Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.10.2007, 16:21:05
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Intre timp au fost la preot, i-a sfatuit sa faca totusi nunta, cununie si petrecere, la anul, ca acum asa repede nu vor putea organiza. Chiar cu putini invitati. Sa vorbeasca la restaurant, etc.
Dar mai au de asteptat.
De dragul parintilor si de gura lumii. Cum bine observa Omulet.
Le voi spune si sugestiile voastre, va multumesc.





Si uite asa raman inca un an necunati! De gura lumii! Asa am patit si eu, stau necununat (dar casatorit la primarie, ceea ce pentru mine nu e doar o simpla hartie, cum spun unii), de gura lumii, pentru ca nu am cu cine sa organizez petrecere - avem familii foarte mici, mai ales eu, practic doar cativa batrani, iar pe prieteni nu te poti baza datorita obiceiului de a da bani la nunta.
Daca m-as cununa, probabil as avea o gramada de lume la biserica si vreo 20 de persoane la restaurant, ceea ce deja nu mai e nunta, ci o mica receptie privata.
Si uite asa stau necununat, datorita "gurii lumii", daca nu erau aceste tampite obligatii sociale cu care ne impovaram viata, eram de mult cununati.
Sa inteleg ca preotul i-a sfatuit sa mai stea un an necununati?:D
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.10.2007, 17:37:34
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Daca m-as cununa, probabil as avea o gramada de lume la biserica si vreo 20 de persoane la restaurant, ceea ce deja nu mai e nunta, ci o mica receptie privata.
Si uite asa stau necununat, datorita "gurii lumii", daca nu erau aceste tampite obligatii sociale cu care ne impovaram viata, eram de mult cununati.[/quote]

Gabriel, eu zic sa nu mai dam vina pe "gura lumii" si pe "obligatiile sociale", ci sa vedem ca noi suntem de vina ca le dam importanta. Daca pentru tine imaginea fata de oameni nu conteaza, ci chiar te intereseaza ce crede Dumnezeu despre tine si viitoarea ta sotie, atunci cred ca ai merge chiar maine si ai vorbi cu duhovnicul ca sa stabiliti nunta cat mai repede posibil.

Acum vreo 10 ani am fost la inmormantare la o fata de 27 de ani. O ruda de nu stiu ce grad, era prima si ultima data cand o vedeam. Traia impreuna cu viitorul ei sot de cativa ani, isi aranjau casa ca sa aiba unde sa-i primeasca pe oameni cand vor pleca spre biserica in ziua nuntii. Si intr-o noapte au uitat soba cu gaze deschisa. Ea a murit asfixiata, el era la marginea patului si simtind ceva, a incercat sa se ridice, dar a cazut pe jos. Totusi jos a avut mai mult aer si nu a murit. Nu-ti poti imagina drama pe care a trait-o si o traieste acest om, mai ales ca nici acum nu s-a recasatorit si plange ca nu au putut sa-si inceapa viata cu binecuvantare. Nunta era programata in vara, iar inmormantarea a fost in primavara.

Nu vreau sa-ti dau sfaturi, dar as zice sa fii tu si sa vezi ce vrei tu, nu sa te lasi influentat de gura lumii, de anturaj, de tendinte, de blocaje sau fixisme. In Hristos esti liber, chiar insasi vietuirea crestina autentica te elibereaza de toate aceste blocaje.

Eu daca ma voi casatori vreodata, mi-as dori sa am la nunta oameni cu care sa fiu in comuniune de rugaciune, oameni care sa fie acolo din iubire fata de mine si presupusul sot, oameni care sa inalte o rugaciune pentru noi, NU persoane venite la o mica barfa sau din obligatie sau din curiozitate. Iar Cel mai important "Invitat" va fi Hristos, acolo de fata, bucuria si binecuvantarea noastra.

Elena


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doar o rugaciune! icamilin Umanitare 76 26.11.2013 16:13:20
Doar o curiozitate Rusu Tessian Teologie si Stiinta 10 11.02.2011 23:52:24
De la iubire la ura... doar un pas axios Generalitati 60 22.07.2009 22:38:33
Prezenta preotului la cununie doar ca spectator costel Nunta 0 24.02.2009 20:45:50
viata-doar un vis? oni91 Teologie si Stiinta 7 12.02.2008 12:50:00