Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2007, 15:45:09
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Am si eu nevoie de juramantul de casatorie , l-am cautat pe net , pe forum , pe site , nimic.
E cumva ascuns ? :D e secret ? :D
Il are cineva ? Poate sa il puna aici pls ?
Daca nu il aveti tot , macar partea cu " ...la bine si la rau pana ce moartea ne va despartii " .
Dar am nevoie azi de el .
Multumesc anticipat :D
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.06.2007, 20:11:02
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Am si eu nevoie de juramantul de casatorie , l-am cautat pe net , pe forum , pe site , nimic.
E cumva ascuns ? :D e secret ? :D
Il are cineva ? Poate sa il puna aici pls ?
Daca nu il aveti tot , macar partea cu " ...la bine si la rau pana ce moartea ne va despartii " .
Dar am nevoie azi de el .
Multumesc anticipat :D
Ce juramant? ? Exista rugaciuni de binecuvantare pe care la gasesti in Molitvelnic.
Citate din acestea:

`Însuți Stăpâne, Cel ce din început ai zidit pe om și l-ai pus pe dânsul ca pe un stăpân al făpturii și ai zis: nu este bine să fie omul singur pe pământ; să-i facem lui ajutor dintr-însul; și luând una din coastele lui, i-ai zidit femeie, pe care văzând-o Adam a zis: «iată acum os din oasele mele și trup din trupul meu; aceasta se va numi femeie, căci din bărbatul său s-a luat ea; pentru aceasta va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa, și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup; și pe care Dumnezeu i-a unit omul să nu-i despartă». `

`Iată, fiilor duhovnicești, prin punerea mâinilor pe Sfânta Evanghelie și pe Sfânta Cruce, ați săvârșit jurământ înaintea sfântului altar că veți păzi legătura dragostei și a unirii între voi până la mormânt, curată, neîntreruptă, dreaptă și cinstită, și că nu vă veți abate de la datoriile voastre nici unul, nici altul, urmând ce este plăcut lui Dumnezeu și oamenilor.`

samd.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.09.2007, 14:25:37
dayana_18 dayana_18 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Mesaje: 11
Implicit

Tu de fapt faci referire la juramantul specific in casatoriile catolice, daca vrei ceva cu acelsai impact, sau chiar mai mare, citeste Epistola Apostolului Pavel catre Corinteni despre dragoste, este mult mai sublima, iti atinge sufletul mult mai frumos.
Reply With Quote
Răspunde