Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.09.2018, 10:54:51
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si totusi exista cateva exemple in mistica ortodoxa care pot fi asemanate acestui lucru.... imposibil.
Putem sti care sunt aceste exemple? Si in ce sens seamana cu teleportarea? Si de asemenea, ele doar seamana sau sunt de fapt exemple de teleportare?

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Iar teleportarea nu ar presupune neaparat descompunere si recompunere, poate si o deplasare la o viteza comparabila cu cea a luminii ar fi suficienta...
Ba tocmai asta inseamna. Lucrul despre care vorbiti dumneavoastra reprezinta simpla deplasare. Iar daca viteza de deplasare despre care vorbiti dumneavoastra e tocmai viteza luminii, atunci o asemenea deplasare e imposibila deoarece masa unui corp ce se deplaseaza creste proportional cu viteza de deplasare dupa formula:



Asta face ca un corp cu masa de repaus (m) mai mare ca 0 sa aiba la viteza luminii o masa infinita, ceea ce e imposibil.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Pentru ca teleportarea presupune si transmiterea informatiei la distanta care poate fi facuta cel mult... la viteza luminii.

Asa ca poate e mai rapid sa disloci spatiul complet si sa-l plimbi prin alta dimensiune in alt loc... Ce zici?
Eu nu zic nimic decat ca nu stiu ce inseamna "sa disloci spatiul" sau "sa-l plimbi prin alta dimensiune" ca si cum dimensiunea n-ar fi ceva ce tine de structura spatiului. De fapt eu nu cunosc decat un singur spatiu, cel real, iar fizicienii inca isi problema cate dimensiuni are el de fapt si nu daca exista alte dimensiuni spatiale in afara lui.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
la ce-ti foloseste daca respingi telportarea? Nu-ti foloseste la nimic fiindca te "supralicitezi" pe tine.
Sa presupunem ca dumneavoastra credeti ca exista Mos Craciun, iar eu resping aceasta idee si spun ca nu exista un asemenea personaj in realitate. Nu stiu la ce imi foloseste. La fel cum nu stiu la ce ne foloseste adevarul. Pur si simplu cred ca e mai bine sa vedem realitatea asa cum e, decat sa o vedem deformata. Stim cel putin la ce sa ne asteptam de la realitate, chiar daca vom fi mai putin fericiti.

Ca o observatie, eu n-am zis ca teleportarea e imposibila, ba chiar posibilitatea ei rezulta din legile fizicii. Am spus doar ca la ora actuala nu avem mijloacele necesare sa o punem in practica. Si in plus, nici banii necesari. Mai ales asta! Avem, de exemplu, mijloacele necesare sa trimitem oameni pe Alfa Centauri. Dar cand vine vorba de pesos, cine si-ar deschide buzunarul?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.09.2018, 08:26:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
... Lucrul despre care vorbiti dumneavoastra reprezinta simpla deplasare. Iar daca viteza de deplasare despre care vorbiti dumneavoastra e tocmai viteza luminii, atunci o asemenea deplasare e imposibila deoarece masa unui corp ce se deplaseaza creste proportional cu viteza de deplasare dupa formula:



Asta face ca un corp cu masa de repaus (m) mai mare ca 0 sa aiba la viteza luminii o masa infinita, ceea ce e imposibil...
Nu poate fi adevarat(dpmdv). Asta ar insemna ca eu(care am 72kg pe cantar), la viteza de 36km/h(ca in cursa atletica de 100m plat) ar trebui sa am macar cu 1kg mai mult, ceea ce e incorect, caci in realitate ar trebui sa am mai putin datorita materiei consumate pentru efort.
Cred ca e o confuzie la mijloc sau e vorba de o interpretare gresita a detaliilor, pe de o parte, sau de definire incorecta a operatiunilor, pe de alta parte. Interpretezi mecanic niste termeni pe care-i bagi incorect in formule de calcul cuantic/relativ.

Nu cunosc formula de mai sus, dar cred ca se refera mai exact nu la cresterea masei (care se masoara in repaus 0), ci cresterea fortei de impact a masei de repaus proportional(cat se poate de logic) cu viteza de deplasare; asadar formula nu se aplica aici.
Poate ca daca ai "monta" un cantar vertical la linia de sosire la cursa de 100m plat si eu as intra in el(l-as lovi) la sosire, el ar arata ca am "viteza" de 180kg, dar eu tot 72 de kg as avea.

In cazul teleportarii cred ca nu e vorba de deplasare cu viteza foarte mare, lucru foarte actual dovedit de cercetarile constructorilor de avioane de mare viteza pentru ca pilotii/oamenii(banuiesc ca nici extraterestrii) nu pot suporta fizic acceleratii mai mari de(sper sa nu gresesc) 3G; sper ca tu stii mai bine denumirea pe care eu asa mi-o amintesc s-o fi citit, fara sa stiu ce inseamna.
Vezi aici: https://www.google.ca/search?rlz=1C1....0.SN1pxugJ5RA ,
din care am citit: http://www.scientia.ro/blogul-catali...atii-mari.html

Mi se pare tot mai evident ca teleportarea se refera la descompunere materiei in informatia de baza imateriala prin excluderea bossonului Higgs, informatie care, neavand masa(fara bossonul Higgs) se poate transmite instantaneu(nu stiu in ce mod, dar nu conteaza deloc ce nu stiu eu) in alte spatii si dimensiuni, unde se recompune prin adaos de materie prin particula Higgs tot intr-un accelerator identic cu CERN. Eurika(am gasit)!.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 09.09.2018 at 09:48:00.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.09.2018, 08:34:57
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

demetrius, chestia cu alte dimensiuni e geniala, domne!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.09.2018, 23:28:32
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
demetrius, chestia cu alte dimensiuni e geniala, domne!
Da, admit ca e curajoasa exprimarea daca ne limitam doar la simturile noastre trupesti, adica daca ramanem orbi. E important sa cautam si dincolo de simturi prin meditatii ziditoare, adica conform indicatiei boldate:

27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,27)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.09.2018 at 04:33:18.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.09.2018, 10:57:08
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, admit ca e curajoasa exprimarea daca ne limitam doar la simturile noastre trupesti, adica daca ramanem orbi. E important sa cautam si dincolo de simturi prin meditatii ziditoare, adica conform indicatiei boldate:

27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,27)
aaa, pai zi bre asa, ma gandeam ca vorbesti de lumi paralele, asa cum psd-ul vorbeste de statul paralel...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.09.2018, 03:39:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
aaa, pai zi bre asa, ma gandeam ca vorbesti de lumi paralele, asa cum psd-ul vorbeste de statul paralel...
Inclusiv lumi paralele, daca vrei(sa fii credincios); asta mai ales fiindca statul paralel chiar isi face "treaba"(italic edit 16.09).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 16.09.2018 at 06:05:25.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.09.2018, 21:29:47
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ca si forteanist, il sustin pe Demetrius in chestiunea lumilor paralele.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.09.2018, 06:19:10
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ca si forteanist, il sustin pe Demetrius in chestiunea lumilor paralele.
Iata ca am aflat ce inseamna forteanism.Multumesc!
https://ro.wikipedia.org/wiki/Charles_Fort
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 17.09.2018, 05:50:20
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
......
Sa presupunem ca dumneavoastra credeti ca exista Mos Craciun, iar eu resping aceasta idee si spun ca nu exista un asemenea personaj in realitate. Nu stiu la ce imi foloseste. La fel cum nu stiu la ce ne foloseste adevarul. Pur si simplu cred ca e mai bine sa vedem realitatea asa cum e, decat sa o vedem deformata. Stim cel putin la ce sa ne asteptam de la realitate, chiar daca vom fi mai putin fericiti.
Realitatea asta(de care vorbesti) de la care ne facem planuri de asteptare este total deformata de chiar asteptarile noastre care sunt "idolizate" de dorintele noastre, care la randul lor nu tin cont de realitate, ci de slabiciunile(sau patimile) noastre trupesti.
De aceea realitatea asta e "desharta".

Am presupus si noi vreo 6 ani ca exista Mos Craciun si am organizat an de an o regie atat de "reala" incat fiica noastra s-a contrazis pentru Mos Craciun cu toate grupele de la gradinitza(ea fiind la grupa mare) si cu cele mai bune prietene ale sale(de aceeasi varsta), pana dupa-amiaza, cand m-a rugat cu vocea gatuita sa-i spun adevarul, iar eu, ca un prost, l-am desfiintat pe Mos Craciunul pe care i l-am nascut in sufletul ei an de an.
Atunci, pe moment, n-am realizat ce prostie am facut, dar dupa cativa ani a inceput sa-mi pare rau, iar acum inteleg ca de fapt, tocmai pentru ca nu ne cladim obiective indraznete in care sa credem si pe care sa le aparam cu adevarat, de aceea apar in "realitatea" noastra Stalin, Basescu...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.10.2018, 15:49:32
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu poate fi adevarat(dpmdv). Asta ar insemna ca eu(care am 72kg pe cantar), la viteza de 36km/h(ca in cursa atletica de 100m plat) ar trebui sa am macar cu 1kg mai mult, ceea ce e incorect, caci in realitate ar trebui sa am mai putin datorita materiei consumate pentru efort.
Nu aveti dreptate. La viteza de 36 km/h care inseamna 10 m/s, dumneavoastra aveti 72,0000024 kg, adica cu aproximativ 2 miligrame mai mult. Atunci cand ati facut calculele nu ati transformat vitezele in unitati din sistemul international, adica in m/s si ati gresit rau la calcule.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Interpretezi mecanic niste termeni pe care-i bagi incorect in formule de calcul cuantic/relativ.
Aceasta nu e fizica cuantica, ci relativista, iar ele de obicei nu se combina si mai ales, nu se confunda.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu cunosc formula de mai sus, dar cred ca se refera mai exact nu la cresterea masei (care se masoara in repaus 0), ci cresterea fortei de impact a masei de repaus proportional(cat se poate de logic) cu viteza de deplasare; asadar formula nu se aplica aici.
Ei, acum cunoasteti formula! Cat despre ceea ce spuneti aici e fals, deoarece "m" e masa de miscare a unui corp, ca fiind diferita de "m0" care e masa de repaus. Cat despre forta de impact, trebuie sa va atrag atentia ca "forta" e altceva decat "masa". Forta e o masura a interactiunii corpurilor, iar masa e o masura a inertiei. Cunoasteti probabil din liceu formula F=m*a prin care definim forta ca produsul dintre masa si acceleratie.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mi se pare tot mai evident ca teleportarea se refera la descompunere materiei in informatia de baza imateriala prin excluderea bossonului Higgs, informatie care, neavand masa(fara bossonul Higgs) se poate transmite instantaneu(nu stiu in ce mod, dar nu conteaza deloc ce nu stiu eu) in alte spatii si dimensiuni, unde se recompune prin adaos de materie prin particula Higgs tot intr-un accelerator identic cu CERN.
Mie nu mi se pare deloc evident si prin urmare n-am de gand sa va accept ideea fara sa va cer si sa o demonstrati.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, admit ca e curajoasa exprimarea daca ne limitam doar la simturile noastre trupesti, adica daca ramanem orbi. E important sa cautam si dincolo de simturi prin meditatii ziditoare, adica conform indicatiei boldate:

27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(In20,27)
Ce-mi pasa mie ce i-a zis Iisus lui Toma. Si chiar daca mi-ar pasa, nu m-as sfii sa sustin ca i-a zis o prostie. Pentru ca dincolo de toata istoria in care Toma a cerut o dovada palpabila ca mentorul sau spiritual a inviat, ramane ideea idioata ca ar trebui sa crezi anumite lucruri fara sa ai nevoie de dovezi. Nu zic, una e sa ai incredere in cineva si alta e sa fii credul. N-am sa ma apuc acum sa ma indoiesc de faptul ca dentistul meu stie sa trateze o carie dentara deoarece exista suficienti pacienti pe care el i-a tratat pentru ca eu sa am incredere in el. Dar nu-mi cereti sa cred ca un individ a inviat fara sa imi permiteti sa vad daca intr-adevar el a fost mort (adica a crapat de tot si a inceput sa se descompuna). Si asta mai ales daca nici macar nu avem niste dovezi serioase ca acest individ a existat vreodata. Sa nu-mi spuneti ca Biblia e o dovada credibila. Nu-mi pasa de ea. Vreau ceva mai credibil. Chiar mai credibil decat si-ar fi imaginat vreodata acel personaj fictiv pe nume Toma.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Am presupus si noi vreo 6 ani ca exista Mos Craciun si am organizat an de an o regie atat de "reala" incat fiica noastra s-a contrazis pentru Mos Craciun cu toate grupele de la gradinitza(ea fiind la grupa mare) si cu cele mai bune prietene ale sale(de aceeasi varsta), pana dupa-amiaza, cand m-a rugat cu vocea gatuita sa-i spun adevarul, iar eu, ca un prost, l-am desfiintat pe Mos Craciunul pe care i l-am nascut in sufletul ei an de an.
Fiica dumneavoastra avea mintea suficient de maleabila sa renunte la credinta in Mos Craciun. De la o anumita varsta e insa mai greu sa renunti la Mos Craciunul din ceruri, mai ales ca cea mai mare autoritate pe care ai accepta sa o iei in considerare e fie Biblia, fie Biserica, fie vreun guru religios. Iar aceste autoritati supreme nu vor sustine niciodata ca Mos Craciun din ceruri nu exista. Asa ca dumneavoastra nu aveti pe nimeni care sa va explice ca lucrurile stau altfel. De aceea exista atat de putini oameni religiosi care devin atei.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Realitatea asta(de care vorbesti) de la care ne facem planuri de asteptare este total deformata de chiar asteptarile noastre care sunt "idolizate" de dorintele noastre, care la randul lor nu tin cont de realitate, ci de slabiciunile(sau patimile) noastre trupesti.
De aceea realitatea asta e "desharta".
Metoda stiintifica tocmai asta face, incearca sa elibereze cunoasterea de subiectivism prin aplicarea unor reguli stricte de gandire si de cercetare. Ea cere dovezi, ea necesita verificare si ea presupune posibilitatea reproducerii intocmai a conditiilor in care se produce un fenomen, adica repetabilitatea unui experiment.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare