Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 28.04.2017, 11:37:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
:)

Parca sunteti loviti de streche. Ala se ia de Parintele Amfilohie, tu de mitropolitul asta care este un om fundamental bun...
V-ati pierdut complet busola.
Pai gruparea lavriota imi evoca un ciine prost si rau care latra la toata lumea.
Asta imi sugereaza, pur si simplu, modul lor de a interactiona cu puncte de vedere diferite de ale lor.
Pe Korriban, m-am hotarit: daca imi ajuta Dumnezeu, fac un pelerinaj la Taize la vara. No kidding. Trebuie sa fim cit mai multi care sa facem asa ceva, pina isi pierd vocea zelotistii, nemaiputind sa urle la ierarhi, vor vedea ca ceea ce numesc ei "erezie ecumenista" va fi/poate fi un curent de masse. Ce mutra vor face, daca romanii vor merge la Taize si Assisi in mod regulat si in numar cit mai mare!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 28.04.2017, 11:41:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Asta-i alta prostie. Sa le dam exact ceea ce vor sa vada. :)
Mai bine ii ignoram si ne vedem de ale noastre. Vad ca acum antonia ne spune cat de rotofei e Parintele Amfilohie, probabil daca era in gasca lor era mai slab cu vreo 20 de kg.

E mai rotofei decat Staicu ala ? Se pare ca si la voi acolo se traieste bine. :)
Reply With Quote
  #643  
Vechi 28.04.2017, 11:47:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Pamvo invocă în apărarea sa canonul care declară nule caterisirile săvârșite de episcopi părtași la erezie


http://ortodoxinfo.ro/2017/04/27/par...asi-la-erezie/
Reply With Quote
  #644  
Vechi 28.04.2017, 11:51:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

O prostie. Are o minte Chirila ala...mai pui 98 de bani si faci un leu. :)
E bun pentru scandal si ca sa tina turma in priza dar e o prostie fara de margini. Si daca ar avea dreptate si aia ar fi eretici, tot o prostie ar fi. Ca doar nu te astepti sa recunoasca asta. :)
Reply With Quote
  #645  
Vechi 28.04.2017, 11:52:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Asta-i alta prostie. Sa le dam exact ceea ce vor sa vada. :)
Mai bine ii ignoram si ne vedem de ale noastre. Vad ca acum antonia ne spune cat de rotofei e Parintele Amfilohie, probabil daca era in gasca lor era mai slab cu vreo 20 de kg.

E mai rotofei decat Staicu ala ? Se pare ca si la voi acolo se traieste bine. :)
Pai da, daca vor vedea ca tot poporul devine ecumenist, isi vor pune gheara in git de frustrare, poetic vorbind. Cu alte cuvinte, poate vor renunta, sau se vor cara in "minunata " ellada, sa fie la ei acolo. Una e sa latre toata ziua despre ierarhii "cazuti din Har", si alta e sa vada ca poporul chiar asculta, si nu vede nimic rau in mersul, dupa posibilitati financiare, la Taize, Assissi, etc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 28.04.2017 at 12:25:50.
Reply With Quote
  #646  
Vechi 28.04.2017, 11:56:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai mai bine inchidem Biserica decat sa mergem acolo. Ai si tu o minte...
Probabil daca ii acuzau ca-s satanisti ne propuneai sa participam toti la ritualuri sataniste ca sa le iasa pe nas astora care acuza.
Reply With Quote
  #647  
Vechi 28.04.2017, 11:57:17
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
O prostie. Are o minte Chirila ala...mai pui 98 de bani si faci un leu. :)
E bun pentru scandal si ca sa tina turma in priza dar e o prostie fara de margini. Si daca ar avea dreptate si aia ar fi eretici, tot o prostie ar fi. Ca doar nu te astepti sa recunoasca asta. :)
Cine, capibara cu mecla aia ascunsa si uleioasa? Pai niciunul din gasca lavriota nu imi inspira incredere, omeneste vorbind. Au ceva...stii ce? Incrincenarea pentru cauza. Asta dezumanizeaza, in timp. Te face, dupa ceva vreme, sa nu mai vezi oameni, ci idei si profitul in termeni de putere asupra oamenilor, pe care manipularea acelor idei il poate aduce, daca cei care pun botul sint îndeajuns de naivi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 28.04.2017, 12:00:36
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai mai bine inchidem Biserica decat sa mergem acolo. Ai si tu o minte...
Probabil daca ii acuzau ca-s satanisti ne propuneai sa participam toti la ritualuri sataniste ca sa le iasa pe nas astora care acuza.
Ete fleosc. Lasa efectele retorice bazate pe hiperbola, ca in cazul asta chiar ai gresit-o. La Taize nu sint satanisti. Si un crestin normal nu merge, needless to say, la inchinatorii entitatilor sulfuroase, indiferent unde sint.
La Taize sint crestini de diverse denominatiuni si din diverse biserici (na, ca am zis "biserici", ca si pr. Vlaicu, batar sa se umfle pipota in sinaxa tilhareasca! :) ).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 28.04.2017, 12:14:37
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai si acolo ce sa cautam ? Ca tu zici sa devenim ecumenisti dar de ce am face asta ? Inteleg ca tie iti convine dar eu cred ca nu are nici un sens.

Una e sa se duca un ierarh din cand in cand de gura lumii si e trist ca se duce acolo si alta e sa ma duc eu acolo in barlogul lupului - unde umbla sincretismul liber pe strazi...si probabil si alte idei asupra carora nu vreau sa insist. :)
Reply With Quote
  #650  
Vechi 28.04.2017, 12:17:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai bine mergem aici la noi la biserica Noua Generatie sau asa ceva. E si mai aproape si probabil atmosfera este asemanatoare. :)
Reply With Quote
Răspunde