Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2007, 14:45:30
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Prieteni de-ai mei nu se casatoresc inca pt ca nu au timp si bani sa organizeze nunta acum - dar locuiesc impreuna.
Oare nu se poate face nunta si fara petrecere? Fara rezervare la restaurant peste cateva luni, cheltuiala,timp sa organizeze totul?
Daca fac petrecere cu putini invitati, se tem ca nu scot banii.
Sunt multe persoane casatorite pe forum. A facut cineva slujba cununiei la biserica si atat? Este posibil?
Gandesc ca mai bine asa decat sa stea in pacat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2007, 20:56:15
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Cel mai bun prieten al meu a facut cununia la Biserica (la ora 14.00), dupa care a organizat o mica receptie intr-o sala data gratis de catre biserica. Nu mai mult de 40 de oameni, mancarea a constat din multe feluri de aperitive si prajituri. Nu au avut lautari sau DJ, ci, spre sfarsit s-a cantat la chitara sau vocal, muzica populara (la care s-au bagat si parintele si diaconul :-). Totul informal, a durat vreo 3-4 ore si a presupus cheltuili minime (un exemplu... nu s-au baut mai mult de 10 sticle de vin).

Toate acestea presupun insa o lipsa totala a presiunii parintilor si a remarcilor de genul "numai o data se marita fata mea" sau "numai o data se insoara fiul meu" din partea lor. Plus sa nu-ti pese de "gura lumii".

Eu zic ca se poate! Si sunt si mirii scutiti de stresul pregatirilor prea mari si se pot bucura tihniti de ceea ce e cu adevarat o Taina!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.10.2007, 21:22:52
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

se poate asa cum a precizat si omulet,nunta mea m-a dus la o suma egala cu salariul meu de astazi(vreo 7 mil.).Bunavointa sa existe .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2007, 22:48:02
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Lidia, sa ma ierti tu si sa ma ierte si prietenii tai ca indraznesc.
Daca locuiesc impreuna, sa se cunune, dar inainte sa se cerceteze si sa caute sa se marturiseasca si sa se impartaseasca. Sa intre in curatie in cununie.
Nunta (petrecerea) se poate face cu buna intelegere si mai tarziu.
Iertata sa imi fie indrazneala. Noua asa ne-a recomandat parintele inainte de cununie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.10.2007, 23:27:47
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Intre timp au fost la preot, i-a sfatuit sa faca totusi nunta, cununie si petrecere, la anul, ca acum asa repede nu vor putea organiza. Chiar cu putini invitati. Sa vorbeasca la restaurant, etc.
Dar mai au de asteptat.
De dragul parintilor si de gura lumii. Cum bine observa Omulet.
Le voi spune si sugestiile voastre, va multumesc.






Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2007, 00:23:04
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Cand se va intelege ca prin preot in cadrul acestei taine este prezent in mod nevazut Hristos si ca primesc un har care nu trebuie primit pasiv ci activ, vor uita de bani. Altfel, vor fi la un pas de a considera nunta un mijloc de imbogatire si o cale care duce catre satisfacerea poftei trupesti, si asa vor ajunge in curand sa se plictiseasca unul de celalalt. Avem un indemn in Scriptura: "cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu si toate se vor adauga voua". Deci, nu trebuie inversata cautarea.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2007, 05:46:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sunt multe persoane casatorite pe forum. A facut cineva slujba cununiei la biserica si atat? Este posibil?
Da, noi ne-am casatorit fara petrecere la restaurant. De gustarea de dupa cununie (doar cateva aperitive, tort si sampanie, servite in sala reuniuni a bisericii) s-a ocupat nasa noastra. A fost foarte frumos!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.10.2007, 05:49:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

ah, am uitat sa spun... nu s-a pus nici un fel de muzica.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.10.2007, 12:25:20
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da o cununie simpla....si la occidentali....e mai lejer...familia ta a lui...si cativa prieteni....cu modestie...si fara tam-tam......:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.10.2007, 14:13:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Prieteni de-ai mei nu se casatoresc inca pt ca nu au timp si bani sa organizeze nunta acum - dar locuiesc impreuna.
Oare nu se poate face nunta si fara petrecere? Fara rezervare la restaurant peste cateva luni, cheltuiala,timp sa organizeze totul?
Daca fac petrecere cu putini invitati, se tem ca nu scot banii.
Sunt multe persoane casatorite pe forum. A facut cineva slujba cununiei la biserica si atat? Este posibil?
Gandesc ca mai bine asa decat sa stea in pacat.
Draga Lidia,

In primul rand "bravo!" ca te preocupi de situatia prietenilor tai.
Eu cred ca ei nu-si pun real problema mantuirii. Daca ar fi asa, ar fi constienti ca maine poate sa fie ultima zi din viata lor si ar incerca sa foloseasca ziua de azi sa se pregateasca, sa se curete, sa se poata apropia de Dumnezeu.

Amanarea este lucrarea iscusita a celui rau. Iar faptul ca "nu au bani", "nu au timp", "nu pot fara restaurant", etc. sunt numai pretexte de a nu face acest pas, de fapt pretexte pentru a nu schimba omul vechi cu cel nou si incitare de a ramane in pacat.

Daca Dumnezeu ar avea locul primordial in viata noastra, atunci am incerca sa facem tot ce putem ca sa-L avem in casa noastra, sa fim mereu cu inimile cat mai curate ca sa-L primim permanent. Daca s-ar intelege semnificatia Tainei Cununiei si cat de mare este, s-ar incerca sa se fundamenteze pe trecerea prin Taina Spovedaniei si a Impartasirii (cea din urma imposibila in situatia in care se afla cei doi). As zice ca cea mai mare bucurie a unor tineri este sa aiba Taina Cununiei la care sa se poata impartasi. De am putea sa avem cat mai multi bucuria asta!

Eu am fost la mai multe cununii care s-au incheiat la ora 13-14 si apoi s-a servit ceva chiar langa biserica. Niste prieteni de-ai mei au fixat data nuntii, n-au mai intrebat cand poate unul sau altul, au disctuat numai cu nasii si au avut pana in 20 de persoane la nunta. S-a pus o mica masa pe terenul de langa biserica, masa care a costat cateva sute de euro si atat. Ce a fost important a fost ca ei au putut sa se spovedeasca, sa se impartaseasca, sa fie nemachiati si neslefuiti dupa regulile unora si altora. Evident ca au venit parintii ei care au fost nemultumiti ca nu au conditii de lux, dar esential a fost ca Hristos a venit bucuros in inimile lor si a binecuvantat casnicia lor. Asta era acum un an si jumatate. Au deja un "puisor" minunat de cateva luni, care s-a bucurat de infranarea parintilor de cand au aflat ca il vor avea si chiar si acum pe perioada alaptarii.

Spun aceste amanunte ca sa arat ca daca nu exista infranare inainte de casatorie, cu greu poate sa fie dupa, iar daca nu se fundamenteaza Taina Cununiei pe principii de viata crestina, exista riscul sa ne credem crestini si de fapt sa mergem cu pasi iuti si siguri in iad.

Domnul sa ne intelepteasca si sa ne ocroteasca cu multa Sa iubire!

Elena
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o rugaciune! icamilin Umanitare 76 26.11.2013 16:13:20
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
De la iubire la ura... doar un pas axios Generalitati 60 22.07.2009 22:38:33
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 20:45:50
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00