Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.03.2024, 12:21:00
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar Iranul este o tara aproape integral musulmana condusa strict de lege musulmana. A spune ca se convertesc milioane acolo e ca si cum ai zice ca in arabia saudita crestinismul e in crestere. E de tot rasul
Cand un om nu pricepe ceva ori rade ori fuge.
Tu razi.

Nimeni nu a sugerat ca Iranul nu este o tara musulmana si nu este condusa de legea musulmana.
Eu incercam sa-ti spun ceea ce stiu toti oamenii informati: in Iran sunt multi musulmani care se convertesc la crestinism.

Uite ce spune https://doxologia.ro/iran-exista-cel...00-de-crestini
Dacă acum 40 de ani existau doar 200 de creștini cu origini musulmane, numărul lor astăzi este de 450.000.
Si Doxologia este sait extremist?

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
1. muslamii africani au invadat europa,
2. nu se converteste niciodata africa la crestinism
1. Adevarat
2. Fals

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
semn mare de sanatate mintala
Semn mare de sanatate mintala e sa fii membru intr-o comunitate de o luna de zile si sa-l intrebi ce cauta acolo pe unul care e de zece ani.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.03.2024, 12:29:21
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
"Orașul Frankfurt, care este centrul financiar al Germaniei, are peste 750.000 de locuitori, dintre care circa 100.000 sunt musulmani."
Sunt zeci de milioane de musulmani în Europa.
Iar numărul lor va crește.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.03.2024, 13:30:42
Argesean123 Argesean123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.02.2024
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul

Nimeni nu a sugerat ca Iranul nu este o tara musulmana si nu este condusa de legea musulmana.
Eu incercam sa-ti spun ceea ce stiu toti oamenii informati: in Iran sunt multi musulmani care se convertesc la crestinism.

Uite ce spune https://doxologia.ro/iran-exista-cel...00-de-crestini
Dacă acum 40 de ani existau doar 200 de creștini cu origini musulmane, numărul lor astăzi este de 450.000.
Si Doxologia este sait extremist?

Ba baiatule opreste-te. Esti un mincinos. Si indiferent care crede doxologia ca e realitatea, si aia sunt in intuneric la fel ca tine spera ca poate prospera crestinismul intr-o tara cu 0.1% crestini.
sa-ti dau eu niste statistici oficiale?

"In 2023, the country was scored zero out of 4 for religious freedom.[65]

In the same year, it was ranked as the 8th most difficult place in the world to be a Christian"
https://en.wikipedia.org/wiki/Christianity_in_Iran
https://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Iran
Iran are o populatie de 88 milioane
Shia Islam (94.1%)
Sunni Islam (5.3%)
Other/Unspecifed (0.6%)
"currently, there are at least 600 churches and 100,000–150,000 Christians in Iran"
ba alta tara musulmana n-ai stiut ma sa dai exemplu?
Asta e una din cele mai extremiste tari care a persecutat si a ucis vesnic crestini

Opreste-te! stai in bula aia a ta acolo la tine in cap, nu mai propaga minciuni, whishfull thinking si idei delirante sa citeasca altii pe internet, ca ii influentezi prost si le afectezi si sanatatea mintala la toti care stau de vorba cu tine pe forumul asta am vazut.
__________________
13. Dar având același duh al credinței, - după cum este scris(in psalmi): "Crezut-am, pentru aceea am și grăit", - și noi credem: pentru aceea și grăim,
14. Știind că Cel ce a înviat pe Domnul Iisus ne va învia și pe noi cu Iisus și ne va înfățișa împreună cu voi.
(Epistola 2 către Corinteni Cap 4)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.03.2024, 13:59:24
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt zeci de milioane de musulmani în Europa.
Iar numărul lor va crește.
In urma cu un an poate doi am aflat de la stiri ca jumatate din populatia Londrei nu are nici o treaba din punct de vedere etnic cu Shakespeare. Marile metropole din Europa Occidentala au devenit un amestec etnic, cultural, religios, etc. Cred ca cea mai mare pedeapsa pentru Hitler ar fi sa fie inviat si pus sa se plimbe de exemplu prin Hamburg.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.03.2024, 14:00:44
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
Ba baiatule opreste-te. Esti un mincinos.
Opreste-te! stai in bula aia a ta acolo la tine in cap, nu mai propaga minciuni, whishfull thinking si idei delirante sa citeasca altii pe internet, ca ii influentezi prost si le afectezi si sanatatea mintala la toti care stau de vorba cu tine pe forumul asta am vazut.
Eu ti-am vorbit politicos, incearca si tu!

Nu trebuie sa demonstrezi neaparat ca esti un argesean pampalau, tamp si nesimtit!

Bine?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.03.2024, 14:19:05
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
Marile metropole din Europa Occidentala au devenit un amestec etnic, cultural, religios, etc.
Asta nu ar fi neaparat o problema daca clasa politica ar fi suficient de puternica incat sa asigure respectul legii din partea fiecarui cetatean, indiferent de grupul lui etnic sau religios. Si daca Biserica ar fi gata sa-i inconjoare cu dragoste pe noii veniti si sa li-L impartaseasca pe Hristos.

Dar într-o Europa post-crestina, în care liderii politici vor să-L indeparteze pe Dumnezeu din viata publica și fac compromisuri și ofera favoruri imigrantilor si religiilor lor, lucrurile vor merge prost. Biserica, la randul ei, e tot mai slabă și nu mai are dragostea si zelul evanghelizator pe care le-a avut cândva.

Uita-te doar mai sus, colegii nostri sunt aproape convinsi că musumanii nu pot fi considerati "aproapele nostru" și că nu pot fi convertiți. Asta e nivelul.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.03.2024, 17:30:17
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Uita-te doar mai sus, colegii nostri sunt aproape convinsi că musumanii nu pot fi considerati "aproapele nostru" și că nu pot fi convertiți. Asta e nivelul.
Ma gandesc ca ne temem de ei, nu stiu. Noi romanii poate purtam in subconstientul colectiv amintirile ''vizitelor'' facute de turci si tatari.
Insa daca ar fi sa facem un exercitiu de imaginatie, sa ne gandim ca ne nastem undeva intr-un stat islamic, intr-o famile musulmana si am fi educati si indoctrinati de mici in religia lor. Cum am fi? Mai buni? Ma gandesc ce forte i se opun acelui om care se naste musulman intr-o tara islamica si se vrea sa se converteasca la crestinism. Va fi batjocura tuturor, a familiei, a comunitatii si a autoritatilor. Va fi la un pas sa piarda totul, libertatea si chiar viata. E mai complicata situatia.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.03.2024, 18:03:39
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Aproapele este numai si numai Domnul Iisus. Pe El trebuie sa-L iubesti ca pe Hristosul, ca pe Dumnezeu, ca pe Cuvantul si tot pe El trebuie sa-L iubesti duhovniceste ca pe tine insuti. De restul trebuie sa ai doar mila, multa mila, foarte multa mila iubindu-i ca pe casnici, ca pe vrajmasi. Pe toti ii intereseaza sa-ti ia casa, sa-ti ia partea uitand cat au primit.

Musulmanii nu sunt cu nimic mai speciali ca altii. Te omoara daca nu esti musulman. Asa fac toti oamenii. Daca vrei sa nu mai fii om ci Dumnezeu te omoara, te distrug, te batjocuresc, te innebunesc. Nici sarpele n-a suportat.

Deci nimic nou sub soare.

Problema lor sunt idolii. Nu suporta sa le jignesti sau sa le barfesti idolii.

Dar si noi avem idolii nostrii. Banii, telefoanele mobile, cutzitul, laptopul, patul, televizorul, pungile cu bani, conturile, hainele multe, caldurica, comoditatile, scaunele, buda si somnul, somnul cel mult si dulce, atipirea si letargia... si parerea de sine. Cu ele o sa te ingropi cu buzunarele pline. Mancarea, burta si tot ce se poate baga si scoate din noi, din genti, din sertare si dulapuri si din buzunarele noastre, ca multe mai sunt si adanci. Se bucura omul si se incanta sa aiba ce baga si ce scoate desi de la pacatul asta moare cu zile. Baga in el batura multa, tutun asezonat cu lux si cu femei scumpe si toate barfele, toate bagat si scos sunt. Bagat si scos din pungi, din buzunare, de peste tot pentru iubirea de shopping.

Nu suntem mai buni. Doar crestinismul ne face mai buni si noi reactinand pripit dam sa fim mai rai in timp ce pe ei islamul ii face mai rai si ei reactionand dau sa fie mai buni.

La final se va trage linie si vom vedea ce si cum... atunci se va stii daca am facut mai bine ca ei sau mai rau. Se va vedea daca am ascultat cu adevarat sau am trisat mereu aruncand vina pe ei. Sigur ca intotdeauna turcu-i de vina ca in Tache, Ianche si Cadâr... ca a adapostit si a tainuit iubirea lui Romeo si a Juliettei.

Musulmanul e defapt un terorist. Asa-i invatza ca asta inseamna pace, terorismul. Orice rau sunt in stare sa faca urland ca Dumnezeu e mare. Deci pentru ei Dumnezeu e cel mai rau. Asta cica ar fi slava Lui, cea mai mare rautate. Cu cat ii mai rau cu atat e mai mare. Asta cred ei. Cine nu crede asta e omorat. Ei nu striga niciodata Dumnezeu e bun, Dumnezeu e milostiv caci atunci ar trebui sa faca mila, ei striga doar ca e mare, adica cel mai mare terorist si atunci toti se aseamana cu cel mai mare terorist rau si ipocrit. Poti sa-i dezveti? N-ai cum ca te omoara!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.03.2024 at 18:24:48.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.03.2024, 19:52:15
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Musulmanul e defapt un terorist.
Crestinul e de fapt un betiv curvar.


Dacă discutăm în stereotipuri...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.03.2024, 23:13:59
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Argesean123 Vezi mesajul
nu se converteste niciodata africa la crestinism. sunt mici exceptii si sate fara dumnezeu in care s-au dus preoti de-ai nostri sa-i increstineze. sunt extrem de rare cazuri cand apare in presa cate UN musulman convertit pentru ca a avut un vis sau vreun delir mistic
Ai auzit de Biserica Ortodoxa din Etiopia? Sunt multi crestini acolo in Africa. Dar multi sunt asupriti de musulmanii extremisti, iar aici deschid subiectul cu extremismul.

Da, iti ajuti aproapele chiar daca e musulman. Esti in Damasc, de exemplu, singur pe strazi te intorci la hotel eu stiu. Daca vezi o mamaie cu voal pe cap, pica pe jos pe strada, se loveste la cap, are nevoie de un prim ajutor. Nu e nimeni langa tine, tu nu te duci sa o ajuti pentru ca e musulmana? Normal ca trebuie sa o ajuti. Daca nu stii elemente de baza de prim ajutor, suni te duci la cineva, chemi ajutor imediat.

Singurii care chiar nu merita ajutati (nu sunt numiti aproape), sunt acei musulmani care fac RAU decat bine, aceia sunt extremistii musulmani zis si teroristi. E o diferenta dintre un musulman normal, si un musulman extremist.

Extremistii, inca din istorie, au omorat pentru religie si alte lucruri. Mentalitatea islamului din imperiul turc dar si mai dinainte era bazat pe extremism cu un procent mai mare. Acum lumea a evoluat, chiar daca mai sunt secte extremiste in Orient, cum ati auzit de cazul cu sectele extremiste din Palestina care au atacat un festival, au rapit tineri si i-au omorat. Da, aici nu ai de ce sa ajuti pe acestia (extremisti), din contra stai departe de ei.

Am prieteni musulmani, si chiar lucrez cu cineva care e musulman in industria muzicala. Trebuie sa ai respect fata de ei (la musulmanii normali, nu extremistii), chiar daca nu se bate religia lor cap la cap cu a noastra.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
Răspunde