Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 27.10.2016, 17:14:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
.....................
Bine ai zis.
Poate ar trebui s-o facem ca tine, toți, mai des.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #392  
Vechi 27.10.2016, 17:38:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai da, daca ar conta sa mergi la Biserica, dracu te-ar mai lasa sa o faci?
Da, pt ca în acest caz particular expus de tine,
rezultatul depinde de liberul meu arbitru si nu de interesele altor organizații.Dooh.
Citat:
Deci vezi, chiar nu cunosti sistemul.
Deci vezi chiar nu cunoști sistemul.
Citat:
Nu bre, ca tine cu postari stupide si detiste pe forumuri.
Ale tale fiind la fel de stupide si idioate.
Citat:
Aa.. vreti sa faceti ceva? Pai nu e bun, ce zic eu (ca nu fac) e bun.
În afară de ați exprima propria opinie legat de un eveniment (fie el homosexualitatea) ce mare cacao ai făcut practic ?
Cat pisici te costa sa-ti pui semnatura pe o petitie care oricum nimeni nu o va lua in serios ?
Cata energie iti trebuie bre pe o semnatura ?
CE ACT EROIC este sa dai o semnatura ?
"Pai vezi ca democratia zice..." Poftim ? Democratie ? Alo , nenea conceptul de democratie este total opus conceptului de GLOBALIZARE.Globalizarea este denumirea diplomata a cuvantului DICTATURA. Nu poti aveea democratie in dictatura.

"Pai da' dar drepturile omului spun...", scuteste-ma.
"Pai da' dar votul indica faptul ca majoritatea...", scuteste-ma.

Give me control of a nation's money supply, and I care not who make its laws", Mayer Amschel Rothschild (Founder of Rothschild Banking Dynasty)

Daca vrei cu adevarat sa se schimba ceva intr-o tara , trebuie intai sa redevi stapanul acelei tari, iar asta se face
automat cand redevii stapanul sistemului tau financiar.Pana atunci... tot ce ai sunt baloane de sapun.
"Pai da' dar semnatura inseamna marturisire de credinta...". Alo alo, marturisire de credinta inseamna
sa pui ceva in balanta de risc atunci cand iti marturisesti credinta.

Esti in pericol sa-ti pierzi jobul daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
Esti in pericol sa-ti pierzi viata daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
Esti in pericol sa-ti pierzi sanatatea daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
....
Exista posibilitatea sa jertfesti ceva din persoana ta sau avutiile pe care le ai daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
Daca marturisirea nu implica o jertfa (cat de mica o fi nu conteaza) a propriei tale persoane, atunci nu faci nimica
ci doar de amagesti !

Si acum mult stimabile-onorabile, bai DaVinci junior ia fii atena aici:
Cata jertfa este bre in a pune o semnatura pe o hartie , tinand cont ca Hristos pentru tine s-a lasat scuipat, jupuit de piele , injunghiat si batut in cuie pe o cruce prafuita de toata tzarana Ierusalimului ?
Cat ma costa pe mine sa-mi dau semnatura aia in Biserica ? 2 secunde.M-a costa ceva ? Nope.
Jertfa persoanala ? Nope.Pur si simplu am semnat ca primarul unde mi-a zis sa semnez.
Si asta inseamna ceva? Nu inseamna absolut nimic.

Last edited by Copacel; 27.10.2016 at 18:05:36.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 27.10.2016, 18:13:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Lasa-ne bre cu teoriile tale conspirationiste, nu ajuta pe nimeni cu nimic.
In ziua de azi toti se dau destepti cu copy/paste de pe Internet.
Ca sa te parafrazez: "daca lucrurile astea ar fi fost adevarate, crezi ca ar fi facut lumina zilei?"

Mai bine ai face ceva practic, cat de insignfiant. ar ajuta mai mult. Si semnatura aia, asumati-o pana la capat si ai sa vezi.
Ai sa primesti ce cauti cu varf si indesat.
Dar tare imi e ca si atunci ai sa te fofilezi ca popandaul, cu texte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 27.10.2016, 18:24:16
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Lasa-ne bre cu teoriile tale conspirationiste, nu ajuta pe nimeni cu nimic.
Dar nu este nici o teorie conspirationista.Asta este realitatea.
Citat:
Ca sa te parafrazez: "daca lucrurile astea ar fi fost adevarate, crezi ca ar fi facut lumina zilei?"
Da, pentru ca oamenilor in general le place mai mult intunericul din ei decat lumina, si considera adevarul mai mult ca pe o optiune decat ca un un standard.
Citat:
Mai bine ai face ceva practic, cat de insignfiant. ar ajuta mai mult. Si semnatura aia, asumati-o pana la capat si ai sa vezi.
Stai tu linistit , nu-ti fa griji de asta.

Last edited by Copacel; 27.10.2016 at 18:26:51.
Reply With Quote
  #395  
Vechi 27.10.2016, 19:07:49
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Eu cred că ești tu prea pesimist. De fapt sunt convins de asta.

În ceea ce privește semnăturile să-ți zic cum s-a procedat unde știu eu. Dintre consilierii parohiali respectiv femeile din comitetul de femei au fost desemnați, în urma voluntariatului lor, reprezentanți oficiali ai "Alianței pentru familie" care s-au ocupat de strângerea de semnături. Fiecare a primit delegație oficială (ștampilă, înregistrare la primărie) și tabel standardizat pentru cei care semnează.
Posibil sa fiu pesimist, Dragos frate... Deh, acumularea multor dezamagiri te face, stii tu, sa sufli si-n iaurt. Mai ales cand nu te pricepi la arta culinara...:)

Cat priveste semnaturile, ok, multumesc pentru lamurire. Am eu nedumeririle mele dar probabil ca sunt exagerate. Sper!
Reply With Quote
  #396  
Vechi 27.10.2016, 19:14:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Semnaturile s-au strans pe parcursul a cateva luni, nu doar in Bisericile ortodoxe si nu s-au strans in toate judetele de la inceput, ci pe rand ca sa poate fi procesate de primarii.

Oricum a fost o munca de sisif pentru ca din ce inteleg daca se gasea un singur cnp gresit se anula o foaie intreaga chiar daca restul erau valide, eventual trebuia refacuta dar nu mai era timp daca deja era in faza depunerii la primarie, deci cine stie cate or fi fost in total si cati ar mai fi semnat, ca unii nu aveau buletinul la ei si ar fi vrut sa semneze.

Succesul este greu de repetat, aici tema a facut diferenta, vedeam prin rubricile de comentarii de la ziare gen adevarul sau gandul, cum atei comentau ca vor sa semneze, desi articolele puneau intr-o lumina proasta, initiativa.

In cazul de fata si-a dat cu stangul in dreptul oficina pentru ca a popularizat initiativa si printre medii ostile B.O.R.

Din randul semnatarilor nu prea pot contura un profil, nu se va reusi la referendum invrajbirea tinerilor vs batrani cum s-a intamplat in Irlanda, cu toate sfortarile protvului (al carui public tinta e public comercial tanar) de a promova imagine buna comunitatii lgbt.

Sa stii ca dintre persoane care nu au semnat sunt si oameni care merg la Biserica, dar si tineri duplicitari/perversi care nu au treaba cu Biserica, dar care ar vorbi de rau o persoana cu alte orientari si chiar fac afirmatii calomnioase despre unii si altii inclusiv pe tema orientarii in privat, insa cand e vorba sa semneze se trag inapoi din diferite motive care arata mai mult teama.

Deci exista si segmentul asta de public tanar, umblat prin Occident, care in mediul lor se ocupa cu batjocorirea altor oameni in chip mincinos si pe tema orientarii, doar asa ca o arma de putere in monopolizarea popularitatii lor in dauna imaginii altora, dar cand vine vorba sa semneze, nu au curaj, sunt multi care vorbesc in punga dar nu merg nici la vot, nu fac nimic decat valuri.

Cei mai detestabili sunt cei care folosesc orice chestie ca sa calomnieze pe altii, dar cand e vorba sa dea un vot sau o semnatura pentru un demers de clarificare, nu au curaj sau ignora subiectul, dar in rest sunt uraciosi nevoie mare, astia n-au niciun cuvant de fapt.
Merci, Iorest. Ma bucur ca fratia voastra ia in serios treburile astea si cugeta, cum poate mai bine. Si, inca, mi-ai raspuns si mie la nedumerire fara sa presupui din start, ca altii, ca as avea nu's ce interese ascunse etc.
Io tot nu sunt lamurit deplin dar in unele cestiuni tocmai nelamurirea e buna. Cu timpul se vor limpezi apele, desigur. Inclusiv cu forumistii de aici care au grija sa faca balaceala mare, mereu...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #397  
Vechi 27.10.2016, 19:16:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Presedintele, in discursul lui, NU s-a referit in mod direct la petitia Coalitiei si nici la semnatari.

Problema e ca a fost intrebat despre petitie iar el a raspuns la o alta intrebare. Omul NU fusese intrebat nici despre originile lui etnice sau religioase si nici despre opiniile legate de toleranta sau fanatism.

Eu cred ca a prins si el prilejul sa defuleze. Sa nu uitam ca in chiar grupul etnic si confesional din care face parte si la care a facut referire, libertatea, individualismul si toleranta sunt ridicate pe un piedestal unde nu mai ajunge nimic altceva, nici macar ratiunea sanatoasa. Macar ca Iohannis nu s-a pronuntat formal, nu este sigur dar e probabil si de asteptat ca omul, in sinea lui, sa se pozitioneze pro-gay. Sa nu uitam ca nu ortodocsii si catolicii ci tocmai fratiorii mei, protestantii, au oficiat prima casatorie gay, au hirotonit prima episcop lesbiana, etc.

Asadar, interventia pastorului Viorel Iuga, macar ca poate fi considerata acceptabila din perspectiva profetului, este gresita politic. Cum sa te astepti si cum sa somezi un reprezentant al unei comunitati religioase care sustine casatoria gay sa se antepronunte sau sa solidarizeze entuziast cu un demers favorabil exclusiv casatoriei traditionale?

In ce priveste strangerea se semnaturi, modalitatile au fost simple in biserica mea: un delegat a tiparit foile, si membrii care au fost de acord cu petitia, (adica toti) au dat datele si au semnat. Deschis, corect, fara mismasuri.
Multumesc frumos, colegule...:)
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #398  
Vechi 27.10.2016, 19:19:23
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu da, el nu.
Ca tu si asa nu stii nimic, legionar mafiot, indisciplinat si manipulat, persecutor de minoritari ghei.
Asa zise omu', nu io.
Asta spui tu, desigur. Io n-am spus asta.
Persecutor de una si de alta esti tu si altii ca tine, care va nefericiti zilele din plictiseala multa si singuratate prost asumata.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 27.10.2016, 19:27:13
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Izact. Spune ca initiativa e buna si ca ar fi semnat dupa care ii compara pe "crestinii" care sunt preocupati de asta cu nazistii. O "minoritate vai soarta lor", in numele careia s-a ajuns in alte tari sa se decida ce are si ce nu are voie sa spuna si sa faca majoritatea si in numele careia se practica reeducarea pe scara larga. :)
Nu Iuliu, nu e bine ce spuneti si o stiti prea bine. Nu e adevarat ca in alte tari minoritatea gay dicteaza majoritatii. Asta e un neadevar si, inainte de toate, e un gand pueril.
Iar dvs. imi rastalmaciti vorbele in mod jenant. In fine, faceti cum doriti, daca asta va place sa faceti....

P.S. Da, initiativa e buna si faptul ca repet asta aici in public, inaintea tuturor, face mai mult decat semnaturile anonime ale altora.
Rau este modul ordinar in care jigodiile se folosesc de sentimentele oamenilor pentru a-si atinge scopurile marsave. Exact asa cum s-a facut si la alegerile prezidentiale.
Asta e pozitia mea! ce va tot faceti ca nu pricepeti?
Reply With Quote
  #400  
Vechi 27.10.2016, 19:33:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Cata jertfa este bre in a pune o semnatura pe o hartie , tinand cont ca Hristos pentru tine s-a lasat scuipat, jupuit de piele , injunghiat si batut in cuie pe o cruce prafuita de toata tzarana Ierusalimului ?
Cat ma costa pe mine sa-mi dau semnatura aia in Biserica ? 2 secunde.M-a costa ceva ? Nope.
Jertfa persoanala ? Nope.Pur si simplu am semnat ca primarul unde mi-a zis sa semnez.
Si asta inseamna ceva? Nu inseamna absolut nimic.
Ei, Copacele, ma tem ca subestimezi valoarea acelui gest. A semna un act cu implicatii sociale semnificative (ca sa nu mai zic de implicatiile duhovnicesti) este un demers valoros si o posibila jertfa. E drept ca iti ia 2 secunde, insa te poate costa ani, candva... De aceea e o jertfa.
Unii, pentru o semnatura, au facut temnita grea. Altii chiar pentru mai putin de-o semnatura. Stiau bine ce ii asteapta dar nu au dat inapoi. Si-au asumat alea 2 secunde pana la capat: o eternitate.
Reply With Quote
Răspunde