Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.05.2011, 16:19:18
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Exclamation Important: pocainta in ultimele ore dinaintea mortii

Toată viața trebuie să fie o pocăință continuă, o luptă neîntreruptă, un lung șir de ridicări din căderile zilnice. O căutare a mîntuirii de cel rău și viclean care ne vrea pe toți victimele gîndirii sale corupte. După care urmează faditica moarte, care pentru ortodocși se speră a fi un Paște, adică o trecere spre o mai bună existență.

Indiferent dacă am fost sau nu un trăitori ai credinței, niște creștini autentici, în imediata vecinătate a morții trebuie să știm ce să facem, cum să ne comportăm. Poate că nu vom muri singuri, poate că ni se va cere sfatul. Ce trebuie deci să facem în ceasul al unșpelea, cînd deja este spre seară și s-a plecat vremea? Teoretic trebuie să fie chemat un preot care să ne spovedească și să ne împărtășească, dar cum trebuie să procedăm în cazuri de urgență cînd nu mai e timp pentru preot să ajungă? Ce vor face frații care trăiesc pe pămînt străin, unde cea mai apropiată parohie ortodoxă e la sute de km depărtare? Sau cei de pe un vas care stă să se scufunde sau cei dintr-un avion în curs de prăbușire iminentă?

Cum să ne mîntuim deci [pe noi înșine, dar și pe ceilalți] atunci, dacă sîntem puși într-o astfel de situație-limită?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.05.2011, 21:40:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca trebuie sa ne lucram mantuirea in fiecare clipa si sa nu asteptam momentul mortii pentru a ne pocai, spovedi si impartasi. Mare lucru sa ne ducem de aici numai cu pacatele pe care le-am facut de la ultima spovedanie!

Eu nu am fost cand a murit bunica si nici nu imi inchipuiam ca se va intampla asa ceva, dar daca as fi fost acolo si mi-as fi dat seama, probabil ca as fi chemat un preot sa ii faca maslu, sa o spovedeasca si sa o impartaseasca.

Unii oameni nu stiu ca multe sunt pacate, deci un om langa muribund ar putea sa ii sugereze sa isi cerceteze cugetul si sa vada daca a facut la viata lui avorturi, desfranare, daca a fost mandru, lacom, daca a furat, daca a mintit, pacatele astea mai mari. Unii nu stiu exact ce se incadreza la categoria pacat. Si apoi, oamenii din jurul muribundului cred ca ar trebui sa se roage neincetat langa el, daca se poate, din Psaltire, si sa ii dea curaj, sa ii spuna sa nu isi piarda nadejdea in Hristos, in Maica Lui, in sfinti si in slujbele Bisericii, care se fac pentru cei "adormiti in nadejdea invierii". Zic si eu ce as face intr-o asemenea situatie, daca mi-as putea pastra cumpatul, fireste, si daca ar fi si timp pentru toate acestea.

In general, din putinul pe care l-am vazut, omul, cum traieste, asa moare.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.05.2011, 10:37:54
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dacă omul nu e botezat și vrea asta, bine ar fi să se boteze. Dacă e urgență și preotul nu poate să ajungă la timp, putem să-l botezăm noi prin stropire.

Dacă nu e spovedit și vrea să se mărturisească, să chemăm preotul. Dacă nu există preot acolo și omul e pe moarte, poate să spună oricui păcatele și i se vor ierta. Dacă ajunge și preotul într-un sfîrșit, să se spovedească din nou așa cum este corect.

Dacă avem de-a face cu un ateu sau agnostic speriat de moartea iminentă, dacă vrea, să accepte că există Dumnezeu și să citească crezul... Aici e mai complicat, dar merită de încercat - numai și numai dacă vrea, fără să-l forțeze nimeni.

Oricum, în orice caz, rugăciunea nu trebuie să lipsească. Citită dintr-o carte dacă respectivul nu știe nici măcar una pe dinafară...

Aici ar trebui să răspundă mai ales preoții care au experiența acestor situații critice de viață și de moarte.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reformatorii de dinaintea Reformei Theodor_de_Mopsuestia Biserici Protestante 106 12.10.2011 17:03:59
Apple a pierdut 10 miliarde de dolari in ultimele zile absolutep0wer Generalitati 11 19.07.2010 19:21:08
RUSINEA DE DINAINTEA SPOVEDANIEI. CUM SA O IN- razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 18.07.2010 00:26:11
Rusinea de dinaintea spovedaniei marianamara72 Intrebari utilizatori 7 21.06.2010 23:08:21
S.O.S.!: Ultimele 9 zile care o mai pot salva pe Anamaria Lucian24 Umanitare 1 14.10.2009 06:00:34