Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.08.2007, 15:23:14
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugen_gh
Acum am impresia ca exista mai multe sensuri pentru cuvintele dragoste si iubire, mai ales in viata de cuplu. Stiu ca dragostea fata de aproapele nostru este acel sentiment care ne conduce inspre a-l indruma catre mantuire... a-i arata care este Calea cea dreapta si Adevarul... a-l ajuta sa-L gaseasca pe Dumnezeu... dar cu toate acestea nu-mi da pace un gand: cum stiu cine este persoana potrivita si cum ar trebuii sa se dasfasoare viata de cuplu in asa fel incat sa-i fim placuti lui Dumnezeu?

Eu m-am casatorit de tanara, la vremea respectiva nici nu stiam sigur ce e"iubirea":p. Mi-am analizat inima si am inteles ca inainte de a exista "el" zilele si noptile erau pustii, totul era searbad, eram un lung sir de zerouri dara fara acel 1 in fata ramaneam doar un zero. Apoi a aparut ea, IUBIREA:D Din ziua aceea am inceput sa descopar frumusetile din jurul meu, priveam, respiram ceea ce inainte nici nu stiam ca exsita. De ani de zile priveam cerul fara sa stiu ca e asa de inalt, de ani de zile priveam fereastar dar niciodata nu ma intrebasem ce e dincolo de ea..atunci am inteles.. VIATA MEA A CAPATAT SENS PRIN IUBIRE. cand va veni vremea, vei sti cine e el/ea, vei sti cum sa traiesti ca sa fii placut Lui Dzeu. Viata ta va capata sens doar daca tu o vrei:):)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.08.2007, 17:12:47
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:cool:Tare subiectul!Romantic pentru unii dramatic pentru altii...casatoria poate fi o cruce greu de dus..si nu trebuie neaparat sa te insele sotul sau tu pe el..nici sa va ocarati toata ziua..pur si simplu cred ca nimeni nu este cu adevarat pregatit pentru acest mare pas..Iubirea aceea cu scantei de la inceput dispare cu timpul,lasand locul unei iubiri cuminti,linistite aproape fratesti e bine sa pastram, pacea si bucuria clipelor de inceput,liniste,sa ne ingaduim unul pe altul cu tabieturi cu tot,sa nu ne indepartam..cand simtim ca ne indepartam sa tragem barca la mal sa nu o ia valul,sa ne pretuim pentru ca suntem facuti din acelasi aluat,gandurile si durerile partenerului sa fie ale noastre,bucuria lui sa fie si a noastra,sa traim ca unul nu ca doua persoane cu preocupoari si firi diferite,sa cautam apropierea mereu..si nu sa trimitem mesaje care sa-l sperie,sa-l alunge ,sa-i respectam fiinta,sa-i alungam tristetea si lacrima,sa lasam de la noi mult,adica sa daruim ..aiubi inseamna a darui
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.08.2007, 17:21:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Sa fim curati, toti primim ceva pana la urma , nestiute sunt caile Domnului,unii nu se bucura atat de mult in casnicie,dar are Dumnezeu planul lui cu ei,sa nu deznadajduiasca,cat despre noi ceilalti cine poate sti ce va urma,sa nu ne culcam pe-o ureche ca e totul roz si frumos.....sotul meu este un tip fain de tot,toata lumea il vede asa,...dar ce garantie am ca o sa fiu fericita pana la adanci batraneti,sa nu ne amagim sa nu fim exaltati
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.08.2007, 21:04:26
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Danion Vasile a spus ca iubirea adevarata este cea in care sa nu fi spus nici o data "Iarta-ma", sau "imi pare rau pentru....."
Cum inteleg eu aceste cuvinte?
Sa nu initiezi niciodata ceva ce ar putea sa il/o raneasca pe el/ea. Never.
Se poate? Eu cred ca da.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.08.2007, 22:07:33
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

subscriu,e greu sa nu ranesti,iar atunci cand se intampla trebuie sa stii sa-ti ceri iertare si sa ierti pe cel de langa tine cand greseste..am citit si eu cartea nuntii(daca din ea citezi),ce sa zic ,gandeste curat frumos Danion,el e la inceputul casatoriei.nu ma indoiesc ca un om ca el poate sa intretina o relatie adevarata cu sotia lui.pana la sfarsitul vietii lor...eu sunt dintre aceia care ranesc,dar recunosc si ma caiesc sincer atunci cand o fac. lupt f.mult cu mine cu tot felul de sentimente confuze .si sotul meu ma iarta..ca n-are incotro...in iubire trebuie sa ierti,sa nu certi..pe mine ma ranesc discutiile care obosesc si care nu au finalitate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.08.2007, 23:14:37
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

PISICUTA35: Ganditi-va concret, o fata cuminte cum poate intalni un baiat potrivit?
Nebanuite sunt caile Domnului.
Am mai postat odata mai demult povestea adevarata a unor tineri, care vroiau sa fie virgini in noaptea nuntii. Ea din Scandinavia, el din Austria; ea 24 ani, el 25. S-au intalnit la un curs international organizat de firma la care lucrau.
Dumnezeu le aranjeaza pe toate.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.08.2007, 21:08:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugen_gh
Acum am impresia ca exista mai multe sensuri pentru cuvintele dragoste si iubire, mai ales in viata de cuplu. Stiu ca dragostea fata de aproapele nostru este acel sentiment care ne conduce inspre a-l indruma catre mantuire... a-i arata care este Calea cea dreapta si Adevarul... a-l ajuta sa-L gaseasca pe Dumnezeu... dar cu toate acestea nu-mi da pace un gand: cum stiu cine este persoana potrivita si cum ar trebuii sa se dasfasoare viata de cuplu in asa fel incat sa-i fim placuti lui Dumnezeu?
Nu exista retete, formule magice in dragoste si iubirea adevarata. Tot ce este firesc, normal intru dragoste si iubire adevarata, sa fi sigur ca sunt pe placul si voia Lui Dumnezeu. Cum sa fie acea fata ce-ti va fi alaturi tot restul vietii ? Un raspuns pe care numai tu poti sa-l dai. Bunul Dumnezeu iti va deschide ochii si sufletul pentru o alegere intru placul si dragostea ta, numai cu o simpla si elementara conditie :multa credinta intru El, rugaciune si celelalte reguli ale unui adevarat crestin ( post , smerenie ). Atata timp cat in sufletul tau dragostea si curatenia nu pier, stai linistit. Orice lucru vine la timpul lui si foarte important , in viata avem ce meritam, nimic nu este haotic si intamplator. DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA ! +
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.08.2007, 15:24:39
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragostea in familie inseamna armonie, unitatea bisericii inseamna armonie. Fara ea traim individual. Daca m-ar intreba cineva cum se pastreaza pacea in familie as raspunde: prin jertfa. Lumanarea neaprinsa ramane doar o bucata de ceara frumos modelata. Aprinsa se transforma in Lumina desi se topeste...Iubirea inseamna jertfa. Fara ea ramanem la stadiul de "individ".
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.09.2007, 21:28:50
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

"Mare dar este femeia rusinoasa la casa omului. Ea este cea mai mare bogatie"

"Femeie daca voiesti sa fii credincioasa si bine placuta lui Dumnezeu nu te gati ca sa placi altor barbati! Daca voiesti sa fii credincioasa barbatului tau sileste-te sa placi numai lui"

"Voiesti sa fii frumoasa ? Fii dar cu frumusetea pe care o cere Dumnezeu."

Din 222 de Sfaturi Duhovnicesti....- o cartcicica

Doamne, ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Infertilitatea in cuplu si dorinta neimplinita de a avea copii sophia Nunta 227 26.01.2013 21:01:59
Copilas in cuplu mixt. toma_nec Generalitati 53 28.08.2008 17:34:59
Cum vede un cuplu lucrurile "duhovniceste" ? nicolae.lucian Nunta 6 22.12.2007 16:40:13
dragostea iuda Generalitati 3 20.09.2007 19:51:09
dragostea verona Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 127 23.11.2006 00:41:00