.
Nu poti lasa o dara de transpiratie pe unde mergi.
Dar sa ajungem la nivelul de a discuta despre altii referitor la curatenie denota mai degraba un mod limitat de a vedea lucrurile ,tine de barfa si rautate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.01.2014, 16:52:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Igiena personala e foarte importanta ,e un aspect care ii intereseaza si pe cei din jur.
Nu poti lasa o dara de transpiratie pe unde mergi.
Dar sa ajungem la nivelul de a discuta despre altii referitor la curatenie denota mai degraba un mod limitat de a vedea lucrurile ,tine de barfa si rautate.
Da, cam asta vroiam si eu sa zic.
Dar nu ziceam de transgresarea igienei pana la a deranja obiectiv pe ceilalti. Parintii de care ziceam se tot plang ca nu se spala copiii destul de des pe maini etc., nu ca ar mirosi cineva. Ca totusi, si in occident oamenii se spala ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.01.2014, 17:39:25
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

ops...am dat cu mamaliga'n geam... ...

Last edited by eodor nastasa; 18.01.2014 at 22:10:21.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.01.2014, 00:53:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan2010 Vezi mesajul
Reactivez acest post, mi s-a parut corespunzator dilemei prezente si anume de ce se accepta ca o preoteasa care participa la slujbe alaturi de sotul sau, un parinte absolut deosebit, sa fie imbracata si fardata dupa ultima moda. Concret, se intampla la biserica unde particip la slujbe si numai inteleg nimic din tot ce cred eu ca ar trebui sa insemne o preoteasa pentru ceilalti credinciosi.
Dar va dati seama ce ar zice lumea daca ar veni zdrentaroasa si neingrijita??? Imbracata intr-un trening, cu papuci de casa sau cizme de cauciuc, ciufulita, incercanata? In primul rand ar putea banui ca nu traieste bine cu barbatul, ca nu se ajung cu banii, ca nu sunt gospodari, etc. E tot o cutuma societatii , pana la urma, dar nu poti sa vii la biserica, mai ales ca preoteasa, cel putin fara grija pe care o acorzi cand te imbraci si te gatesti pt serviciu... Si din cate stiu, chiar si santieristii sau taranii agricultori se imbraca curat cand pleaca de acasa, cel putin o parte dintre ei...Iar duminica la biserica chiar si tarancile se primenesc si se imbraca cu ce au mai bun, asa-i din toate timpurile..acum doar nuvreti ca preotesele sa poarte ce le da lumea de pomana sau sa-si cumpere de la second hand, doar ca sa va convinga pe voi credinciosii ca nu sunt iubitoare de arginti? Nici sa se imbrace ca o sorcova sau ca o stricata (desi asta ma indoiesc ca o face vreuna), dar pana la urma, e o chestiune de gust. Desi nu vad cum o femeie imbracata decent, dar elegant, serios, machiata de asemenea, ca pentru un serviciu decent, nu de petrecere sau night club, poate sa ii creeze cuiva nemultumiri...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.01.2014, 10:54:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Da, cam asta vroiam si eu sa zic.
Dar nu ziceam de transgresarea igienei pana la a deranja obiectiv pe ceilalti. Parintii de care ziceam se tot plang ca nu se spala copiii destul de des pe maini etc., nu ca ar mirosi cineva. Ca totusi, si in occident oamenii se spala ;-)
In Occident e mult mai curat decat la noi ,peste tot vreau sa spun.Nu este prea mult praf ,ca sa nu mai spun in mijloacele de transport in comun.
Nu mi se pare exagerata dorinta mamelor de a fi copiii mai atenti cu spalatul pe maini ,la noi ,in Romania.
Dar deja ne-am departat de subiectul topicului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.01.2014, 13:17:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
In Occident e mult mai curat decat la noi ,peste tot vreau sa spun.Nu este prea mult praf ,ca sa nu mai spun in mijloacele de transport in comun.
Nu mi se pare exagerata dorinta mamelor de a fi copiii mai atenti cu spalatul pe maini ,la noi ,in Romania.
Dar deja ne-am departat de subiectul topicului.
Da, probail ai dreptate. Eu vorbeam de romanii din occident. Teoria mea este ca, pt ca spatiul public a fost asa de neglijat si continua sa fie in Romania, oamenii sunt mult mai atenti la igiena personala.
Ce ma deranjeaza in atitudinea multora (si aici revin oarecum la subiectul topicului) este ca se face din asta o problema morala. Se judeca de ex (in cazul citat mai sus) calitatea umana a unei femei dupa cat de curata ii e casa - chiar daca are si 4 copii de ingrijit. Pai cand ai 4 copii (cati are Lore), cred ca este normal ca nu totul sa fie mereu in ordine si curatenie...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 23.01.2014 at 00:29:47.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.02.2014, 17:26:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Deci, in concluzie, cea mai buna preoteasa e aceea care are cele mai curate geamuri de pe strada, cele mai frumoase flori in geam, cele mai curate rufe puse la uscat (si mai multe, ca daca nu are, inseamna ca nu spala), trebuie vazuta scuturand, dereticand, prin curte sau la geam/balcon daca sta la bloc, si bine ar fii sa nu fie vazuta coafata, sau cu unghiile facute, ca zice lumea apoi ca nu prea face ea treaba, cu manuta ei...si daca-si da si cu fond de ten, si nu are cearcane, inseamna ca e cam nesimtita si doarme noaptea, in loc sa stea treaza sa vegheze somnul copiilor.... bineinteles, conteaza mai putin sau deloc ce are in cap, daca a studiat ceva sau are cultura generala, nici macar ce meserie are nu prea conteaza, dar ca atitudine, totusi trebuie sa fie "bataioasa", ca doar nu are de ce sa fie altfel, daca esti mai blanda, mai ingaduitoare, si nu-ti pui mintea cu toti ...., te ia lumea de proasta si nu te mai respecta, celputin pe aci pe la noi, am observat...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.02.2014, 23:19:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Deci, in concluzie, cea mai buna preoteasa e aceea care are cele mai curate geamuri de pe strada, cele mai frumoase flori in geam, cele mai curate rufe puse la uscat (si mai multe, ca daca nu are, inseamna ca nu spala), trebuie vazuta scuturand, dereticand, prin curte sau la geam/balcon daca sta la bloc, si bine ar fii sa nu fie vazuta coafata, sau cu unghiile facute, ca zice lumea apoi ca nu prea face ea treaba, cu manuta ei...si daca-si da si cu fond de ten, si nu are cearcane, inseamna ca e cam nesimtita si doarme noaptea, in loc sa stea treaza sa vegheze somnul copiilor.... bineinteles, conteaza mai putin sau deloc ce are in cap, daca a studiat ceva sau are cultura generala, nici macar ce meserie are nu prea conteaza, dar ca atitudine, totusi trebuie sa fie "bataioasa", ca doar nu are de ce sa fie altfel, daca esti mai blanda, mai ingaduitoare, si nu-ti pui mintea cu toti ...., te ia lumea de proasta si nu te mai respecta, celputin pe aci pe la noi, am observat...
:-))
Cam asa pare dupa ce se spune...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ar trebui sa fie preoteasa? urzicuta Generalitati 25 02.09.2014 15:11:44
Vreau sa fiu preoteasa ... Mihaela83 Nunta 47 02.09.2014 15:08:08
Model de vesta o_tzaranca Intrebari utilizatori 0 02.12.2010 17:25:31
preoteasa in devenire mariusica_nou Generalitati 5 20.05.2008 09:28:25