Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 18.11.2012, 20:37:05
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ce se mai poate manca in post la capitolul dulciuri?
(ideea cu placinta de dovleac este foarte buna :)

-dovleac copt
-mere coapte umplute cu stafide si miere
-batoane de cereale cu miere si nuci
(am sa pun reteta la topicul cu pricina)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 18.11.2012, 23:00:56
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu mai stiu ce sa-i pun baiatului meu, la scoala, de post, ceva sugestii...... please..
Reply With Quote
  #83  
Vechi 19.11.2012, 01:11:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Eu nu mai stiu ce sa-i pun baiatului meu, la scoala, de post, ceva sugestii...... please..
Alune, banane, turta dulce, mere.
Mie imi puneau margarina in sandvis bunicii mei :), dar nu prea mancam asa ceva. In copilarie, ma putea infrana usor de la mancare, treceau orele si se rugau de mine sa mananc, acum mi se face foame des, probabil din cauza stresului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 19.11.2012, 01:19:54
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
sunt pe forum niste topice dedicate mancarurilor de post,ai acolo retete cu tot ce-ti trebuie,ca sa nu mai spun cate rezultate gasesti pe internet,sute.
Mai bine ma omori decat sa fiu pus sa gatesc! Efectiv nu stiu, nu imi place, nu suport! Abia dau drumu la aragaz, imi ard degetele de fiecare data. Nu ma laud, ma pricep la multe, daca nu ma simt in stare sa invat, sa incerc, dar la treaba cu gatitul: sunt paralel! Pana curatam 2-3 cartofi cat pentru doua tigai, trecea o ora jumate pana erau gata. Imi trecea si foamea! Asa ca mai bine o las moarta, ar trebui sa ma mut in bucatarie pentru trei mese pe zi!

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
nu-s bune, nu zic ca nu mananc si eu dar... nu 10 odata, ia fa tu o supa de rosii cu crutoane si un pilaf cu ciuperci..iamyyy nici nu mai ai nevoie de cele mentionate mai sus, crede-ma, in post e important ceva cald in stamac nu pufuleti si eugenii.

Iartata-ma daca te-am suparat cu ce am spus.
Nu m-ai suparat dar... usor de zis, greu de facut! De ce nu mai tragi tu doua fire din panoul electric, mai pui o priza in casa, un bec si un intrerupator? De ce nu-ti pui singura gresie si faianta? Sau de ce nu-ti zugravesti singura casa? Sau fa-ti singura schimbul de ulei la motor si schimba bujiile. Vezi, exact asa sunt eu cu mancarea si gatitul!

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru grăsimi: nuci, semințe de floarea soarelui (se găsesc decojite și ieftine), măsline și ulei de măsline; pentru proteine: banala fasole (nu-i greu să înveți s-o prepari), năut (dacă faci sport), linte cu orez. Apoi zacuscă (e destul de greu să găsești una bună în comerț; poate cea de Topoloveni, dare e tare scumpă), tot felul de fructe.
Pentru prânz, însă, dacă nu înveți să gătești, n-are cum să fie ușor; dar dacă gătești, sunt multe: ciorbe, ghiveciuri, mâncăruri cu ciuperci, ș.a.
Tot ce ai enumerat fie e scump fie e imposibil de gatit (pt. mine). Nu zic, cheltui destui bani pe mancare si asa, dar ziceam ca nu e deloc mai ieftina alimentatia de post comparand-o cu cea de dulce. Oricum costa cel putin 20 lei/zi mancarea...

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Faptul că te simți rău la începutul postului ar putea fi tocmai semnul unui început de detoxifiere, o reacție la despărțirea de carne, așa cum sunt reacții și când te lași de fumat sau de băut.
Neah, nu prea cred. Erau altele senzatiile. Acum habar n-am ce-o fi fost, Dumnezeu stie, poate si ispite... Acum vad ca mi-a trecut, m-am mai echilibrat cat de cat.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand spui ca esti "paralel" cu bucataria, sa inteleg ca nu stii sa cureti un cartof sau o ceapa?
Pai stiu, dar dureaza ani lumina pana curat si tai doi cartofi. Cine are atata rabdare?

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am impresia ca esti obisnuit sa ti se faca de mancare, fara sa stii cata bucurie poate produce o mancare facuta de propriile maini pentru o persoana draga sau chiar pentru propria persoana. Incearca!
Da, sigur. Se duce si mama bucuriei cand stau cateva ore in bucatarie plin de nervi si cu foamea in gat... Asta e adevarul.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Raoul, ca dulciuri de post, ai incercat smochine, curmale, stafide, prune si caise uscate, miere, si mai ales fructe proaspete? Dar halva?
Daca ar citi altii de pe forum probabil... ar injura sau s-ar simti jigniti. Cati isi permit toate cele enumerate de tine mai sus?? Mananc mere, acum am si niste rodii... O sa ma mai orientez prin piata.

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si ca sa inlocuiesti calciul din lactate, poti manca migdale.
Ai impresia ca traiesc la tropice, merg si le culeg din copac?

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Daca variezi mult legumele, fainoasele si fructele, alimentatia de post este de fapt f echilibrata. Bineinteles, pentru o vreme si daca esti sanatos.
Mananc usturoi mult, ala e sfant! Cativa catei de usturoi pe zi...

Mai iau si pastile din alea efervescente: calciu, magneziu, vitamina C, multivitamine... Le consum zilnic.

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred ca cel mai bun si cel mai sanatos desert de post este coliva. Este satioasa si sanatoasa. Imi place si compotul de mere.
De acord! Dar cine sa mi le faca?

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Raoul, sa stii ca nu e mare lucru sa pui intr-o oala mazare, fasole sau ciuperci si niste morcovi si sa le pui la fiert.
Din moment ce eu stateam vreo ora jumata sa-mi prajesc doua tigai de cartofi gandeste-te ca e mare lucru...

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mie mi-a facut sotia sambata placinta de dovleac . E super de buna !
Crede-ma ca as plati pentru o placinta de dovleac! Cred ca e cea mai buna placinta posibila!

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Hai Raoul, hai Raoul!

Sper să nu te superi de ce am scris mai sus... o spun cu simpatie și ca reacție la multitudinea de mesaje pe care le-ai primit, ca ajutor/ stimulent ca tu să poți să mănânci sănătos și în post.

În plus mesajele m-au determinat și pe mine, care sunt cam puturoasă, să îmi fac o tocăniță f bună din cartofi, morcovi, ceapă și usturoi puse la fiert, peste care am adăugat sare și ulei...

Curaj!
Multumesc pentru incurajari Oricum merg mai departe, nu ma las eu cu una cu doua!


PS: acum incep sa beau si Kombucha, am luat de la un calugar de la manastire o ciuperca. Imi place bautura asta si cica e miraculoasa. Acum sa vedem
Reply With Quote
  #85  
Vechi 19.11.2012, 01:36:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Raoul, m-ai amuzat foarte tare!
Eu cred ca ar trebui sa te insori! :)))))))))))))))))
Si mie imi e tare frica de foc, dar sa stii ca exista un aparat pe care il bagi in priza, il tii aproape de ochiul aragazului, apesi pe buton si se aprinde focul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 19.11.2012, 02:28:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Raoul, m-ai amuzat foarte tare!
Eu cred ca ar trebui sa te insori! :)))))))))))))))))
Si mie imi e tare frica de foc, dar sa stii ca exista un aparat pe care il bagi in priza, il tii aproape de ochiul aragazului, apesi pe buton si se aprinde focul.
Mi-ai luat vorba din gura, Ana-Maria. Si eu vroiam sa-i recomand sa se insoare cu o fata buna, impreuna cu care sa faca mancare.

Raoul, exista cutite speciale pentru curatat cartofii si legumele. Totul merge f repede. Dar sa iti dau inca o veste: cartofii se pot spala si se pot praji cu coaja cu tot. Coaja le da un gust deosebit, aidoma cartofilor copti.
Si incearca sa intri in bucatarie inainte de a-ti f chiar asa de foame. Astfel vei avea rabdare sa faci mancare pentru cand ti-o fi foame.
Tare nostim esti! Nu stii ca barbatii sunt cei mai buni bucatari?
Reply With Quote
  #87  
Vechi 19.11.2012, 07:37:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Tot ce ai enumerat fie e scump fie e imposibil de gatit (pt. mine). Nu zic, cheltui destui bani pe mancare si asa, dar ziceam ca nu e deloc mai ieftina alimentatia de post comparand-o cu cea de dulce. Oricum costa cel putin 20 lei/zi mancarea...
Ce e scump, frate? În afară de zacusca de care ți-am zis, pe care nici eu nu-mi permit s-o cumpăr (am însă din cea făcută în casă), cu celelalte nu cheltui nici 10 lei pe zi. Nucile sunt 8-10 lei kg (în coajă), miezul de floarea soarelui curățat l-am găsit cu 7lei/kg... Uleiul de măsline se consumă o lingură-două pe zi.
Nu i-am înțeles niciodată pe cei care spun că a mânca de post e scump. Din contră, e mai ieftin; cel puțin în cazul meu.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 19.11.2012, 09:10:25
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Raoul .... cartofi fierti in coaja, simplu nu? cu o lingura de ulei si putina sare...iamy, mere coapte sau fierte sau compot.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 19.11.2012, 09:16:04
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Alune, banane, turta dulce, mere.
Mie imi puneau margarina in sandvis bunicii mei :), dar nu prea mancam asa ceva. In copilarie, ma putea infrana usor de la mancare, treceau orele si se rugau de mine sa mananc, acum mi se face foame des, probabil din cauza stresului.
Multumesc, chiar e inebunit dupa alune, cu banana nu ma risc ca i-am mai dat si nu a mancat-o pe toata si a venit cu ea terci in ghiozdan
Reply With Quote
  #90  
Vechi 19.11.2012, 09:38:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai bine ma omori decat sa fiu pus sa gatesc! Efectiv nu stiu, nu imi place, nu suport! Abia dau drumu la aragaz, imi ard degetele de fiecare data. Nu ma laud, ma pricep la multe, daca nu ma simt in stare sa invat, sa incerc, dar la treaba cu gatitul: sunt paralel! Pana curatam 2-3 cartofi cat pentru doua tigai, trecea o ora jumate pana erau gata. Imi trecea si foamea! Asa ca mai bine o las moarta, ar trebui sa ma mut in bucatarie pentru trei mese pe zi!

PS: acum incep sa beau si Kombucha, am luat de la un calugar de la manastire o ciuperca. Imi place bautura asta si cica e miraculoasa. Acum sa vedem
Pai si eu daca m-as fi apucat de gatit acum vreo 2 ani tot asa de neidemanatica as fi fost...numai ca am inceput sa ajut pe la bucatarie cand aveam vreo 7 ani...
Intr-o vacanta de vara,pe cand aveam 12 ani am suparat-o pe mama cu ceva chiar cand punea castravetii de iarna.Daca am suparat-o,mi-a spus ca nu am decat sa pun eu muraturile pt iarna daca cred ca stiu mai bine decat ea. Nu am zis nimic,am luat cartea de bucate(una veche,de prin anii'50-'60 si am pus castravetii la borcan intocmai cu indicatiile de acolo.
Cand s-au facut,mamei ii era tare ciuda ca au iesit foarte buni,mai buni decat anul precedent cand ii pusese ea.Cu anii,eu am devenit cheful bucatariei,iar mama trebuia sa asculte de sugestiile mele.

Despre apucatul de gatit atunci cand iti este foame:nu este o catastrofa,rontaie si tu ceva in timp ce te apuci de treaba-un morcov,o gulie,un cotor de varza,un biscuit,bea niste apa inainte sau ceai kombucha sa-ti mai diluezi sucurile gastrice.

Felicitari pt Kombucha,este un ceai f bun care a facut valva in intreaga lume!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 01:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 12:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 20:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 00:51:14