Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.10.2016, 15:16:00
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
...:)
Doar daca o iau razna, atunci da, nelinisteste-te putin si atrage-mi atentia, te rog, ca un frate bun.
Doamne ajuta!
S-o iau ca pe-o ironie? Nu m-ar deranja, ci dimpotriva. Ma tem insa ca, asa cum spunea cineva, ai cam sarit gardul intr-un staul unde toate oile sunt varuite cu alb, iar pana la prima ploaie, sunt pline de entuziasm si optimism... Sa nu vina "potopul", ca atunci multi lupi isi vor da jos, blanitele "Alain-Delon", si-o sa faca din oite, pluta de salvare!...
Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Intreb fara urma de ironie sau altceva asemenea, ci pur si simplu cu gandul la aspectul tehnic al strangerii de semnaturi.(...)
Cum s-au strans, deci, aceste semnaturi? In cateva luni, pe tot cuprinsul patriei si nu numai.
Care a fost procedeul folosit? Care o fi rata de incredere (asa, la bunul simt, intreb si eu ca intre prieteni nu altfel) in reprezentativitatea (nu zic validitatea) semnaturilor respective.
Pai cica a mai fost odata unu' Toma! Care nu prea mergea pe incredere. El voia SA VADA! Adica la el nu mergea cu "Ce-i da - DA, ce-i nu - NU!", pentru ca era cu neputinta sa invieze cineva din morti, asa, de unu' singur... Dar daca Toma fusese oranduit intre cei 12, in mod special pentru caldicei, tu Ioane nu stiu cum iti vei convinge oitele varuite, ca noi tot n-o sa-ti aratam formularele cu pricina. Ne crezi sau nu! Dar daca tie ti se pare ca inaintea lui Dumnezeu, se preteaza crestinul sa-si fure caciula, si sa faca gainarii care nu au nicio legatura cu constiinta si cu Dumnezeu, mi se pare ca deja esti in drum spre... tundere, si pretendent la o altfel de "blana"... Coltii ni i-ai aratat deja.
Oare nu ti-e de-ajuns de cate ori ai jucat acest rol si ai iesit sifonat si cu coada-ntre picioare? Ca un om destept, cred ca realizezi ca din aproape in aproape, iar ajungi unde-ai mai fost, dar asta nu inseamna ca noi avem ceva personal cu tine, ci tu te izolezi de turma, exact prin ceea ce-ti spuneam cu cateva mesaje in urma: vanitatea; dorinta de a avea dreptatea TA, fiind incredintat ca stii mai mult si mai bine decat ceilalti Eu stau linistit (asa cum m-ai rugat) si te asigur ca nimeni nu te judeca pentru "razvratirile" tale. Nu de la cineva de pe forum e nevoie sa-ti ceri iertare, fiindca nu de asta e vorba, ci de alunecarea asta in care te complaci mereu si care nu se mai sfarseste, pentru ca "testele" la care esti supus, prin mila lui Dumnezeu, sunt shutate in zeflemea, si parca astepti si aplauze pentru iscusinta ta de a-ti bate cuie in talpa! Noua ne pasa de tine ca om si frate (cel putin mie), fiindca privim cumva din exterior,( in ciuda faptului ca suntem... inauntru), si vedem mai usor "scaparile" tale, asa cum sunt convins ca si tu le vezi in particular pe ale celorlalti. Oare toti ratacim pe-aici, numai tu esti lucid? Oare toti suntem prosti, numai tu esti destept, intelept si... in har? Oare toti avem ceva personal cu tine, sa-ti decimam mesajele dupa bunul plac? Oare trebuie sa vina ingerul tau pazitor si sa te ia de guler ca sa te trezesti, daca nu sesizezi nici macar unul dintre semnalele care ti se trimit? Oare vrei sa ramai corigent toata viata, evitand (voit sau din naivitate, nu stiu), incercarile pe care ti le trimite Dumnezeu care vezi bine ca te iubeste? Avocatul cui te faci, din moment ce pui intrebari usor tendentioase, dar bine unse cu miere, pentru botul prostilor?...
Intaresc si eu cele spuse de ceilalti: in urma slujbei religioase, la predica, preotul a facut referire la initiativa de specificare a legii casatoriei, nu intre soti, care lasa loc de interpretari, ci intre barbat si femeie. Cei ce sunt de acord cu aceasta initiativa, sa solicite formular, si cu buletinul in mana, sa completeze datele si semnatura. Nu tabele cu morti, vadane analfabete si tigani ciorditori, ci oameni constienti fata de sine si fata de Dumnezeu. In familia mea, au fost patru formulare completate si semnate, si te asigur ca nu mi-am obligat baietii sa o faca, ci singuri au dorit, au completat si au semnat! Ma doare ca tocmai tu, om citit si cu frica de Dumnezeu, pui la indoiala bunul simt al crestinului. Daca ar fi fost dupa cum spui, probabil in loc de 3 milioane, ar fi trebuit sa fie 33 de milioane. Te asigur insa ca nimeni, dar ABSOLUT nimeni nu risca sa faca vreun fals si sa pericliteze anularea tuturor semnaturilor, pentru nimic. Dumnezeu nu de falsuri are nevoie, ci de adevar.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 27.10.2016 at 15:20:43.
Reply With Quote