Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 28.02.2024, 22:40:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Nu vad cum as mai putea sa-mi gasesc perechea in ziua de azi


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Salutare. Sa ma iertati, stiu ca aici nu e forum de matrimoniale. Dar ma aflu intr-o situatie penibila si orice sfat de la oameni crestini e binevenit.
Sunt un barbat de 35 de ani...
De ce spui că a devenit penibilă situația în care ești acum, adică să-ți doreti o pereche și să n-o gasești în standardurile pe care le-ai fixat?


P.S. Am citit tot topicul.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 28.02.2024 at 22:42:53.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.02.2024, 08:01:03
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

frate zici ca stau de vorba cu chatgpt aici
sunteti suspect de dubiosi amandoi, si cozia si lorest

apoi postez in urma recomandarii cu pelerinaje "In ceea ce tine de partea cu femeile de 40-50 ani divortate, in primul rand nu m-as cupla niciodata cu o femeie divortata" si deduci ca eu caut doar femei peste 40 ani

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Problema este ca cu cit avansezi in ani, sansele sa mai intilnesti femei intre 35-50 de ani care nu au avut o relatie cu un barbat, casatorite si apoi divortate sau in concubinaj si separate sunt extrem de putine.
Mai oameni, am mai scris ca nu caut prospaturi
dar nici ce imi scrii aici
Ma indoiesc ca toate femeile intre 18 si 40 ani care sunt singure si disponibile pentru relatie au fost divortate sau au copii. Statistic, logic ar trebui mai bine de un sfert din ele sa nu fi fost in situatia asta, si e un procent modest avand in vedere ca traim in niste timpuri in care nu prea se mai fac nici copii si nu prea se mai intemeiaza casnicii intre varstele astea.

Ce treaba are ca au trait in concubinaj sau nu. Am scris eu undeva criteriul asta?
Discutia era ca nu mai poti ajunge usor la punctul ala in care sa mergi la prima intalnire. cu orice femeie normala, nu vorbeam de desene animate ce ati dedus voi




Nici nu au cum sa participe femei la discutie aici cat timp ati spurcat subiectul

Si nu au cum pentru ca majoritatea nu empatizeaza in primul rand cu starea barbatului singur, in al doilea rand nu empatizeaza pentru ca majoritatea au social media si le vine foarte usor sa se cupleze daca vor, atunci cand vor, indiferent ca sunt cele mai crestine din judet sau nu. In al treilea rand, femeile care "se dau pe internet" pe forumuri sunt in general cu boli mintale tratate sau nu. N-au ce sa aduca in discutie pentru ca astfel de oameni de multe ori sufera de depresii grave si anxietati la limite astronomice, nu le impinge nimic sa iasa cu cineva sau sa cunoasca ceva legat de subiect.

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
pelerinaje trebuie sa scrie pe tine! Chiar daca sunt gaini batrine, ele te citesc..., au ochiul format, vad imediat ce nevoi ai, si se poate ca ele sa aibe nepoate, si fiice nemaritate.
Mda, poate fi o perspectiva reala aici, ceva combinatie intre joc la loto, whishful thinking si incercare cu asteptare interminabila. E la fel ca aia cu agatatul la biserica. Dupa logica ta, de ce nu ma abordeaza babele chiar la biserica sa-mi zica, hai sa-ti dau o nepoata!? nu stiu ce sa mai zic.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
De ce spui că a devenit penibilă situația în care ești acum, adică să-ți doreti o pereche și să n-o gasești în standardurile pe care le-ai fixat?
Adica sa cobor la minim toate asteptarile si orice standard si criteriu de selectie doar ca sa gasesc? aia poate fi calea catre o persoana cu care traiesti dar de care nu esti indragostit, ceea ce e foarte grav!
Mda, posibil sa fiu prea pretentios, daca tot sunt la capitolul reflexie


https://www.facebook.com/watch/?v=3238637516183416
Posibil in ritmul asta in 20-30 ani (poate chiar mai devreme) sa fiu in linie cu astia din filmare: boschetarul si mosul in baston. Aia tot la agatat sunt acolo. Iar femeile singure sa fie ca blonda aia, care daca va uitati atent, am impresia ca e barbat.

Last edited by Argesean123; 29.02.2024 at 08:20:59.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.02.2024, 09:26:54
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
frate zici ca stau de vorba cu chatgpt aici
sunteti suspect de dubiosi amandoi, si cozia si lorest
Nu vezi că am cont dinaintea ta aici pe forum, și dinainte să existe chat gpt, chiar de mult am vrut să plec de tot, dar nu știu de ce mai sper încă în revenirea românilor măcar pe o linie de plutire, mai de Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
apoi postez in urma recomandarii cu pelerinaje "In ceea ce tine de partea cu femeile de 40-50 ani divortate, in primul rand nu m-as cupla niciodata cu o femeie divortata" si deduci ca eu caut doar femei peste 40 ani
Poate și asta e o gândire superficială că femeile divorțate sunt așa și pe dincolo, diferă de la om la om.
Dacă aș fi preot sau duhovnic mi-aș dori să am resursă umană în Biserică, chiar dacă omul a mai trecut printr-un divorț sau are un drum sincopant prin viață.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Statistic, logic ar trebui mai bine de un sfert din ele sa nu fi fost in situatia asta, si e un procent modest avand in vedere ca traim in niste timpuri in care nu prea se mai fac nici copii si nu prea se mai intemeiaza casnicii intre varstele astea.
După statistici undeva la 40% și ceva la sută din populația României era necăsătorită la recensamânt, nu știu dacă necăsătoriți + persoanele divorțate nu sunt majoritare în Ro că erau două criterii diferite și unul îl excludea pe altul dacă completai

https://www.stiripesurse.ro/noi-date...i_2769045.html


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Ce treaba are ca au trait in concubinaj sau nu. Am scris eu undeva criteriul asta?
Discutia era ca nu mai poti ajunge usor la punctul ala in care sa mergi la prima intalnire. cu orice femeie normala, nu vorbeam de desene animate ce ati dedus voi
Asta nu e vina noastră, nu știu de ce am fi tot noi vinovați pt aspectele la care nu lucrezi tu.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Nici nu au cum sa participe femei la discutie aici cat timp ati spurcat subiectul
Cum să spurcăm subiectul când noi te-am ajutat să-l duci la sute de accesări și ai câștigat și vizualizări de profilul de forum datorită nouă.
Dacă nu comentam niciunul nimic în 24 de ore se stingea toată treaba.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Si nu au cum pentru ca majoritatea nu empatizeaza in primul rand cu starea barbatului singur,
Asta e adevărat fiindcă nimănui nu-i place plânsul de milă pe termen lung sau îngerii neputinței.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
in al doilea rand nu empatizeaza pentru ca majoritatea au social media si le vine foarte usor sa se cupleze daca vor, atunci cand vor, indiferent ca sunt cele mai crestine din judet sau nu.
Nu e adevărat 100% și ele își pot lua țepe sau pot fi jucate pe degete de bărbați gagicari, deci riscul e și pt ele dacă sunt superficiale, să se ardă și mai rău.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
In al treilea rand, femeile care "se dau pe internet" pe forumuri sunt in general cu boli mintale tratate sau nu.
Aici devii grav, iarăși ai stilul de a generaliza, poate femeile care sunt pe net au o inteligență socială mai mare decât media, n-ai de unde să știi.


Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
N-au ce sa aduca in discutie pentru ca astfel de oameni de multe ori sufera de depresii grave si anxietati la limite astronomice, nu le impinge nimic sa iasa cu cineva sau sa cunoasca ceva legat de subiect.
N-ai de unde să știi că e așa, poate și depresiile alea sunt din cauza virtualului, că virtualul a acaparat viața reală.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Mda, poate fi o perspectiva reala aici, ceva combinatie intre joc la loto, whishful thinking si incercare cu asteptare interminabila. E la fel ca aia cu agatatul la biserica. Dupa logica ta, de ce nu ma abordeaza babele chiar la biserica sa-mi zica, hai sa-ti dau o nepoata!? nu stiu ce sa mai zic.
Păi nu te abordează babele bă, dar poate din aproape în aproape afli de cineva, cozia se referea la reclama din om în om, o prietenă a prietenei, a verișoarei s-ar putea să fie potrivită.

Nu știi ce nepoată are fiecare bătrână, că răsare câteodată la brațul ei câte o frumusețe de te topești ca untul în soare.

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Mda, posibil sa fiu prea pretentios, daca tot sunt la capitolul reflexie.
Păi tu ești genul de om care în loc să acționeze și să se lovească cu bune și rele de realitățile din teren, face scenarii, proiecții, generalizări, îți tai singur elanul cu critici duse la extrem.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.02.2024, 18:33:32
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul

Am scris foarte mult pe topicul asta, si chiar unele aberatii. Va rog sa ma iertati cu totii.
Si eu zic ca s-a atins o saturatie a subiectului.
Intradevar asemanarea cu inteligenta artificiala este jignitoare IAul fiind un concept fara suflet si omenie.
Deasemenea, uite multumesc eu din partea ta participantilor pentru timpul acordat din viata lor pentru persoana ta si pentru sfaturile care contrar perceptiei care ti-ai facut-o nu sunt deloc superficiale, la misto ci de bagat la cap!
Nu stiu daca realizezi dar exista o diferenta considerabila de virsta intre noi si tine. Sa nu uitam sa ne comportam aici ca si cum suntem credinciosi care ne cunoastem si suntem fata in fata!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.02.2024, 18:52:15
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Nu stiu daca realizezi dar exista o diferenta considerabila de virsta intre noi si tine. Sa nu uitam sa ne comportam aici ca si cum suntem credinciosi care ne cunoastem si suntem fata in fata!
Ai grija cu orgoliile atunci, trebuie sa stii ca cei mandri de sine nu intra in imparatia Domnului.
Matei 18:
3. Și a zis: Adevărat zic vouă: De nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în împărăția cerurilor.
4. Deci cine se va smeri pe sine ca pruncul acesta, acela este cel mai mare în împărăția cerurilor.

Salut!
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.02.2024, 19:18:16
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Cool

@argesean123

Man, eu am 32 de ani, si sunt singur. Cariera, viata profesionala am pus-o in prim plan. Nu disper ca nu gasesc pe cineva, am fete cu care vorbesc in online, dar nu sunt atras de ele incat sa am o relatie, ca nu stiu, nu m-as simti comfortabil sunt si mai mari decat mine la varsta si chiar la una ii place de mine, dar nu imi place mie de ea ca si personalitate in sensul ca e sensibila, si se supara din orice si trebuie sa am grija ce vorbesc ca macar sa ramanem amici si sa nu imi dea un sut in cur sau sa imi dea block (prefer amicitie, nu relatie), dar preferintele mele sunt fetele mai mici ca mine de-o varsta.

Eu am ramas cu gandul daca Dumnezeu nu imi ingaduie sa am partenera, de ce sa ma stresez????!!!! Ai motive si pentru care sa ramai singur, poate e o frica de a mea, de exemplu frica apocaliptica, ca se intampla toate relele in lume, si as fi fericit sa nu am copii ca sa nu sufere ei sau invers sa fiu fericit cand o sa am copii, dar nu stii ce iti poate rezerva viitorul omenirii.

Casatoria + nasterea de prunci este o binecuvantare in PLUS fata de viata de mirean.

Daca oi avea partenera, ce o fi o fi, pana atunci abstinenta!!! Ma intorc la treaba... :)
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.02.2024, 20:30:33
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Man, eu am 32 de ani, si sunt singur. Cariera, viata profesionala am pus-o in prim plan. Nu disper ca nu gasesc pe cineva ................................ Eu am ramas cu gandul daca Dumnezeu nu imi ingaduie sa am partenera, de ce sa ma stresez????!!!!
Exact asa am gandit eu pana pe la 34 de ani. E o mentalitate mai usor de tolerat si acceptat cand treci prin viata. Asta pana realizezi ca te apuca 40 si timpul trece parca mai repede. Apoi, nici nu vreau sa ma gandesc acum ce inseamna sa fii burlac la 50 de ani sa ajungi sa te uiti in urma cu regret, facandu-ti planuri cum sa-ti vinzi apartamentul ca sa stai in chirie+trai sub forma de pensie pana mori ca sa nu ajunga munca ta la primarie. E cam trist.

Pana in prezent nu s-a acumulat starea de regret, ca nu am fost constient. Am fost cazut in delasare. E ca un demon cand nu-ti pasa sau nu te straduiesti suficient. Ca toti demonii, de multe ori nu esti constient de ei. In fine, dupa topicul asta, am sa incerc mai tare si variante alternative.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.02.2024, 22:35:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Si eu zic ca s-a atins o saturatie a subiectului.
Nu s-a atins nicio saturație a subiectului, întodeauna o să fie interes pe marginea acestuia, de aceea și există audiență la experimente socio-mediatice de tip Insula Iubirii.
Noi corectăm ce vedem greșit.

Chiar uitându-mă în trecut sunt prea puține pagini pe firul acesta de discuție față de alte threaduri de tipul suferința tânărului/rei necăsătorit/ă, se vede că populația României a îmbătrânit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.02.2024, 22:54:19
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Privind din unghiul asta sunt de acord cu tine. Ai dreptate!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 01.03.2024, 09:40:48
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Exact asa am gandit eu pana pe la 34 de ani. E o mentalitate mai usor de tolerat si acceptat cand treci prin viata. Asta pana realizezi ca te apuca 40 si timpul trece parca mai repede. Apoi, nici nu vreau sa ma gandesc acum ce inseamna sa fii burlac la 50 de ani sa ajungi sa te uiti in urma cu regret, facandu-ti planuri cum sa-ti vinzi apartamentul ca sa stai in chirie+trai sub forma de pensie pana mori ca sa nu ajunga munca ta la primarie. E cam trist.

Pana in prezent nu s-a acumulat starea de regret, ca nu am fost constient. Am fost cazut in delasare. E ca un demon cand nu-ti pasa sau nu te straduiesti suficient. Ca toti demonii, de multe ori nu esti constient de ei. In fine, dupa topicul asta, am sa incerc mai tare si variante alternative.
Poți să găsești în alte anturaje, dar sa fie bune anturajele. Eu sunt cu muzica și am comunități de muzica , unde întâlnesc persoane fel de fel. Nu caut in biserici jumătate.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde