Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #241  
Vechi 27.10.2016, 23:11:32
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Copăcel, mai zăbovesc puțin, cu ispitire arhierească canonică, și că mi-e drag de voi. Mă mai îngădui puțin ? :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #242  
Vechi 27.10.2016, 23:27:53
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dumnezeu nu se supără că facem greșeli gramaticale, nu ajută, nici nu împiedică mântuirea.
Cine nu ajuta mantuirea? Dumnezeu? Sau greselile gramaticale... Ca nu reiese clar din ce ai scris. De fapt, chiar reiese ca Dumnezeu nu ajuta nici nu impiedica mantuirea (!?!?).
Vezi ce enormitati scrii daca nu esti atent si respectuos?
Si mai indraznesti sa spui ca Dumnezeu nu Se supara...

*
Nu S-o supara (dar chiar asa, de unde stii matale?), poate, pe vreun copil mic sau pe vreo baba semianalfabeta care, sarmana, a apucat si ea sa faca vreo doua clase inainte s-o marite parintii.

Dar pe unul care se prezinta drept calificat si supracalificat in Teologie!?!

Pai Igor, limba noastra-i o comoara, nu stiai? De ce o siluiesti bre, in mod constant? ca nu-i vorba de o greseala acolo pe care o poate face oricine, ci de un mod constant agramat in a te exprima. Chiar nu sesizezi? Ti s-a tot spus...
Macar recunoaste si zi ca ai betesugul asta! Atunci n-o sa te mai ia nimeni peste picior, din compasiune si iubire frateasca.
Dar asa, sa te tii tantos si sa dai lectii in timp ce faci nenumarate erori de scris... Pai asa se prezinta un invatator? Analfabet? Siluitor al limbajului si al limbii celor pe care ii dascaleste?
Tu asa invatatori ai avut?

Si mai ai si indrazneala sa spui ca Dumnezeu nu Se supara!... Ba s-ar putea sa se supere, macar ca ne intristezi pe noi in fiece postare, atunci cand te arati ingamfat si dispretuitor.

Oh, are dreptate vsovi... Vine noaptea... E deja noapte...
Hai, fie, te iertam si de data asta. Dar maine sa scri (sic!) corect si frumos, bine?
Noacte buna!

P.S. "Noacte" vine de la noctem. Stii tu..."supra noctem fascinantem..."
Reply With Quote
  #243  
Vechi 27.10.2016, 23:46:39
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cum nu te aștepți să ai amărăciuni de la familie, soție, copii, mamă, tată, nu? Ei sunt mângăiere, întărire, sprijin. La fel cum nu te aștepți să ai amărăciuni de la frații și părinții din Mănăstire, nu? Ei sunt odihnă, sprijin, mângâiere, bucurie, unii față de alții, toți de acolo și înmulțesc așa mult că dăruiesc din belșugul lor duhovnicesc, oricui vine la Mănăstire, nu? ....
Ba sa te astepti!
Sa te astepti la amaraciuni tocmai de la familie, sotie, copii etc. Ca oricum vor veni si e bine sa te prinda pregatit pentru ele.
Sa te astepti la amaraciuni de la toti si toate! Si tocmai prin ele, prin amaraciuni, sa intelegi ca Dumnezeu vrea sa te sfinteasca, sa te indumnezeiasca, sa te mantuiasca.
Mai intai vrea sa te dezvrajeasca de familie, sotie, copii, frati de manastire, parinti.
Sa nu mai gusti bombonele si laptic in loc de hrana Dumnezeiasca. Sa nu te mai indulcesti ci sa lupti. Nu cum ziceai, ci cum iti cere Domnul: cu slabiciunile tale si cu tendinta spre caldicel. Asa se fauresc razboinicii, copile! Asa se fauresc oamenii tari, bineplacuti Domnului.

Deci asteapta-te la amaraciuni si, in ciuda lor, invata sa ii rasplatesti cu rabdare, blandete, bucurii, rugaciuni, fapte jertfelnice multe... Astfel vei deprinde, treptat, iubirea. Mestesugul ei.

Apoi, cand te vei fi despatimit de toate naivitatile si cand vei gasi bucurie in amaraciune si sens de nespus, atunci, abia atunci, daca va voi Domnul, vei avea si pregustarea pacii, a bucuriei depline, a fericirii....

Dar daca fugi de amaraciuni si preferi sa ne amarasti pe noi (atatia oameni ai necajit pe topicul asta in timp ce predici despre ne-amaraciuni!) si canti aicea cu asteptarea bucuriilor de la stanga si de la dreapta... ai incurcat-o, bobocule! Te paste depresia si mania cea rea, printre altele.
Deci iarasi iti zic: fii mai atent la toleranta aia la frustrare... Largeste-i aria in sufletul tau ca sa vina in loc bucuria si pacea.
Reply With Quote
  #244  
Vechi 27.10.2016, 23:55:51
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioane, toată viața am trăit numai în amărăciuni, și în amărăciuni sunt și așa voi petrece toată viața.
Puțină odihnă găsesc la oamenii în Hristos, cu cât mai mult în Hristos, cu atât mai multă odihnă. Dar e odihnă în amărăciune.
Și toată viața, chiar plină de har de-ar fi, va fi în amărăciuni.
Și amărăciuni voi fi mereu, până mă voi uni cu Domnul meu și Dumnezeu meu, Preadulcele Hristos, în veșnicie. Dacă mă învrednicesc.

Îți mulțumesc pentru gândurile frumoase din care sigur că este de învățat (afară de ecumenismul din alte postări ale tale).
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #245  
Vechi 27.10.2016, 23:57:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Copăcel, mai zăbovesc puțin, cu ispitire arhierească canonică, și că mi-e drag de voi. Mă mai îngădui puțin ? :)
Dar te duci la manastire cu traditie ?
Reply With Quote
  #246  
Vechi 28.10.2016, 00:05:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Da...
Ce întrebare-i asta?
Există și Mănăstire fără Tradiție?
Ce înțelegi prin Mănăstire? Ce înțelegi prin Tradiție?

Însuși mintea și inima ta trebuie să fie Mănăstire cu Tradiție, trebuie să rămână și să se îmbunătășească tot mai mult, făcându-ne templu al Duhului Sfânt, trup și suflet...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #247  
Vechi 28.10.2016, 00:12:14
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da...
flet...
Sihastria, Oasa, Agapia, Putna, Sambata De Sus ?
Reply With Quote
  #248  
Vechi 28.10.2016, 00:16:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

N-ai citit cele 80 de motive. Adevărat că am scris mult, dar cu răbdare, citind, ai să afli de ce nu vreau să rămân în țară.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #249  
Vechi 28.10.2016, 00:47:53
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate Ioane, toată viața am trăit numai în amărăciuni, și în amărăciuni sunt și așa voi petrece toată viața.
Puțină odihnă găsesc la oamenii în Hristos, cu cât mai mult în Hristos, cu atât mai multă odihnă. Dar e odihnă în amărăciune.
Și toată viața, chiar plină de har de-ar fi, va fi în amărăciuni.
Și amărăciuni voi fi mereu, până mă voi uni cu Domnul meu și Dumnezeu meu, Preadulcele Hristos, în veșnicie. Dacă mă învrednicesc.

Îți mulțumesc pentru gândurile frumoase din care sigur că este de învățat (afară de ecumenismul din alte postări ale tale).
Remus, da-mi voie sa iti reamintesc despre amaraciuni: sa le intampinam cu inima larga! Aici sa ne silim, ca nu e amaraciune care sa darame dragostea unei inimi iubitoare, compatimitoare, unite cu toti oamenii si cu toata zidirea lui Dumnezeu.
Cand ai marinimie de suflet ingadui si ierti multe... Chiar daca nu poti pe moment, in scurta vreme iti dai seama, te indrepti, te scuturi, iar mai la urma incerci sa faci cumva, ceva ca sa repari. Daca mai e posibil si oportun.
Dar cand sufletul se tine doar la ale lui si iubirea e centrata pe sine, biruita de influentele egoismului, atunci e mai greu sa rabzi asuprirea si amaraciunea... Vine ura, resentimentul, razvratirea... si astea iti mananca toata puterea, tot harul, viata toata... Ferasca Sfantul de asa nenorocire!
Tocmai de aceea zic sfintii ca a pierde iubirea e cea mai mare nenorocire pe care o poate trai vreun om. Dar uneori iubirea se manifesta doar prin rabdare si ascultare. Ajungi chiar sa faci ascultare de unul care iti greseste, in mod vadit, avind nadejde ca Domnul vede si ca va aranja lucrurile in mod neasemuit, dincolo de priceperea noastra.

Ziceai de copii... Oh, cata ascultare esti silit sa faci, uneori, tocmai de ei... Poate iti va parea o prostie, o greseala si totusi sunt momente cand faci ascultare si de copii si de sotie. Ba chiar si de soacra!...:)
Altminteri pierzi totul, pierzi iubirea ta... Si atunci ce mai ramane, Remus? orgoliul rece, paralizant, care te maninca de viu. cati nu au patit asta si nici macar nu isi dau seama ce li se intampla, de fapt. Mereu nedreptatiti, mereu rautaciosi, mereu revendicativi cu una sau alta, neincrezatori, detestind lumea si pe Dumnezeu...
Or, asa nu se poate trai! Asa nu se faptuieste nimic, cu atat mai putin mantuirea.

*
Cat priveste ecumenismul...:) M-a mai necajit Catalin pe tema asta, nu de putine ori...:) M-am mai si amuzat, ce-i drept, m-am mai si suparat...
Remus, daca prin ecumenism intelegi a fi cu inima deschisa catre toti oamenii, a tresari cu buna emotie atunci cand auzi glas de om, a fi dispus sa ai relatii omenesti/fratesti cu orice om, atunci sunt ecumenist. Categoric sunt asa, pentru ca am un simtamant constant, de cand ma stiu, de a ma simti iubit si iubitor cu semenii, de a participa impreuna cu altii la taina vietii, de a forma un grup (nu o turma, insa!), de a ajuta si de a ma lasa ajutat, de a construi impreuna, de a crea, de a trai... Si, in general, respect credintele si convingerile altora, chiar daca ma comport/scriu/vorbesc ca si cum as fi impotriva. Poate ca nu sunt de acord dar il las pe om sa isi aleaga singur valorile si sa traiasca dupa ele. Nici macar pe copiii mei nu i-am obligat sa isi insuseasca valorile mele, desi, ce-i drept, m-am straduit sa le arat ce e bun in ce cred eu ca ar fi bun si adevarat si frumos etc. Am considerat ca asta e datoria mea de tata. Doar pe nevasta-mea, ce-i drept, o mai "terorizez" uneori...:) Dar lucrez la asta si bine ca am o nevasta indelung-rabdatoare...:)

Dar daca ma vezi ca pe unul care vrea o invatatura noua, o "Biserica" noua, aici te inseli. Nu gasesc nimic de schimbat in invatatura Bisericii, atat cat o cunosc eu. Sunt crestin ortodox si nu gasesc motiv sa devin altfel, afara de momentele cand ma supara fratii care se poarta uneori mai urat si mai prosteste, dupa opinia mea, decat paganii. Atunci, da, imi vine sa-mi iau campii si sa ma duc pe coclauri. Dar imi trece...:)
Reply With Quote
  #250  
Vechi 28.10.2016, 08:38:55
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
N-ai citit cele 80 de motive. Adevărat că am scris mult, dar cu răbdare, citind, ai să afli de ce nu vreau să rămân în țară.
Gata am inteles.Man tu ai nevoie sa discutii cu cineva despre problemele care
te framanta pe tine personal.Tu ai nevoie de terapie cognitiv-comportamentala.
Reply With Quote
Răspunde