Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2007, 23:15:23
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!cu toate acestea ma tem destul de tare de pasul casatoriei si mai nou ma tot intrebam dece? asa ca m-am gandit ca poate exista persoane, care au facut deja acest pas important in viata fecaruia ditre noi si pot sa imi explice si mie ce presupune casatoria! poate cu timpul voi reusi sa trec peste aceasa temere a mea!
Insa este un lucru ciudat in toata chestia asta imi doresc tare mult copilasi, pe care sa-i cresc c frca de Dumnezeu si in spirit ortodox (atfel decat am fost eu educata de prea-iubitii mei parinti).

Va rog tare mult sa imi explicati si mie ce inseamna,din punt de vedere crestinesc, a fi casatorit si a duce o viata, de familie.
Maica Domnului sa fie cu fiecare din voi si sa va bucure inimile!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2007, 07:41:41
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Casatoria inseamna iubire si armonie:) Sfaturi nu stiu sa iti dau pentru ca de cele mai multe ori realizez ca nu sunt bune:p( si primesc multwe suturi in..) De aceea iti recomand in primul rand sa ai un duhovnic, caruia sa ii spui orice gand al tau. Si te mai rog daca ai timp sa citesti cartea Pr Paisie Aghioritul "Viata de familie". Nu iti imagina ca te-am trimis sa citesti o carte plicticoasa si nesfarsita:p este o carte scrisa simplu si in duhul iubirii. Cam atat ma pricep eu sa iti spun, poate iti vor raspunde altii mai intelepti:p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2007, 02:03:21
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Casatoria inseamna iubire si armonie:) Sfaturi nu stiu sa iti dau pentru ca de cele mai multe ori realizez ca nu sunt bune:p( si primesc multwe suturi in..) De aceea iti recomand in primul rand sa ai un duhovnic, caruia sa ii spui orice gand al tau. Si te mai rog daca ai timp sa citesti cartea Pr Paisie Aghioritul "Viata de familie". Nu iti imagina ca te-am trimis sa citesti o carte plicticoasa si nesfarsita:p este o carte scrisa simplu si in duhul iubirii. Cam atat ma pricep eu sa iti spun, poate iti vor raspunde altii mai intelepti:p
Doamne ajuta!

Iti multumesc pt cuvintele adresate! si tot odata si pt imdemnul de a citii acea carte! voi incerca sa fac rost de ea-nu de foarte mult am citi viata pasintelu Paisie Aghioritul deci personal nu cred ca are cum sa fie o carte plicticoasa ori mai stiu eu cum :P.
Ii multumesc inca o data pt cele spuse de tine anterior! Voi urma sfaul tau si ii voi spune duhovnicului meu despre acest lucru!
Maica Domnului sa te bucurre si sa-ti pazeasca inima!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2007, 05:19:37
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
De aceea iti recomand in primul rand sa ai un duhovnic, caruia sa ii spui orice gand al tau.
jenica draga, duhovnicul tau chiar are timp sa discute cu tine orice gand ai tu ?!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2007, 12:51:41
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!cu toate acestea ma tem destul de tare de pasul casatoriei si mai nou ma tot intrebam dece? asa ca m-am gandit ca poate exista persoane, care au facut deja acest pas important in viata fecaruia ditre noi si pot sa imi explice si mie ce presupune casatoria! poate cu timpul voi reusi sa trec peste aceasa temere a mea!
Insa este un lucru ciudat in toata chestia asta imi doresc tare mult copilasi, pe care sa-i cresc c frca de Dumnezeu si in spirit ortodox (atfel decat am fost eu educata de prea-iubitii mei parinti).

Va rog tare mult sa imi explicati si mie ce inseamna,din punt de vedere crestinesc, a fi casatorit si a duce o viata, de familie.
Maica Domnului sa fie cu fiecare din voi si sa va bucure inimile!

Doamne ajuta!
cununia e o taina. nu are de ce sa-ti fie teama atata vreme cat mergi pe aceasta cale cu incredere in Dumnezeu. teama este justificata de necunoscut, fiind ceva absolut nou pentru tine. insa aceasta teama ar trebui sa vina mai mult de la cum ne ducem catre mantuire acest drum prin casnicie. aici e problema ta. sa gasesti pe cineva cu care sa poti face acest drum. sa va sfintiti unul pe altul. sa va rabdati, sa va iubiti, sa va iertati, sa va certati si iar sa va iubiti. toate pentru Hristos si in numele Lui.
din pacate, nimeni nu poate sa-ti dea reteta magica pentru o casnicie ideala. toate le invatam. ca si mersul ca si iubirea de Dumnezeu. trebuie sa te astepti la ispite si sa te rogi la Domnul sa poti si sa sti sa le primesti pe toate, oricum ar fi ele, si bune si rele.
Maica Domnului sa-ti dea intelepciune si asculta-le si pe prietenele tale, vorbind cu duhovnicul. nu te descuraja. duhovnicul va avea totdeauna timp sa discute cu tine pentru un pas atat de important. sunt sigur de asta.
ai grija de tine si s-auzim de bine.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.08.2007, 12:56:41
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!....
si apropo de carti...
Cartea Nuntii - Danion Vasile
sigur te vei folosi.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.08.2007, 13:02:03
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de jenica
De aceea iti recomand in primul rand sa ai un duhovnic, caruia sa ii spui orice gand al tau.
jenica draga, duhovnicul tau chiar are timp sa discute cu tine orice gand ai tu ?!
:)DA! si... daca ma scoate pe usa eu intru pe geam:p Nu plec pana nu imi redobandesc pacea:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.08.2007, 13:03:53
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maicuta Domnului sa iti ajute ionita:) Ma bucur daca ti-am fost intr-adevar de folos:)
curaj...numai "jertfind" poti simti iubirea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.08.2007, 01:37:03
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de jenica
De aceea iti recomand in primul rand sa ai un duhovnic, caruia sa ii spui orice gand al tau.
jenica draga, duhovnicul tau chiar are timp sa discute cu tine orice gand ai tu ?!
:)DA! si... daca ma scoate pe usa eu intru pe geam:p Nu plec pana nu imi redobandesc pacea:D
Doamne ajuta!
stii vorba aceea: gura pacatosului adevar graieste!! imi cer iertare, dar trebuie sa-ti spun ca mi s-au lungit colturile gurii cand am citit mesajul tau, dar totodata AI MARE DREPTATE... voi urma sfatul tau!! Multumesc din inimapt toate cate mi-ai scris!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.08.2007, 01:41:50
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rebellu007
Citat:
În prealabil postat de ionita
Doamne ajuta!

Doresc sa mentionez ca sunt destul de tanara(19 ani)!!cu toate acestea ma tem destul de tare de pasul casatoriei si mai nou ma tot intrebam dece? asa ca m-am gandit ca poate exista persoane, care au facut deja acest pas important in viata fecaruia ditre noi si pot sa imi explice si mie ce presupune casatoria! poate cu timpul voi reusi sa trec peste aceasa temere a mea!
Insa este un lucru ciudat in toata chestia asta imi doresc tare mult copilasi, pe care sa-i cresc c frca de Dumnezeu si in spirit ortodox (atfel decat am fost eu educata de prea-iubitii mei parinti).

Va rog tare mult sa imi explicati si mie ce inseamna,din punt de vedere crestinesc, a fi casatorit si a duce o viata, de familie.
Maica Domnului sa fie cu fiecare din voi si sa va bucure inimile!

Doamne ajuta!
cununia e o taina. nu are de ce sa-ti fie teama atata vreme cat mergi pe aceasta cale cu incredere in Dumnezeu. teama este justificata de necunoscut, fiind ceva absolut nou pentru tine. insa aceasta teama ar trebui sa vina mai mult de la cum ne ducem catre mantuire acest drum prin casnicie. aici e problema ta. sa gasesti pe cineva cu care sa poti face acest drum. sa va sfintiti unul pe altul. sa va rabdati, sa va iubiti, sa va iertati, sa va certati si iar sa va iubiti. toate pentru Hristos si in numele Lui.
din pacate, nimeni nu poate sa-ti dea reteta magica pentru o casnicie ideala. toate le invatam. ca si mersul ca si iubirea de Dumnezeu. trebuie sa te astepti la ispite si sa te rogi la Domnul sa poti si sa sti sa le primesti pe toate, oricum ar fi ele, si bune si rele.
Maica Domnului sa-ti dea intelepciune si asculta-le si pe prietenele tale, vorbind cu duhovnicul. nu te descuraja. duhovnicul va avea totdeauna timp sa discute cu tine pentru un pas atat de important. sunt sigur de asta.
ai grija de tine si s-auzim de bine.
Doamne ajuta!
Doamne ajuta!

iti multumesc din tot sufletul pt cele scrise. voi incerca sa-mi fac rost de aceasta carte cat mai repede cu putinta!!

Doamne ajuta! :)
Reply With Quote
Răspunde