Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.03.2024, 22:44:34
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
„Lehamitea” lui Gică „Panaramă” este doar o chestie de actorie, de „parazitare”, așa cum a parazitat și încă parazitează și alte principii de tipul unionismului, naționalismului, conservatorismului și mai nou suveranismului, principii cu care el de fapt nu are nicio tangență reală, pentru el fiind doar niște mijloace de parvenire, de exploatare ilegitimă, prin care îi „escrochează” practic pe românii care au crezut și cred în acele principii. E un „țepar” de cea mai joasă speță, unul dintre cele mai abjecte personaje care a putut să apară pe scena „politică”. La el totul e o chestie de scenă, de imagine, o escrocherie „civico-politică” perpetuă, pentru ca el să „trăiască bine” și să creadă și el că „ar fi cineva”.
Candidează tu monșer, sunt sigur că la cât ești de critic și dacă ar apărea fățăul tău pe buletinele de vot sau pe afișe ai avea ceva de comentat.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
La fel, se zvîrcolea, se arunca pe jos și pe la Izvoru Mureșului, la universitatea de vară, unde îi mai și prostea inclusiv pe „basarabeni” cu falsul său unionism.
Frățioare confunzi Valea Uzului unde au pus ăia saci cu Izvorul Mureșului, vezi că acolo i-au furat un telefon să nu mai filmeze și i-au spart unul de piatră, au vrut să-l nenorocească dar s-a aflat că e politician și după au dat înapoi.
Se dusese să filmeze doar cimitirul într-o escală din campania pentru europarlamentare, nu se aștepta să fie Csaba Borbely și mafia UDMR în poarta cimitirului.

Corneliu Vadim Tudor, Șoșoacă sau alții nu au avut niciodată curaj să meargă printre unguri în Harghita, Covasna singuri, așa că lasă-mă că și aici a stabilit o bornă fără să vrea neapărat.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Ulterior, după repetiția din 2019, în 2020 la fel a început să paraziteze tot mai multe subiecte, lucruri despre care scriseseră unii în presă, diverse nedreptăți, nemulțumiri etc., pentru ca ulterior să le arunce pe toate la gunoi, că el își atinsese scopul de parvenire ticăloșită, și mai nou să facă promisiuni care într-o țară normală l-ar fi scos instantaneu de pe scena politică și publică și care constituie clar, și a atras și AURul în principal în această primejdie, riscuri sau chiar amenințări la adresa securității naționale a românilor și României. Fapte prin care această „căpușă sinistră” de Simion dovedește foarte clar că el slujește altor interese decât celor ale românilor și României, ba chiar unor interese antiromânești, anticreștine, antiortodoxe și chiar extremiste antiromânești.
Tu te zvîrcolești așa sinistru pentru că faci lobby pt mafia PNL-PSD și de aceea dai în el ca să crească indirect.
Stai liniștit că dacă nu ar fi Simion am vota pe altul care e anti PNL-PSD, dar tot nu am pune ștampila pe partidele tale ticăloase.

Înțelege că o parte importantă a societății s-a săturat de gușați ca Vasile Blaga, de pitici erotici de tip Emil Boc, de țațe ca Maria Grapini, de oameni mediocri și impostori ca Marcel Ciolacu care într-un exces de furie l-a dat afară pe unul de nu i-a dat certificat de revoluționar, de plagiatori de doctorate ca Ciucă.

Vezi că tatăl impostorilor e Rareș Bogdan care o ardea patriotic dar e fiul unuia de a pus pe butuci o întreprindere și a lăsat oameni șomeri.

Gata vine ziua scadenței, chiar de ar câștiga PNL-PSD măcar ne-am opus la ticăloșia, dictatura și jecmănirea lor prin taxe și impozite.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 06.03.2024, 21:02:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cred că și youtube-ul scade, partea de vloguri nu mai e ce a fost, doar muzica mai merge binișor și facebook-ul s-a dus în cap, aici a contribuit și cenzura globalistă dar și scandalurile cu furturi de date personale.

Să nu uităm că precursorul facebook e rețeaua Hi5 cine își mai aduce aminte de ea sau de Mirc chat ?
Deci toate vor ajunge vechi, chiar și instagramul sau tiktokul vor fi ruginituri peste niște ani.
Toate forumurile pe care le-am urmarit s-au destramat sau si-au redus activitatea doar din cauza atmosferei de pe acel forum, nu din cauza pierderii interesului, cum spui tu. Hi5 si alte platforme au disparut pentru ca a aparut concurenta, oamenii au fost si mai interesati de noile platforme, nu si-au pierdut interesul pentru astfel de lucruri.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Am venit în 2016 dar eu eram pe internet mult mai vechi, pur și simplu nu mi-a trecut prin fața ochilor acest forum așa a fost să fie atunci.
Eu am avut internet și PC în casă de când au apărut în Ro pentiumurile alea vechituri.
Eu am precizat doar cand ai intrat pe acest forum, evident ca nu atunci ai auzit de internet. Acesta a fost cel mai agresiv forum, dintre toate pe care am intrat. Chiar si acum, am schimbat cateva mesaje si userul Rappy a inceput sa fie agresiv si sa jigneasca, suparat ca l-am contrazis, desi sustinea ceva eronat. Pe oricare forum din cele mentionate de mine s-ar fi luat niste masuri, nu erau lasati userii sa se jigneasca.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi stai puțin Ștefan cel Mare a omorât uneltitori, uzurpatori și complotiști pt că el când era tânăr a scăpat prin minune Dumnezeiască să nu fie asasinat, tatăl său a fost ucis, după criteriile tale de azi, l-ai considera și pe el un criminal pentru că a rezolvat niște scursuri ale societății și niște agenți de influență ai turcilor sau ai establishmentului catolico-polonez care doreau să uzurpe tronul și să jupoaie cu taxe și cu impuneri de renunțare la credință pentru omul de rând.

Pe Putin nu-l susține lumea de drag, ci pt că un experiment capitalist în Rusia ar însemna ce s-a întâmplat la noi, distrugerea industriei, jocuri piramidale de tip Caritas care să devalizeze economiile, inflație, distrugerea infrastructurii feroviare, aeroportuare, navale, război interetnic în Cecenia.

Distrugerea capacităților de apărare, distrugerea infrastructurii școlare, sportive, cultural artistice, înstrăinarea resurselor, exodul populației, distrugerea satului și a agriculturii și zootehniei.
Tu compari un sfant cu un criminal, se pare ca nu faci deosebire prea bine intre rau si bine, minciuna (demagogie) si adevar. In felul asta putem justifica ce a facut si Hitler, si Stalin, sau Saddam. Tu crezi tot ce spune propaganda rusa sau Sosoaca? Putin isi apara averea si puterea, nu pe rusi si nu stiu ce valori. Iar pensionarii fara prea multa scoala care il sustin in Rusia sunt cel mai usor de pacalit de demagogi si dictatori.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
George Simion e un om de mare jertfă și un băiat sufletist, s-a luptat cu hoții și cu tîlharii cu ei a fost mai dur, fiindcă nu are suficientă forță în Parlament să-i oprească.
George Simion nu e violent fizic, nu are reflexe totalitare, vrea doar să facă țara bine, nu văd ce treabă are el cu legionarii când e acuzat că e prea apropiat de evrei.
Cred ca asta spuneau si de Hitler sustinatorii lui. Se pare ca esti atras de agresivitate si demagogie.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 06.03.2024, 21:26:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toate forumurile pe care le-am urmarit s-au destramat sau si-au redus activitatea doar din cauza atmosferei de pe acel forum, nu din cauza pierderii interesului, cum spui tu. Hi5 si alte platforme au disparut pentru ca a aparut concurenta, oamenii au fost si mai interesati de noile platforme, nu si-au pierdut interesul pentru astfel de lucruri.
Arată-mi de pildă un forum care nu și-a redus activitatea și a duduit constant, eu nu văd niciunul, ba cred că acest forum e chiar crucișătorul forumurilor și e în topul audienței cu tematică religioasă și datorită nouă care l-am readus la viață.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am precizat doar cand ai intrat pe acest forum, evident ca nu atunci ai auzit de internet. Acesta a fost cel mai agresiv forum, dintre toate pe care am intrat. Chiar si acum, am schimbat cateva mesaje si userul Rappy a inceput sa fie agresiv si sa jigneasca, suparat ca l-am contrazis, desi sustinea ceva eronat. Pe oricare forum din cele mentionate de mine s-ar fi luat niste masuri, nu erau lasati userii sa se jigneasca.
Ești un om cu calități, dar te superi foarte ușor, asta nu am înțeles la tine de ce ești așa sensibil, deși ești trecut prin viață.
Ba mai mult tinzi să împarți oamenii în tabere, dacă zic ceva corect apreciativ despre Alin sau alții crezi că sunt în gașcă cu el, eu sunt de partea adevărului.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu compari un sfant cu un criminal, se pare ca nu faci deosebire prea bine intre rau si bine, minciuna (demagogie) si adevar. In felul asta putem justifica ce a facut si Hitler, si Stalin, sau Saddam. Tu crezi tot ce spune propaganda rusa sau Sosoaca? Putin isi apara averea si puterea, nu pe rusi si nu stiu ce valori. Iar pensionarii fara prea multa scoala care il sustin in Rusia sunt cel mai usor de pacalit de demagogi si dictatori.
Eu nu o ascult pe Șoșoacă, nu știu ce spune, nu îmi face plăcere de când a atacat AUR-ul mai ceva ca useriștii.
Și Ștefan cel Mare și orice domnitor își apăra pielea, eu spun doar că rațiunile de a conduce au alte chei de interpretare, nu justific ce face Vladimir, care e trecător pe acest pământ.

Dar foarte ușor poți să-i scoți criminali pe Ștefan cel Mare și pe Constantin cel mare pe aceleași argumente că și-au eliminat adversarii politici și au făcut războaie.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cred ca asta spuneau si de Hitler sustinatorii lui. Se pare ca esti atras de agresivitate si demagogie.
Nu e adevărat, aici greșești eu am scos și calitățile lui George Simion în evidență fiindcă la atâta propagandă de ură dezlănțuită împotriva lui că e homosexual, că e rrom, că e agent rus, că e sionist, că e analfabet -deși are Colegiu Național absolvit sunt curios ce studii are Ciolacu-, vine ca o contrapondere.

Demagogie văd la Papahagi care-l acuza pe Ponta de plagiat și l-a dat în judecată dar acum se încolonează isteric în spatele unui PNL condus de un plagiator ca Ciucă.

Papahagi, Baconschi, Paleologu tunau și fulgerau când PD-l se lupta cu alianța PNL-PSD dar acum PNL-PSD 2024 e agreabil și digerabil, vezi de aceea intelectualii sunt rupți de popor, că au doar interesul lor în minte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.03.2024 at 21:31:46.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 06.03.2024, 21:32:34
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Aoleu, ce-i aici. Vedeti sa nu puna cenzura si subiectele de politica pe forumuri. Guvernul a declarat ca pe platforma TikTok, in perioada campaniei electorale, cenzureaza politica (algoritmi, AI) si "extremismul" cum il considera ei. Sa nu ajunga si pe aici, zic :))
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 06.03.2024, 21:40:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aoleu, ce-i aici. Vedeti sa nu puna cenzura si subiectele de politica pe forumuri. Guvernul a declarat ca pe platforma TikTok, in perioada campaniei electorale, cenzureaza politica (algoritmi, AI) si "extremismul" cum il considera ei. Sa nu ajunga si pe aici, zic :))
Frate drag, gândirea critică poate fi și în afara cutiei geostrategice, faptul că are George popularitate pe tik tok și i-a depășit pe toți i-a făcut să aducă cenzură pentru a nu-l vota tineretul.

Asta trebuie să-ți atragă atenția, sunt zorii unei dictaturi în numele combaterii extremismului se încalcă legi electorale, se face apel la traseism politic, se elimină reprezentanții aur la numărarea buletinelor de vot.

Mare atenție la dictatura care cică combate extremismul, dar devine ea un pericol.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.03.2024 at 22:07:21.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.03.2024, 10:18:28
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit „Pentru ca omul să treacă drept altcineva, față de ceea ce este.”

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Există și posibilitatea că nu e așa preocupat de înveliș și face abstracție de astfel de lucruri concentrându-se pe ce e esențial. Faptul că Simion are o fire mai impulsivă nu e esențial, e doar personalitatea lui. Ba poate fi și argumentat că-i chiar un atuu atât timp cât nu exagerează, (...)
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
(...) AUR a fost creat ca o miscare pentru unirea Basarabiei cu Romania, au inceput sa aiba sustinere odata cu adoptarea populismului si demagogiei si axarea pe politica interna.
Sînt mulți care au căzut în capcana „de aur” întinsă de-a lungul timpului de Simion și de păpușarii lui din umbră. Pentru orice om rezonabil însă care stă și analizează atent în timp despre cine și ce este vorba, devine tot mai clar că substanța, „esențialul” lui Simion este FALSUL, FALSIFICAREA, ȘARLATANIA.

Pe lângă faptul că într-acolo duce „caracterul” lui infect, de cea mai joasă speță, demonstrat clar prin parazitarea sistematică a tot felul de valori și principii pe care el nu le-a reprezentat și nu le reprezintă, pentru a parveni în modul cel mai abject pe scena civică și apoi politică, într-acolo duc și analizele altora, cândva mai obiectivi privitor la Simion, cum ar fi de exemplu Roșca Stănescu („SRS”), pe vremea când nu era susținător al lui Georgică „Che Gargara”.

Citat:
modul în care serviciile secrete creează un personaj. Politic. Și cum îl legendează. Cum încearcă să-i croiască o biografie falsă. Pentru ca omul să treacă drept altcineva, față de ceea ce este. Iar astfel mascat să intre cu succes în politică. Iar acolo să înceapă să tropăie. Mânuit din afară. O dronă. Citiți biografia reală a acestui personaj. Și cruciți-vă! Pe mâna lui a încăput electoratul, altfel de bună credință, care vrea un stat națiune și mai multă suveranitate pentru România. O înșelăciune ridicată la cel mai înalt nivel. George Simion s-a camuflat în costum de patriot și a păcălit 10% dintre votanții României.

Un băiat legendat ca la carte. Mai întîi e tînărul rebel care face scandal pe străzi, cu rădăcini nobile în piața Universității. Se folosește de atacurile la ”comunistul” Iliescu pentru a obține notorietate. Apoi își alege o cauză fixă: unirea. Este onorat tot mai mult: intelectual, prin participare la lansări de cărți, politic, prin acceptarea lui la negocieri cu marii lideri, social, prin organizarea de mișcări de protest etc. Este victimizat prin arestări și expulzări. Finalmente, i se face un partid și e aruncat în luptă.

(...) (...) ... (...)
http://www.corectnews.com/politics/l...-george-simion

Este foarte convergent cu ceea ce i-a spus fostul șef adjunct al SRI, Coldea, lui Dragnea despre Gică „Panaramă”, faptul că este „om al lor”, „al serviciilor”, nu știm exact ale căror servicii secrete, se vehicula într-o vreme ca fiind de la SIE (Șoșoacă Diana i-a spus într-o înregistrare video „domnul colonel”), și pe care urmează în viitor să îl „bage” în politică.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.03.2024, 11:04:10
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Concret la David m-a enervat că vedeam exact cuvintele cheie acele triggere din narațiunile manipulatorii ale lui bot, cartianu presa haștag rezistă care e cea mai urâtă fațetă a neosecurității pt că sunt oameni foarte cinici și au un sânge rece în a demoniza imaginea unui om sau a batjocori principii.
Nu știu ce „cuvinte cheie” observi mata, sigur la mine nu le percepi pe cele reale, însă în ceea ce privește diverse critici aduse lui Simion evident că mă mai ajut și de analizele altora, pe care pe fond nu îi susțin și nu i-am susținut niciodată, dar asta nu înseamnă că absolut tot ceea ce spun ei este greșit așa paușal. Inclusiv observațiile altora eu le integrez în spiritul argumentărilor mele, și mai mult decât atât, pot să îi transmit „fratelui” „Iorest” că am fost și sînt chiar o victimă a acelei „neosecurități”, a acelei Poliții Politice Represive exact pentru lupta mea de mai demult împotriva lor (și nu doar împotriva lor, că au fost mai multe „sisteme” antiromânești și antiortodoxe împotriva cărora am luptat) atunci când era tare „bătaia peștelui” adică prin perioada 2015-2020. (Mai mult, pot să îți spun „cu mâna în foc” că actele de poliție politică represivă comise, că au fost mai multe, împotriva mea au fost comise, și chiar în formă continuată, prin intermediul unor sau mai exact de către personaje din conducerea B.O.R. Acum ai înțeles, domnu Iorest, cu cine stai mata de vorbă?) Așa încât te asigur că „acuzele” matale la adresa mea nu doar că sînt nejustificate, lipsite de substanță și de adevăr, dar sînt de-a dreptul impertinente.

Last edited by David_1859; 07.03.2024 at 11:18:35. Motiv: adăugiri
Reply With Quote
  #48  
Vechi 07.03.2024, 11:54:02
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Câteodată îmi aduce aminte de spiritul lui Eminescu care dormea prin căpițe de fân și hambare bătea țara la pas, vorbea cu țăranul, cu meșteșugarul, cu ciobanul cu omul de rădăcină al românismului, culegea suspinul românului, doinitul lui, dorința lui spre infinit, legătura cu cerul.
Eu cred că Eminescu, și nu doar el, se răsucește în mormînt când vede cum escrocul ăsta „politic” de cea mai joasă speță terfelește multe dintre principiile și valorile în care el a crezut, pentru care s-a și jertfit în multe feluri.

Din nefericire, am văzut că mai sînt persoane în AUR care fac astfel de comparații nu doar inadecvate, dar inacceptabile, incalificabile din partea unui intelectual care mai e și profesor la o facultate de teologie ortodoxă, privitoare la Simion, atitudini care nu fac decât să îi cimenteze acestui terchea-berchea falsa lui imagine despre sine care i-a fost legendată și pe care și el și-a legendat-o și implicit să contribuie la „nevoia” lui de cult al „personalității” sale (și să întărească supraevaluarea valorii și rostului partidului „de tinichea”).

Spre exemplu ceva asemănător am mai citit pe blogul scriitorului CHIRA VASILE (care era membru al AURului la vremea celor scrise, și poate mai este și în prezent), care îl asemăna, oarecum, pe Simion cu Burebista, Decebal, Mihai Viteazul și alți eroi, mai ales dintre cei unificatori ai românilor, din istoria ginții românești.

Convingerea mea este că este foarte grav ce se întîmplă în AUR.

Citat:
(...) În definitiv, George Simion nu face altceva decât să reactualizeze idealul milenar de unire care a fost o constantă a acestui popor, care a animat năzuințele spiritului românesc, începând cu Burebista și Decebal.

Burebista a unit triburile geto-dace, începând cu anul 70 î.e.n. până în momentul morții din anul 44, î.e.n. Decebal a unit de asemenea la începutul secolul II, al erei creștine (101-106), cele 5 regate divizate după moartea lui Burebista.

În 27 mai 1600, Mihai Viteazul a realizat de asemenea pentru prima dată unirea politică a celor trei țări românești (...)
https://vasilechira.wordpress.com/20...al-de-catre-v/
Reply With Quote
  #49  
Vechi 07.03.2024, 22:35:57
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
„neosecurități”, a acelei Poliții Politice Represive exact pentru lupta mea de mai demult împotriva lor (și nu doar împotriva lor, că au fost mai multe „sisteme” antiromânești și antiortodoxe împotriva cărora am luptat) atunci când era tare „bătaia peștelui” adică prin perioada 2015-2020. (Mai mult, pot să îți spun „cu mâna în foc” că actele de poliție politică represivă comise, că au fost mai multe, împotriva mea au fost comise, și chiar în formă continuată, prin intermediul unor sau mai exact de către personaje din conducerea B.O.R. Acum ai înțeles, domnu Iorest, cu cine stai mata de vorbă?)[/b] Așa încât te asigur că „acuzele” matale la adresa mea nu doar că sînt nejustificate, lipsite de substanță și de adevăr, dar sînt de-a dreptul impertinente.
Și ce ar avea conducerea B.O.R. cu tine, ești student la teologie, preot sau personal contractual non-clerical ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 07.03.2024, 22:43:24
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu cred că Eminescu, și nu doar el, se răsucește în mormînt când vede cum escrocul ăsta „politic” de cea mai joasă speță terfelește multe dintre principiile și valorile în care el a crezut, pentru care s-a și jertfit în multe feluri.
George Simion a avut oferte să intre în PMP, PNL, a luat-o de la 0, de la firul ierbii mie tocmai asta îmi spune că e un om care clădește de la bază, cu răbdare, nu e unul care sare pe un val.
În 2020 nimeni nu avea curaj să-și ia amenzi pt proteste în afară de el, o mână de oameni și Șoșoacă(ce-i al ei, e al ei):

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Din nefericire, am văzut că mai sînt persoane în AUR care fac astfel de comparații nu doar inadecvate, dar inacceptabile, incalificabile din partea unui intelectual care mai e și profesor la o facultate de teologie ortodoxă, privitoare la Simion, atitudini care nu fac decât să îi cimenteze acestui terchea-berchea falsa lui imagine despre sine care i-a fost legendată și pe care și el și-a legendat-o și implicit să contribuie la „nevoia” lui de cult al „personalității” sale (și să întărească supraevaluarea valorii și rostului partidului „de tinichea”).
Oricâtă ură ai avea față de el, calitățile lui nu i le poate anula nimeni, au fost mulți care au încercat să-l copieze și sunt niște veleitari care nu pot trece pragul.

Până și intelectualii lui Băsescu îl urăsc fiindcă ei se visau liderii unui pol conservator cumva după Băse se vedeau preluând ei ștafeta, dar a venit unul de 37 de ani și i-a săltat din ghete cu tenacitatea lui.

George Simion știe să organizeze oamenii, are anduranță pe termen lung, învață din greșeli, nu ignoră social media și întâlnirile față în față, județ, cu județ.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Spre exemplu ceva asemănător am mai citit pe blogul scriitorului CHIRA VASILE (care era membru al AURului la vremea celor scrise, și poate mai este și în prezent), care îl asemăna, oarecum, pe Simion cu Burebista, Decebal, Mihai Viteazul și alți eroi, mai ales dintre cei unificatori ai românilor, din istoria ginții românești.

Convingerea mea este că este foarte grav ce se întîmplă în AUR.


https://vasilechira.wordpress.com/20...al-de-catre-v/
Nu știu cine e Chira Vasile, nu citesc fiecare vlog, fiecare colț de internet, fiecare fițuică, eu văd că George Simion efectiv a măcinat 4 partide, era și partidul lui Pleșoianu și Șerban Nicolae care s-au scurs sub prag.
PMP-PRORO-ALDE-PARTIDUL ECOLOGIST - Pleșoianu.

Urma să dizloce și PNL-ul dar s-au aliat de frică ca să nu se vadă că sunt sub AUR.

Dacă George Simion reușește să trimită PNL-ul la lada de gunoi a istoriei la fel ca PNTCD-ul să trăiască 1000 de ani el și colegii săi de tovarășie
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde