Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.08.2007, 14:51:59
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!cu toate acestea ma tem destul de tare de pasul casatoriei si mai nou ma tot intrebam dece? asa ca m-am gandit ca poate exista persoane, care au facut deja acest pas important in viata fecaruia ditre noi si pot sa imi explice si mie ce presupune casatoria! poate cu timpul voi reusi sa trec peste aceasa temere a mea!
Insa este un lucru ciudat in toata chestia asta imi doresc tare mult copilasi, pe care sa-i cresc c frca de Dumnezeu si in spirit ortodox (atfel decat am fost eu educata de prea-iubitii mei parinti).

Va rog tare mult sa imi explicati si mie ce inseamna,din punt de vedere crestinesc, a fi casatorit si a duce o viata, de familie.
Maica Domnului sa fie cu fiecare din voi si sa va bucure inimile!

Doamne ajuta!
cununia e o taina. nu are de ce sa-ti fie teama atata vreme cat mergi pe aceasta cale cu incredere in Dumnezeu. teama este justificata de necunoscut, fiind ceva absolut nou pentru tine. insa aceasta teama ar trebui sa vina mai mult de la cum ne ducem catre mantuire acest drum prin casnicie. aici e problema ta. sa gasesti pe cineva cu care sa poti face acest drum. sa va sfintiti unul pe altul. sa va rabdati, sa va iubiti, sa va iertati, sa va certati si iar sa va iubiti. toate pentru Hristos si in numele Lui.
din pacate, nimeni nu poate sa-ti dea reteta magica pentru o casnicie ideala. toate le invatam. ca si mersul ca si iubirea de Dumnezeu. trebuie sa te astepti la ispite si sa te rogi la Domnul sa poti si sa sti sa le primesti pe toate, oricum ar fi ele, si bune si rele.
Maica Domnului sa-ti dea intelepciune si asculta-le si pe prietenele tale, vorbind cu duhovnicul. nu te descuraja. duhovnicul va avea totdeauna timp sa discute cu tine pentru un pas atat de important. sunt sigur de asta.
ai grija de tine si s-auzim de bine.
Doamne ajuta!
Doamne ajuta!

iti multumesc din tot sufletul pt cele scrise. voi incerca sa-mi fac rost de aceasta carte cat mai repede cu putinta!!

Doamne ajuta! :)
:)
ma ionita, sti ce ma intreb eu? de ce nu dormi tu la orele alea din noapte cand iti scrii tu intrebarile? din ce vad esti activa de la ora 1 in sus noaptea.
ai grija. atunci esti cel mai bine expusa ispitei. si-ti vin tot felul de intrebari pe care in timpul zilei cu siguranta nu le ai. incearca sa te odihnesti noptile sau roaga-te atunci ca e mult mai folositor sufletului tau. asa o sa eviti toti Sburatorii... care-ti misuna prin minte...
esti tanara dar e bine ca-ti pui probleme de genul acesta si in modul acesta. roaga-te, fa ascultare de duhovnic si incearca, pe cat poti, sa fii rabdatoare. toate se vor aseza fara sa-ti dai seama. nu trebuie sa te gandesti prea mult la astfel de lucruri, la cum vor fi sau cum trebuie sa procedezi. toate se intampla atunci, la timpul potrivit si sub aripa Maicii Domnului. nu trebuie decat sa urmezi lumina si o sa o scoti la capat. nu e lucru ciudat ca-ti doresti copilasi, in toata chestia asta, dupa cum spui. e normal. numai sa ai grija sa nu ti-i doresti inainte de vreme, inainte de cununie. si daca spui ca esti novice in credinta atunci incearca sa patrunzi incet in tainele ei. cu grija ca sa nu te ineci si sa pierzi tot ce ai agonisit pana acum. rabdare, rabdare, rabdare... si cand simti ca nu mai poti, ia-o de la capat si rabdare, rabdare, rabdare... nu degeaba ne repeta acestea parintele cleopa .

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.08.2007, 20:59:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
:) ma ionita, sti ce ma intreb eu? de ce nu dormi tu la orele alea din noapte cand iti scrii tu intrebarile? din ce vad esti activa de la ora 1 in sus noaptea.
de unde stii de unde scrie ionita?... aici pe forum scriu romani din toata lumea, iar ora postarii afisata pe forum este ora Romaniei... deci trebuie sa iei in calcul diferenta de fus orar, daca e cazul.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.08.2007, 23:26:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In casatorie, fiecare din cei doi se pastreaza ca persoana, caci fiecare gandeste, voieste si simte. Dar gandeste, voieste si simte in acord cu celalalt.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.08.2007, 01:59:09
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
Citat:
În prealabil postat de ionita
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!cu toate acestea ma tem destul de tare de pasul casatoriei si mai nou ma tot intrebam dece? asa ca m-am gandit ca poate exista persoane, care au facut deja acest pas important in viata fecaruia ditre noi si pot sa imi explice si mie ce presupune casatoria! poate cu timpul voi reusi sa trec peste aceasa temere a mea!
Insa este un lucru ciudat in toata chestia asta imi doresc tare mult copilasi, pe care sa-i cresc c frca de Dumnezeu si in spirit ortodox (atfel decat am fost eu educata de prea-iubitii mei parinti).

Va rog tare mult sa imi explicati si mie ce inseamna,din punt de vedere crestinesc, a fi casatorit si a duce o viata, de familie.
Maica Domnului sa fie cu fiecare din voi si sa va bucure inimile!

Doamne ajuta!
cununia e o taina. nu are de ce sa-ti fie teama atata vreme cat mergi pe aceasta cale cu incredere in Dumnezeu. teama este justificata de necunoscut, fiind ceva absolut nou pentru tine. insa aceasta teama ar trebui sa vina mai mult de la cum ne ducem catre mantuire acest drum prin casnicie. aici e problema ta. sa gasesti pe cineva cu care sa poti face acest drum. sa va sfintiti unul pe altul. sa va rabdati, sa va iubiti, sa va iertati, sa va certati si iar sa va iubiti. toate pentru Hristos si in numele Lui.
din pacate, nimeni nu poate sa-ti dea reteta magica pentru o casnicie ideala. toate le invatam. ca si mersul ca si iubirea de Dumnezeu. trebuie sa te astepti la ispite si sa te rogi la Domnul sa poti si sa sti sa le primesti pe toate, oricum ar fi ele, si bune si rele.
Maica Domnului sa-ti dea intelepciune si asculta-le si pe prietenele tale, vorbind cu duhovnicul. nu te descuraja. duhovnicul va avea totdeauna timp sa discute cu tine pentru un pas atat de important. sunt sigur de asta.
ai grija de tine si s-auzim de bine.
Doamne ajuta!
Doamne ajuta!

iti multumesc din tot sufletul pt cele scrise. voi incerca sa-mi fac rost de aceasta carte cat mai repede cu putinta!!

Doamne ajuta! :)
:)
ma ionita, sti ce ma intreb eu? de ce nu dormi tu la orele alea din noapte cand iti scrii tu intrebarile? din ce vad esti activa de la ora 1 in sus noaptea.
ai grija. atunci esti cel mai bine expusa ispitei. si-ti vin tot felul de intrebari pe care in timpul zilei cu siguranta nu le ai. incearca sa te odihnesti noptile sau roaga-te atunci ca e mult mai folositor sufletului tau. asa o sa eviti toti Sburatorii... care-ti misuna prin minte...
esti tanara dar e bine ca-ti pui probleme de genul acesta si in modul acesta. roaga-te, fa ascultare de duhovnic si incearca, pe cat poti, sa fii rabdatoare. toate se vor aseza fara sa-ti dai seama. nu trebuie sa te gandesti prea mult la astfel de lucruri, la cum vor fi sau cum trebuie sa procedezi. toate se intampla atunci, la timpul potrivit si sub aripa Maicii Domnului. nu trebuie decat sa urmezi lumina si o sa o scoti la capat. nu e lucru ciudat ca-ti doresti copilasi, in toata chestia asta, dupa cum spui. e normal. numai sa ai grija sa nu ti-i doresti inainte de vreme, inainte de cununie. si daca spui ca esti novice in credinta atunci incearca sa patrunzi incet in tainele ei. cu grija ca sa nu te ineci si sa pierzi tot ce ai agonisit pana acum. rabdare, rabdare, rabdare... si cand simti ca nu mai poti, ia-o de la capat si rabdare, rabdare, rabdare... nu degeaba ne repeta acestea parintele cleopa .

Doamne ajuta !
Doamne ajuta!
In primul rand la ora asta imi postez mesajele deoarece in timpul zilei nu pot, am problemele mele (iarta-ma).
In al doilea rand intreb toate acestea deoarece stiu ca va veni si vremea asta si nu vreau sa imi fie teama de cele ce vor urma....am toata increderea in Maica Sfanta dar uneori teama isi face simtita prezenta :D nu vreau sa ma intelegi gresit dar nu am avut parte de exemple prea bune de ceea ce inseamna o viata de familie dusa crestinsete si de aceea m intreb cum trebuie sa fie ea...
Ar mai fi ceva teama de necunosct exista in mine deoarece sunt noua pe acest drum de mantuire si nu stiu ce sa fac si cum sa fac...?ma uit in jur si nu vad deca multa pierzanie...pieire si putini oameni care au inteles ca exista si lucruri mai importante decat banisau lucruri de acest gen-pieitoare! iar parintii mei nu au nici o pozitie in privinta mantuirii si eu ma intrebam cum de altii pot iar parintii mei nu?? Acesta este motivil pt care am postata acest mesaj defapt!!
Cat despre locul de unde scriu, sunt chiar aici in tara!! este tarziu stiu asta dar .....asta este!! mai exista si oamen lilieci!! :P :) (nu te supara pe mine si nu ma intelege gresit, TE ROG!!)
Maica Domnului cu tine! sa-ti bucure inima, suflet bun!
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.08.2007, 14:53:52
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!
In primul rand la ora asta imi postez mesajele deoarece in timpul zilei nu pot, am problemele mele (iarta-ma).
In al doilea rand intreb toate acestea deoarece stiu ca va veni si vremea asta si nu vreau sa imi fie teama de cele ce vor urma....am toata increderea in Maica Sfanta dar uneori teama isi face simtita prezenta :D nu vreau sa ma intelegi gresit dar nu am avut parte de exemple prea bune de ceea ce inseamna o viata de familie dusa crestinsete si de aceea m intreb cum trebuie sa fie ea...
Ar mai fi ceva teama de necunosct exista in mine deoarece sunt noua pe acest drum de mantuire si nu stiu ce sa fac si cum sa fac...?ma uit in jur si nu vad deca multa pierzanie...pieire si putini oameni care au inteles ca exista si lucruri mai importante decat banisau lucruri de acest gen-pieitoare! iar parintii mei nu au nici o pozitie in privinta mantuirii si eu ma intrebam cum de altii pot iar parintii mei nu?? Acesta este motivil pt care am postata acest mesaj defapt!!
Cat despre locul de unde scriu, sunt chiar aici in tara!! este tarziu stiu asta dar .....asta este!! mai exista si oamen lilieci!! :P :) (nu te supara pe mine si nu ma intelege gresit, TE ROG!!)
Maica Domnului cu tine! sa-ti bucure inima, suflet bun!
Doamne ajuta!!
nu ionita,
tu sa ma ierti ca-s curios si nu-mi vad de treaba.
suntem multi care nu am fost binecuvantati cu educatie crestina din copilarie. si eu ma numar printre ei. insa se pare ca Dumnezeu are socoteala Lui cu fiecare dintre noi. si ne-a dat o sansa fiecaruia dintre noi. important e sa stim sa ne folosim de ea acum ca am deschis ochii.
pentru tine e important sa fii inconjurata de persoane care simt ca tine. si daca e sa te casatoresti sa o faci cu un baiat care iti impartaseste gandurile ca sa nu-ti faci din casnicie mucenicie. nu ca nu te-ai putea mantui si asa dar ar fi mai frumos daca ai gasi pe cineva care sa-ti respecte trairile si cu care sa traiesti intru Hristos. conteaza mult de ce persoane esti inconjurata si de ce sfaturi iti dau acestea. indiferent de ce probleme sau intrebari vei avea, da fuga la duhovnic. nici macar la sfaturile noastre, ale celor care gandim ca tine, nu le lua in seama pana nu le confrunti cu sfaturile si cu parerea duhovnicului. pentru ca si printre noi sunt inselati. si putem cadea in cursa oricare dintre noi. de aceea,daca vei face ascultare de duhovnic vei avea parte de mult castig.
iti marturisesc ca tot ce am facut de capul meu, fara sa cer sfatul duhovnicului, a iesit prost. mai ales cand n-am vrut sa-l ascult si sa-mi fac voia. pentru ca asa credeam eu ca e mai bine pentru mine. cat de deplasat ti s-ar parea sfatul duhovnicului (doar daca nu e impotriva invataturii Mantuitorului) fa ascultare si vei avea parte de ceea ce iti doresti. si vorba parintelui, sa ne-ntalnim la Poarta Raiului.
mi-as dori sa mai am 19 ani dar ma mangai cu gandul ca Dumnezeu a hotarat sa ajung acum si aici si in acest fel. niciodata nu e prea tarziu pentru pocainta. numai s-o faci la timp. si sa avem grija sa nu gasim poarta incuiata cand ne hotaram noi sa facem pasul.
in rest... numai de bine si sa ne tii la curent...
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.08.2007, 14:59:15
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de rebellu007
:) ma ionita, sti ce ma intreb eu? de ce nu dormi tu la orele alea din noapte cand iti scrii tu intrebarile? din ce vad esti activa de la ora 1 in sus noaptea.
de unde stii de unde scrie ionita?... aici pe forum scriu romani din toata lumea, iar ora postarii afisata pe forum este ora Romaniei... deci trebuie sa iei in calcul diferenta de fus orar, daca e cazul.
mirela,
la cate mesaje vad in dreptul tau se pare ca ai ceva experienta in acest forum. sunt novice si, recunosc, am gresit. iarta-ma. dar chiar mi se parea o ora periculoasa de stat pe net... gandindu-ma ca scria din tara. si asta o spun din proprie experienta.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.08.2007, 16:28:05
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!cu toate acestea ma tem destul de tare de pasul casatoriei si mai nou ma tot intrebam dece? asa ca m-am gandit ca poate exista persoane, care au facut deja acest pas important in viata fecaruia ditre noi si pot sa imi explice si mie ce presupune casatoria! poate cu timpul voi reusi sa trec peste aceasa temere a mea!
Insa este un lucru ciudat in toata chestia asta imi doresc tare mult copilasi, pe care sa-i cresc c frca de Dumnezeu si in spirit ortodox (atfel decat am fost eu educata de prea-iubitii mei parinti).

Va rog tare mult sa imi explicati si mie ce inseamna,din punt de vedere crestinesc, a fi casatorit si a duce o viata, de familie.
Maica Domnului sa fie cu fiecare din voi si sa va bucure inimile!

Doamne ajuta!
revin.
ti-am citit o postare intr-un alt loc. si-mi dau seama ca tu n-ai nevoie de sfaturi in ceea ce priveste regulile dupa care sa te ghidezi in casnicie. vad ca ai ceva cunostinte chiar de la scoala si e imbucurator. tu de fapt vrei sa sti cum e casnicia insasi. ce leaga doi oameni, ce-i desparte, cum pot trece peste probleme, cum se iubesc, cum se cearta, cum se rabda... cred ca esti constienta ca nimeni nu-ti poate spune reteta perfecta. of! mi-e greu sa-ti povestesc despre luminita mea. am cunoscut-o cand avea 15 ani. eu aveam 18. ce pot sa-ti spun? cred ca ne-a unit mereu comunicarea. am trecut prin multe situatii, am avut de infruntat multe obstacole, multe ispite... insa mereu am stiut sa comunicam. abia cand am pierdut-o, am stiut ce inseamna sa fii acelasi trup. pentru ca a murit jumatate din mine odata cu ea. atunci am realizat ce pierd cei care se cearta din nimicuri, cei care divorteaza din motive banale, distrugandu-se atat pe ei cat si pe copiii lor. atunci, in anii ei de suferinta, am invatat sa iubesc, chiar dupa mai multi ani petrecuti impreuna, sa gasesc noi intelesuri pentru verbul a iubi, am invatat sa ma jertfesc pentru ca durerea ei o simteam ca si cum ar fi fost a mea si nu puteam avea pace pana n/o stiam bine. si-mi pare rau ca nu am fost vrednic s-o tin langa mine. stiu ca Maicuta Domnului a avut nevoie de ea acolo sus. pentru ca era un suflet extraordinar. nu vreau sa te intristez insa as vrea sa intelegi ce inseamna sa pretuiesti pe cel de langa tine si sa-I multumesti Domnului in fiecare zi ca ti l-a dat. evident ca simtirea aceasta trebuie sa fie reciproca. rabdare, comunicare, respect, iubire... si cu siguranta mai sunt. nici nu conteaza ordinea.
am ceva prieteni aflati in curs de divort... mi-e mila de ei si-mi vine sa-i iau la palme si sa le strig din toata inima mea "treziti-va!". pentru ei, pentru copiii lor... nu pot sa inteleg ce intervine pe parcurs intre doi oameni ca sa poata sa-i sminteasca in halul in care ajung sa se urasca.
desigur, trairea si experienta mea e una personala. si sunt constient ca nu pot cere nimanui sa ma inteleaga. insa mi-as dori sa am sansa lor... mi-as dori mai mult pentru ei...
cata vreme crezi, te rogi, te lupti si traiesti pentru familia ta cu siguranta ca ispitele vor fi depasite mai usor. o sa fie bine ionita. o sa fie bine.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.08.2007, 14:34:53
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

eu una am vrut f mult sa ma marit ,sa am familia mea si caminul meu,era un vis mare de-al meu ,acum il am dar nu mai e visul la care ma asteptam,pt ca taina casatoriei fiind un drum spre mantuire ca si cel al calugariei si acesta bineinteles e presarat cu spini pt ca fara spini nu ne mantuim.Nu ne putem bucura si aici si in cer,idealul e mantuirea iar mantuirea cere suferinta pe pamant,sunt ispite peste tot in lume,daca nu ar fi ispite ar insemna ca ne-a lasat Domnul,dar avand necazuri inseamna ca Domnul vrea mantuirea noastra.important e sa stiti sa va rugati unul pt celalalt si sa stiti sa va smeriti unul fata de celalalt ,sa va ascultati reciproc ,important sa nu va pierdeti dragostea .dar faptul daca esti pregatita de casatorie doar tu impreuna cu duhovnicul veti lamuri treaba asta.poate te vor ajuta sfaturile mele sunt din experienta mea.
Reply With Quote
Răspunde