Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 17.03.2015, 17:41:44
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfanta Scriptura o are Biserica tot cu cateva sute de ani inainte sa apara neoprotestantii. Hristos a lasat Biserica atunci, nu a zis ca doar peste 1800 de ani va aparea adevarata biserica. Si a mai spus ca nu o va putea darama nimeni, deci e exclus ca 1800 de ani sa fi fost in nestiinta.
Ne încadrăm în topicul ”Gândirea greșită a... ortodocșilor” Biserica fondată de Hristos și sfinții apostoli nu se numea Biserica Ortodoxă, ci Biserica Creștină. Deci...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 17.03.2015, 18:27:12
hurricane hurricane is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.04.2013
Locație: Romania, Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Ne încadrăm în topicul ”Gândirea greșită a... ortodocșilor” Biserica fondată de Hristos și sfinții apostoli nu se numea Biserica Ortodoxă, ci Biserica Creștină. Deci...
Asa este Biserica este crestina, dar dupa cum vezi in crestinatate au aparut multe rataciri si ruperi de la Calea lasata de Sfintii Apostoli si Sfintii Parinti, respectiv ereziile si schismele(rupturile). Ereziile sunt acele invataturi "crestine" care se abat de la invatatura dreapta (orto = dreapta , dox = invatatura ) sau alte invataturi asa zise "crestine" dar care nu sunt recunoscute de crestinatate ca avand vreun suport credibil, istoric sau macar de bun simt.

Daca inca n-ai citit, te rog sa o faci: " Fundamentele teologiei creștine ortodoxe au fost stabilite la primele șapte sinoade ecumenice, ținute între secolele al IV-lea și al VIII-lea. Din motive religioase, dar și politice, geografice și culturale, între biserica apuseană (romano-catolică) și cea răsăriteană (ortodoxă) s-a produs gradual o separare oficializată în 1054 , cunoscută sub numele de Marea Schismă. În urma acestui eveniment, atât Biserica Ortodoxă, cât și cea Catolică se consideră a fi singura biserică universală (ÎșαΞολÎčÎșÎč - catolică sau „universală”) și apostolică, ca și deținătoarea dreptei credinței (ÎŸÏÎžÏŒÎŽÎżÎŸÎčα - ortodoxă). Spre deosebire de biserica Romei, ce pune accentul pe universalitate (catolicitate), cea ortodoxă pune accentul pe puritatea credinței, de unde diferența de nume. " Eu sustin combaterile Sfantului Grigorie Palama vis-a-vis de "papi si papistasii ereteci" din cauza carora s-a facut ruptura dintre crestinii de rasarit si de apus.
Referitor la ceilalti crestini sau care se considera crestini, eu(nu sunt singurul) cred ca nu exista mantuire(salvare) in afara Bisericii, iar Biserica crestina asta este cea intemeiata pe invatatura Sfintilor Apostoli si Sfintilor Parinti care au urmat Apostolilor la tot ce inseamna evanghelizare, propovaduire, tamaduire si luminare a oamenilor pe Calea Imparateasca catre Imparatia Cerurilor.

Last edited by hurricane; 17.03.2015 at 18:35:50.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 17.03.2015, 18:57:16
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Daca acceptati Sola scriptura atunci in scriptura reala scrie mii de ani.Asta inseamna numai scriptura.Ce adaugi tu in plus neaga sola scriptura!Deci voi propovaduiti teoretic sola scriptura dar practic o negati!Adica sunteti extra Scripturam!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 17.03.2015, 19:09:36
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Oare nu s-a dat sabatul spre tinerea evreilor ca o amintire a scoaterii lor din Egipt si nu tot Dumnezeu promite in TechiulTestament o noua zi de odihna?Neamurile nu au fost scoase din robia Egiptului.Si ar mai trebui sa stii ca daca se pune calendarul cu sucesiunea zilelor de la Moise si pana acum rezulta ca sambata actualului calendar este in fapt ziua a sasea in timpul lui Moise!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!

Last edited by Ratacitorul; 17.03.2015 at 19:13:56.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 18.03.2015, 05:50:24
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Daca acceptati Sola scriptura atunci in scriptura reala scrie mii de ani.Asta inseamna numai scriptura.Ce adaugi tu in plus neaga sola scriptura!Deci voi propovaduiti teoretic sola scriptura dar practic o negati!Adica sunteti extra Scripturam!
Așa cum am arătat (și cum arată toate celelalte versiuni ale Scripturii), scrie o mie de ani. Doar unele versiuni ale Scripturii ortodoxe în limba română au modificat sensul acestei expresii, adăugând de la sine alte câteva mii de ani. Păi e bine, e frumos să adaugi la Scriptură?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 18.03.2015, 05:58:10
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Oare nu s-a dat sabatul spre tinerea evreilor ca o amintire a scoaterii lor din Egipt
Nu. Textul poruncii a IV-a scris chiar de mâna lui Dumnezeu, spune că sâmbăta este o amintire a Creațiunii, că Dumnezeu S-a odihnit în ziua a șaptea și poruncește ca și omul (nu doar evreul) să se odihnească în această zi. Originea sabatului este în Geneza la Creație, nu doar în timpul Exodului.

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
si nu tot Dumnezeu promite in TechiulTestament o noua zi de odihna?
Nu. Nici în Vechiul, nici în Noul nu se promite o nouă zi de odihnă.

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
daca se pune calendarul cu sucesiunea zilelor de la Moise si pana acum rezulta ca sambata actualului calendar este in fapt ziua a sasea in timpul lui Moise!
Ai vreo dovadă pentru teoria asta?
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 18.03.2015, 16:08:30
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusvicesimusoctavus Vezi mesajul
Păi vezi? Statele Unite nu mai sunt fruntașe la neoprotestanți, iar despre România fruntașă la ortodoxie și avorturi.... ce să mai vorbim?
Stii care e diferenta?
Eu recunosc, si pot spune ca crestinii sunt capabili de tampenii la fel de mari, si lucrul asta a fost recunoscut din Antichitate(vezi pacatul abominabil al unor credinciosi din Corint).
Eu nu ma prefac ca sunt mantuit si ca nu mai pacatuiesc ca am fost innoit brusc si total (sau daca o fac, nu se pune), si marturisesc un joc schizofrenic in ca aia care le fac sau nu conteaza, sau nu au fost mantuiti "pe bune", deci toata experienta lor a fost o gluma sadica a Divinitatii.
Eu cunosc calea teozei, a unei lupte continue sub salajul harului divin, in care "razele soarelui alunga noaptea incet" cum i s-a spus Sf. Moise Etiopianul.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 18.03.2015, 16:10:50
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Da!ESTE IN BIBLIE!Citeste cu atentie BIBLIA!Vei gasi despre a sasea si nu a saptea.Tot la fel cauta si despre alta zi de sabat si vei gasi!Daca nu vei gasi va trebui sa recunosti ca nu cunostibine Biblia si iti voi arata!Pana atunci iata un citat din Ep.catre evrei cap 4

6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Acum am niste treburi!Voi reveni!Vezi pana atunci unde a vorbit Dumnezeu de o alta zi de oduhna!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 18.03.2015, 16:12:04
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Stii care e diferenta?
Eu recunosc, si pot spune ca crestinii sunt capabili de tampenii la fel de mari, si lucrul asta a fost recunoscut din Antichitate(vezi pacatul abominabil al unor credinciosi din Corint).
Eu nu ma prefac ca sunt mantuit si ca nu mai pacatuiesc ca am fost innoit brusc si total (sau daca o fac, nu se pune), si marturisesc un joc schizofrenic in ca aia care le fac sau nu conteaza, sau nu au fost mantuiti "pe bune", deci toata experienta lor a fost o gluma sadica a Divinitatii.
Eu cunosc calea teozei, a unei lupte continue sub salajul harului divin, in care "razele soarelui alunga noaptea incet" cum i s-a spus Sf. Moise Etiopianul.
Dar cine zice că nu are păcat și că e sfânt? Vezi, acesta e alt clișeu al propagandei ortodoxe. Ușor mai înghițiți toate...
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 18.03.2015, 16:13:45
centesimusvicesimusoctavus's Avatar
centesimusvicesimusoctavus centesimusvicesimusoctavus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2014
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 293
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
Da!ESTE IN BIBLIE!Citeste cu atentie BIBLIA!Vei gasi despre a sasea si nu a saptea.Tot la fel cauta si despre alta zi de sabat si vei gasi!Daca nu vei gasi va trebui sa recunosti ca nu cunostibine Biblia si iti voi arata!Pana atunci iata un citat din Ep.catre evrei cap 4

6. Deci, de vreme ce rămâne ca unii să intre în odihnă, iar aceia cărora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotărăște din nou o zi, astăzi rostind prin gura lui David, după atâta vreme, precum s-a zis mai sus: "Dacă veți auzi astăzi glasul Lui, nu învârtoșați inimile voastre".
8. Căci dacă Iosua le-ar fi adus odihnă, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, după acestea, de o altă zi de odihnă.
9. Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu.

Acum am niste treburi!Voi reveni!Vezi pana atunci unde a vorbit Dumnezeu de o alta zi de oduhna!
Versetul 8 este contrafăcut în versiunea ortodoxă. Revino după ce te documentezi mai bine.
__________________
Nick-ul (CXXVIII), reprezintă a 128-a șansă acordată forumului ortodox de a dovedi că este și creștin. Adică dovedind toleranță chiar când opiniile sunt în dezacord. În definitiv e un forum de discuții, nu un zid la care sunt executați oamenii pentru ideile lor.
Reply With Quote
Răspunde