Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.11.2014, 23:23:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
astept cu interes si pararea dvs.
Nu exista niciun argument solid potrivit caruia dinozaurii ar fi supravietuit Potopului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.11.2014, 00:02:41
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu exista niciun argument solid potrivit caruia dinozaurii ar fi supravietuit Potopului.
Da, momentul disparitiei dinozaurilor nu-l cunoastem - inainte de potop, la potop sau dupa...? S-au mai cocotat in arca ori ba? Nu ca ar avea asa mare importanta. Suntem fericiti ca nu mai dam nas in nas cu ei.

(de divertisment)
Se spune ca mai exista cateva exemplare de animale si pasari din trecut - pe sf. munte Athos iar parintele Argatu povestea cum a fost martorul unei aparitii misterioase - "un monstru" care si-ar avea salasul in lacul de la Manastirea Cernica... si multe alte aparitii misterioase, prin alte parti ale lumii, despre care am auzit cu totii.

http://www.parinteleilarionargatu.ro...ti--Bal---Ble/

Last edited by crinrin; 17.11.2014 at 00:21:37.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.11.2014, 19:56:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hasoj1 Vezi mesajul
@aubergine, raspunsurile tale sunt plate, cu o nuanta de inversunare. De ce nu ar avea legatura cu biblia cand biblia inseamna totul, sau descrie ceea ce inseamna totul?
Fiti mai cu respect si scrieti Biblia, nu cu litera mica, ci cu litera mare si precizati ce religie aveti in primul rand. Discutati cu un preot care va poate lamuri daca sunteti interesat/a de un raspuns cum trebuie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.11.2014, 19:59:18
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Dinozaurii au existat, din moment ce s-au descoperit animale preistorice fosilizate, schelete mai mult sau mai putin complete si de mari dimensiuni.
Cred ca pana la un punct omul a putut sa coabiteze cu dinozaurii. Ma refer la scurta perioada de dinainte ca Adam si Eva sa pacatuiasca, atunci cand Adam era "imparat" peste toata creatia lui Dumnezeu iar animalele nu fugeau de om ci erau blande si supuse. Indata ce Adam a pacatuit, animalele nu l-au mai recunoscut ca imparat, ajungand fie sa se ascunda de om, fie sa il atace.

Nu cred ca dinozaurii au mai fost "invitati" in arca lui Noe. Ma gandesc ca intre timp disparusera, la interventia lui Dumnezeu, desigur. Poate chiar imediat ce Adam a pacatuit; Dumnezeu i-a exterminat cumva, pentru ca altfel omul ar fi fost in pericol. Dar acestea sunt simple supozitii facute de mine, copilaresti de-a dreptul.

Iata ce frumos ne indica Imparatul David cum stau lucrurile, in psalmul sau insuflat de Duhul Sfant:

Toate către Tine așteaptă ca să le dai lor hrană la bună vreme.
Dându-le Tu lor, vor aduna, deschizând Tu mâna Ta, toate se vor umple de bunătăți;
Dar întorcându-ți Tu fața Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor și se vor sfârși și în țărână se vor întoarce. (Ps.103, 28-30)

Ce simplu! La Dumnezeu totul e posibil!

De curiozitate, puteti sa-mi indicati unde anume in biblie se face referire la existenta dinozaurilor?
Simple supozitii. Mai bine v'ati preocupa cu mantuirea, nu cu astfel de tampenii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.11.2014, 21:15:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Dinozaurii nu au existat.
Sunteti sigura ? :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.11.2014, 21:22:32
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sunteti sigura ? :)
Pacat daca n-au existat. Mi-a placut filmul "The Land Before Time". :D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.11.2014, 21:28:58
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pacat daca n-au existat. Mi-a placut filmul "The Land Before Time". :D
Intradevar pacat,eu am platit biletul de intrare la Muzeul Antipa :) Traim intr-o lume plina de surprize, si eu care eram atat de entuziasmat de Magyarosaurus dacus din bazinul Hateg.Probabil ca,fiind un dinozaur pitic,istoria nu l-a remarcat :)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.11.2014, 23:17:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dinozaurii nu numai ca au existat, dar, se pare, exista si acum. Unele fotografii circula pe net, precum aceasta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.11.2014, 23:40:05
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre leviatan si balaurii din biblie

Cartea lui Iov (cap.3,1&8)
Și Iov a vorbit și a zis:
(...)
Blestemata sa fie de catre cei ce blesteama zilele, de catre cei ce stiu sa descante Leviatanul.

+CAPITOLUL 41 Puterea leviatanului.
Poti tu sa prinzi leviatanul cu undita, ori sa-i legi limba cu o sfoara?
Vei putea tu sa-i vari in nas o trestie sau sa-i gauresti falca cu carligul?
Iti va face el multe rugaminti si iti va spune el lucruri dragalase?
Ori va face cu tine legamant si-l vei lua la tine rob pe toata viata?
Te vei juca tu cu el, cum te joci cu o pasare, sau il vei lega tu ca sa-ti inveselesti fetele?
Pescarii intovarasiti vor putea sa-l scoata de vanzare si negustorii sa-l vanda cu bucata?
Vei putea tu sa-i gauresti pielea cu sageti si capul cu carligul pescaresc?
Ridica-ti numai mana impotriva lui si vei pomeni de o asemenea lupta si nu o vei mai incepe niciodata!
Iata, este o desertaciune sa mai nadajduiesti in izbanda; numai infatisarea lui si te da la pamant.
Cine este atat de nechibzuit incat sa-l intarate? Cine va indrazni sa dea piept cu Mine?
Cine M-a indatorat cu ceva, ca sa fiu acum dator sa-i dau inapoi? Tot ce se afla sub ceruri este al Meu.
Cat despre leviatan, voi vorbi despre madularele lui si despre taria lui si despre frumoasa lui intocmire.
Cine a ridicat pulpana din fata a vesmantului lui si cine poate patrunde in captuseala armurei lui?
Cine a deschis vreodata portile gurii lui? Zimtii lui sunt ingrozitori!
Spinarea lui este ca un sirag de scuturi, pe care le-ai fi intarit si pecetluit puternic.
Ele sunt stranse unul intr-altul atat de tare, ca nici vantul nu patrunde printre ele.
Fiecare e lipit de cel de langa el si se tin asa si nu se mai despart.
Din stranutul lui scapara lumina si ochii lui sunt rosii ca pleoapele zorilor.
Din gura lui ies parca niste torte aprinse si izbucnesc valuri de scantei.
Din narile lui iese fum, ca dintr-o caldare pusa la foc si care fierbe.
Rasuflarea lui este de carbuni aprinsi si din gura lui tasnesc flacari.
Puterea lui e adunata in grumazul lui si inaintea lui tasneste groaza.
Carnea lui e indesata; oricat ai apasa in ea nu se lasa.
Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra rasnitei, cea de dedesubt.
De maretia lui se tem si valurile; valurile marii se dau inapoi din fata lui.
Sa-l atingi cu sabia nu folosesti nimic; nici cu lancea, nici cu sageata, nici cu toporul.
Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred.
Sageata nu-l pune pe fuga si pietrele din prastie cad pe el ca niste pleava.
O sageata pentru el este un pai in vant si isi bate joc de vajaitul unei lanci ce zboara.
Sub pantecele lui sunt niste solzi ascutiti; cand da prin noroi, pare ca da cu grapa.
Cand se afunda, apa fierbe ca intr-o caldare; el preface marea intr-un cazan de fiert mirodenii.
El lasa in urma o dara luminoasa si adancul pare un cap cu plete albe.
Pe pamant el nu-si afla perechea si e facut sa nu cunoasca frica.
El se uita de sus la toti cati sunt puternici si este imparat peste toate fiarele salbatice”.


Isaia - Inainte-vestire pentru asezarea poporului lui Dumnezeu. (cap. 27,1)
In ziua aceea Domnul se va napusti cu sabia Sa grea, mare si puternica, asupra leviatanului, a sarpelui care fuge, asupra leviatanului, a sarpelui incolacit, si va omori balaurul cel din Nil.

(Ps.73,14-15)
Tu ai despartit, cu puterea Ta, marea; Tu ai zdrobit capetele balaurilor din apa;
Tu ai sfaramat capul balaurului; datu-l-ai pe el mancare popoarelor pustiului.

(Ps.103,26-31)
Marea aceasta este mare si larga; acolo se gasesc taratoare, carora nu este numar, vietati mici si mari.
Acolo corabiile umbla; balaurul acesta pe care l-ai zidit, ca sa se joace in ea.
Toate catre Tine asteapta ca sa le dai lor hrana la buna vreme.
Dandu-le Tu lor, vor aduna, deschizand Tu mana Ta, toate se vor umple de bunatati;
Dar intorcandu-ti Tu fata Ta, se vor tulbura; lua-vei duhul lor si se vor sfarsi si in tarana se vor intoarce.
Trimite-vei duhul Tau si se vor zidi si vei innoi fata pamantului.

(Ps.148,7-13)
Laudati pe Domnul toti cei de pe pamant, balaurii si toate adancurile;
Focul, grindina, zapada, gheata, viforul, toate indepliniti cuvantul Lui;
Muntii si toate dealurile, pomii cei roditori si toti cedrii;
Fiarele si toate animalele, taratoarele si pasarile cele zburatoare;
Imparatii pamantului si toate popoarele, capeteniile si toti judecatorii pamantului;
Tinerii si fecioarele, batranii cu tinerii,
Sa laude numele Domnului, ca numai numele Lui s-a inaltat. Lauda Lui pe pamant si in cer.


Istoria omorârii balaurului și a sfărâmarii lui Bel (cap. 1,27-31)
Și era un balaur mare într-un loc și-l cinsteau pe el Babilonenii.
Și a zis regele către Daniel: Oare vei zice că și acesta este de aramă?
Acesta este viu și mănâncă și bea, nu vei mai putea zice că și acesta nu este dumnezeu viu; deci închină-te lui.
Și a zis Daniel: Domnului Dumnezeului meu mă voi închina, că Acela este Dumnezeu viu; iar tu, o, rege, dă-mi slobozenie și voi omorî balaurul fără de sabie și fără de toiag.
Și a zis regele: ți-l dau ție. Și a luat Daniel rășină și seu și păr și le-a fiert la un loc și a făcut cocoloașe și le-a aruncat în gura balaurului și, mâncând, a plesnit balaurul.

Last edited by crinrin; 18.11.2014 at 12:31:32.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.11.2014, 15:15:09
hasoj1 hasoj1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Fiti mai cu respect si scrieti Biblia, nu cu litera mica, ci cu litera mare si precizati ce religie aveti in primul rand. Discutati cu un preot care va poate lamuri daca sunteti interesat/a de un raspuns cum trebuie.
Imi cer scuze pentru lipsa pronumelui de reverenta din comentariul meu, sper sa nu fi deranjat anumite simtamite si sa va faceti o impresie negativa, in continuare, pentru ceea ce o sa postez. Ceea ce vroiam sa subliniez probabil ca ati inteles. Vin aici cu intrebari deoarece comunitatea este larga, cuprinde persoane specializate pe studiul bibliei, teologi, care ar putea explica si exemplifica foarte usor pentru nelamuririle mele.
Reply With Quote
Răspunde