Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2009, 23:54:44
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu?

Cunosc cativa oameni care prin fapte mici si complet banale m-au facut sa vad ca au un suflet bun care fara sa-si dea seama tanjeste dupa Dumnezeu, dar o viata nefericita impovarata cu probleme unde inconstienta lipsei lui Dumnezeu devine tot mai mare si nevoia de El tot mai stringenta. cum pot fi ajutati acesti oameni? dar va rog sa nu-mi spuneti doar prin rugaciune... trebuie sa fie mai mult, mai ales ca mirenii, oamenii de rand nu sunt in general capabili de rugaciuni superioare cu fac calugarii care in numele Lui Dumnezeu realizeaza lucruri extraordinare. dar ateilor ce sa le spui? ateilor care nu pot intelege ortodoxia , si poate ar vrea... dar un om care a crezut in Dumnezeu dar unele nenorociri l-au facut sa se indoiasca, sa se revolte si sa-si piarda credinta? va rog sa-mi raspundeti, poate raspunsurile voastre vor ajuta multe persoane care citesc aici , si la randul lor pot sa-i ajute pe altii. e atat de greu si dureros sa nu crezi in Dumnezeu, sa nu-i simti iubirea... asa, te simti total singur pe lume, chiar daca esti inconjurat de oameni. cata nevoie avem de Dumnezeu! fiecarui om ar trebui sa i se ofere sansa de a-l cunoste pe Dumnezeu, indiferent de ce fel de om e si ce viata a dus sau duce. si nu doar o data. ar trebui sa aiba dreptul la sansa de a-l cunoaste pe Dumnezeu de mai multe ori in cursul vietii, pt ca nu mereu se poate intelege din prima. consider orice om care nu-l cunoaste pe Dumnezeu merita sa intalneasca pe cineva dispus sa-l ajute, vorbindu-i despre Dumnezeu asa cum e El: atotputernic, bun, milostiv, bland, drept si cu dragoste fata de creatia sa... nu asa cum il prezinta unii, ca pe o forta atotputernica si de neinduplecat , care pedepseste cu asprime orice greseala...oamenii ar trebui sa fie invatati sa respecte cuvantul Lui Dumnezeu din dragoste pt a nu-l supara, nu din frica de pedeapsa. oamenii, mai ales copii ar trebui invatati virtutile prin puterea exemplului , nu prin impunerea legilor cu o autoritate neinteleasa atunci. toti ar trebui sa-l cunostem pe Dumnezeu si sa facem tot ce ne sta in putere sa fim langa El...in lipsa Lui ne-am simti doar straini si singuri, neintelesi si nefericiti...:-<
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.05.2009, 09:01:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exemplul personal este mai valoros decat orice predica. Simple discutii cu cei in cauza, fara un scop anume, ii pot aprinde in sufletul acestuia acea scanteie divina care sa se transforme chiar intr-o flacara si sa nu se mai stinga niciodata. De obicei, in astfel de situatii, spun sfintii sa vorbim cu Dumezeu despre cei pe care vrem sa-i aducem credinta, adica sa ne rugam pentru ei. Apoi, pe masura ce interesul lor sporeste, le putem da sa citeasca anumite carti pentru a se putea convinge singuri.

Ideal este sa avem noi insine o credinta puternica si sa ne rugam cu lacrimi pentru persoana respectiva. Cunosc mai multe crestine care s-au rugat insistent si si-au adus sotii la credinta. Nu trebuie sa deznadajduim, ci trebuie sa constientizam ca nu este un lucru usor ca o persoana sa treaca de sub influenta celui rau sub influenta divina.

Acest lucru nici nu-l putem face singuri, decat cu ajutorul lui Dumnezeu. Sa ne gandim ca exista oameni cazuti in pacate mari, impatimiti si demonizati. In astfel de cazuri, trebuie sa ne verificam puterile, caci asa cum sta scris ,,acest neam de demoni nu iese decat cu rugaciune si cu post." Am citat din memorie din Noul Testament.

Cu cat ducem noi insine o viata mi apropiata de voia lui Dumnezeu, cu atat sunt mai multe sanse ca exemplul nostru sa fie copiat pur si simplu de catre cei din jur. Iar Dumnezeu este asa cum ni-L prezinta Noul Testament: samarinean milostiv, dar si un drept judecator care la sfarsitul acestei vieti pamantesti ne va intreba cata importanta am acordat poruncilor divine.

Dumnezeu, ca orice imparat, a lasat in Imparatia Sa o ordine si a stabilit niste legi. Nu poate veni omul sa ia numai aspectele care-i convin. Caci niciun imparat lumesc n-ar suporta sa traim fara sa ne platim impozitele si fara sa tinem seama de legile pe care le-a stabilit in imparatia sa. Deci, cine-L cauta pe Dumnezeu trebuie sa tina seama si de marea bunatate a sa, dar si de poruncile Lui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.05.2009, 12:01:40
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Subscriu si eu la mesajul antonieip

Exemplul personal si dezinteresat e modul cel mai bun. Cum spunea un parinte: " Ai grija de mantuirea ta si altii se vor mantui pe langa tine"

E foarte greu, daca nu imposibil ca sa-ti propui sa convertesti pe cineva. Iubirea nu e ceva ce se impune sau se castiga prin frica, ci ea se daruieste.

Mai e un aspect si anume ca nu ai cum sa cunosti planul lui Dumnezeu cu acea persoana

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.05.2009, 16:20:14
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit gasirea lui Dumnezeu

cine incearca sa ajute pe cineva sa gaseasca pe Dumnezeu risca foarte mult. in primul rand nu e nevoie sa ajuti pe cineva sa gaseasca pe Dumnezeu pt ca El se descopera tuturor, nu sta ascuns de nimeni.Dumnezeu lucreaza prin sfintii Lui si ii va da fiecaruia prilejul de a-l se descoperi. sa nu ne rugam ca EL sa ne ajute sa-L facem cunoscut altora, ci sa ne rugam ca EL sa SE faca cunoscut si sa trimita omul potivit acelei persoane, ca ea vazand faptele lui cele bune sa de slava lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2009, 17:07:39
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

E foarte greu ,de multe ori se intampla chiar invers ,spre rusinea mea....probabil ca in asemenea cazuri ramane doar rugaciunea pentru acel cineva...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2009, 18:47:26
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

eu una cred ca doar rugandu-ne la Dumnezeu ca El sa intoarca persoana respectiva la credinta, sa-i invieze sufletul, sa i-l salveze si sa i-l vindece... Dar asta este o treaba foarte foarte grea. Cu multe incercari pentru cel ce se roaga. O spun din proprie experienta. Necuratul se lupta nespus sa renuntam. Numai cu spovedanie deasa si numai cu binecuvantarea parintelui duhovnic se poate duce aceasta lupta. Neaparat!!! Mie imi place mult Acatistul Invierii. Este extrem de graitor pentru situatia de fata. Apoi, rugaciunea catre Maicuta Domnului aduce liniste. Dar e greu. Am constatat insa ca in rimul rand noi, cei ce ne rugam pentru intoarcerea altora, devenim din ce in ce mai apropiati de Dumnezeu, si ni se descopera taine minunate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.05.2009, 19:19:34
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Uneori, fara o interventie din afara, persoanei respective i se intimpla ceva, si devine credincios fara alte interventii....
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.05.2009, 22:38:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Am auzit zicandu'se cuvantul: "Fa'te prieten cu omul ce se teme de Domnul ca sa te temi si tu de Domnul. Fa'te prieten cu cel ce'L iubeste pe Domnul, ca sa'L iubesti si tu pe Domnul."

Daca tu insuti nu L'ai gasit, cum ai putea oare sa'L vorbesti altuia? Este esential sa'L gasim noi insine spre a putea vorbi despre El, prin orice gest si detaliu al vietii noastre.

Am un prieten de o vietuire duhovniceasca rara. Cand sunt langa el, il simt pe Dumnezeu altfe... si atat de bine este. Atunci il simt pe Dumnezeu prin dragostea prietenului meu fata de Acela.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.05.2009, 10:43:52
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Prin rugaciune si prin VOINTA!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.05.2009, 15:09:41
eulaura eulaura is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Mesaje: 52
Implicit ...

va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi!:) dar incep sa cred ca sunt mult prea mica si pacatoasa ca sa pot face ceva pt cei de care spuneam... mai ales ca nu am o viata duhovniceasca remarcabila...poate doar sa rog niste preoti sa se roage pentru ei...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Oamenii strazii. Cum ii putem ajuta? N.Priceputu Umanitare 54 10.04.2012 17:05:24
Cum putem ajuta? Adriana-Simona Calugarul 15 05.01.2012 01:11:49
Si noi putem ajuta anita Umanitare 2 16.09.2009 19:42:32