Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.02.2019, 22:12:08
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Dar nu am specificat clar TAXE IMPUSE STRICT PE MISIUNEA HARICA?

Ce cult sa imi plătesc?....Înafară de BO in care m-a "aderat" familia cand eram de cateva luni si in cadrul caruia am rămas până pe la 22 de ani nu am aderat la alte culte.
Cum s-ar putea finanța Biserica, pentru întreținere și formare cler, dă-mi tu o soluție.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
După cum ai văzut eu vorbeam despre comportamante sugerate in biblia si practicate acolo.Nu discut sau incerc sa nu fac neapărat o paralelă cu comportamentul cultelor creștine,deși pana la urma o fac inevitabil.
Eu am văzut că în Biblie creștinii erau destul de darnici, deci practica biblică ar fi în sensul susținerii celor care fac misiune nu neapărat cu 10% dar cu danii continue.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu prea ma intereseaza aspectele administrative din cadrul cultelor.Sau cel putin nu referitor la subiectele abordate.
Si nici nu cred necesară afilierea la un cult.
Sau aderarea la o religie creștină mă face cumva membru al Bisericii?
Tu cum vrei să reformezi fără să te implici concret ?
Eu asta nu înțeleg, de unde ideile „să se facă”, „ar fi bine să”, exprimate din exterior.

Eu știam că mântuirea noastră se petrece într-o anumită epocă, într-o anumită comunitate care conține niște persoane concrete.

Poate doar dacă mergi la pustie la post și rugăciune te-ai putea disocia.

Am văzut că e și treaba cu creștin nondenominațional, dar asta ar putea fi o scuză pentru a te eschiva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.02.2019, 22:20:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu oricine se poate apuca să o facă pe harismaticul:

Faptele Sfinților Apostoli cap.19 v 13-16
13. Și au încercat unii dintre iudeii care cutreierau lumea, scoțând demoni, să cheme peste cei ce aveau duhuri rele, numele Domnului Iisus, zicând: Vă jur pe Iisus, pe Care-l propovăduiește Pavel!
14. Iar cei care făceau aceasta erau cei șapte fii ai unuia Scheva, arhiereu iudeu.
15. Și răspunzând, duhul cel rău le-a zis: Pe Iisus Îl cunosc și îl știu și pe Pavel, dar voi cine sunteți?
16. Și sărind asupra lor omul în care era duhul cel rău și biruindu-i, s-a întărâtat asupra lor, încât ei au fugit goi și răniți din casa aceea.
Mi se pare ca pierzi din vedere faptul ca iudeii din Fapte 19: 13 - 16, NU erau crestini.. Cand Evanghelistul aminteste despre crestini, spune asa: "Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni".
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Harismele au fost date spre propovăduirea Evangheliei în teritorii necreștinate
Aceasta afirmatie falsa nu este sustinuta nici de Scriptura si nici de Istoria Bisericii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel [13:8] -[i]„Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii - se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;”
Prorociile se vor desfiinta si darul limbilor va inceta atunci cand stiinta se va sfarsi. Adica la Parousie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 08.02.2019, 22:54:37
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Mi se pare ca pierzi din vedere faptul ca iudeii din Fapte 19: 13 - 16, NU erau crestini.. Cand Evanghelistul aminteste despre crestini, spune asa: "Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni".

Aceasta afirmatie falsa nu este sustinuta nici de Scriptura si nici de Istoria Bisericii.

Prorociile se vor desfiinta si darul limbilor va inceta atunci cand stiinta se va sfarsi. Adica la Parousie.
Toate acele mesaje erau un răspuns la postarea 10 a lui Seraphim care încă nu era clară în sensul necesității botezului pentru harisme, nu mai vreau să tot reiau.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 08.02.2019 at 23:02:15.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 08.02.2019, 23:46:21
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cum s-ar putea finanța Biserica, pentru întreținere și formare cler, dă-mi tu o soluție.



Eu am văzut că în Biblie creștinii erau destul de darnici, deci practica biblică ar fi în sensul susținerii celor care fac misiune nu neapărat cu 10% dar cu danii continue.




Tu cum vrei să reformezi fără să te implici concret ?
Eu asta nu înțeleg, de unde ideile „să se facă”, „ar fi bine să”, exprimate din exterior.

Eu știam că mântuirea noastră se petrece într-o anumită epocă, într-o anumită comunitate care conține niște persoane concrete.

Poate doar dacă mergi la pustie la post și rugăciune te-ai putea disocia.

Am văzut că e și treaba cu creștin nondenominațional, dar asta ar putea fi o scuză pentru a te eschiva.
Biserică nu este formată din cler.Fiecare comunitate trebuie să se autointretina prin muncă și ajutor reciproc.Treaba asta in care clerul este plătit de laici este o practică precrestina.Dar încă de la chemarea primilor apostoli de către Isus renunțarea la averi ,familie si meserii era una din principalele condiții.Chiar si in fapte apostolii le cereau sa isi vândă averile si apoi sa aduca banii in folosul comunității.Deci nu trebuie sa vin eu cu o soluție cand ea exista de atunci.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.02.2019, 00:10:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Biserică nu este formată din cler
Nu e formată numai din cler, e o diferență.
Eu întrebam și de costurile adiacente, utilități și educație, poate nu toți dintr-o parohie pot fi profesori, altfel decurg relațiile sociale azi, nu te poți școlariza de acasă în toate statele.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Fiecare comunitate trebuie să se autointretina prin muncă și ajutor reciproc.
Prin muncă se și autosusține, sunt oameni care fac și voluntariat în lăcașul de cult și în diferite activități ale bisericii

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Treaba asta in care clerul este plătit de laici este o practică precrestina.Dar încă de la chemarea primilor apostoli de către Isus renunțarea la averi ,familie si meserii era una din principalele condiții.
În prezent există și preoți care au o meserie din care strict se întrețin în afara preoției, în diaspora exemplu Franța.
Nu ar putea avea o meserie care îi reține de la slujire sau care e în contradicție morală.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Chiar si in fapte apostolii le cereau sa isi vândă averile si apoi sa aduca banii in folosul comunității.Deci nu trebuie sa vin eu cu o soluție cand ea exista de atunci.
Și după ce și-au vândut averile au format tot o comunitate în care au avut drept de ședere, cam tot aceea e, chiar dacă proprietatea nu era pe numele cuiva.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.02.2019, 00:49:45
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Treaba asta in care clerul este plătit de laici este o practică precrestina
Diferentele uriase cler - laici intalnite in unele confesiuni nu sunt de sorginte crestina, sunt nebiblice si intretinute artificial de catre cler. In realitate toti crestinii suntem frati si toti suntem chemati la slujirea lui Dumnezeu. Este insa adevarat ca unii au de la Dumnezeu o chemare speciala sa predice Evanghelia, sa carmuiasca Biserica si nu este nicio problema ca ei să fie platiti din daniile benevole pe care membrii le fac Bisericii. Apostolul Pavel insusi scrie in 1 Corinteni 9:14. Tot așa a poruncit și Domnul celor ce propovăduiesc Evanghelia, ca să trăiască din Evanghelie.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Chiar si in fapte apostolii le cereau sa isi vândă averile si apoi sa aduca banii in folosul comunității.
Apostolii nu au cerut sa fie vandute averile. Unii crestini au făcut asta, din propria lor initiativa. A fost ceva benevol făcut doar de anumite persoane din biserica.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.02.2019, 09:46:56
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

"Ci precum într-un singur trup avem multe mădulare și mădularele nu au toate aceeași lucrare,
Așa și noi, cei mulți, un trup suntem în Hristos și fiecare suntem mădulare unii altora;
Dar avem felurite daruri, după harul ce ni s-a dat. Dacă avem proorocie, să proorocim după măsura credinței;
Dacă avem slujbă, să stăruim în slujbă; dacă unul învață, să se sârguiască în învățătură;
Dacă îndeamnă, să fie la îndemnare; dacă împarte altora, să împartă cu firească nevinovăție; dacă stă în frunte, să fie cu tragere de inimă; dacă miluiește, să miluiască cu voie bună!"(Romani 12,4-8).

Iata o idee despre cum ar trebui sa fie comunitatea.Insa se observa ca se insistă doar pe lucrări de natură harica.Fiecare membru sa contribuie cu darul primit,Deci vedem ca harurile sunt si ele primite,Nu caracteristici naturale sau firești ale omului.

"Așa să ne socotească pe noi fiecare om: ca slujitori ai lui Hristos și ca iconomi ai tainelor lui Dumnezeu.
Iar, la iconomi, mai ales, se cere ca fiecare să fie aflat credincios."(Corinteni 4,1-2).

Se înțelege că "noi"nu se refera doar la apostoli,Sau cel putin nu doar la primii 12,el vorbea despre apostolat ca despre o misiune continuă.

"Căci mi se pare că Dumnezeu, pe noi, apostolii, ne-a arătat ca pe cei din urmă oameni, ca pe niște osândiți la moarte, fiindcă ne-am făcut priveliște lumii și îngerilor și oamenilor.
Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!
Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi."(Corinteni 4,9-13).

Nu cred ca doar se victimiza Pavel aici..

Si referitor la Corinteni 9,14....Continuă Pavel in versetul 18.."Care este, deci, plata mea? Că, binevestind, pun fără plată Evanghelia lui Hristos înaintea oamenilor, fără să mă folosesc de dreptul meu din Evanghelie.".
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 09.02.2019 at 10:16:10.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.02.2019, 12:23:41
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.639
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iata o idee despre cum ar trebui sa fie comunitatea.
Insa se observa ca se insistă doar pe lucrări de natură harica.
Fiecare membru sa contribuie cu darul primit.
Si eu cred la fel, ca fiecare membru al Bisericii a fost chemat la slujire.
Sunt insa unii care au o chemare speciala, se implica mai mult, vestesc mai mult Evanghelia. Pentru ca Biserica sa functioneze la randament maxim, este bine ca ei sa fie fie platiti din banii care se strang pentru ca acestia sa se dedice intru-totul propovaduirii.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu cred ca doar se victimiza Pavel aici.
Daca vrei sa zici ca cei care traiesc din Evanghelie ar trebui sa fie umili, sa nu epateze prin lux si opulenta, suntem de acord.
Apostolul insa nu a trait doar in saracie. Unele perioade ale vietii a trait in lipsuri, altele in belsug.
Filipeni 4:12, 18 Știu să fiu și smerit, știu să am și de prisos; în orice și în toate m-am învățat să fiu și sătul și flămând, și în belșug și în lipsă. Am de toate și am și de prisos; m-am îndestulat primind de la Epafrodit cele ce mi-ați trimis.
Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si referitor la Corinteni 9,14....Continuă Pavel in versetul 18.."Care este, deci, plata mea? Că, binevestind, pun fără plată Evanghelia lui Hristos înaintea oamenilor, fără să mă folosesc de dreptul meu din Evanghelie.".
Da.
Insa el explica in 2 Corinteni 11:8 cum de nu a luat plata de la ei.
Alte Biserici am prădat, luând plată ca să vă slujesc pe voi.


Asadar a darui cu generozitate bisericii este un privilegiu pentru fiecare crestin.
Este de dorit ca unii din membrii bisericii, aceia care au o chemare speciala de la Dumnezeu si un caracter hristic, sa se dedice in intregime propovaduirii Evangheliei, fiind platiti din contributiile benevole. Acesti slujitori insa nu trebuie sa traiasca in lux ci sa manifeste moderatie, sa slujeasca in umilinta, fara sa se considere mai presus de fratii lor, chiar daca au responsabilitati de conducere.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.02.2019, 12:30:48
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Biblia e un teritoriu instabil,pentru mine cel puțin,dacă tot contiunui cu aprofundarile s-ar putea sa ma autoindoctrinez.:)
Si ca sa răspund întrebărilor "De ce se vrea reforma..De ce trebuie reformă...Si cum trebuie făcută...?"....Derulati mesajele si găsiți unele aspecte....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 09.02.2019 at 12:41:33.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.02.2019, 19:07:28
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu exista "biserică" care să se afle in adevăr, si nici confesiune care să propavaduiasca dreptatea. Pentru ca unul singur e drept si in adevăr, Mesia. Tocmai din această cauză sunt răspândiți ca sa fie adunați cei aleși...

A doua venire a Fiului Omului o să fie atât de confuză pentru ei încât o să Il numească adversar precum e profețit în plângeri...

*
*Biblia. Plângerile 2:1-2,4-8
[1]Vai, în ce întunecime a aruncat Domnul, în mânia Lui, pe fiica Sionului! A azvârlit din cer pe pământ podoaba lui Israel și nu Și-a mai adus aminte de scaunul picioarelor Lui în ziua mâniei Lui!
[2]Domnul a nimicit fără milă toate locuințele lui Iacov. În urgia Lui, a dărâmat întăriturile fiicei lui Iuda și le-a prăvălit la pământ; a făcut de ocară împărăția și căpeteniile ei.
[4]Și-a încordat arcul ca un vrăjmaș, Și-a ridicat dreapta ca un asupritor și a prăpădit tot ce era plăcut privirilor; Și-a vărsat ca un foc urgia peste cortul fiicei Sionului.
[5]Ca un vrăjmaș a ajuns Domnul: a nimicit pe Israel, i-a dărâmat toate palatele, i-a prăbușit întăriturile și a umplut pe fiica lui Iuda de jale și suspin.
[6]I-a pustiit cortul sfânt ca pe o grădină, a nimicit locul adunării sale; Domnul a făcut să se uite în Sion sărbătorile și Sabatul și, în mânia Lui năprasnică, a lepădat pe împărat și pe preot.
[7]Domnul Și-a disprețuit altarul, Și-a lepădat Locașul Său cel Sfânt. A dat în mâinile vrăjmașului zidurile palatelor Sionului; au răsunat strigătele în Casa Domnului ca într-o zi de sărbătoare.
[8]Și-a pus de gând Domnul să dărâme zidurile fiicei Sionului; a întins sfoara de măsurat și nu Și-a tras mâna până nu le-a nimicit. A cufundat în jale întăritura și zidurile, care nu mai sunt, toate, decât niște dărâmături triste.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare