Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 19.11.2012, 10:45:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Eu nu mai stiu ce sa-i pun baiatului meu, la scoala, de post, ceva sugestii...... please..
Batoane de cereale,fructe de sezon sau fructe uscate,paine cu gem sau marmelada,prajitura de post,halva,biscuiti.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 19.11.2012, 13:39:56
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc tuturor pentru toate sugestiile legate de alimentatie. Foarte bune sugestii, ma ajuta mult.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #93  
Vechi 19.11.2012, 15:34:10
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Raoul, scuza-ma daca sugestiile mele nu sunt potrivite pt Romania. Eu am plecat de mult si nu stiu care sunt preturile acolo. Aici, gasesti ce am scris eu la preturi rezonabilie la magazine turcesti. Nu stiam ca aceste lucruri atat de specifice zonei sunt scumpe in Romania.. este chiar paradoxal, costa mai putin tot felul de mizerii venite de cine stie unde si astea, de aproape, sunt scumpe.

Dar totusi nucile nu cred sa fie scumpe, sau sa spargi nuci tine trot de capitolul gatit? :-)
Fructele in orice caz asunt bune si merele totusi trebuie sa se gaseasca la un pret rezonabil.

Eu cand eram singura si nu prea gateam (dar mancam la pranz la cantina studenteasca unde erau si mancaruri 'vegane'), faceam multe salati de cruditati: salata verde, rosii, castravete, ardei, morcovi rasi. Poti sa pui si ciuperci albe crude. Trebuie sa tai la ele, dar macar nu aprinzi aragazul. Nu stiu daca si astea sunt scumpe in Romania..
Ce mai faceam eu erau cartofi fierti in coaja. Sau macaroane (mda, trebuie sa aprinzi aragazul pentru astea ;-))

Sunt conservele de mazare sau fasole scumpe in Romania?
La noi exista si conserve de porumb, si el este foarte hranitor, nu stiu daca acolo exista.

Sigur, nu as sti sa schimb piesele la o masina, nu ne nastem toti mecanici, dar nici nu ne nastem toti sau toate bucatari. Cred ca totsi un minim trebuie sa invete fiecare daca traieste singur sau vrea sa se casatoreasca. Chestiile simple nu-s chiar atat de grele cum por.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 19.11.2012, 20:48:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit O marturie

Acum cateva zile au trecut trei ani de la plecarea la Domnul a Patriarhului Pavele , un Patriarh a carui modestie si smerenie m-a impresionat in mod deosebit . Acest Patriarh mergea pe jos , nu in masini luxoase , fara garda de corp , iar cand era mai istovit folosea mijloacele de transport in comun . Era de o simplitate iesita din comun .In fine iata o relatare publicata de curand in presa :


Patriarhul Pavle : omul poate trăi cu 6 măsline pe zi

sursa: săptămânalul de limbă sârbă "Nasa reè", Timișoara, nr. 772, p. 24-25

Una dintre mărturiile despre Preafericitul Părinte Pavle, Patriarhul Serbiei, de binecuvântată memorie, vorbește despre ideea sa că omul are nevoie de 6 măsline pe zi pentru a trăi.



Unii credeau că e ideea lui, însă o învățase de la Părinții athoniți vechi, care pustniceau la începutul veacului 20 cu 6 măsline pe zi.
Așa că patriarhul mânca, pe lângă fiertura sa obișnuită, 6 măsline pe zi.
Odată, la masa de prânz în Palatul Patriarhiei, erau invitați mai mulți episcopi, printre ei si Patriarhul Pavle.
Printre altele, ajunse pe masă și farfuria cu măsline. Toți știau că Patriarhul ține la ideea că organismului uman îi sunt optim necesare doar șase măsline. Dar vlădica Ștefan a apucat să ia opt măsline.
- Preafericirea Voastră, a zis episcopul, eu am luat cu două mai mult. Ce să fac?
- Acuma ține ceea ce ai luat, iar mâine să iei cu două mai puțin – răspunse Patriarhul.
(traducere din Jovan Janjic, publicat în săptămânalul de limbă sârbă "Nasa reè", Timișoara, nr. 772, 03.12.2004, p. 24-25.)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 19.11.2012, 21:02:31
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai bine ma omori decat sa fiu pus sa gatesc! Efectiv nu stiu, nu imi place, nu suport! Abia dau drumu la aragaz, imi ard degetele de fiecare data. Nu ma laud, ma pricep la multe, daca nu ma simt in stare sa invat, sa incerc, dar la treaba cu gatitul: sunt paralel! Pana curatam 2-3 cartofi cat pentru doua tigai, trecea o ora jumate pana erau gata. Imi trecea si foamea! Asa ca mai bine o las moarta, ar trebui sa ma mut in bucatarie pentru trei mese pe zi!



Nu m-ai suparat dar... usor de zis, greu de facut! De ce nu mai tragi tu doua fire din panoul electric, mai pui o priza in casa, un bec si un intrerupator? De ce nu-ti pui singura gresie si faianta? Sau de ce nu-ti zugravesti singura casa? Sau fa-ti singura schimbul de ulei la motor si schimba bujiile. Vezi, exact asa sunt eu cu mancarea si gatitul!



Tot ce ai enumerat fie e scump fie e imposibil de gatit (pt. mine). Nu zic, cheltui destui bani pe mancare si asa, dar ziceam ca nu e deloc mai ieftina alimentatia de post comparand-o cu cea de dulce. Oricum costa cel putin 20 lei/zi mancarea...


Neah, nu prea cred. Erau altele senzatiile. Acum habar n-am ce-o fi fost, Dumnezeu stie, poate si ispite... Acum vad ca mi-a trecut, m-am mai echilibrat cat de cat.


Pai stiu, dar dureaza ani lumina pana curat si tai doi cartofi. Cine are atata rabdare?


Da, sigur. Se duce si mama bucuriei cand stau cateva ore in bucatarie plin de nervi si cu foamea in gat... Asta e adevarul.


Daca ar citi altii de pe forum probabil... ar injura sau s-ar simti jigniti. Cati isi permit toate cele enumerate de tine mai sus?? Mananc mere, acum am si niste rodii... O sa ma mai orientez prin piata.


Ai impresia ca traiesc la tropice, merg si le culeg din copac?


Mananc usturoi mult, ala e sfant! Cativa catei de usturoi pe zi...

Mai iau si pastile din alea efervescente: calciu, magneziu, vitamina C, multivitamine... Le consum zilnic.


De acord! Dar cine sa mi le faca?


Din moment ce eu stateam vreo ora jumata sa-mi prajesc doua tigai de cartofi gandeste-te ca e mare lucru...


Crede-ma ca as plati pentru o placinta de dovleac! Cred ca e cea mai buna placinta posibila!



Multumesc pentru incurajari Oricum merg mai departe, nu ma las eu cu una cu doua!


PS: acum incep sa beau si Kombucha, am luat de la un calugar de la manastire o ciuperca. Imi place bautura asta si cica e miraculoasa. Acum sa vedem
Raoul, tare m-ai amuzat ! :)

SI eu ma chinui cu postul ca mie imi place carnea si branza si laptele - si cand vreau sa tin post atunci ma ia o pofta de lapte de-mi vine sa ascund sticlele sub pat .

Dar asa ca idei, si nu trebuie sa te apropii de acea masinarie cu flacari :)

1 - salata de cruditati: uite eu pun fasola fiarta cumparata la cutie ( gata fiarta ), foi de salata, ridichi, porumb si nuci - foarte multe nuci - is superb de bune

2 - salata de fructe: mango e ffff hranitor

3 - cartofi dulci cruzi - ii rontai asa

4 - mananca paine cu ciocolata calda ( apa stii sa fierbi, da? ) - e fff hranitoare si este praf din ala de ciocolata neagra care nu are lapte sau mai stiu eu ce

Evita merele ca marul iti face foame mai tare

Acu nu stiu cat costa alea in Romania, dar oricum, in Romania totul e scump.

Dar sa te spovedesti e fff bine sa zici ce ispite ai !

Doamne - Ajuta !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #96  
Vechi 19.11.2012, 21:51:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Tina06 Vezi mesajul
in Romania totul e scump.
Groaznic de scump , si sa mori e foarte scump , un lux chiar !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #97  
Vechi 19.11.2012, 21:59:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ce e scump, frate? În afară de zacusca de care ți-am zis, pe care nici eu nu-mi permit s-o cumpăr (am însă din cea făcută în casă), cu celelalte nu cheltui nici 10 lei pe zi. Nucile sunt 8-10 lei kg (în coajă), miezul de floarea soarelui curățat l-am găsit cu 7lei/kg... Uleiul de măsline se consumă o lingură-două pe zi.
Nu i-am înțeles niciodată pe cei care spun că a mânca de post e scump. Din contră, e mai ieftin; cel puțin în cazul meu.
Nepriceputule, de unde spuneai tu ca iti faci cumparaturile?
Vreau si eu miez de floarea soarelui cu 7 lei/kg!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 19.11.2012, 22:29:27
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Eu nu mai stiu ce sa-i pun baiatului meu, la scoala, de post, ceva sugestii...... please..
Poti sa incerci sa faci salam de biscuiti in casa, gasesti reteta pe internet. Placinta de mere, dovleac, portocale, pere, mere, mai gasesti si iaurtele din soia foarte bune, sandwich cu branza tofu, biscuiti integrali de calitate, batoane cu susan si alte seminte.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 19.11.2012, 22:32:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Poti sa incerci sa faci salam de biscuiti in casa, gasesti reteta pe internet. Placinta de mere, dovleac, portocale, pere, mere, mai gasesti si iaurtele din soia foarte bune, sandwich cu branza tofu, biscuiti integrali de calitate, batoane cu susan si alte seminte.
Fara "iaurtele de soia " ,in rest toate-s bune !
Sa nu cautam amagiri alimentare , precum laptele din soia , iaurtel din soia , snitel din soia , pateu vegetal . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 19.11.2012, 23:03:12
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

As mai adauga ca recomandari placinta cu varza, tocanita de mazare, zacusca( daca nu s-a spus), salata de vinete, spaghete cu peste ( cand e dezlegare) sau cu legume, sarmale cu ciuperci si mai sunt:)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Craciunului daniil96 Generalitati 68 18.11.2016 02:44:18
Postul Craciunului nu trebuie falsificat Chiorean_Eugen_Petrisor Intrebari utilizatori 15 20.11.2012 13:38:53
Postul Craciunului eduardd Craciunul - Nasterea Domnului 22 11.11.2009 21:35:19
Postul Craciunului jenica Generalitati 44 01.12.2007 01:51:14