Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2010, 16:46:22
kesarion_breb kesarion_breb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa

Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa

--------------------------------------------------------------------------------

Pe baza urmatoarelor considerente:
- avand in vedere ca se observa o neglijenta in trairea adevaratei vieti crestine din partea multor confrati de-ai nostri;
- avand in vedere ca majoritatea celor botezati in Biserica noastra nu sunt suficient catehizati si suficient incercati in credinta lor in Hristos si in jertfa Sa rascumparatoare si in invierea Sa;
- avand in vedere ca Sfantul Botez trebuie sa reflecte schimbarea crestina din viata noului botezat si ca taina sfantului botez presupune nasterea din apa si din Duh a celui botezat, si deci avand in vedere sfintenia ei nu trebuie data celor care batjocoresc harul sfantului botez;
- avand in vedere ca si omul trebuie sa faca un efort sustinut de pocainta si indreptare a vietii lui dupa voia lui Hristos, pe langa harul de la Dumnezeu pe care-l primeste la botez;
- avand in vedere ca preotii ortodocsi, poate si datorita vremurilor comuniste, nu prea fac cateheza noilor candidati la botez si nu ii verifica in credinta lor suficient de puternic;
- avand in vedere toate deserviciile pe care le aduc in viata noastra ortodoxa aceste constatari de mai sus (la care se pot adauga altele) si anume: putinatatea credintei crestine, slaba participare la biserica, neglijarea vietii adevarat crestinesti in favoarea unei vieti orientate mai mult dupa duhul acestui veac si dupa interese materialiste,

propun ca sa se faca presiuni din partea celor care mai suntem credinciosi cu viata si nu doar cu numele, pentru revenirea pe cat posibil la Sfanta Traditie a Bisericii care cerea ca fiecare nou candidat la botez, la initierea in viata de crestin, sa fie mult mai mult si mai bine catehizat de preoti, sa fie cercetati in credinta lor si sa fie pusi la incercare pentru a se cunoaste ca isi doresc cu adevarat o viata crestineasca si nu doar sa faca un ritual ca sa fie in rand cu lumea, sa fie indemnati permanent sa isi achizitioneze Sfanta Scriptura, carti ale Sfintilor Parinti, carti de rugaciuni (Psaltirea, Acatistier, Ceaslov), carti de spiritualitate si teologie ortodoxa corespunzator nivelului duhovnicesc si intelectual al credinciosului si pe care sa le studieze si sa se lupte cu ei insisi sa le puna in practica, si altele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2010, 22:41:34
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Pentru revalorizarea și repunerea în drepturi a sfintei taine a botezului în Biserica Ortodoxă este necesară revenirea la concepția și practica sfintei scripturi și a sfintei tradiții a Bisericii, așa încât să nu mai fie cazuri de oameni care primesc botezul în Biserica Ortodoxă pentru ca mai apoi să trăiască în nesimțire față de harul sfântului botez ci pentru ca aceia care sunt creștini ortodocși să ducă cât mai mult și după puterile lor o adevărată viață în Hristos și în Duhul Sfânt. Este mai mult decât evident că în unele cazuri practica botezului a ajuns un formalism, asta neînsemnând că taina respectivă ca atare ar fi lipsită de harul lui Dumnezeu, și că acest formalism este plătit scump de Biserica Ortodoxă. Tema sfântului botez a fost lămurită de sfânta scriptură, de toți sfinții părinți, de toți teologii Bisericii Ortodoxe de la început și până astăzi și este evident necesară întoarcerea conștientă și cu mare răspundere față de Sfânta Biserică Ortodoxă la ceea ce ne-au lăsat sfânta scriptură, sfânta tradiție a marilor sfinți părinți ai bisericii și teologia ortodoxă.

Rog a se citi de către confrații mei ortodocși, printre altele, și o carte de trezire și de conștiință responsabilă ortodoxă (nu că ar fi o excepție, însă nu știu eu de alte cărți deocamdată) cartea teologului Alexander Schmemann "Din apă și din Duh. Studiu liturgic al botezului".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2010, 23:41:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Talking catehizarea pruncilor :)

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa

--------------------------------------------------------------------------------

Pe baza urmatoarelor considerente:
- avand in vedere ca se observa o neglijenta in trairea adevaratei vieti crestine din partea multor confrati de-ai nostri;
- avand in vedere ca majoritatea celor botezati in Biserica noastra nu sunt suficient catehizati si suficient incercati in credinta lor in Hristos si in jertfa Sa rascumparatoare si in invierea Sa;
- avand in vedere ca Sfantul Botez trebuie sa reflecte schimbarea crestina din viata noului botezat si ca taina sfantului botez presupune nasterea din apa si din Duh a celui botezat, si deci avand in vedere sfintenia ei nu trebuie data celor care batjocoresc harul sfantului botez;
- avand in vedere ca si omul trebuie sa faca un efort sustinut de pocainta si indreptare a vietii lui dupa voia lui Hristos, pe langa harul de la Dumnezeu pe care-l primeste la botez;
- avand in vedere ca preotii ortodocsi, poate si datorita vremurilor comuniste, nu prea fac cateheza noilor candidati la botez si nu ii verifica in credinta lor suficient de puternic;
- avand in vedere toate deserviciile pe care le aduc in viata noastra ortodoxa aceste constatari de mai sus (la care se pot adauga altele) si anume: putinatatea credintei crestine, slaba participare la biserica, neglijarea vietii adevarat crestinesti in favoarea unei vieti orientate mai mult dupa duhul acestui veac si dupa interese materialiste,

propun ca sa se faca presiuni din partea celor care mai suntem credinciosi cu viata si nu doar cu numele, pentru revenirea pe cat posibil la Sfanta Traditie a Bisericii care cerea ca fiecare nou candidat la botez, la initierea in viata de crestin, sa fie mult mai mult si mai bine catehizat de preoti, sa fie cercetati in credinta lor si sa fie pusi la incercare pentru a se cunoaste ca isi doresc cu adevarat o viata crestineasca si nu doar sa faca un ritual ca sa fie in rand cu lumea, sa fie indemnati permanent sa isi achizitioneze Sfanta Scriptura, carti ale Sfintilor Parinti, carti de rugaciuni (Psaltirea, Acatistier, Ceaslov), carti de spiritualitate si teologie ortodoxa corespunzator nivelului duhovnicesc si intelectual al credinciosului si pe care sa le studieze si sa se lupte cu ei insisi sa le puna in practica, si altele.
Cam dificil sa-i cercetezi pe prunci "in credinta lor" nu crezi?..sau sa-i catehizezi cind ei inca sug la pieptul mamei?.. :))))
Glumesc desigur, ..sunt total de acord cu tine si am ridicat aceasta problema de nenumarate ori ca fiind un gest de bun simt crestin!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2010, 19:13:44
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Asa se va indeparta lumea de Biserica..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2010, 19:38:38
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kesarion_breb Vezi mesajul
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa

--------------------------------------------------------------------------------

Pe baza urmatoarelor considerente:
- avand in vedere ca se observa o neglijenta in trairea adevaratei vieti crestine din partea multor confrati de-ai nostri;
- avand in vedere ca majoritatea celor botezati in Biserica noastra nu sunt suficient catehizati si suficient incercati in credinta lor in Hristos si in jertfa Sa rascumparatoare si in invierea Sa;
- avand in vedere ca Sfantul Botez trebuie sa reflecte schimbarea crestina din viata noului botezat si ca taina sfantului botez presupune nasterea din apa si din Duh a celui botezat, si deci avand in vedere sfintenia ei nu trebuie data celor care batjocoresc harul sfantului botez;
- avand in vedere ca si omul trebuie sa faca un efort sustinut de pocainta si indreptare a vietii lui dupa voia lui Hristos, pe langa harul de la Dumnezeu pe care-l primeste la botez;
- avand in vedere ca preotii ortodocsi, poate si datorita vremurilor comuniste, nu prea fac cateheza noilor candidati la botez si nu ii verifica in credinta lor suficient de puternic;
- avand in vedere toate deserviciile pe care le aduc in viata noastra ortodoxa aceste constatari de mai sus (la care se pot adauga altele) si anume: putinatatea credintei crestine, slaba participare la biserica, neglijarea vietii adevarat crestinesti in favoarea unei vieti orientate mai mult dupa duhul acestui veac si dupa interese materialiste,

propun ca sa se faca presiuni din partea celor care mai suntem credinciosi cu viata si nu doar cu numele, pentru revenirea pe cat posibil la Sfanta Traditie a Bisericii care cerea ca fiecare nou candidat la botez, la initierea in viata de crestin, sa fie mult mai mult si mai bine catehizat de preoti, sa fie cercetati in credinta lor si sa fie pusi la incercare pentru a se cunoaste ca isi doresc cu adevarat o viata crestineasca si nu doar sa faca un ritual ca sa fie in rand cu lumea, sa fie indemnati permanent sa isi achizitioneze Sfanta Scriptura, carti ale Sfintilor Parinti, carti de rugaciuni (Psaltirea, Acatistier, Ceaslov), carti de spiritualitate si teologie ortodoxa corespunzator nivelului duhovnicesc si intelectual al credinciosului si pe care sa le studieze si sa se lupte cu ei insisi sa le puna in practica, si altele.
Pentru Biserica primelor secole Botezul avea mai mult o semnificatie eshatologica, se primea la varsta maturitatii sau in pragul mortii. Dupa secolul IV Botezul a fost oficiat cu precadere in cazul pruncilor ptr ca aria de convertire in randul maturilor scade. Cu toate acestea Botezul are un efect ontologic si un sens soteriologic- fiind necesar pentru mantuire- s-a oficiat chiar si in cazul pruncilor cum frumos indeman Sfantul Grigorie Teologul pe mame: "Daca aveti copii botezatii ca nu cumva rautatea sa creasca in ei."
Amanarea Botezului pentru o anumita varsta inseamna adancirea persoanei in starea pacatului. pacatul este o boala spirituala eu cresc in aceasta boala spirituala, iar luminarea mea in credinta poate fi ingreunata. Eu sunt pentru botezul pruncilor si consider ca botezul la maturitatea accentueaza mai mult un aspect juridic de impacare cu Dumnezeu fara sa se mai aminteasca de aspectul ontologic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2010, 15:17:21
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Pentru Biserica primelor secole Botezul avea mai mult o semnificatie eshatologica, se primea la varsta maturitatii sau in pragul mortii. Dupa secolul IV Botezul a fost oficiat cu precadere in cazul pruncilor ptr ca aria de convertire in randul maturilor scade. Cu toate acestea Botezul are un efect ontologic si un sens soteriologic- fiind necesar pentru mantuire- s-a oficiat chiar si in cazul pruncilor cum frumos indeman Sfantul Grigorie Teologul pe mame: "Daca aveti copii botezatii ca nu cumva rautatea sa creasca in ei."
Amanarea Botezului pentru o anumita varsta inseamna adancirea persoanei in starea pacatului. pacatul este o boala spirituala eu cresc in aceasta boala spirituala, iar luminarea mea in credinta poate fi ingreunata. Eu sunt pentru botezul pruncilor si consider ca botezul la maturitatea accentueaza mai mult un aspect juridic de impacare cu Dumnezeu fara sa se mai aminteasca de aspectul ontologic.
Eu sunt de acord cu botezul copiilor doar în cazurile în care părinții și nașii copilului botezat sunt creștini adevărat trăitori, care se angajează foarte serios și responsabil pentru creșterea și educarea copilului în viață creștină ortodoxă veritabilă, cu multă responsabilitate de la bun început nu doar pentru asigurarea celor materiale și a educației lumești, ci și pentru o educație creștină autentică a copilului, pentru sufletul său; bineînțeles însă că eu consider că respectivului copil, adolescent, tânăr mai apoi îi trebuie acordată și libertatea de a explora singur chiar și în lumea spirituală, atunci când va fi pregătit. În cazul celor care nu sunt adevărat creștini și nu își asumă responsabilitatea foarte serioasă pentru inițierea copilului în viața creștină, eu cred că botezul ar trebui amânat și lucrat de către preot în primul rând la temeinicia creștinismului ortodox practicat de părinți și nași, și numai după rezolvarea acestor probleme cred că ar fi normal ca să poată fi primit și copiii lor la botezul creștin ortodox. Nu de alta, dar se observă că în unele cazuri părinții înșiși nu sunt foarte conștienți și responsabili cu privire la aceste lucruri, iar mai târziu lucrurile nefăcute temeinic se transmit și copiilor și asta este calea pentru instaurarea unor tradiții care nu mai au legătură cu sfânta tradiție a bisericii.

Nu cred că amânarea botezului ar duce în mod necesar la adâncirea persoanei în starea păcatului. Pe de altă parte, există persoane care s-au adâncit și se adâncesc în starea păcatului chiar și dacă au primit sfânta taină a botezului, fapt care scoate în evidență necesitatea unei lucrări mai asidue și mai profunde, mai responsabile din partea clerului și din partea celorlalți creștini ortodocși, asupra sufletului persoanei botezate. Cred că este o obligație și o cerință de o mare responsabilitate ca în inițierea și viața creștină să se pună cât mai mult accent pe calitatea inițierii și a viețuirii creștine ortodoxe, iar cantitatea să mai fie lăsată la o parte pentru că se va îngriji Dumnezeu să fie și cantitate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2010, 15:25:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Nu cred că amânarea botezului ar duce în mod necesar la adâncirea persoanei în starea păcatului. Pe de altă parte, există persoane care s-au adâncit și se adâncesc în starea păcatului chiar și dacă au primit sfânta taină a botezului, fapt care scoate în evidență necesitatea unei lucrări mai asidue și mai profunde, mai responsabile din partea clerului și din partea celorlalți creștini ortodocși, asupra sufletului persoanei botezate. Cred că este o obligație și o cerință de o mare responsabilitate ca în inițierea și viața creștină să se pună cât mai mult accent pe calitatea inițierii și a viețuirii creștine ortodoxe, iar cantitatea să mai fie lăsată la o parte pentru că se va îngriji Dumnezeu să fie și cantitate.
Sfintii Parinti vorbesc despre pacatul stramosesc ca boala spirituala, aceasta boala stagneaza sau se agraveaza in timp? De aceea Biserica a administrat Botezul pruncilor. Nu pot sa sustin ca pacatul stramosesc nu are cosecinte in timp asupra celor care nu sunt botezati. daca nu are consecinte inseamna ca totul se transforma intr-o relatie juridica, pacatul a fost o jignire iar botezul este o impacare. Nu cred ca Sfintii Parinti au gandit asa.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2010, 15:48:45
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfintii Parinti vorbesc despre pacatul stramosesc ca boala spirituala, aceasta boala stagneaza sau se agraveaza in timp? De aceea Biserica a administrat Botezul pruncilor. Nu pot sa sustin ca pacatul stramosesc nu are cosecinte in timp asupra celor care nu sunt botezati. daca nu are consecinte inseamna ca totul se transforma intr-o relatie juridica, pacatul a fost o jignire iar botezul este o impacare. Nu cred ca Sfintii Parinti au gandit asa.
Eu nu am vorbit despre nici o relație juridică, iar în ceea ce îi privește pe sfinții părinți, eu vă recomand cu căldură să îi recitiți dacă i-ați citit și deasemenea să studiați modul în care se botezau creștinii în toată perioada Bisericii lui Hristos.

Vă recomand dumneavoastră și tuturor creștinilor ortodocși studierea serioasă a următoarelor cărți, pe lângă Noul Testament și comentarii și interpretări la Noul Testament:

Sfântul Chiril al Ierusalimului - "Cateheze", EIBMO
Sfântul Nicolae Cabasila - "Despre viața în Hristos", EIBMO
Dumitru Stăniloae - "Teologia Dogmatică Ortodoxă" vol 3, EIBMO
Boris Bobrinskoy - "Împărtășirea Sfântului Duh", EIBMO (EIBMBOR)
Alexander Schmemann - "Din apă și din Duh. Studiu liturgic al botezului"
Dumitru Gh. Radu - "Despre înnoirea și îndumnezeirea omului în Hristos", Ed. Mitropolia Olteniei, 2007, toată cartea, dar în special subcapitolul "Botezul ca încorporare în noul legământ și problema sinergismului"
Sfântul Vasile cel mare - "Despre Botez"

Bineînțeles că mai pot fi și altele, însă pe care eu nu le cunosc și nu le am.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2010, 15:58:04
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Eu nu am vorbit despre nici o relație juridică, iar în ceea ce îi privește pe sfinții părinți, eu vă recomand cu căldură să îi recitiți dacă i-ați citit și deasemenea să studiați modul în care se botezau creștinii în toată perioada Bisericii lui Hristos.

Vă recomand dumneavoastră și tuturor creștinilor ortodocși studierea serioasă a următoarelor cărți, pe lângă Noul Testament și comentarii și interpretări la Noul Testament:

Sfântul Chiril al Ierusalimului - "Cateheze", EIBMO
Sfântul Nicolae Cabasila - "Despre viața în Hristos", EIBMO
Dumitru Stăniloae - "Teologia Dogmatică Ortodoxă" vol 3, EIBMO
Boris Bobrinskoy - "Împărtășirea Sfântului Duh", EIBMO (EIBMBOR)
Alexander Schmemann - "Din apă și din Duh. Studiu liturgic al botezului"
Dumitru Gh. Radu - "Despre înnoirea și îndumnezeirea omului în Hristos", Ed. Mitropolia Olteniei, 2007, toată cartea, dar în special subcapitolul "Botezul ca încorporare în noul legământ și problema sinergismului"
Sfântul Vasile cel mare - "Despre Botez"

Bineînțeles că mai pot fi și altele, însă pe care eu nu le cunosc și nu le am.
De fiecare data cand se ignora aspectul ontologic al Tainei Botezului se intra intr-o discutie juridica.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2010, 15:59:19
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
De fiecare data cand se ignora aspectul ontologic al Tainei Botezului se intra intr-o discutie juridica.
Tocmai că sunt foarte de acord cu aspectul ontologic al Tainei Botezului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pentru o innoire a Sfantului Botez in Biserica noastra ortodoxa kesarion_breb Biserica Ortodoxa Romana 0 22.07.2010 22:22:06
ARE NEVOIE DE INNOIRE BISERICA? - Cuviosul Paisie Aghioritul andrei_im Generalitati 1 12.03.2010 20:43:16
Biserica noastra invata ca... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 1 12.11.2009 13:53:12