Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2011, 00:13:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Doar nu era să-l ignorăm pe Petru, doar ca să demonstrăm că nu e cel mai mare Apostol
Dar ați citit acest icos ? Exact asta demonstrează: că Petru este cel dintâi dintre Apostoli. Ca dovadă că unii dintre ortodocși (dintre care nu faceți parte) își mai amintesc ceva-ceva din prima mie de ani când erau cu adevărat ortodocși, fiind catolici în comuniune cu Papa, stă nu numai acest icos, dar stau și multe biserici ortodoxe, care îl înfățișează încă pe Petru stând cu cheile papale în mână. Până și în bancurile populare Petru este cel care păzește poarta raiului. Cât de bine se potrivesc tuturor celor animați de spirit schismatic cuvintele lui Isus adresate unui alt mare apostol, cu care Petru a împărțit lanțul și mucenicia: Greu îți este să dai cu piciorul în țepușă !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.01.2011 at 00:16:04.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2011, 00:19:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Stiu ca Iisus cel mai mult l-a numit pe Sf. Apostol Ioan parca. Ma rog,pt mine e irelevant.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2011, 01:01:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar ați citit acest icos ? Exact asta demonstrează: că Petru este cel dintâi dintre Apostoli. Ca dovadă că unii dintre ortodocși (dintre care nu faceți parte) își mai amintesc ceva-ceva din prima mie de ani când erau cu adevărat ortodocși, fiind catolici în comuniune cu Papa, stă nu numai acest icos, dar stau și multe biserici ortodoxe, care îl înfățișează încă pe Petru stând cu cheile papale în mână. Până și în bancurile populare Petru este cel care păzește poarta raiului. Cât de bine se potrivesc tuturor celor animați de spirit schismatic cuvintele lui Isus adresate unui alt mare apostol, cu care Petru a împărțit lanțul și mucenicia: Greu îți este să dai cu piciorul în țepușă !
Sa intelegem ca identificati Poarta raiului cu Vaticanul? Interesant!
Eu nu imi amintesc nimic din primul mileniu, caci nu am trait in acea vreme...

Last edited by Miha-anca; 24.01.2011 at 01:04:01.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2011, 01:15:24
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Stiu ca Iisus cel mai mult l-a numit pe Sf. Apostol Ioan parca. Ma rog,pt mine e irelevant.
Vroiam sa spun ca "l-a iubit". Scuzati,nu stiu ce e cu mine,sunt foarte obosit.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2011, 14:27:24
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar ați citit acest icos ? Exact asta demonstrează: că Petru este cel dintâi dintre Apostoli. Ca dovadă că unii dintre ortodocși (dintre care nu faceți parte) își mai amintesc ceva-ceva din prima mie de ani când erau cu adevărat ortodocși, fiind catolici în comuniune cu Papa, stă nu numai acest icos, dar stau și multe biserici ortodoxe, care îl înfățișează încă pe Petru stând cu cheile papale în mână. Până și în bancurile populare Petru este cel care păzește poarta raiului. Cât de bine se potrivesc tuturor celor animați de spirit schismatic cuvintele lui Isus adresate unui alt mare apostol, cu care Petru a împărțit lanțul și mucenicia: Greu îți este să dai cu piciorul în țepușă !
Zi-mi exact cuvintele de acolo care-l fac pe Petru cel mai mare, ca să știu ce să-ți răspund.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.01.2011, 14:44:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Zi-mi exact cuvintele de acolo care-l fac pe Petru cel mai mare, ca să știu ce să-ți răspund.
Niciun răspuns...?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.02.2011, 22:08:24
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Niciun răspuns...?
Aici gasesti cateva informatii legate de acest subiect. Domnul Erethorn, parca sustinea ca am gresit cand am zis ca e cel mai mare dintre apostoli. http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=11945&page=15
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.03.2012, 17:22:53
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Ce spune domnul Dragomir este gresit.
Hristos nu ii da numele lui Petru chefa, ci Chefas.
Asa spune Ioan in evanghelia sa.
E o nuanta. Daca e sa fim rigurosi pana la capat, nu trebuie sa uitam acel "s" final, care reprezinta probabil forma elenizata de la "chefa".
Oricum ar fi, e un joc de cuvinte care arata mai degraba ca Iisus il numeste pe Simon - Petru dupa marturisirea sa ce reprezinta credinta cea adevarata: Ca Hristos e Fiul lui Dumnezeu celui viu. Deci Hristos e piatra, nu Petru.
Si sa nu uitam: Chefas nu Chefa.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.03.2012, 18:27:44
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Mai mult decat atat. Noi nu interpretam Scriptura facand analize lingvistice.
Noi avem interpretarea sfintilor parinti, care majoritatea spun ca "piatra" se refera la marturisirea lui Petru, nu la persoana lui. Sau ca se refera la Petru dar numai in virtutea marturisirii sale ca Hristos e Fiul lui Dumnezeu.
Domnul Mihai Sarbu, de la care domnul Dragomir a preluat articolul spune ca exista diferenta intre puterea de a lega si dezlega si puterea de a ierta pacatele.
Dar aceasta parere contravine Scripturii si sfintilor parinti.
Sf. Ioan Gura de Aur spune ca puterea cheilor este puterea de a ierta pacatele.
Iar in evanghelia dupa Matei, cap. 18:18, Hristos da tuturor apostolilor puterea de a lega si dezlega, deci nu numai lui Petru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum e mai bine? Thheo Generalitati 9 20.11.2008 21:27:35
e bine ? dulcineea Secte si culte 3 03.12.2007 14:58:02
N-am stiut pana atunci de numele lui Iisus Hristos Ioan_Ciobota Generalitati 9 04.10.2007 11:53:51