Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 23.03.2008, 23:29:59
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Am urmarit postarile tale si la celelalte topice. Acum am amintit de traditia apostolica, parca pe aceasta o acceptai, sau este alta traditie atunci cand afirmi: ""sectarii" inteleg foarte bine ce e Sfanta Traditie.chiar si ei se bazeaza pe aceasta.ceea ce nu accepta ei sunt lucrurile adaugate la EA pe parcursul timpului." Mi se pare ca deja incepi sa te contrazici. Pentru mine nu esti constant in gandire.
asta e defectul forumurilor.

Traditia dupa care se ghidau Apostolii trebuia sa ghideze Biserica si acum.
corect?
Reply With Quote
  #142  
Vechi 24.03.2008, 08:54:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Am urmarit postarile tale si la celelalte topice. Acum am amintit de traditia apostolica, parca pe aceasta o acceptai, sau este alta traditie atunci cand afirmi: ""sectarii" inteleg foarte bine ce e Sfanta Traditie.chiar si ei se bazeaza pe aceasta.ceea ce nu accepta ei sunt lucrurile adaugate la EA pe parcursul timpului." Mi se pare ca deja incepi sa te contrazici. Pentru mine nu esti constant in gandire.
asta e defectul forumurilor.

Traditia dupa care se ghidau Apostolii trebuia sa ghideze Biserica si acum.
corect?
Biserica noastra are Traditia Apostolilor, ca dovada este sinodala- dupa modelul Apostolilor adunati la Ierusalim in anul 50, nu am auzit de Bisericile protestante sau neoprotestante sa fie sinodale.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 24.03.2008, 16:04:00
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Biserica noastra are Traditia Apostolilor, ca dovada este sinodala- dupa modelul Apostolilor adunati la Ierusalim in anul 50, nu am auzit de Bisericile protestante sau neoprotestante sa fie sinodale.
trebuie sa imi explici ce e aia dovada sinodala (nu inteleg termenii).
oricum la anul 50 era numai Biserica Crestina ....cu care evident ca sunt de accord.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 24.03.2008, 19:49:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de georgeval
Biserica noastra are Traditia Apostolilor, ca dovada este sinodala- dupa modelul Apostolilor adunati la Ierusalim in anul 50, nu am auzit de Bisericile protestante sau neoprotestante sa fie sinodale.
trebuie sa imi explici ce e aia dovada sinodala (nu inteleg termenii).
oricum la anul 50 era numai Biserica Crestina ....cu care evident ca sunt de accord.
Tu invoci perioda apostolica, insa cultul tau nu se comporta apostolic.
Iata pentru inceput : Biserica Ortodoxa este or*ganizata sinodal, spre deosebire de cea catolica, unde intalnim o organizare monarhic-centralista. In Biserica Ortodoxa forurile cele mai inalte de con*ducere sunt sinoadele de episcopi: pentru intreaga Biserica, si*nodul ecumenic, in care e reprezentat tot episcopatul, iar pentru Bisericile autocefale, sinoadele locale. In Biserica Catolica toata, puterea e concentrata in fiinta unei singure persoane, a papei. Propriu-zis, conducerea-curenta in Biserica Ortodoxa o exercita sinoadele locale, pentru ca sinodul ecumenic se intruneste numai in cazuri rare, exceptionale, pentru definirea, unor invataturi disputate si pentru stabilirea unor canoane cu putere universala, permanenta.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 24.03.2008, 20:23:45
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval
Tu invoci perioda apostolica, insa cultul tau nu se comporta apostolic.
Iata pentru inceput : Biserica Ortodoxa este or*ganizata sinodal, spre deosebire de cea catolica, unde intalnim o organizare monarhic-centralista. In Biserica Ortodoxa forurile cele mai inalte de con*ducere sunt sinoadele de episcopi: pentru intreaga Biserica, si*nodul ecumenic, in care e reprezentat tot episcopatul, iar pentru Bisericile autocefale, sinoadele locale. In Biserica Catolica toata, puterea e concentrata in fiinta unei singure persoane, a papei. Propriu-zis, conducerea-curenta in Biserica Ortodoxa o exercita sinoadele locale, pentru ca sinodul ecumenic se intruneste numai in cazuri rare, exceptionale, pentru definirea, unor invataturi disputate si pentru stabilirea unor canoane cu putere universala, permanenta.
cu sinoadele....m-ai pus pe calea cea buna.adica am cam inteles.
nu ai de unde sa stii cum se comporta cultul meu.dar...este posibil ca cultul meu sa nu se comporte apostolic.
afirmatia ta sugereaza faptul ca BO se comporta apostolic?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
moastele sf nectarie cristina mioara Generalitati 20 28.07.2011 21:06:33
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Moastele Sf Mina C.tin Stiri, actualitati, anunturi 5 11.11.2008 20:48:52
Moastele sfintilor... Laurentiu Generalitati 2 06.01.2008 22:01:06